افزایش بی‌سابقه در گزینش متخصصان از طریق اکسپرس ‌انتری و علل آن

بنا برگزارش اعلام شده از سوی اداره مهاجرت، تنها در سه ماه جولای و اوت و سپتامبر 2018 بالغ بر سه هزار نفر دعوت‌نامه توسط استان‌های کانادا برای متقاضیان علاقه‌مند به مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری صادر شده است.

از زمانی که برخی از استان‌های کانادا همانند انتاریو، ساسکچوان، نواسکوشیا و پرنس ادوارد آیلند تصمیم گرفتند، متقاضیان علاقه‌مند به اقامت در این استان‌ها را مستقیما از طریق سیستم اکسپرس انتری مورد گزینش قرار بدهند، گزینش متقاضیان در سیستم اکسپرس انتری با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.

متقاضیان واجد شرایطی که  حتی با امتیازات پایین در سیستم اکسپرس انتری پروفایل تشکیل می‌دهند، با گزینش استانی و کسب 600 امتیاز اضافه، دارای امتیاز شاخصی در این سیستم شده و گزینش آنان برای درخواست اقامت در اولویت قرار خواهد گرفت. در طی سه ماه گذشته متقاضیانی که دارای حداقل 350 تا 439  امتیاز در سیستم اکسپرس انتری بودند، مورد گزینش استان‌های مختلف به ویژه انتاریو قرار گرفتند و با کسب 600 امتیاز دیگر از گزینش استانی، مجموع امتیازات‌شان به 950  تا 1039  امتیاز رسید و در حوزه رقابتی این برنامه در اولویت دریافت دعوتنامه درخواست اقامت قرار گرفتند.

استان انتاریو در ماه اوت 2018 اعلام نمود، حداقل امتیاز 400 را برای گزینش توسط این استان حذف و اقدام به گزینش متقاضیان واجد شرایط براساس نیاز استان از طریق سیستم اکسپرس انتری خواهد نمود. بدین‌ترتیب بسیاری از منتخبان اخیر توسط این استان از سیستم اکسپرس انتری با امتیازات زیر 400 انتخاب شدند.

مطلب مرتبط
اداره مهاجرت کانادا دسترسی به اطلاعات را بهبود می بخشد

گزینش از طریق برنامه فرانسوی‌زبانان استان انتاریو نیز در سه ماهه اخیر فعال‌تر از قبل بوده است. تنها در ماه‌های اوت و سپتامبر تعداد 419 دعوتنامه درخواست از حوزه رقابتی اکسپرس انتری برای متقاضیانی که دارای دانش زبان فرانسه در حد سی اِل بی 7 و زبان انگلیسی در حد سی اِل بی 6  بودند، صادر شده است.

پس از استان انتاریو، استان ساسکچوان دومین استان دارای گزینش بالا از طریق سیستم اکسپرس انتری در دو و سه ماه اخیر بوده است. این استان به تازگی از روش قبلی که سیستم اولویت‌بندی براساس تاریخ تشکیل پروفایل بوده است، خارج شده و متقاضیان واجد شرایط و مورد نیاز خود را از طریق سیستم گزینش اکسپرس انتری مورد انتخاب قرار می‌دهد.

از متقاضیان علاقه‌مند به اقامت در ساسکچوان دعوت می‌شود تا علاوه بر تشکیل پروفایل اعلام علاقه‌مندی به مهاجرت در وب‌سایت اداره مهاجرت ساسکچوان، همزمان نسبت به تشکیل پروفایل اکسپرس انتری نیز اقدام نمایند. حداقل امتیاز مورد نیاز برای تشکیل پروفایل در سیستم علاقه‌مندی استان تنها 60 امتیاز است و بر خلاف گذشته گزینش بر اساس رقابت از طریق اکسپرس انتری انجام می‌گیرد. با این تغییر تنها در سه ماهه اخیر تعداد 691 دعوتنامه درخواست برای متقاضیان واجد شرایط صادر شد، که نمایانگر افزایش بی‌سابقه در گزینش این استان محسوب می‌گردد.

مطلب مرتبط
در دراو جدید برنامه کاندیدای استانی آلبرتا CRS تا 360 امتیاز افت پیدا می کند

از میان استان‌های کانادا می‌توان به نوا اسکوشیا و پرنس ادوارد، به عنوان استان‌های دیگر کانادا اشاره کرد که با پیوستن به سیستم گزینش اکسپرس انتری در سه ماهه اخیر، با افزایش در گزینش مواجه بوده‌اند.

استان نوااسکوشیا، برای نخستین‌بار، یک‌باره تعداد 314 دعوت‌نامه درخواست برای متقاضیانی که حداقل دارای دو سال سابقه کاری مرتبط در زمینه آموزش کودکان خردسال بودند، صادر نمود.

استان پرنس ادوارد نیز طی سه دوره در سه ماه اخیر، از طریق سیستم اکسپرس انتری، برای متخصصینی که دارای سه تخصص مورد نیاز این استان بوده‌اند، دعوتنامه ارسال کرده است. نکته قابل توجه این است که در این دوره گزینش، افسران مهاجرتی این استان، با متقاضیان واجد شرایط در حوزه رقابتی اکسپرس انتری که کاندایدای گزینش محسوب می‌شدند اما پروفایل اعلام علاقه‌مندی مهاجرت به این استان را تکمیل نکرده بودند، تماس مستقیم برقرار نمودند تا بتوانند کمبود نیروی متخصص مورد نیاز خود را برطرف کنند.

بنابراین، پس از ایجاد تغییرات اخیر در روش‌های گزینش استانی، متخصصینی که تاکنون تصور میکردند تنها امید برگزیده شدن‌شان در حوزه رقابتی اکسپرس انتری مستلزم داشتن امتیازات بالا است، هم اکنون با اتصال مستقیم برنامه‌های استانی به سیستم رقابتی اکسپرس انتری، بسیاری از متخصصینی حتی با داشتن امتیازات پایین، می‌توانند امیدوار باشند که از طریق برنامه‌های استانی را نیز مورد پذیرش قرار خواهند گرفت.  چراکه در صورت انتخاب از طریق استان‌ها، موفق به اخذ 600 امتیاز اضافی خواهند شد.

مطلب مرتبط
نورث بی از روند مهاجرتی پایلوت مهاجرتی روستایی و شمالی رونمایی می کند

بدین‌دلیل به کلیه متقاضیان اکسپرس انتری که دارای امتیازات بالایی نیستند و در قرعه‌کشی این برنامه شانس گزینش ندارند، توصیه می‌گردد تا علاوه بر تشکیل پروفایل در حوزه رقابتی این برنامه، نسبت به تشکیل پروفایل علاقه‌مندی در برنامه استانی نیز اقدام نمایند و بدین تریتب شانس گزینش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram