تابعان دائمی تایید شده هنوز امکان ورود به کانادا را ندارند

سه خانواده از هزاران خانواده ای که علاعم معافیت از محدودیت های سفر امکان ورود به کانادا را ندارند.

فادی قائویی و خانواده‌اش انتظار نداشتند که در ۴ ام ماه آگوست،وقتی که انفجار فرودگاه بیروت در سه کیلومتری محل زندگی والدینش اتفاق افتاد، همچنان در لبنان باشند.

قائویییکی از هزاران تابع دائمی تایید شده است که نمی تواند با وجود داشتن شرایط معافیت از محدودیت های سفر به کانادا بیاید. تاییدیه اقامت دائم در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۲۰ صادر شد. این مدرک برای افراد صادر می‌شود که تمام گامهای فرآیند مهاجرت کانادایی را گذرانده اند و تنها ورودشان به خاک کانادا باقی مانده است.

با این وجود تاییدیه اقامت دائم کانادا یک تاریخ انقضا دارد و در مورد پرونده این خانواده با ۶ ماه زمان داشت تا برای ورود به کانادا آماده شود. او تحلیلگر امنیت شبکه بود، از کارش استعفا داد و خانواده از تمام اسباب و وسایل منزل را فروختند و تنها در سه ماه شیوع ویروس کرونا تمام دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد و تمام پروازها، از جمله پرواز های لبنان، به حالت تعلیق درآمد. پرواز برای بیست و دوم ماه می کنسل شد و تاییدیه اقامت دائم دو هفته بعد منقضی شد به این معنا که او دیگر اجازه سفر به کانادا را نداشت.

به گفته او به مرکز خبر کانادا،«من از شغلم استعفا دادم, خانه ای ندارم، چمدان هایمان بسته شده است و هیچ جایی در خانه والدینم وجود ندارد که من وسایلم را در آن جا بگذارم نمیدانم چه کنم،در این وضعیت گیر کرده ام»

پس از انفجار بیروت کانادا ضوابط و اقداماتی را پیش گرفت که به کمک خانواده‌های آمد که پس از انفجار زندگی شان دچار مشکل شده بود در این جهت، اداره مهاجرت کانادا از دریافت دستمزد برخی از اسناد و مدارک صرف نظر کرد. قائویی در آن زمان در برج حمود بود که بیشترین آسیب را دیده بود.

به گفته او«این اتفاق برای من و دخترم بسیار دلخراش بود، ما انفجار را دیدیم و با ترس به سمت هم رفتیم»

علیرغم معیارها و ضوابط پیش گرفته شده، قائویی هیچ چیزی از سوی اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا مبنی بر اینکه به او اجازه سفر به کانادا را بدهد دریافت نکرده است، گرچه از ماه مارس در رابطه با این پرونده با دپارتمان مهاجرت به کانادا تماس برقرار کرده است تا شرایطش مورد بررسی قرار گیرد.

مطلب مرتبط
شرط آزمایش ویروس کرونا برای مسافرانی که به کشور وارد می شوند

حتی پیش از دوران شیوع ویروس کرونا افرادی که تاییدیه اقامت دائم آنها منقضی شده بود اجازه سفر به کانادا را نداشتند. اما از آنجایی که بسیاری از این مدارک به خاطر محدودیت های سفر ناشی از ویروس کرونا منقضی شدند اداره مهاجرت کانادا یک فرم آنلاین را در ماه جولای راه‌اندازی کرد تا به روشی جدید که هرگز قبلا از آن استفاده نشده بود به موضوع تاییدیه های اقامت دائم منقضی شده رسیدگی کند. افرادی که دارای تاییدیه منقضی شده اقامت دائم هستند می توانند این فرم آنلاین را پر کرده و پس از آن نامه مجوز را دریافت می کنند که با آنها اجازه می دهد به کانادا سفر کنند. اولویت با افرادی است که برنامه سفر تایید شده داشته باشند.

به گفته مسئولان اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا به اعضای کانادایی پارلمان،  مهاجرتی تا ماه سپتامبر آغاز صدور نامه های مجوز را آغاز نکرد. کارمندان اداره مهاجرت مانند وزیر مهاجرت کانادا، مار0کو مندیچینو، دعوت شدند تا در ۲۵ نوامبر تا دوم دسامبر به تحقیق و بررسی تاثیر شیوع بر سیستم مهاجرتی کانادا کمک کنند.

ازسی‌ام نوامبر حدود ۵۰۰ نامه برای متقاضیان اصلی صادر شد تا بتوانند تاییدیه اقامت دائم کانادایی منقضی شده خود را تمدید کنند، که برای ۸۴۰ نفر است.

دنیل میلز, معاون وزیر اجرائیات اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا عنوان کرد از پایه اداره مهاجرت کانادا با ۶۰۰۰ دارنده تاییدیه منقضی شده اقامت دائم کانادا و تماس حاصل کرده است و چهار هزار نفر در صف انتظار برای تماس هستند. به گفته او، از میان افرادی که نامه مجوز را دریافت کردند ۶۷۵ نفر به کانادا ورود پیدا کرده اند.

کاترینا تاپلی،  معاون وزیر اداره مهاجرت کانادا گفته بود که دارندگان تاییدیه منقضی شده اقامت دائم کانادایی به ترتیب از زمانی که تاییده آنها منقضی شد نامه مجوز را دریافت کردند. اولین نامه ها به متقاضیان دسته خانواده تعلق یافت و اکنون اداره مهاجرت کانادا در حال رسیدگی به متقاضیان دسته اقتصادی است.

اما هنوز مهاجرت دسته اقتصادی شامل اعضای خانواده متقاضیان اصلی است. پارت دینگرا و خانواده‌اش به خاطر نگرفتن مجوز سفر برای تاییدیه منقضی شده اقامت دائم شان از ماه فوریه از هم جدا شده اند. پارت همسرش، نیها، دختر شش ساله‌اش، ریها را به عنوان اعضای وابسته در درخواست خود برای اقامت دائم ذکر کرده بود. در ماه فوریه به کانادا آمد تا زندگی جدیدش را در آنجا بسازد در حالیکه نیها در کنار دخترش آن ماند تا بتواند سال تحصیلی خود را به پایان برساند. انتظار می‌رفت در ماه آوریل اعضای خانواده به هم بپیوندند. اکنون او یک تابع دائمی است که در تورنتو کار می‌کند و نیها با دخترش در هندوستان گیر کرده است. و نمی تواند تا وقتی که منتظر خبری از اداره مهاجرت باشد کار کند.

مطلب مرتبط
هرآنچه که برای ورود به کانادا از ایالات متحده نیاز دارید بدانید

گرچه اعضای خانواده درجه یک تابان دائمی از وضعیت های سفر معاف هستند از آنجایی که نیها به عنوان تابعان دائمی تایید شده شناخته می شوند نمی توانند به طور همزمان ویزای اقامت موقت دریافت کنند. حتی اگر وضعیت اقامت دائم تایید شده آنها منقضی شده باشد نیز امکان صدور ویزای اقامت موقت برای آنها نیست.

به گفته نیها به خبر اداره مهاجرت « اکنون وضعیت بسیار ناامید کننده ای داریم و هر لحظه فقط به این فکر می کنیم که نامه کی به دست ما .

او می‌گوید ترجیح می‌دهد که یک مدت زمان مشخصی را برای گرفتن نامه به او و دخترش بگویند. حتی اگر اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا در ماه مارس به او گفته بود که در سال آینده نامه را دریافت خواهد کرد، شاید او از شغل خود استعفا نمی‌داد، خانه شان می فروخت یا ریها را از مدرسه بیرون می‌آورد.

یک فرد دیگری که تاییدیه منقضی شده اقامت دائم کانادا را دارد، هارلن کائور، احساسات مشابهی دارد. او می گوید، او و همسرش وقتی سه سال پیش تصمیم گرفتند همراه فرزندانشان به کانادا مهاجرت کنند از نظر شغلی در اوج بودند. هیجان و علاقه آنها برای مهاجرت به یک کشور جدید پس از به تعویق افتادن پرواز ها در ۵ آوریل از هندوستان از بین رفت ‌

اکنون که نه ماه  از محدودیت‌های سفر می‌گذرد، کائور می گوید در انتظار به کانادا احساسات ناامید کننده ای به سراغ او آمده است. اما نمی‌توانند از این تصمیم گیری صرف نظر کنند.

به گفته او « پس از تمام این احساس حقارت ها احساس می کنم که کمکی ندارم دو یا سه سال از زندگیم را با رویای مهاجرت به کانادا گذرانده ام و اکنون نمی توانم به عقب بازگردم»

 

حمایت برای تغییر از سرتاسر دنیا

وقتی افراد تحصیل کرده با مهارت بالا دچار این شرایط شده باشند که از سوی دولت تایید شده اند اما شرایط برای را بغرنج است چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مطلب مرتبط
کانادا یک ماه دیگر به محدودیتهای سفر اضافه کرد

 

آنها از وضعیت خود دفاع می کنند. آدیتای مادانیکی از چهار موسس گروه حمایت از دارندگان تاییدیه منقضی شده اقامت دائم کانادایی است که از رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی در مورد این موضوع و دلایلشان استفاده می کنند و با دولت کانادا در ارتباط است.

مادان یک هفته پیش از از اعمال محدودیت های سفر کانادا برای اقامت دائم مورد تایید قرار گرفت و تاییدیه اقامت دائم کانادا برای ۲۸ روز معتبر بود. او از ماه آوریل با اداره مهاجرت کانادا در ارتباط بوده است. در اوایل اکتبر او دپارتمان اطلاع داد که او آماده است تا در طی ۶۰ روز به کانادا سفر کند و حتی پس از از آن دو ماه او هنوز مجاز به سفر به کانادا نیست. در طول این مدت دو پیشنهاد شغلی را از دست داده است زیرا هنوز در هند در انتظار گرفتن مدارک است.

این گروه از ماه آوریل در تلگرام راه اندازی شد و اکنون ۱۳۹۹ عضو دارد. دارندگان تاییدیه مغزی شده اقامت دائم کانادا در سرتاسر دنیا از این گروه برای ارتباط باید دیگر استفاده می کنم.

به گفته مادن به نهاد خبری«در طول این ۹ ماه سخت با هم همراه بوده ایم برنامه ریزی کرده ایم تا پایان در ارتباط باشیم»

پس از هفته ها هیچ پیشرفتی در رسیدگی به پرونده ها وجود نداشت این گروه کمپین های رسانه های اجتماعی را تشکیل دادن مانند پیغام ها در توییتر، ویدیوها در یوتیوب و تماس با اعضای پارلمان کانادا ای اعضای انجمن مسئول برای شهروندی و مهاجرت به کانادا.

در تاریخ ۲۵ نوامبر یک نامه سرگشاده به دولت فرستاد و ۳۵۵ نفر آن را امضا کردند. ترجمه تمام اقدامات دیگر خواسته شده از آنها خواستم که مدارک آنها تمدید شود تا بتوانند در نهایت به کانادا سفر کند.

به گفته مادان«ما تصمیم به سفر کردن نگرفته ایم، ما هیچ گزینه پیش رویمان نداریم. پروازهای من صورت نگرفت و تاییدیه های منقضی شد و این اشتباه ما نیست»

وقتی نهاد خبری از اداره مهاجرت سوال کرد که چرا مدارک آنها را به صورت خودکار تمدید نمی کنند سخنگوی اداره مهاجرت کانادا عنوان کرد ما نمی توانیم بدون در نظر گرفتن خطرات سلامت و امنیت مدارک آنها را تمدید کنیم…اعتبار تاییدیه اقامت دائم کانادایی به اعتبار پاسپورت و اعتبار نتایج پزشکی وابسته است .و قبل از تمدید تاییدیه اقامت دائم کانادایی، ابتدا باید این مدارک  تمدید شوند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram