اکسپرس انتری یک سیستم گزینش برای مهاجرت کانادا است که هدف از آن انتخاب نیروی کار ماهر برای مهاجرت به کانادا است. برنامه اکسپرس انتری یا مهاجرت فوری یک فرآیند کاملاً الکترونیکی است که اداره فدرال، دولت‎های استانی و کارفرمایان کانادایی درگیر آن می‎شوند.

فایده برنامه مهاجرت فوری برای متقاضیان چیست؟

 • سریع‎‌تر شمارا به کانادا می‎رساند.
 • شمارا با کارفرمایان در ارتباط قرار می‎دهد.
 • از حجم تشریفات اداری کم می‎کند.

مهاجرت فوری (اکسپرس انتری)، سیستم جدید گزینش مهاجرت کانادا است که تلاش می‎کند تا فرآیند مهاجرت را برای نامزدهای مهاجرت سریع‎تر و ساده‎تر کند.

برنامه اکسپرس انتری به‌خودی‌خود یک برنامه مهاجرتی نیست بلکه سیستمی است که توسط بخش دولتی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای گزینش کاندیداها برای مهاجرت به کانادا با استفاده از برنامه‎های اقتصادی مهاجرتی زیر استفاده می‎شود:

 • کلاس نیروی کار ماهر فدرال
 • کلاس تجربه کانادایی
 • کلاس تجاری فدرال کانادا
 • یک قسمت از برنامه‎های نامزدی استانی

فرآیند برنامه اکسپرس انتری

تشخیص صلاحیت شما

نامزدهای واجد شرایط مهاجرت به کانادا تحت برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال می‎توانند وارد مخزن مهاجرت فوری شوند. سپس، اولین مرحله تشخیص صلاحت شما برای استفاده از یکی از برنامه‎ها است.

شما با تکمیل فرم ارزیابی Samakav می‎توانید بررسی کنید آیا شایسته ورود به مخزن اکسپرس انتری هستید یا نه. تیم کارشناسی فرم پرشده را بررسی می‎کند و سریعاً به شما خبر می‎دهد آیا ممکن است شایسته این برنامه باشید یا نه.

اگر مورد تائید باشید، می‎توانید به مرحله بعدی این فرآیند بروید. اگر در حال حاضر شایستگی ندارید، می‎توانید با تلاش برای بهبود ویژگی‎های اصلی سرمایه انسانی خود مانند مهارت‎ها، تجربه کار، مهارت زبان و مدرک تحصیلی، تائید شوید. کسب شایستگی برای یکی از برنامه‎های مهاجرت اقتصادی فدرال، اولین گام در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری است.

کامل کردن یک پروفایل اکسپرس انتری آنلاین

نامزدهای اقامت دائم کانادا که برای یکی از برنامه‎های مهاجرت اقتصادی فدرال شایسته هستند با ایجاد یک پروفایل آنلاین علاقه خود را به مهاجرت به کانادا نشان می‎دهند. آن‎ها اطلاعاتی در مورد مهارت‎ها، تجربه کلی، مهارت زبان، تحصیلات و سایر اطلاعات فردی فراهم می‎کنند.

نامزدهایی که با شاخص‎های یکی از برنامه‎های مهاجرت اقتصادی فدرال اشاره‌شده هم‎خوانی دارند در مخزن نامزدها قرار می‎گیرند و بر اساس یک سیستم جامع رتبه‎بندی، رتبه‎ آن‎ها مشخص می‎شود.

اگر یک کاندیدا در حال حاضر یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای کانادایی یا یک نامزد استانی دریافت نکرده است او می‎تواند در بانک شغلی کانادا اسم خود را ثبت کند. از تاریخ 6 ژوئن 2017، ثبت‎نام در بانک شغلی کانادا دیگر اجباری نیست. گرچه ثبت‎نام در بانک شغل می‎تواند کاندیدا را در میدان دید کارفرمایان کانادا قرار دهد.

پروفایل و رتبه خود را بهتر کنید

رتبه نامزدهای داخل مخزن اکسپرس انتری بر اساس سیستم جامع رتبه‎بندی مشخص می‎شود که نامزدها را تحت عوامل زیر رتبه‎بندی می‎کند:

 • ویژگی‎های اصلی سرمایه انسانی؛
 • همراهی همسر یا شریک زندگی از ازدواج غیررسمی (common-law)
 • امکان انتقال مهارت؛
 • موارد مربوط به نامزدی استانی، پیشنهاد شایسته استخدام هماهنگ شده، تجربه تحصیل در کانادا، زندگی برادر یا خواهر در کانادا و قابلیت صحبت به زبان فرانسوی.

بر اساس سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) جمع تمامی امتیازها ممکن 1200 امتیاز است.

دولت کانادا نامزدها را از مخزن اکسپرس انتری بر اساس رتبه‎بندی آن‎ها انتخاب می‎کند؛ بنابراین، به صلاح خود نامزد است تا تلاش کند با کسب رتبه‎ بهتر در مخزن اکسپرس انتری شانس خود در دریافت دعوت‎نامه برای درخواست اقامت دائم را به حداکثر برساند.

دریافت یک دعوت‎نامه برای اقدام به درخواست اقامت دائم و ثبت آن

دولت کانادا و دولت‎های استانی و همچنین کارفرمایان کانادایی می‎توانند مهاجران جدید را از مخزن برنامه Express Entry انتخاب کنند. نامزدهای دارای بالاترین رتبه (نامزدهایی که بهترین شانس را برای موفقیت اقتصادی در کانادا دارند) و افرادی که پیشنهادهای شغلی معتبر دارند یا نامزدهای استانی برای درخواست اقامت دائمی کانادا دعوت می‎شوند.

ازاینجا به بعد، نامزدها 90 روز فرصت دارند تا یک درخواست‎نامه الکترونیکی برای اقامت دائمی ثبت کنند. IRCC درخواست‎ها را تا 6 ماه از تاریخ ثبت بررسی می‎کند.

نامزدها باید مطمئن شوند تمامی فرم‎های لازم را پرکرده‌اند و تمامی اسناد پشتیبان را در این بازه زمانی ثبت می‎کنند. در پایان این فرآیند، نامزدهای موفق و وابستگان آن‎ها (همسر و کودکان) به‌عنوان مقیم دائم کانادا وارد این کشور می‎شوند.

نامزدهای داخل مخزن اکسپرس انتری که برای درخواست اقامت دائم در کانادا تا 12 ماه دعوت‎نامه دریافت نکنند، می‎توانند پروفایل خود را مجدداً ثبت کنند و اگر هنوز با حداقل یکی از شاخص‎های برنامه‎های مهاجرت اقتصادی هم‎خوانی دارند، دوباره وارد مخزن شوند.

چطور برای برنامه اکسپرس انتری آماده شوید:

 • برای آزمون‎های زبان آماده شوید.
 • تست آزمون زبان ازجمله سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (آیلتس) – تست عمومی و CELPIP: برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی – تست عمومی.
 • کلاس آماده‎سازی آنلاین آیلتس را امتحان کنید – آماده شوید و نتایجی که برای مهاجرت به کانادا نیاز دارید را به دست آورید.
 • تست زبان فرانسه، شامل تست d’évaluation du français (TEF Canada) و تست de connaissance du français (TCF Canada).
 • بر اساس استانداردهای کانادا مدارک خارجی خود را ارزیابی کنید.
 • در مورد سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) اطلاعات بیشتری به دست آورید و از ابزار ماشین‎حساب CRS رایگان استفاده کنید.
 • اگر مشکل غیرقابل‌پذیرش پزشکی یا جنایی دارید، آن را رفع کنید.
 • برنامه‎های نامزدی استانی موجود را که برنامه‌ای هم‎راستا با اکسپرس انتری دارند، بررسی کنید.

برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)

برنامه نیروی کار ماهر فدرال مسیر اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا است و به نیروهای کار متخصص (ماهر) و افرادی که شریک زندگی‎شان هستند این فرصت را می‎دهد تا مقیم دائمی کانادا شوند.

اولین گام برای به دست آوردن اقامت دائم در کانادا به‌عنوان یک نیروی کار ماهر فدرال نشان دادن علاقه به مهاجرت با کانادا با ایجاد یک پروفایل آنلاین اکسپرس انتری است.

به نامزدهای این برنامه بر اساس اطلاعاتی که در پروفایل‎های خود ارائه می‎دهند تحت سیستم جامع رتبه‎بندی اکسپرس انتری (CRS) یک امتیاز داده می‎شود که رتبه‎ آن‎ها در مخزنی از نامزدهای شایسته را مشخص می‎کند.

در بازه‎های زمانی مشخص، دولت کانادا دعوت‎نامه‎های اقدام به درخواست (ITAs) در اختیار نامزدهایی قرار می‎دهد که در مخزن Express Entry بالاترین رتبه رادارند و حد امتیاز CRS را منتشر می‎کند. امتیازهای CRS ثابت نیستند و نامزدها درحالی‌که در مخزن هستند برای بهبود رتبه خود می‎توانند اقداماتی انجام دهند.

حداقل شاخص‎های شایستگی

افراد دارای ملیت خارجی می‎توانند فرآیند مهاجرت را تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال با تشخیص این نکته شروع کنند که حداقل پیش‎نیازهای لازم این طرح رادارند یا نه. حداقل پیش‎نیازها عبارت‌اند از:

 • یک سال تجربه کار تمام‌وقت مداوم یا با حقوقی معادل آن در طول 10 سال گذشته در یک شغل تخصصی موردقبول در طبقه‎بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) با سطح مهارت 0، A یا B
 • توانایی مکالمه زبان معتبر معادل معیار سنجش سطح زبان در کانادا (CLB) با امتیاز 7 در انگلیسی یا فرانسوی در تمامی مهارت‎ها (خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن)
 • مدرک تحصیلی کانادایی (گواهینامه، دیپلم یا مدرک) یا مدرک خارجی و گزارش سازمان ارزیابی مدرک تحصیلی (ECA)

IRCC شایستگی نامزدها را برای برنامه نیروی کار ماهر فدرال بر اساس امتیازهای آن‎ها مشخص می‎کند. گرچه، تنها نامزدهایی که بالاترین امتیاز را در مخزن اکسپرس انتری دارند موفق به دریافت دعوت‎نامه اقدام به درخواست برای اقامت دائم کانادا می‎شوند.

پروفایل‎ نامزدها در مخزن مهاجرت فوری که همچنین شامل نامزدهای کلاس تجربه کانادایی و کلاس تجاری فدرال کانادا است، بر اساس امتیازهای CRS رتبه‎بندی می‎شوند.

نامزدهای بالقوه بر این‌که تحت برنامه نیروی کار متخصص فدرال شایسته درخواست مهاجرت باشند، باید حداقل پیش‎نیازهای لازم برای کار، مهارت زبان و تحصیلات را داشته باشند و از 100 امتیاز برنامه حداقل 67 امتیاز را به دست آورند.

نامزدها بر اساس عواملی مانند سن، تحصیل، تجربه کار، استخدام هماهنگ شده، مهارت زبان و سازگاری بررسی می‎شوند.

عوامل گزینش

عوامل گزینش نیروی کار ماهر فدرال در زیر فهرست شده‎اند:

 • تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز
 • مهارت‎های زبان: حداکثر 28 امتیاز
 • تجربه کار: حداکثر 15 امتیاز
 • سن: حداکثر 12 امتیاز
 • استخدام هماهنگ شده: حداکثر 10 امتیاز
 • سازگاری: حداکثر 10 امتیاز
 • بودجه موردنیاز برای اسکان

اگر نیروهای کار ماهر فدرال برای اقدام به درخواست اقامت دائم دعوت شوند، باید ثابت کنند که می‎توانند ازنظر اقتصادی با اعضای خانواده وابسته خود در کانادا ساکن شوند. پیش‎نیاز بودجه موردنیاز برای اسکان برای افراد دارای ملیت خارجی که در حال حاضر اجازه کار در کانادا رادارند و افرادی که استخدام هماهنگ شده در کانادا دارند، چشم‎پوشی می‎شود.

آزمایش‎های پزشکی و اجازه ورود

IRCC نامزدهای نیروی کار ماهر فدرال و وابستگان آن‎ها را تشویق می‎کند به‌محض این‌که یک ITA صادر می‎شود آزمایش‎های پزشکی خود را کامل کنند. نتایج آزمایش پزشکی باید در زمان ارائه درخواست برای اقامت دائم و زمان ورود به کانادا معتبر باشد. متقاضیان باید همچنین به‌عنوان بخشی از فرآیند درخواست مهاجرت کانادا ازنظر امنیتی مشکل نداشته باشند تا ثابت شود قابل‌پذیرش در کانادا هستند.

زمان پردازش

هدف IRCC تکمیل درخواست‎های نیروی کار ماهر فدرال در عرض 6 ماه یا کمتر است. لطفاً از ابزار زمان پردازش مهاجرت کانادا استفاده کنید تا زمان پردازش درخواست‎های مهاجرتی را متوجه شوید.

مهاجرت نیروی کار ماهر کبک

افراد دارای ملیت خارجی که تحت نیروی کار ماهر فدرال می‎خواهند درخواست اقامت دائم را ارائه کنند باید تصمیم به زندگی بیرون از استان کبک بگیرند.

دولت کبک سیستم مهاجرتی خودش را خارج از سیستم برنامه Express Entry فدرال دارد و نیروهای کار متخصص ملزم هستند تحت یکی از برنامه‎های مهاجرتی آن مانند برنامه نیروی کار ماهر کبک (QSWP) درخواست گواهی انتخاب کبک یا Certificat de sélection du Québec (CSQ) کنند.

کلاس تجاری فدرال کانادا (FSTC)

کلاس تجاری فدرال کانادا (FSTC) مسیری برای کسب اقامت دائم کانادا برای افراد دارای ملیت خارجی است که در یک تجارت تخصصی تجربه‌دارند.

افراد دارای ملیت خارجی که قصد دارند تحت برنامه تجاری فدرال به کانادا مهاجرت کنند باید از طریق سیستم گزینش برنامه Express Entry فدرال درخواست خود را ارائه دهند.

FSTC به افراد دارای یک پیشنهاد شغلی معتبر یا یک گواهینامه صلاحیت در هرکدام از استان‎ها یا مناطق کانادا به‌استثنای کبک، اجازه اقامت دائمی می‎دهد.

در مورد اهداف پذیرش دولت فدرال برای FSTC توسط لینک برنامه چندساله سطوح مهاجرت کانادا از سال 2018 تا 2021 اطلاعات بیشتری به دست آورید.

شاخص‎های شایستگی برای کلاس تجاری فدرال

برای شایستگی به دست آوردن ویزا (اقامت دائم) مهاجرت کانادا، متقاضیان کلاس تجاری فدرال باید:

 • پیشنهادهای شغلی استخدام تمام‌وقت، همراه با حقوق و دائمی (حداقل 30 ساعت کار در هفته) از دو کارفرما در کانادا برای حداقل یک سال یا یک گواهینامه صلاحیت* از یک سازمان استانی یا منطقه‎ای داشته باشند.
 • از یک سازمان برگزیده زبان مدرک مهارت زبان‌گرفته باشند که نشان دهد درخواست‌کننده حداقل امتیاز وضع‌شده از سوی وزارت را دارد یعنی معیار سنجش سطح زبان (CLB) 5 برای صحبت و شنیدن و CLB 4 برای خواندن و نوشتن.
 • حداقل 2 سال تجربه کار تمام‌وقت (معادل آن کار پاره‌وقت) درزمینهٔ تجاری تخصصی در طول 5 سال پیش از ارائه درخواست داشته باشد.
 • بتواند مهارت‎ها و تجربه‎ای که دارد را برای انجام وظایف لازم شغلی از خود نشان دهد.

* گواهینامه صلاحیت شایستگی یک فرد دارای ملیت خارجی برای برخورداری از یک شغل تجاری تخصصی در کانادا را ثابت می‎کند. متقاضیان توسط گواهینامه صلاحیت ثابت می‎کنند که در یک آزمون معتبر موفق شده‎اند یا برای انجام تجارت خود در یک استان یا منطقه خاص تمامی پیش‎نیازهای لازم رادارند.

تجربه کار تخصصی شایسته برای کلاس تجاری فدرال در دسته‎های طبقه‎بندی مشاغل ملی (NOC) زیر قرار می‎گیرد:

 • Major Group 72: مشاغل فنی صنعتی، برقی و ساخت‌وساز
 • Major Group 73: مشاغل فنی تعمیر و نگهداری و بهره‌برداری از تجهیزات
 • Major Group 82: سرپرستان و مشاغل فنی درزمینهٔ منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته
 • Major Group 92: سرپرستان بخش تولید و کارخانه جات و اپراتورهای مرکز کنترل
 • Major Group 632: آشپزان و سرآشپزان
 • Major Group 633: نانواها و قصاب‎ها

نامزدهای FSTC باید برای اسکان بیرون از استان کبک برنامه‎ریزی کنند. استان کبک از طریق یک سیستم متفاوت مهاجرت نیروهای کار متخصص خود را انتخاب می‎کند. اگر قصد مهاجرت به کبک رادارید، لطفاً برای اطلاعات بیشتر از صفحه برنامه نیروی کار ماهر کبک بازدید کنید.

کلاس تجاری فدرال و Express Entry

FSTC یکی از سه برنامه اقتصادی فدرال تحت مدیریت سیستم Express Entry دولت کانادا است؛ یعنی برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک تاجر، باید ابتدا یک پروفایل اکسپرس انتری درست کنید و یک امتیاز از سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) به دست آورید.

CRS رتبه شمارا بر اساس عواملی مانند مهارت‎ها، تجربه کار، مهارت زبان، تحصیلات و سایرین مشخص می‎کند.

نامزدهای FSTC ممکن است به نسبت سایر نامزدهای مخزن Express Entry امتیازهای CRS کمتری داشته باشند چون آن‎ها نیازی به اثبات سطح بالای تحصیلات خود ندارند.

گرچه بخش دولتی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) زمانی که نامزدهای FSTC حداقل امتیاز CRS تا حتی 199 را داشته‎اند، قرعه‎کشی‎هایی برگزار کرده است. از این لینک فهرست کامل قرعه‎کشی‎های اکسپرس انتری که تا حالا برگزارشده است را مشاهده کنید.

برنامه مهاجرتی کلاس تجربه کانادایی

کلاس تجربه کانادایی (CES) یک دسته مهاجرتی برای نیروهای کار خارجی کانادا است که دوست دارند مقیم دائم کانادا شوند.

نیروهای کار خارجی موقت نامزدهای ایده آلی برای اقامت دائم هستند. این افراد با به دست آوردن تجربه کار کانادایی در جامعه کانادا خود را وفق داده‎اند و یک شبکه مهم در جوامع و شغل‎های خود درست کردند.

درخواست‎های کلاس تجربه کانادایی برای مهاجرت به کانادا از طریق سیستم انتخاب ورود سریعاً پردازش می‎شوند. نامزدهای شایسته باید از طریق ایجاد یک پروفایل آنلاین Express Entry میل خود به اقامت دائم کانادا را نشان دهند و پیش از ثبت درخواست اقامت دائم یک دعوت‎نامه برای این کار دریافت کنند.

پیش‎نیازهای CES

متقاضیان باید حداقل پیش‎نیازهای زیر را داشته باشند. آن‎ها باید:

 • طی 36 ماه گذشته از تاریخ درخواست حداقل یک سال تجربه کار فنی، حرفه‎ای یا تخصصی در کانادا داشته باشند.
 • بسته به سطح شغل معیار سنجش سطح زبان در کانادا (CLB) 5 (آشنایی متوسط) یا 7 (کافی بودن آشنایی متوسط) یا بیشتر از آن را داشته باشند.
 • قصد کار وزندگی خارج از استان کبک را داشته باشند (افراد دارای تجربه کار در کبک که قصد سکونت در کبک رادارند می‎توانند برای کلاس تجربه کبک درخواست کنند).

متقاضیان می‎توانند در تمامی طول مدت پردازش درخواست در کانادا باقی بمانند. گرچه، افرادی که دیگر در کانادا نیستند نیز می‎توانند برای کلاس تجربه کانادایی درخواست خود را ارائه دهند، با این شرط که درخواست آن‎ها تا سه سال پس از ترک شغلشان در کانادا، ثبت‌شده باشد.

پیش‎نیازهای کلاس تجربه کانادایی بر اساس یک مدل قبول یا مردود است. اگر حداقل پیش‎نیازها وجود داشته باشد، متقاضی شایسته ورود به مخزن Express Entry است.

توجه: خوداشتغالی و تجربه کار درزمانی که تمام‌وقت دانشجو بودید (به‌عنوان‌مثال کارآموزی یا کار در کنار تحصیل) بر اساس این برنامه حساب نمی‎شود.

یک گزینه محبوب برای دانشجویان بین‎المللی

کلاس تجربه کانادایی می‎تواند ساده‎ترین و آسان‎ترین مسیر را برای به دست آوردن اقامت دائم در اختیار دانشجویان بین‎المللی فارغ‎التحصیل قرار دهد.

بسیاری از دانشجویان بین‎المللی فارغ‎التحصیل پس از تکمیل یک برنامه یا کلاس تحقیقاتی در یک موسسه آموزشی کانادا، می‎توانند با دریافت مجوزهای کار پس از فارغ‎التحصیلی در این کشور باقی بمانند.

اگر در طول این مدت، یک فارغ‎التحصیل در یک زمینه فنی، حرفه‎ای یا تخصصی حداقل یک سال کار کند، آن‎ها سپس تحت کلاس تجربه کانادایی شایسته ورود به مخزن برنامه Express Entry می‎شوند.

برنامه نامزدی استانی (PNP)

برنامه نامزدی استانی یک مسیر ارزشمند برای اقامت دائم کانادا فراهم می‎کند. برنامه نامزدی استانی (PNP) به استان‎ها و مناطق کانادا اجازه می‎دهد افرادی که دوست دارند به کانادا مهاجرت کنند و افرادی که علاقه به اسکان در یک منطقه مشخص رادارند نامزد کنند.

هر استان و منطقه کانادا (به‌استثنای نوناووت و کبک) برنامه نامزد استانی متفاوت خود را دارد. هر PNP حداقل یک سیستم مهاجرتی دارد که همسو با سیستم گزینش مهاجرتی فدرال Express Entry است.

نامزدهای استانی که تحت این برنامه‎های هم‎راستا با برنامه Express Entry قرار می‎گیرند به اسم «نامزدهای افزایش‌یافته» (enhanced nominations) شناخته می‎شوند و به نامزدهای مهاجرت فوری 600 امتیاز اضافه سیستم جامع رتبه‎بندی (CRS) داده می‎شود.

برنامه تجربه کبک (PEQ)

اگر در استان کبک تحصیل یا کارکرده‌اید، ممکن است تحت این برنامه سریع مهاجرت کانادا شایسته مهاجرت باشید.

برنامه تجربه کبک (Programme de l’expérience Québécoise یا PEQ) یک مسیر محبوب مهاجرت برای دانشجویان خارجی و افراد باتجربه کار در کبک است.

مهاجرت به کبک را می‎توان به‌عنوان یک فرآیند دومرحله‌ای در نظر گرفت که در آن افراد علاقه‎مند به مهاجرت به کبک باید ابتدا درخواست یک گواهینامه انتخاب کبک (Certificat de sélection du Québec یا CSQ) کنند، سندی که به فرد دریافت‎کننده اجازه مهاجرت به کبک را می‎دهد.

برای درخواست یک CSQ، مهم است پیش‎نیازهای شایستگی یکی از چندین برنامه مهاجرتی کبک که از سوی وزارت مهاجرت کبک، Ministère de l’Immigration, de la Diversité et de l’Inclusion (MIDI) پیشنهاد می‎شود را داشته باشید.

زمانی که متقاضی گواهینامه CSQ را به دست می‎آورد، باید پیش از این‌که ویزای (اقامت دائم) مهاجرت کانادا صادر شود درخواست خود را برای تائید فدرال تحویل بخش دولتی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) دهد.

مقامات مهاجرت فدرال، مسئولان اصلی بررسی سوابق جنایی و پرونده‎های پزشکی هستند.

متقاضیان بالقوه‎ای که شاخص‎های شایستگی PEQ را نداشته باشند ولی در کبک کار یا تحصیل‌کرده باشند، ممکن است همچنین از طریق برنامه نیروی کار متخصص کبک شایسته درخواست یک CSQ محسوب شوند.

درخواست اقامت تحت برنامه تجربه کمک به‌عنوان یک دانشجوی بین‎المللی

دانشجویان خارجی که در کبک تحصیل‌کرده‎اند تحت PEQ شایسته درخواست برای CSQ هستند، اگر آن‎ها:

 • هدف از اسکان در کبک را برای داشتن یک شغل نشان دهند.
 • در کبک موقتاً برای اهداف تحصیلی مانده‎اند.
 • در طول 36 ماه گذشته یک مدرک یا دیپلم واجد شرایط از یک موسسه آموزشی مورد تائید وزارت آموزش کبک گرفته‎اند.
 • حداقل 1800 ساعت (2 سال) در کبک درس‌خوانده‌اند.
 • نشان می‎دهند اگر درس آن‎ها به زبان فرانسه تمام نشده است با موفقیت یک کلاس سطح متوسط پیشرفته زبان فرانسه را در یک موسسه آموزشی کبک به پایان رسانده‎اند یا به کمک یک آزمون زبان استاندارد که از سوی دولت کبک برگزار می‎شود، مهارت در زبان فرانسوی را ثابت می‎کنند.

MIDI تا زمانی که متقاضی یک نسخه کامل و یک گواهی از تکمیل موفق دیپلم ثبت نکند، یک گواهینامه CSQ صادر نخواهد کرد.

توجه: از 1 اکتبر سال 2018، یک فارغ‎التحصیل بالقوه کبک دیگر نمی‎تواند 6 ماه پیش از دریافت دیپلم درخواست CSQ کند. فارغ‎التحصیلان کبک باید برای ثبت درخواست یک گواهینامه CSQ به وزارت مهاجرت کبک، دیپلم خود را بگیرند یا یک تأییدیه از تکمیل موفق آن به همراه یک نسخه از تمامی نمره‎های نهایی آن‎ها تحویل دهند.

درخواست اقامت تحت برنامه تجربه کمک به‌عنوان یک نیروی کار خارجی موقت

نیروهای کار خارجی موقت در کبک تحت PEQ شایسته درخواست برای CSQ هستند، اگر آن‎ها:

 • هدف از اسکان در کبک را برای برخورداری از یک شغل نشان دهند.
 • در کبک موقتاً برای اهداف کاری مانده‎اند.
 • از زمان دو سال پیش از ثبت درخواست حداقل 12 ماه آن را تجربه کار تمام‌وقت در کبک داشته‎اند.
 • به‌عنوان یک نیروی کار موقت در کبک وضعیت حقوقی دارند یا بخشی از یک برنامه Youth Exchange (برنامه‎هایی که به افراد جوان کشورهای مختلف اجازه می‎دهد برای مدت کوتاهی با یکدیگر زندگی کنند و پروژه‎های مشترک انجام دهند) هستند مانند تجربه بین‎المللی کانادا (IEC) (تعطیلات کاری، جوانان حرفه‎ای یا کارورزی بین‎المللی (Co-op))
 • در زمان ارائه درخواست استخدام هستند.
 • می‎توانند نشان دهند که با موفقیت یک کلاس سطح متوسط فرانسه را در یک موسسه آموزشی کبک به پایان رساندند، اگر دروس آن‎ها به زبان فرانسه تمام نشده است یا به کمک یک آزمون زبان استاندارد که از سوی دولت کبک برگزار می‎شود، مهارت در زبان فرانسوی را ثابت می‎کنند. از طرفی آن‎ها می‎توانند نشان دهند که پیش‎نیازهای زبان فرانسوی لازم را برای مدیریت حرفه‎ای شغل خود در کبک دارند.

تجربه کار تمام‌وقت برای PEQ

MIDI حداقل 30 ساعت کار همراه با حقوق در هفته را به‌عنوان یک کار تمام‌وقت در نظر می‎گیرد. تجربه کار تمام‌وقت یک دانشجوی بین‎المللی در حین برخورداری از مجوز کار بعد از فارغ‎التحصیلی یا تحت برنامه Youth Exchange و تجربه بین‎المللی کانادا (IEC) مدنظر گرفته می‎شود اگر متقاضی تمامی پیش‎نیازهای PEQ را داشته باشد.

MIDI تحت برنامه PEQ هر مدت‌زمان کار به‌صورت پاره‌وقت، خوداشتغالی یا کارآفرینی را قبول نخواهد کرد. مقامات مهاجرت کبک انتظار دارند ارزیابی متقاضیان تحت برنامه PEQ سریعاً به نتیجه برسند