ضوابط محدودیت در سفر: ابلاغیه برنامه COVID-19

با محدود سازی مسافرتهای اختیاری بین المللی، ضوابطی برای مرزها و سفرهای هوایی درجهت حمایت از ایمنی و سلامت کانادایی ها در نظر گرفته شده است. این دستورالعملها نقش IRCC در حمایت از اجرای این ضوابط را توضیح می دهد و  در زمینه اعمال معافیتهایی که برای آسان سازی مسافرتهای ضروری هستند، راهنمایی هایی را ارائه می دهد.

شهروندان کانادایی، مقیمان دائمی و افراد تحت حمایت، تحت معیارها و ضوابط نظارت بر سلامت مجاز به ورود به کانادا خواهند بود.

نکته مهم:  الزامات و شرایط عادی اسناد مسافرتی برای سفر هوایی و ورود به کانادا همچنان برقرار است. ملیتهای خارجی که از محدودیتهای سفرمعاف هستند باید تحت مصوبه حمایت از پناهجو و مهاجرت(IRPA) و مقررات حمایت از پناهجو و مهاجرت(IRPR) تمام الزامات و شرایط اسناد سفر را فراهم کنند.

 

محدودیتهای سفر ملیتهای خارجی را تحت تاثیر خود قرار می دهد

این محدودیتها تحت اختیارات وزیر سلامت از طریق دستورات فوری مصوبه قرنطینه و  همینطور تحت اختیارات وزیر حمل و نقل بواسطه دستورات موقتی تحت مصوبه هوانوردی اجرا شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات دستورات، فهرست مصوبه ها و مقررات را مشاهده کنید.

محدودیتها به شدت به آن بستگی دارند که فرد با ملیت خارجی از کدام کشور عزیمت می کند. با این وجود هر مسافری با علایم COVID-19 مجاز به ورود به کانادا نخواهد بود.

به یاد داشته باشید که الزامات و شرایط عادی مهاجرتی و شروط پذیرش هنوز باید برای تمام سفرها و ورود به کانادا برآورده شود.

سفر از هر کشوری غیر از ایالات متحده

در حالت هوایی، ملیتهای خارجی که از هر کشوری غیر از ایالات متحده قصد سفر به کانادا را دارند، در صورت وجود شرایط زیر از سفر هوایی به کانادا منع می شوند:

 • تحت پوشش معافیت ها در دستورات مربوطه نباشند ( به بخش معافیت های محدودیت سفر برای کشورهای غیر از ایالات متحده مراجعه کنید),یا
 • در جهت یک هدف اختیاری و یا با صلاحدید خودشان سفر می‌کنند

 

سفر از ایالات متحده

ملیت های خارجی که از ایالات متحده سفر می‌کنند در صورت وجود شرط زیر از ورود به کانادا منع می‌شوند:

 • برای یک هدف اختیاری سفر می کنند.

نکته: الزامات اختیاری به اعضای خانواده درجه یک شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم کانادایی بدون علایم بیماری، که می‌تواند ثابت کند که آنها به خاطر بودن با اعضای خانواده درجه یک خود وارد کانادا می شوند و می خواهند برای مدت حداقل ۱۵ روز در کانادا بمانند اعمال نمی شود.

بدون توجه به اینکه ملیت خارجی از ایالات متحده یا هر کشور دیگری سفر می کند تمام افراد بدون علایم بیماری که وارد کانادا می شوند باید خودشان را قرنطینه کنند.

 

سفر برای هدف اختیاری

معافیت تحت دستورات عنوان شده به ملیت های خارجی که برای اهداف اختیاری سفر می‌کنند اعمال نمی شود. اثبات و نشان دادن هدف از سفر بر عهده ملیت های خارجی است.

برای اطلاعات بیشتر به سفر غیر اختیاری : ارائه برنامه  COVID-19 مراجعه کنید.

 

تعریف اعضای خانواده درجه ی یک

تعریف اعضای خانواده درجه یک که در دستورات عنوان شده است نسبت به تعریف اعضای خانواده در بخش ۱.۱۳ از IRPR (همسران و زوج های عرفی و فرزندان وابسته آنها و فرزندان وابسته فرزندان وابسته آنها) گسترده در است و شامل موارد زیر می شود:

 • والدین یا ناپدری و نامادری
 • همسر والدین، یا همسر ناپدری و نامادری
 • یک قیم یا سرپرست

سرپرستان یا قیمان همان افرادی هستند که مسئول مراقبت یک فرد کمتر از سن قانونی هستند که برای مدت زمان طولانی از والدین خود جدا زندگی میکند، برای مثال برای حضور در یک دبیرستان در کانادا. سرپرست یا قیم باید بتواند نشان دهد که آنها قبلاً در یک آدرس با هم زندگی می کردند. مسئولان باید نسبت به پذیرش شواهد مستند منعطفانه عمل کنند.

 

معافیت محدودیت های سفر برای افرادی که از کشوری غیر از ایالات متحده سفر می‌کنند

اعضای خانواده درجه یک شهروندان کانادایی و مقیمان دائمی

یک فرد با ملیت خارجی که اعضای خانواده درجه یک شهروند کانادایی یا مقیم دائمی محسوب می‌شود از محدودیتهای صفر معاف است و مجاز است تا در صورت ارائه اسناد لازم برای سفر به کانادا مسافرت کند، اگر اقامت اعضای خانواده درجه یک شهروند کانادایی یا مقیم دائمی ۱۵ روز یا بیشتر باشد سفر آنها به عنوان یک هدف غیر اختیاری در نظر گرفته می شود. علاوه بر این مسئولان مربوطه باید نسبت به رسیدگی پرونده های اعضای خانواده درجه یک شهروندان کانادایی و مقیمان دائم کانادا که برای کمتر از ۱۵ روز سفر می‌کنند منعطف آن عمل کنند،این در شرایطی است که هدف آنها از سفر غیر اختیاری بوده باشد. اعضای خانواده درجه یک شهروند کانادایی یا مقیم دائمی کانادا ممکن است در کانادا باشند یا فرد با ملیت خارجی را همراهی کنند. از مسافران انتظار می رود در هنگام سوار شدن به هواپیما، با ارائه اسناد نشان دهنده این جان ها از اعضای خانواده شهروندان کانادایی یا مقیمان دائمی کانادا هستند وضعیت خود نسبت به معاف بودن از شروط مطرح شده را به مسئولان خط هوایی اطلاعات دهند.

مطلب مرتبط
فهرست منتشرشده کانادا از هتل ‌های مجاز دولت برای قرنطینه

 

عضو خانواده درجه یک، یک کودک است

در شرایطی که فرد با ملیت خارجی یک کودک باشد سن و وابستگی تعیین کننده این است که آیا آن ها به عنوان یک کودک وابسته، تعریف اعضای خانواده در IRPR راه برآورده می‌کنند یا خیر، و در نتیجه اینکه آیا آنها تعریف اعضای خانواده درجه یک که در دستورات عنوان شده است را برآورده می کنند یا خیر. با این وجود به یاد داشته باشید که یک ملیت خارجی که یک فرزند بزرگسال یک شهروند کانادایی یا مقیم دائمی است و تحت این شروط واجد شرایط شناخته نمی شود ممکن است تحت معافیت گردهمایی خانواده معاف شود.

 

عضو خانواده درجه یک، یک والد است

در شرایطی که ملیت خارجی یک والد باشد هیچ شرایطی برای تعیین وابستگی وجود ندارد.

 

اسناد پیشنهادی برای مسافرت

نکته: اعضای خانواده درجه یک شهروندان کانادایی یا مقیمان دائمی به هیچ مجوز مکتوبی از IRCC نیازی ندارند.

اسنادی که نشان می‌دهد آنها یکی از اعضای خانواده شهروند کانادایی مقیم دائمی هستند عبارتند از:

 • پاسپورت کانادایی
 • اثبات شهروندی کانادایی، مانند مجوز شهروندی، کارت شهروندی یا کارت  تولد منطقه‌ای و استانی.
 • کارت اقامت دائمی
 • مجوز سفر مقیم دائمی کانادایی ( رسید ویزا)

پاسپورت خارجی معافیت از ویزا و مجوز خاص IRCC برای شهروندان کانادایی (به بخش شهروندان کانادایی که با یک پاسپورت خارجی سفر می کنند رجوع کنید)

 

اسنادی که نشان دهنده رابطه آنها با آن عضو خانواده است مطابق زیر می باشد:

 • سند ازدواج یا اثبات وضعیت قانونی عرفی ( اسنادی که نشان دهنده یک آدرس مشترک یا مشابه است)
 • کارت تولد
 • تاییدیه اقامت دائم  (COPR) برای دسته خانواده یا تحت راه سالانه ( تحت برنامه ویژه (OYW) نامیده شده است)

اسناد دیگر که از ارتباط خانواده درجه یک حمایت می کند (برای مثال مطابقت از IRCC که نشان دهنده حمایت همسران در اسنادی است که نشان دهنده آدرس محل سکونت مشترک آنها است)

نسخه‌های الکترونیکی و کاغذی اسناد که در بالا عنوان شد نیز قابل قبول هستند. لطفاً توجه کنید که موارد ذکر شده در بالا تنها چند مثال هستند. یک مسئول ممکن است اسناد دیگری که ضروری می‌دانند را از شما درخواست کنند.

 

نقش IRCC

وسیله حمل و نقل هوایی که هنوز نیازمند کمک برای تایید این هستند که آیا یک مسافر با ملیت خارجی برای این معافیت واجد شرایط است یا خیر، از طریق کانال‌های ارتباطی ارائه شده با حمل و نقل کانادا و نهاد خدمات مرزی کانادا (CBSA) ارتباط برقرار خواهند کرد.

پیوستن اعضای خانوده به یکدیگر

دستورات افراد با ملیت های خارجی که به کانادا سفر می‌کنند و طبق یک نامه مکتوب توسط یک مسئول ذکر شده در بخش ۶.۱ از مصوبه حمایت از پناهجویان و مهاجرت مجاز به ورود هستند، را معاف می کند، توجه داشته باشید که این موقعیت در جهت گردهمایی اعضای خانواده درجه یک باشد.

تعریف تعمیم یافته اعضای خانواده درجه یک که در بالا ذکر شد همچنان برقرار است.

برای اینکه یک فرد با ملیت خارجی تحت این بند معافیت واجد شرایط شناخته شود آنها باید دو یا چند فرد با ملیت خارجی باشند که از اعضای خانواده درجه یک یکدیگر هستند و برای گردهم آیی مجاز به ورود به کانادا باشند.

درحالیکه اعضای خانواده درجه یک با ملیت خارجی باید ساکن کانادا باشند، آن عضو از خانواده نیازی به این ندارد که شهروند کانادایی یا ساکن دائمی باشد.

این بدان معناست که یک ملیت خارجی با یک عضو خانواده درجه یک که بطور موقت بعنوان یک نیروی کار، بازدید کنند یا فرد تحت حمایت، در کانادا سکونت دارد، در صورتی تحت این شرط معاف خواهد بود که به صورت مکتوب مجاز شده باشد.

یک فرزند بزرگسال از یک فرد ساکن کانادا ممکن است تحت این معافیت واجد شرایط شناخته شود. این بدان دلیل است که، باوجود اینکه طبق تعریف ارائه شده این فرزند عضوی از خانواده درجه یک محسوب نمی شود، والد یک عضو خانواده درجه یک فرزند محسوب می شود.

مجوز مکتوب ممکن است در ابتدا برای آسان سازی گردهم آمدن خانواده  صادر شود و به کل خانواده اجازه دهد تا با هم مسافرت کنند و در کانادا سکونت گزینند. هیچ شرطی برای سرپرست خانواده(برای مثال، یک دانشجو یا نیروی کار) مبنی براینکه ابتدا به کانادا بیاید و باقی خانواده بعد از آن تاریخ با در دست داشتن نامه مجوز گردهم آیی خانواده وارد شوند، مطرح نیست.

در شرایطی که اعضای همراه خانواده تحت معافیت دیگری نسبت به محدودیتهای سفر معاف شناخته نمی شوند، ممکن است تحت شرط گردهم آیی خانواده مجوز مکتوب دریافت کنند. با این وجود سفر آنها هنوز با یک هدف غیر اختیاری داشته باشد. بطور کلی، اعضای خانواده همراه که بدنبال سکونت در کانادا هستند به عنوان فردی در نظر گرفته می شوند که در جهت یک هدف غیر اختیاری سفر می کنند.

مطلب مرتبط
کانادا جزئیات جدیدی در مورد چگونگی گرفتن اطلاعات از مسافران در مرز را ارائه می دهد

هدف این معافیت آسان سازی گردهم ایی اعضای خانواده درجه یک است که در نتیجه ی این محدودیتهای سفر از هم جدا شده اند. مسئولان مهاجرتی و مسئولان رسیدگی به پرونده ها شرایط سفر ملیتهای خارجی را پیش از  آن مورد ارزیابی قرار می دهند که مجوزی مکتوب مبنی بر معافیت فرد از این شروط صادر شود. همانطور که در بالا ذکر شد، مسئول باید راضی شود که فرد با ملیت خارجی برای یک هدف اختیاری سفر نمی کند.

 

اسناد پیشنهادی برای سفر

اسنادی که نشان دهنده وضعیت اقامت موقتی عضو خانوده درجه یک و رابطه آنها با آن عضو خانوده باشد، و مجوز مکتوبی از IRCC داشته باشند:

 • نسخه ایی از  یک مجوز کاری عضو خانواده درجه یک، مجوز اقامت موقتی، مجوز تحصیلی یا اسناد مربوط به بازدید از کشور( لطفا به یاد داشته باشید که اسناد بازدید از کشور ممکن است برای گذراندن شرط معافیت در تمام وضعیتها مناسب نباشد)
 • رابطه با اعضای خانواده
 • مجوز مکتوب از یک مسئول IRCC.

-IRCC نامه ایی به یک فرد با ملیت خارجی ارائه خواهد داد تا به خط هوایی نشان دهد که آنها مجاز هستند تا تحت این معافیت به کانادا ورود پیدا کنند.  در شرایطی که یک ملیت خارجی  با نامه مجوز IRCC  برای پیوستن به خانوده به خط هوایی می رسد، هدف مسافرت غیر اختیاری در نظر گرفته یم شود همانطور که IRCC تنها صادر کننده این نامه ها در زمانی است که مسافرت برای یک هدف غیر اختیاری است.  ملیت های خارجی هنوز باید تمام شرایط لازم برای ورود به کانادا را برآورده کنند.  مانند همیشه، تصمیم نهایی در مورد پذیرش در کانادا توسط مسئولان خدمات مرزی در ورودی های کانادا انجام می شود، و در پرونده هایی که اطلاعات مغایر یا جدیدی وجود دارند ، مسئولان خدمات مرزی باید اختیارات خود را بکار گیرند.

 

نقش IRCC

رسیدگی درخواستها برای ویزاهای اقامت موقتی و مجوزهای الکترونیکی سفر.

درحالیکه محدودیتهای سفر اعمال می شوند،IRCC به طور موقتی چگونگی رسیدگی به درخواستها را تغییر داده است. برای اطلاعات بیشتر لطفا به موارد زیر رجوع کنید:

 • دستورالعملهای وزارتی با توجه به رسیدگی به درخواستهای موجود و جدید برای اقامت موقتی
 • سکونت موقتی:برنامه COVID-19

 

دانشجویان بین المللی

برای اطلاعات در مورد اثرگذاری دستورات در شورا درمورد دانشجویان بین المللی به بخش مجوز تحصیلی: برنامه COVID-19 مراجعه کنید.

 

نیروی های کاری موقتی

برای اطلاع در مورد اثر بخشی دستورات در شورا درمورد نیروی کار خارجی به بخش مجوز کاری: برنامه COVID-19 مراجعه کنید.

 

دارندگان ویزای اقامت دائم

دستورات، ملیتهای خارجی که برای اقامت دائم تایید شده اند و برای سفر به کانادا در تاریخ 18 مارس 2020 و پیش از آن مجاز دانسته شدند واجد شرایط برای سفر به کانادا هستند، را از محدودیتهای سفر معاف می کند.

بسیاری از افراد با ملیتهای خارجی پیش از اجرای محدودیتهای سفر اقداماتی برای سکونت در کانادا انجام داده بودند. آسان سازی ورود آنها برای اهداف مربوط به ورود به کانادا به پیوستن به خانواده درجه و برآوردن نیازهای بازار کار کمک می کند و  تجمع مقیمان دائمی تایید شده که می خواهند در زمان برداشته شدن محدودیتها به کانادا سفر کنند را کاهش می دهد.

این ملیتهای خارجی می توانند در زمان ورود به خطوط هوایی در مورد معافیت خود نسبت به محدودیتهای سفر با ارائه اسناد به مسئولان مهاجرتی اطلاع رسانی کنند. این اسناد نشان دهنده:

 • یک ویزا اقامت دائم( ملیتها از کشورهایی که نیازمند ویزا هستند)،یا
 • یک سند COPR(تمام ملیتهای خارجی)

مسئولان تایید شده

این دستورات آن دسته از ملیتهای خارجی را معاف می کند که از شرط بدست آوردن یک ویزا اقامت موقتی تحت بند R190-2-A و اعضای خانوده درجه یک خود معاف می شوند. توجه کنید که تعریف گسترده تر از اعضای خانوده درجه همچنان برقرار خواهد بود.

افراد با ملیتهای خارجی باید یک پاسپورت داشته باشند که شامل یک پذیرش دیپلماتیک است که توسط مسئول پروتکل GAC از سوی دولت کانادا صادر شده است. آنها باید یک دیپلمات تایید شده، مسئول کسنولگری، نماینده یا مسئول کشوری غیر از کانادا، از ملتهای متحده یا هر نهاد دیگری از آن یا از هر سازمان بین المللی که کانادا عضوی از آن است باشند.

مسئولان تایید شده در حال ورود

این دستورات ، نمایندگان خارچی و اعضای خانواده همراهشان که از سوی امور جهانی کانادا(GAC) تعیین شده است را معاف می کند.

این نمایندگان خارجی و اعضای خانوده همراهشان، چه از یک کشور نیازمند ویزا باشند یا خیر، ملزم به درخواست برای یک ویزای اقامت موقت(TRV) هستند.

مطلب مرتبط
بیشتر فیلم سازان ایالات متحده به کانادا نقل مکان می کنند

صدور این TRV ها تنها باید با مجوز دفتر پروتکل GAC روی دهد. TRV با کد D-1یا O-1 تنها شرط مسئولان خدمات مرزی است که،از دید کانادا، دارندگان پاسپورت ممکن است نسبت به اولویت بندی ها و مصونیت های رسمی، کنسولگری یا دیپلماتیک محق باشند و تحت مصوبه سازمان های بین المللی و ماموریتهای خارجی به رسمیت شناخته شوند.

دستورالعملهای ارائه درخواست برای این نمایندگان خارجی در طول محدودیتهای مسافرتی با GAC درمیان گذاشته شده است.

افراد تحت حمایت

دستورات، افراد تحت حمایت که در بخش فرعی A59-2 تعریف شده است را معاف می کنند.

یک فرد تحت حمایت فردی است که تحت بخش فرعی A95-1 دارای حمایت پناهجویی است و مطالبات یا درخواستش تحت بخش فرعی A108-3,A109-3 یا A14-4 رد نشده اشت.  تنها سند یکه ممکن است برای اثبات وضعیت ارائه شود یک سند سفر  پناهجویی کانادایی است که از سوی IRCC صادر شده است و با بند R39-C تطابق دارد.

 

منافع ملی

دستورات، یک فرد با ملیت خارجی که حضورش در کانادا از نظر وزیر امور خارجه، وزیر مهاجرت، نهاد پناهجویان و شهروندی یا وزیر امنیت عمومی و آمادگی فوق العاده به نفع کشور است را از محدودیتهای اعمالی معاف می کند.

این معافیت ممکن است تنها توسط هر یک از سه وزیر اعلام شده انجام شود. تصمیم برای معافیت توسط وزیر مربوطه انجام می شود. دسته مدیریت پرونده (CMB) مطابق با فرایندهای موجود این شرایط را مورد مدیریت قرار می دهد.

ملاحظات مربوط به منافع ملی در گذشته محدودیتهای سفر در رابطه با اینکه چرا فرد باید فورا و بطور استثناء مجاز به پرواز و ورود به کانادا باشد، را تحت کنترل داشت. برای مثال، بازدیدکنندگان حوزه تجارت که برای کمک به زیرساختارهای مهم کانادا سفر می کنند ممکن است در زمره موارد در جهت منافع کشور در نظر گرفته شوند. وبسایت امنیت ملی کانادا یک فهرست غیر دقیق درمورد خدمات و وظایف ضروری دارد.

معافیت بخاطر منافع ملی تنها در شرایط استثناء مورد استفاده قرار می گیرد. تمام معافیتهای دیگر باید پیش از توجه به اعمال معافیت منافع ملی در نظر گرفته شوند. منافع ملی در پرونده های محدودی مورد استفاده قرار می گیرند که توسط معافیتهای دیگر مورد بررسی قرار گرفته اند. اینطور عنوان نمی کند که برای مواردی که معافیتی از سوی اختیارات مجاز صادر نشده باشد از این گزینه استفاده شود.

مراجعه کنندگانی که می خواهند درخواست معافیت منافع ملی از IRCC بدهند می توانند با نزدیکترین دفتر ویزای خود تماس بگیرند.

مسافران موقتی

دستورات افرادی را که از طریق وسیله نقلیه مسافران تجاری به فرودگاه کانادایی میرسند و  قصد سفر به کشوری غیر از کانادا دارند و در محل حمل و نقل ،که طبق بخش 2 از IRPR تعریف شده است،می مانند را معاف می دارد.

اعضای خدمه و ملیتهای خارجی که برای خدمت بعنوان اعضای خدمه وارد کانادا می شوند

اعضای خدمه با ملیت خارجی مانند افرادی که بطور هوایی می رسند  تا به یک کشتی ملحق شوند را معاف می کند.

خطوط هوایی به دریانوردانی که قصد سفر به کانادا دارند تا به خدمه ی یک کشتی ملحق شوند این اجازه را خواهد داد، این امر در شرایطی ممکن خواهد بود که دریانوردان مدرک شناسایی و پاسپورت یا اسناد دریانوردی دیگری در اختیار داشته باشندف مانند مدرکی نشانگر استخدام در یک کشتی در  بندر کانادایی.

این معافیت اسناد مسافرتی عادی و الزامات صدور مجوز برای ملیتهای خارجی تحت IRPR را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

 

اعضای نیروی نظامی کانادایی یا یک نیروی نظامی بازدید کننده، بهمان صورتی که در بخش 2 از مصوبه نیروهای نظامی بازدید کننده ذکر شده است و اعضای خانواده درجه یک آنها

هر فردی که عضوی از نیروی نظامی یک ایالت کانادایی باشد و دارای وظایف رسمی باشد، مانند کارکنان غیر نظامی که تحت بخش 4 از مصوبه نیروهای بازدید کننده بعنوان یک عضو غیر نظامی از نیروی نظامی بازدید کننده تعیین شده است، باید مجاز به ورود باشد.

شهروندان کانادایی که با یک پاسپورت خارجی سفر می کنند

شهروندان کانادایی تشویق می شوند تا تمام مدت از پاسپورت کانادایی معتبر استفاده کنند. استثنائا، شهروندان کانادایی ممکن است با یک پاسپورت خارجی معاف از ویزا و همراه با مجوز خاصی سفر کنند. وقتی این مجوز خاص صادر شود،IRCC یک ایمیل تاییدیه همراه با مجوز ویژه را ارسال می کند. درجهت اهداف دستور موقت، شهروند کانادایی می تواند این ایمل را در اختیار خطوط هوایی بگذارد تا نشان دهد که یک ملیت خارجی نیستند و از اینرو در معرض محدودیتهای سفر قرار نمی گیرند.  توجه داشته باشید که باید شماره پاسپورت خارجی در ایمیل تایید باید با شماره پاسپورت خارجی مسافر مطابقت داشته باشد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram