اطلاعات مهمی برای متقاضیان اسپانسرشیپ پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ

یکی از مهمترین اهداف سیاستهای مهاجرتی کانادا بهم پیوستن و در کنار هم بودن خانواده هاست (Family Reunification) .

برای شهروندان و ساکنان دائم کانادا فرصت برای بهم پیوستن وجود دارد، اگرچه این فرصتها نامحدود نیست. شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا می توانند اسپانسر همسران، فرزندان وابسته و در بعضی موارد، پدران و مادران و پدربزرگها و مادربزرگهایشان شوند، مشروط بر آنکه دارای شرایط تعیین شده در قانون Immigration and Refugee Protection Act باشند.

طی دو دهه گذشته برنامه های کانادا سختگیرانه تر شده اند. به طور مشخص، برنامه اسپانسرشیپ پدران و مادران و پدربزرگها و مادربزرگها (PGSP) برای مدت سه سال تعطیل شده بود و در سال 2014 بود که مجددا البته با شرط پذیرش فقط 5000 متقاضی در سال، آغاز شد. این برنامه براساس First-Served ، First-Come عمل می کرد و رقم تعیین شده برای هر سال به سرعت و طی چند روز پر می شد. اما امسال وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی اعلام کرد که تعداد پذیرش اپلی کیشن را به 10000 اپلی کیشن افزایش می دهد، و برای تعیین افرادی که بتوانند متقاضی اسپانسر شدن گردند، سیستم قرعه کشی را معرفی کرد.

 

متقاضیان علاقمند این امکان را پیدا کردند که به صورت آنلاین ثبت نام کنند. تخمین زده می شود که از سوم ژانویه تا دوم فوریه 2017 بیش از 95 هزار نفر خواست خود برای اسپانسر شدن را به صورت آنلاین اعلام کردند.

مطلب مرتبط
مهاجرت کانادایی پس از دوران ویروس کرونا چگونه خواهد بود؟

وزارت مهاچرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در 24 اپریل 2017 شروع به ارسال پاسخ برای هزاران متقاضی مذکور ـ چه آنهایی که نامشان درآمده بود و چه آنهایی که ناموفق بودند ـ کرد. پاسخ ها فقط از طریق ایمیل فرستاده شده و به متقاضیان زمان محدودی برای اپلای کردن داده شده.

به انتخاب شدگان از تاریخ ارسال ایمیل ها فقط 90 روز (یعنی تقریبا تا حوالی 24 جولای) فرصت داده شده تا اپلی کیشن های تکمیل شده را تسلیم کنند و این ضرب الاجل به سرعت در حال فرا رسیدن است.

نکته مهم
حتی کسانی که شانس یارشان بوده و در قرعه کشی امسال نامشان درآمده، باید به دقت بررسی و ارزیابی کنند که آیا شرایط لازم برای اپلای کردن را دارند یا خیر. از آنجا که در مورد شرایط 95 هزار نفری که ثبت نام کرده اند هیچ ارزیابی صورت نگرفته، و معلوم نیست که آیا حداقل های مورد نیاز را دارا می باشند یا خیر، بنابر این در میان متقاضیان کسانی خواهند بود که ایمیل هایی حـاوی خبر خوب دریافت کرده اند (اینکه می توانند اپلای کنند)، ولی اپلی کیشن هایی که می فرستند با عدم موفقیت روبرو شود و قادر به اسپانسر کردن نشوند. پس همه ثبت نام کنندگانی که ایمیل هایی حاوی خبر خوب دریافت کرده اند باید اطمینان حاصل کنند همه شرایط قانونی مورد درخواست را دارند (نظیر داشتن حداقل درآمد لازم در طول سه سال پیش از تاریخ اپلی کیشن: خلاصه زیر را ملاحظه کنید)، و اپلی کیشن را کامل ارسال کنند. وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی اپلی کیشن های ناقص و یا غیرواجد شرایط را پس خواهد فرستاد.

مطلب مرتبط
برنامه کاندیدای استانی منیتوبا بزرگترین دراو سال جاری خود را برگزار می‌کند

هدف کوشش های اخیر وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی این بوده که برنامه را منصفانه تر کرده و تعداد پرونده های در انتظار پاسخ Backlog را کاهش دهد.

رقمی که در نقطه اوج خود در سال 2011 به حدود 100 هزار اپلی کیشن رسیده بود.

تا این هفته وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کمتر از 1000 اپلی کیشن از سوی ده هزار دعوتنامه ای که در ماه اپریل ارسال کرده، دریافت کرده است. با آنکه پیش بینی می شود با نزدیک شدن به انتهای مهلت 90 روزه، اپلی کیشن های بیشتری به وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی برسد، اما این احتمال وجود دارد که تعداد اپلی کیشن هایی که ارسال می شود به رقم تعیین شده برای امسال نرسد. هنوز معلوم نیست که وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی در این صورت چه خواهد کرد. اما این شانس وجود دارد که آنها در ماههای باقی مانده از سال، قرعه کشی دیگری بین متقاضیانی که ثبت نام کرده اند به عمل آورند.

اگر شما جزو متقاضیان انتخاب شده امسال برای اپلای کردن نبودید نگران نباشید. هنوز راههای دیگری برای دعوت از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان برای آنکه به شما بپیوندند وجود دارد، البته به صورت موقت نظیر سوپرویزا، و ویزای سفر از نوع multiple . علاوه بر این، همیشه سال بعدی یا قرعه کشی دیگری هم وجود دارد.

مطلب مرتبط
در مورد برنامه مهاجرتی ۲۰۲۰ والدین، پدربزرگها و مادربزرگها

توجه: این اطلاعات، توصیه یا نظریه حقوقی نیستند. شما همیشه باید برای وضعیت خاص خودتان توصیه حقوقی دریافت کنید زیرا شرایط و فکت ها در هر پرونده ای متفاوت و بنابر این اپلای کردن قوانین در هر مورد نیز متفاوت است.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram