ردکردن این
یک سال بعد: شیوع چطور مهاجرت کانادا را تحت تاثیر قرار داد

تاریخ انتشار

نگاهی به ضوابط مربوط به ویروس کرونا و چگونگی تغییر آینده مهاجرت کانادایی

این روزها پس از اطلاعیه مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت کانادا، در مورد برنامه افزایش مهاجرت در سال ۲۰۲۰ ، نخست وزیر جاستین ترودو عنوان کرد که به عنوان یکی از ضوابط امنیتی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا ، مرزهای کانادایی در ۱۸ مارس بسته خواهد شد.

درابتدا تصور می‌شد مرزها تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰ بسته خواهند ماند. محدودیت های سفر تغییرات را با خود به همراه داشت که همچنان پابرجا هستند. عبور از مرز برای سفرهای زمینی تا ۸۸ درصد و برای سفر های هوایی تا ۹۶ درصد کاهش داشت. دولت در حال حاضر هیچ برنامه ‌ای برای زمان و نحوه بازگشایی مجدد مرزها ندارد. تا ماه ژانویه سطوح مهاجرت به کانادا تغییر زیادی داشت است. از طرفی این تغییر به خاطر محدودیت های سفر بود، تا پایان سال ۲۰۲۰ تنها ۱۸۴ هزار تابع دائمی جدید به کشور ورود پیدا کرده بودند که از سال ۱۹۹۸ کمترین میزان بود. اما محدودیت های سفر تنها ضوابط تحت تاثیر گذار بر سطوح مهاجرتی نبودند. بلکه ضوابط مربوط به ویروس کرونا و فاصله گذاری اجتماعی نیز اقدامات اداره مهاجرت کانادا را تحت تاثیر قرار دادند.

 

روزهای اول

در آغاز تنها کانادایی ها، نیروهای کار ضروری، و اعضای خانواده درجه یک از محدودیت های سفر معاف شدند تمام سفرهای دیگر باید یک دلیل غیر اختیاری می داشتند.

اداره مهاجرت کانادا تمام جشن های شهروندی، آزمایش ها و آزمون ها و آزمون های مجدد را به تعویق انداخت. زمان های مشخص شده برای ورود تابعان دائمی برای تقریباً یک ماه کامل کنسل شدند. در سرتاسر دنیا مراکز درخواست ویزای جهانی کانادا و بسته شدن و آزمون زبان نیز به تعویق افتاد به این مفهوم که امکان تکمیل درخواست برای مهاجرت به کانادا برای افراد وجود نداشت.

نمایش خبر  وبینار : چطور در کانادا شغل پیدا کنم، وبینار توسط کاناداویزا و اسکوشیابانک ارائه می شود

در حالی که تمامی این خدمات از بین رفته بودند، اداره مهاجرت کانادا محدودیت زمانی برای متقاضیان مهاجرت جهت درخواست را تمدید کرد. افرادی که تحت تاثیر تعطیلی ها قرار گرفته بودند می توانستند ۹۰ روز برای تکمیل درخواست خود از اداره مهاجرت کانادا درخواست کنند.

تابعان دائمی تایید شده تنها در صورتی از محدودیت های سفر معاف خواهند شد که تاییدیه اقامت دائم آنها قبل از ۱۸ مارس ارائه شده باشد.

با چند استثناء محدود تمام مسافران به کانادا مجبور به داشتن قرنطینه ۱۴ روزه اجباری بودند. آنها باید همراه با یک برنامه برای تهیه غذا و دارو در دوران قرنطینه به کانادا ورود پیدا می‌کردند و خطری برای دیگر افراد کانادایی نباشند.

 

ضوابط دولت فدرال برای حمایت از مهاجران در طول دوران شیوع ویروس کرونا

دانشجویان بین المللی که مجوز تحصیلی آنها پس از ۱۸ مارس ارائه شده بود، در ابتدا مجاز به ورود به کانادا نبودند. اما دولت کانادا گام پیش‌بینی نشده ای برداشت و امکان تحصیل آنلاین و حساب شدن آن برای مجوز کار پس از فارغ‌ التحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار داد. از ماه فوریه می‌ توانند برای مجوز واجد شرایط باشند.

در پاییز مندیچینو اعلام کرد که دانشجویان بین المللی در صورتی موفق خواهند شد که به موسسات آموزشی تعیین شده دارای برنامه آمادگی ویروس کرونا وارد شوند. در همان روز وزیر اعلام کرد که اعضای خانواده درجه دو نیز می توانند به کانادا بیایند به این معنا که فرزندان بزرگسال کانادایی ها می توانند برای ملاقات والدینشان به کانادا بیایند. علاوه بر این، اتباع خارجی که می‌خواهند برای دلایل همدردی با اعضای خانواده خود وارد کشور شوند، مانند شرکت در مراسم ختم، مجاز هستند بدون قرنطینه اجباری وارد کشور شوند. شیوع بسیاری از خدمات اداره مهاجرت کانادا را به حالت دیجیتالی تبدیل کرده است.

نمایش خبر  ویزیتور ها زمان بیشتری برای درخواست مجوز کار در کانادا دارند

تابعان دائمی تایید شده اکنون می ‌توانند فرآیند ورود خود را به صورت الکترونیکی تکمیل کنند و همچنین کانادا اکنون جشن های شهروندی و آزمونهای شهروندی را به صورت آنلاین ارائه می دهد.

 

واکسن، موج دوم و قرنطینه در هتل

کانادا در ۹ دسامبر وقتی موارد ابتلا از میزان پیش بینی شده فراتر رفتند واکسن فایرز را تایید کرد. در حال حاضر چهار واکسن در کانادا تایید شده اند و برای هر فرد واجد شرایطی بدون در نظر گرفتن وضعیت شهروندی و اقامت آنها در دسترس می باشند.

در ماه ژانویه کانادا شرط قرنطینه اجباری جدیدی را اجرا کرد که در آن مسافران هوایی بین المللی که به کشور می رسیدند باید در یک هتل نزدیک فرودگاه که مورد تایید دولت بود اقامت می‌داشتند تا جواب آزمایش آنها آماده شود. تمام افرادی که به صورت بین‌المللی وارد کشور می شوند به محض ورود به کشور باید آزمایش ویروس کرونا را ارائه بدهند.

 

هنوز یک مورد پشت سر گذاشته شده است

گرچه کانادا هنوز درخواست های مهاجرتی را می پذیرد، دولت درخواست های مورد تایید کشورهای دیگر به جزئ ایالات متحده را معاف نکرده و این بدان معناست که افراد تایید شده برای اقامت دائم از کشورهای دیگر باید تحت روش های دیگر معاف شوند تا بتوانند روند مهاجرتی خود را با ورود به کشور تکمیل کنند. به گفته اداره مهاجرت کانادا این تابعان دائمی تایید شده می ‌توانند در آینده پس از برداشته شدن محدودیت های سفر وارد کشور شوند. و در صورتی که مدارک آنها در زمان محدودیت های سفر منقضی شود نیاز به درخواست مجدد ندارند.

نمایش خبر  استخدام در کانادا برای اولین بار از ماه آوریل کاهش می یابد

 

مهاجرت عامل اصلی برای توران و وضعیت اقتصادی

در پی کاهش مهاجرت در سال ۲۰۲۰ رشد جمعیت کانادا کاهش یافته است. برای جبران آن دولت کانادا اهداف بلند پروازانه ای را در برنامه سطوح مهاجرتی خود اعلام کرد، که در طی آن به پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجر در سال ۲۰۲۱ اشاره داشت. اولین ماه از این سال مشابه دوران پیش از شیوع ویروس کرونا بود .و در شرایطی که تقریباً ۲۵ هزار مسافر وارد کشور شدند، کانادا تلاش می کند تا از میان افرادی که در حال حاضر در کانادا حضور دارند، تابعان دائمی را بپذیرد. در ۱۳ فوریه کانادا از تمام متقاضیان اکسپرس انتری که برای دسته تجربه کانادایی واجد شرایط بودند دعوت کرد تا برای اقامت دائم درخواست دهند حدود ۹۰ درصد از افراد واجد شرایط برای این برنامه در حال حاضر در کانادا حضور دارند. در کل دوران شیوع ویروس کرونا دولت استرالیا مهاجرت را به عنوان اولویت خود مد نظر داشت. کانادا همچنان چالش های آماری را پیش روی خود دارد که پیش از دوران شیوع ویروس کرونا نیز برقرار بودند. این چالش ها کاهش نرخ تولد و نیروی کار سالخورده هستند، این مشکلات تنها با پذیرش مهاجران بیشتر در کشور برطرف خواهد شد.

هیچ زمان مشخصی برای بازگشایی مجدد مرزها و ورود مهاجران به کشور وجود ندارد با این وجود ترودو نوید داده است که تمام افرادی که در کانادا می خواهند واکسیناسیون شوند می تواند تا پایان سپتامبر به واکسن دسترسی داشته باشند.