مزیت هوش مصنوعی کانادا: سیاستهای مهاجرتی آزاد

سیاست های مهاجرتی کانادا برای جذب و حفظ بهترین  استعداد های هوش مصنوعی بین المللی مسیری را فراهم می آورد.

هر فرد با تجربه در زمینه هوش مصنوعی و تکنولوژی اطلاعات ممکن است بخواهد از کانادا دیدن کند، جایی که سیاستهای مهاجرتی راه های مشخصی برای اقامت دائم و ورود به بازار کار را ارائه می دهد.

یک تحقیق که در ماه جولای توسط مرکز امنیت و تکنولوژی های در حال ظهور منتشر شد، بررسی کرد که سیاستهای مهاجرتی چطور می توانند از رقابتی بودن بخش هوش مصنوعی در پنج کشور کمک کنند: کانادا، ایالتهای متحده امریکا، استرالیا، بریتانیا و فرانسه.

این تحقیق نشان می دهد که درمقایسه با چهار کشور دیگر که کانادا با آنها در رقابت است، سیستم مهاجرتی آن چندکاربردی تر، انعطاف پذیر تر، مناسب برای حمایت از تلاش در جهت جذب نیروی کار متخصص و در نهایت، برای رقابت  در جهت استعداد هوش مصنوعی پیشرو است.

 

چه چیزی کانادا را نسبت به کشورهای دیگر در زمینه دسترسی به یک استعداد هوش مصنوعی جدید برون مرزی تاثیر گذار تر می کند؟

این تحقیق چندین سیاست مهم در زمینه مهاجرت را بررسی می کند که به طور چشمگیری نسبت به سیاستهای کشورهای دیگر موثر تر هستند،و از اینرو کانادا در موقعیت فوق العاده ایی برای جذب نیروی کار متخصص قرار می گیرد و بعنوان پیشرو جهانی در  هوش مصنوعی در سالهای پیشروبه شهرت می رسد.

مطلب مرتبط
بریتیش کلمبیا 46 دعوت نامه در دراو های کارآفرینی وحوزه تکنولوژی صادر می کند

اولا، ایالتهای متحده، استرالیا، بریتانیا و فرانسه همگی درطول دوره محدود سه تا شش سال ویزای کاری ارائه می دهند. در کانادا هیچ محدودیتی در مورد طول اقامت کارگران موقتی خارجی وجود ندارد، مدت زمان مجوز کاری توسط کارفرمای کار تعیین می شود.

دوما، درمقایسه با چهار کشور دیگر که زمان پردازش مجوزهای کاری یا ویزاهای موقتی درآنجا معمولا چند ماه است، در کانادا، فرایند معمولا بین دو تا هشت هفته زمان می برد، این امر به کشوری بستگی دارد که نیروی کار از آنجا درخواست می دهد و همینطور به موقعیت کاری ایی که او در نظر دارد نیز وابسته است. علاوه براین، برخلاف کشورهایی مانند ایالتهای متحده که در آنجا  برای درخواست برای یک ویزا H1-B باید منتظر لاتاری سالانه بود، کانادا در طی یک سال مجوز های کاری را صادر می کند.

سوما، درمیان پنج کشور ارزیابی شده، کانادا تنها کشوری است که به نیروی کار خارجی که برای درخواست فوری اقامت دائم  ویزا یا مجوز کاری دارد، این اجازه را می دهد. در تمام کشورهای دیگر، زمان انتظار بصورت تصادفی است و می تواند بین سه تا پنج سال متغیر باشد.

علاوه برآن، کانادا روشهای مهاجرتی بسیار متنوعی را برای نیروی کار ماهر ارائه می دهد. آخرین آمار ارائه شده توسط خبر CIC مشخص کرد که بیش از 100 گزینه مشابه وجود دارد.

مطلب مرتبط
کانادا به داشتن بیش از 100 روش مهاجرت اقتصادی مفتخر است

 

سیاستهای مهاجرتی مسیر را برای افرادی که قصد دارند بصورت دائمی یا موقتی در کانادا بمانند هموار می کند.

مسیر اصلی برای اقامت دائم در کانادا، ارائه درخواست بواسطه اکسپرس انتری است- یک سیستم مدیریتی که برای پردازش درخواستهای برای اقامت دائم از نیروی کار خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. فرایند معمولا شش تا نه ماه زمان می برد و براساس یک سیستم امتیاز دهی به نام سیستم رتبه بندی جامع (CRS) است .

این سیستم براساس عواملی مانند، سن، تجربه کاری و تحصیلات نیروی کار را رتبه بندی می کند. نامزدهایی که بواسطه اکسپرس انتری درخواست ارائه می دهند نیازی به پیشنهاد شغلی برای درخواست اقامت دائم در کانادا ندارند.

نامزدهای مهاجرت کانادایی نیز می توانند بواسطه برنامه کاندیدای استانی(PNP) بدنبال اقامت دائم باشند که به استانها اجازه می دهد تا نیروی کار را طبق مهارتها و شرایط تعیین شده از سوی استان گزینش کند.

کارشناسان تکنولوژی و هوش مصنوعی که فرصتهای شغلی خود را در کانادا می بینند، می توانند بدنبال استانهایی مانند انتاریو، یا بریتیش کلمبیا باشند که نقطه اصلی بخش فنی کانادا هستند.

برنامه پایلوت تکنولوژی انتاریو برای نیروی کاری که در یکی از شش زمینه شغلی فنی تجربه کاری دارند است. پایلوت فنی  بریتیش کلمبیا از نامزدهای مهاجرتی با یک پیشنهاد شغلی در یکی از 29 ردیف شغلی فنی دعوت می کند تا برای گزینش استانی درخواست خود را ارائه دهند.

مطلب مرتبط
بیومتریک برای برخی از متقاضیان مهاجرت کانادایی الزامی نیست

درسال 2017، کانادا نیز یک برنامه مهاجرتی به نام جریان هوش جهانی را به راه انداخت که در طی دو هفته به نیروی کار بین المللی واجد شرایط ویزای کاری ارائه می دهد.

کانادا منزلگاه پیشرفته ترین سازمانها و شرکتهای هوش مصنوعی دنیا است، که در سرتاسر کشور از مونترال تا ونکور کار می کنند. این شرکتها مرزهای توانایی های یک کشور در زمینه هشو مصنوعی را جابجا می کنند و موقعیت کانادا بعنوان پیشرو در این صنعت را تضمین می کنند.