۲۵ هزار سوری در ۱۰۰ روز نشانگر کار اداره مهاجرت کانادا است

پنجمین سالروز تلاش‌ها برای پناهجویان سوری در کانادا نشانگر عملکرد سیستم مهاجرت کاناداست.

چند روز گذشته پنجمین سالروز ورود اولین پرواز پناهجویان سوری به کانادا تحت اقدامات پناهجوی سوریه در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بود.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۵ کانادا تلاش‌های بلندپروازانه را برای پذیرش ۲۵ هزار پناهجوی سوری تنها در طی چند ماه آغاز کرد. این اقدامات تحت حمایت مردم کانادا بود، چنان که پیش از آن در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ انتخاباتی در این جهت برگزار شد.

جاستین ترودو نوید داد که تا پایان سال ۲۵۰۰۰ سوری را در کشور خواهد پذیرفت. تصویر شوکه‌کننده پناهجوی سوری سه ساله، بدن بی جان آلان کردی در ساحل تاثیر زیادی بر افکار عمومی داشت. سوال اصلی این بود که آیا کانادا باید برای سوریه اقدام می‌کند یا نه بلکه سوال این بود که آیا در این بازه زمانی که جاستین ترودو تنظیم کرده است می توان به این هدف رسید یا خیر.

کانادایی ها جاستین ترودو را به عنوان نخست وزیر پذیرفتند و دولت او فرجه زمانی رابیشتر تا زمان کافی برای آماده‌سازی و اجرای این اقدامات داشته باشند.

۱۰۰ روز بعد در ۲۹ فوریه ۲۰۱۶ کانادا به این هدف رسید.

رسیدن به این هدف تلاش های بسیار را می طلبید.

کارکنان اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا ساعت های طولانی کار می کردند. بسیاری داوطلب شدند تا در طول تعطیلات خود نیز کار کنند تا بتوانند از مهاجران سوری حمایت کنند.

کارکنان استانی و فدرال در اتاوا و در سرتاسر کشور حتی در طول تعطیلات فصلی و تمام آخر هفته ها و حتی سال نوی میلادی در حال کار بودند.

مطلب مرتبط
برنامه تجربه کار در کبک: تغییرات آغاز می شوند

اداره مهاجرت استانی و فدرال بهترین کارکنان خود را به کار گرفتند و در در کنفرانس های روزانه شرکت کردند.

جالب است که بدانیم بسیاری از کارکنان در این دوره رسیدن به این هدف را نقطه عطفی در دوره کاری خود می دانستند.

درحالی‌که ابهاماتی در مورد توانایی دولت کانادا برای تکمیل اقدامات پذیرش سوری‌ها در یک دوره زمانی کوتاه وجود داشت شکی در مورد بخشندگی کانادایی ها وجود نداشت.

کانادا تاریخچه پرماجرای در زمینه کمک به پناهجویان دارد برای مثال تصمیمات تاسف آوری در اتفاق هولوکاست گرفت. با این وجود کانادا از پایان جنگ جهانی دوم به دنبال اصلاح این وضعیت بوده است.

در یک سخنرانی مشهور در مجلس که در تاریخ ۱ می ۱۹۴۷ توسط نخست‌وزیر ویلیام لیون مکنزی صورت گرفت اهداف مهاجرت پس از جنگ کشور کانادا مطرح شدند یکی از اهداف کمک به پناهجویان بود.

درحالیکه کینگ در مورد کمک به پناهجویان صبور نبود ولی همانطور که در طول دوران هلوکاست نشان داده شده بود سخنرانی او به تعریف شرایط جدید مهاجرت کانادا کمک بسیاری کرد. در دهه های پس از جنگ جهانی کانادا پناهجویان سرتاسر دنیا را در کشور پذیرفت.

تلاش برای پناهجویان سوری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقدامات در تاریخ کانادا به شمار می آورد که هم رده پناهجویان مجارستان در ۱۹۵۰ و پناهجویان ویتنام لائوس و کمبودی ها در دهه ۷۰ است.

بخشندگی کانادایی ها واقعاً در طول کمک به مردم کاملا مشهود بود، همانطور که کانادا از برنامه حمایت خصوصی پناهجویان استفاده کرد تا به دهها هزار پناهجو کمک کند تا در کانادا زندگی جدیدی را بسازند. برنامه اسپانسرشیپ و خصوصی که در سال ۱۹۷۸ راه‌اندازی شد، به کانادایی ها اجازه می دهد تا درخواست حمایت از پناهجویان برون مرزی را از دولت فدرال ثبت کنند و پس از رسیدن آنها به کانادا از نظر مالی و معنوی از آنها حمایت کنند.

مطلب مرتبط
چگونگی دریافت اقامت دائم توسط دانشجویان بین المللی

کانادا اولین و تنها کشوری است که در سال ۱۹۸۶، مدال نانسن را از سازمان ملل دریافت کرده است. این مدال بیشترین مهمترین تغذیه در جهت شناسی خدمات رسانی پناهجویان است.

مانند دهه ۱۹۷۰ تقاضای بالا در میان کانادا ایران برای کمک به پناهجویان در طول انجام این اقدامات پناهیان سوری به دولت کانادا چیره شد. تقاضا در میان کانادایی ها برای حمایت خصوصی از سوری ها از توانایی دولت برای انجام و رسیدگی به درخواست ها پیش گرفت.

وزیر مهاجرت کانادا در زمان انجام اقدامات برای پناهجویان سوری، جان مکالم،گاهی اوقات در رسانه ها به مزاح می‌گفت که او تنها وزیر مهاجرتی در دنیا است که به خاطر پذیرش تعداد ناکافی از پناهجویان مورد انتقاد قرار گرفته است.

در واقع بخشندگی کانادایی ها با پذیرش ۴۵ هزار پناهجوی سوری کاملاً مشهود است.

پنجمین سالروز این اقدامات موارد مهمی را به ما یادآور می شود.

اولا، دولت های استانی و فدرال کانادا در صورتی که اهداف خود را اولویت بندی کنند و منابع کافی برای آنها در نظر بگیرند، می توانند به اهداف خود برسند. اغلب ظرفیتهای مختلف مهاجرتی، امکان توضیح نواقص در سیستم مهاجرتی، زمان های طولانی رسیدگی به پرونده ها و اخیراً چالش‌های مربوط به ویروس کرونا را نمی‌دهد.

مطلب مرتبط
مسئله بازداشت های طولانی در بازداشتگاههای اداره مهاجرت به دادگاه کشیده شد

با این وجود این ظرفیت بر اساس اولویت ها تعیین می شود مانند پذیرش سوری‌ها یا رسیدگی به درخواست اکسپرس انتری در طی ۶ ماه. به این ترتیب دولت های کانادایی همواره در رسیدن به اهداف مهاجرتی خود موفق خواهند بود.

دوما، در حالی که کانادا همواره به خاطر سیستم مهاجرتی سختگیرانه اش مشهور بوده استو همیشه استعدادها و افراد با مهارت ها و تحصیلات بالاتر از کشورهای دیگر به خود جذب کرده است، تمایلات انسان دوستانه در سیاست های مهاجرتی کانادا دیده می شود. در حق پذیرش پناهجویان شامل یکی از سه هدف اصلی مهاجرتی کانادا است (دو هدف دیگر اتحاد خانواده و  تقویت اقتصاد است). کانادا بی شک در زمینه کمک به پناهجویان در دنیا پیشرو است.

در آخر پذیرش تازه واردان به کشور کانادا را به کشوری پویا و فعال تبدیل می کند. نه تنها از پویایی اجتماعی و اقتصادی کانادا حمایت می‌شود بلکه بهترین استعداد ها و افراد با مهارت بالا را به کانادا می آورد. شهروندان متوسط، جوامع مذهبی، شرکت ها و دولت ها تماماً همراه را با هم برای رسیدن به اهداف مهاجرتی کشور، پذیرش ۲۵ هزار سوری در ۱۰۰ روز کار کردند. سال ها پیش این پناهجویان سوری در خط مقدم کمک به دسته های تازه وارد به کشور بودند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram