چطور از ایالات متحده به کانادا بیایید

برنامه های مهاجرتی برای نیروهای کار متخصص خانواده‌ها دانشجویان و نیروهای کار موقت

 

هر سال افراد زیادی برای دلایل مختلف مانند تحصیل،خانواده، کار یا فرصتی برای آغاز یک زندگی جدید از ایالات متحده به کانادا می آیند.

در سال ۲۰۱۹ به تنهایی ایالات متحده پنجمین کشور منبع مهاجر برای کانادا بود. افرادی که در ایالات متحده هستند شرایط خوبی برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه دسته اقتصادی دارند زیرا تسلط بالای بر زبان انگلیسی دارند که یکی از مهم ترین ویژگی ها برای مهاجرت به کانادا محسوب می شود.

علاوه بر این محدودیت های سفر در مورد ایالات متحده در طول دوران شیوع ویروس کرونا به اندازه محدودیت برای افراد از کشورهای دیگر جدی و سخت گیرانه نیست. برای مثال تابعآن ایالات متحده که تاییدیه اقامت دائم خود را پس از هجدهم مارس دریافت کردند از محدودیت‌های سفر معاف هستند که برای افراد با ملیت های خارجی غیر از ایالات متحده هم چنین شرایطی وجود ندارد.

بر اساس برنامه سطوح مهاجرتی جدید کانادا برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ به کانادا قصد دارد تا پذیرایی ۴۰۰ هزار تابع دائمی جدید باشد.

در ادامه چندین روش را مشاهده خواهید کرد که شهروندان و تابعان ایالات متحده می تواند از طریق آن به کانادا مهاجرت کنند:

 • اکسپرس انتری
 • برنامه کاندیدای استانی
 • کار در کانادا
 • تحصیل در کانادا
 • اسپانسرشیپ همسری
 • مهاجرت به کانادا در طول دوران ویروس کرونا
 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری

سیستم اکسپرس انتری کانادا یک سیستم انتخاب مهاجرت معروف است. ایالات متحده دومین کشور منبع مهاجران از طریق سیستم اکسپرس انتری به کانادا می باشد.

بسیاری از مهاجران دسته اقتصادی تصمیم می‌گیرند تا روش اکسپرس انتری را برای رسیدگی سریعتر به پرونده های مهاجرتی خود انتخاب کنند که این زمان حدود ۶ ماه است. همچنین بسیاری تصور می کنند که ورود به پول اکسپرس انتری و گرفتن دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم یا یک برنامه کاندیدای استانی نسبتا آسان است.

در حالی که درست است که لزوماً به پیشنهاد شغلی برای ورود به سیستم اکسپرس انتری نیاز ندارید اما داشتن پیشنهاد شغلی دریافت دعوت نامه درخواست را برای بسیاری از افراد آسان می‌کند.

اکسپرس انتری از یک سیستم رتبه بندی جامع برای امتیاز دهی بر اساس فاکتورهای سرمایه انسانی نامزد‌های مهاجرتی استفاده می کند، این فاکتورها شامل سن، تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسوی، تجربه کاری و تحصیلات است.

میزان امتیاز تعلق یافته به هر یک از این فاکتورها از سوی اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا تعیین می شود و از طرفی به خاطر اولویت های مهاجرتی کانادا، بازارکار و فاکتورهای دیگری است که دولت بر اساس آن ها و نسبت به اهمیت آنها برای تلفیق با جامعه کانادایی آنها را در نظر گرفته است و اولویت بندی کرده است. در واقع کانادا اخیرا اعلام کرد که امتیازات بیشتری برای نامزدها ۱۰ سنتری فرانسوی‌زبان در نظر می گیرد تا شرایط را برای مهاجرت فرانسوی زبان های خارج از کبک ارتقا دهد.

مطلب مرتبط
آزمایش منفی ویروس کرونا مسافران در فرودگاه کلگری

اکسپرس انتری به خودی خود یک برنامه نیست بلکه یک سیستم مدیریت درخواست برای برنامه های مهاجرتی فدرال مانند برنامه نیروی کار متخصص فدرال، برنامه تجارت های تخصصی فدرال و دسته تجربه کانادایی است. برخی از برنامه های کاندیدای استانی نیز نامزد های خود را از پول اکسپرس انتری و در میان درخواست های موجود در آنجا برمی‌گزینند.

نامزدهایی که برای یکی از این سه برنامه واجد شرایط شناخته می شوند از ۱۲۰۰ امتیاز یک امتیاز دریافت می‌کنند. اکثر دراوها نامزدها را ملزم می‌کند تا امتیاز حداقل ۴۷۰ یا بیشتر را داشته باشند تا بتوانند دعوت نامه درخواست را دریافت کنند.

با این وجود امتیاز اکثر نامزدها در بازه ۳۰۰ تا ۴۵۰ قرار می‌گیرد. در این شرایط برنامه های کاندیدای استانی می‌توانند به نامزدهای اکسپرس انتری با امتیازات پایین‌تر کمک کنند.

 

برنامه کاندیدای استانی،جایگزینی برای اکسپرس انتری

اکثر استانهای کانادا و مناطق آن یک برنامه کاندیدای استانی دارند که با اکسپرس انتری همراستا است که به آن برنامه‌های کاندیدای استانی ارتقا یافته می گویند. استان کبک سیستم مهاجرتی مخصوص به خود را دارد نووات هیچ برنامه کاندیدای استانی ای ندارد.

مابقی استانها برنامه های کاندیدای استانی ارتقا یافته خود را دارند و همین طور ممکن است برنامه کاندیدای استانی پایه را داشته باشند که مستقل از اکسپرس انتری کار می کند. این برنامه های کاندیدای استانی پایه معمولاً برای افرادی هستند که ارتباطی با استان یا منطقه مربوطه دارند که این ارتباط را می‌توان تجربه کاری تحصیلات تکمیلی شده و خانواده دانست. شما می توانید مستقیماً برای این روندهای مهاجرتی درخواست دهید و به طور همزمان می توانید در سیستم اکسپرس انتری یک پروفایل تشکیل دهید.

برنامه های کاندیدای استانی ارتقا یافته معمولا از نامزدهای اکسپرس انتری دعوت به عمل می آورد که توضیح علاقمندی برای استان را تکمیل کرده‌اند و ویژگی هایی دارند که استان ها آنها را برای بازار کار منطقه خود سودمند می دانند. برای مثال،

این می‌تواند به شکل تجربه کاری در یک شغل مورد تقاضا باشد.

اگر برای یک گزینش استانی دعوت به درخواست می شوید این بدان معنا است که است آن تصمیم گرفته است که شما نامزد خوبی برای برنامه مهاجرتی هستید و یک گام به اقامت دائم نزدیک تر هستید. اگر از طریق یک برنامه ارتقا یافته گزینش استانی را دریافت کنید به طور خودکار ۶۰۰ امتیاز اضافی به امتیاز شما در سیستم اکسپرس انتری اضافه می‌شود که تضمین می‌کند شما قطعاً در دور بعدی صدور دعوت نامه ها از طریق اکسپرس انتری دعوت نامه درخواست را دریافت خواهید کرد.

 

اگر بخواهم فقط در کانادا کار کنم شرایط چگونه خواهد بود؟

هزاران گزینه برای تابعان و شهروندان ایالات متحده برای کار به عنوان یک تابع موقتی در کانادا وجود دارد.

شهروندان ایالات متحده چهار گزینه اضافی از طریق CUSMA برای کار در کانادا دریافت می‌کنند. اگر یک شهروند ایالات متحده هستید پس از انجام آزمایشات بیومتریک در درخواست های مجوز تحصیل و کار معاف می باشید.

مطلب مرتبط
مسافران هوایی به کانادا باید از 22 فوریه در هتل در قرنطینه باشند

نوع مجوز کاری که شما نیاز دارید به نوع کاری که انجام خواهید داد وابسته خواهد بود. اگر فقط از ایالات متحده برای کار در یک شعبه از شرکت خود در کانادا به این کشور می‌آید ممکن است بتوانید شغلی به عنوان یک انتقال داخل شرکتی را داشته باشید.

شغل‌های خاص حوزه فنی و شرکت ها به شما اجازه می دهند تا در طی چهار هفته از طریق روند استعدادهای جهانی به کانادا سفر کنید. فرایند استخدام تحت این برنامه سریع شامل برآورده کردن الزامات خاصی مانند تکمیل ارزیابی بازار کار، تعهد به شرایط حقوق خاص میباشد.

یک تقسیم بندی دیگر در مجوزهای کانادایی بین افرادی که نیازمند LMIA هستند و افرادی که نیاز به این ارزیابی ندارند نیز وجود دارد اداره توسعه اجتماعی و استخدام به کانادا به کارفرمایان یک LMIAمثبت یا بی طرفانه ارائه خواهد داد و این در شرایطی است که مسئولان بپذیرند که هیچ فرد کانادایی برای این شغل وجود ندارد.

با این وجود شغل هایی نیز وجود دارند که معاف از LMIA هستند که کارفرمایان کانادایی را ملزم به استفاده از فرایند LMIA نمی‌کند. در میان سناریو های دیگر ممکن است است این موضوع برای افراد صادق باشد که در کانادا حضور دارند و مزیت فرهنگی و اجتماعی قابل توجهی برای کشور خواهد داشت.

 

قصد دارم در کانادا تحصیل کنم»

اگر به این نتیجه رسیده اید تحصیل در کانادا انتخاب درستی برای شما است گام بعدی بررسی گزینه های برنامه های مختلف برای شما است تا بتوانید یک انتخاب داشته باشید و درخواست خود را ارسال کنید. در اکثر موارد دانشجویان بین المللی که می‌خواهند در یک موسسه کانادایی تحصیلات عالی تحصیل خود را آغاز کنند باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده را در زمان درخواست برای مجوز تحصیلی کانادایی خود ارائه دهند.

پس از پذیرش درخواست یک نامه پذیرش دریافت می کنید و می توانید برای مجوز تحصیلی اقدام کنید. مجوز تحصیلی به شما اجازه می دهد تا به طور قانونی در کانادا تحصیل کنید.

زمانی که تاثیر خود را تکمیل کرده اید و از موسسه آموزشی تعیین شده فارغ التحصیل شدید میتوانید با مجوز کار پس از تحصیل در کانادا بمانید. این مجوز به شما اجازه می دهد تا به طور تمام وقت برای یک کارفرما کار کنید و از وضعیت دانشجویی به وضعیت کاری تغییر وضعیت دهید.

یک سال تجربه کاری در کانادا به شما مزیت مهمی از لحاظ صلاحیت سنجی برای برنامه های مهاجرتی می دهد. همچنین به شما اجازه می دهد تا امتیاز بیشتری در سیستم جامعه رتبه‌بندی دریافت کنید و شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اقامت دائم از طریق سیستم اکسپرس دریافت کنید.

مطلب مرتبط
کانادا راهنمایی های لازم برای ورود دانشجویان بین المللی در طول دوران شیوع ویروس کرونا را ارائه می دهد

 

در کانادا خانواده‌ای دارم آیا آنها می توانند اسپانسر من برای مهاجرت باشند؟

شهروندان کانادایی و تابع آن دائمی این کشور می‌توانند از همسران یا شریکان زندگی خود برای وضعیت اقامت دائم حمایت کنند. فرد اسپانسر کانادایی و فردی که مورد حمایت قرار می‌گیرد باید به تایید اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا برسند تا فرد مورد حمایت بتواند به کانادا مهاجرت کند. به منظور گرفتن ویزا تحت برنامه مهاجرتی اسپانسرشیپی،فرد حامی و فرد تحت حمایت باید اثبات کند که روابط آنها تحت یکی از سه دسته زیر قابل قبول است: همسر،شریک  پارتنر. استاندارد رسیدگی به پرونده برای درخواست‌های اسپانسرشیپ و همسری در کانادا حدود ۱۲ ماه از تاریخ دریافت درخواست است.

 

ورود به کانادا در طول دوران شیوع ویروس کرونا

به خاطر مرز مشترک و اهمیت تجارت میان این دو کشور محدودیت های سفر برای شهروندان و تا به آن ایالات متحده در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار آسان است. اساساً مسافران به یک دلیل غیر اختیاری برای ورود به کانادا در طول دوران شیوع ویروس کرونا نیاز دارند. مسئولان مرزی هر فردی که برای دلایل گردشگری و تفریح به کانادا می آید را رد می کنند.

اولااگر شما نشانه های ویروس کرونا را داشته باشید اجازه مسافرت به کانادا را ندارید. در دستور شورای آن شده است که مسئولان مرزی در صورت دیدن علایم مانند تب و سرفه یا مشکل در تنفس به شما اجازه ورود نخواهند داد.

مسافران ایالات متحده در صورت داشتن شرایط زیر از محدودیت‌های سفر معاف خواهند بود:

 • اعضای خانواده درجه یک کانادایی ها
 • اعضای خانواده درجه دو کانادایی ها
 • متقاضیان پناهجویی (این مورد برای شهروندان ایالات متحده نیست)
 • افراد تحت حمایت
 • دانشجویان بین المللی که همراه با یک برنامه آمادگی برای ویروس کرونا به یک موسسه آموزشی تعیین شده می روند.
 • افرادی که برای دلایل همدردی به کانادا می آیند
 • دارندگان مجوز کاری و موارد دیگر.

حتی اگر نشانه ای از ویروس کرونا را ندارید هم باید از محدودیت‌های سفر معاف می باشید تمام افرادی که وارد خاک کانادا می شوند، باید برای ۱۴ روز قرنطینه شوند. این شرط در صورتی نادیده گرفته می‌شود که برای دلایل هم دردی وارد کانادا شوید و برای معافیت درخواست خود را ارائه دهید.

کانادا از مسافران می‌خواهد که از اپلیکیشن CBSA به استفاده کند که شرایط عبور از مرز را برای آنها سریع می کند. مسئولان نهاد خدمات مرزی کانادا در مورد اینکه چه کسی می تواند به کانادا سفر کند حرف نهایی را میزند. آنها می‌خواهند ببینند که آیا شما نشانه هایی از بیماری دارید و یا آیا یک برنامه برای قرنطینه دارید و یا اینکه آیا برای یک دلیل ضروری به کانادا می آید.اگر در مورد عبور از مرز سوالی دارید مسئولان نهاد خدمات مرزی کانادا ای روش های زیادی برای ارتباط با آنها برای گرفتن اطلاعات عمومی در اختیار شما قرار خواهند داد.