گروه های حامی از کانادا می خواهند تا مشکل پرونده های شهروندی رسیدگی نشده را مورد رسیدگی قرار دهند

حداقل ۸۵ هزار نفر منتظر گرفتن شهروندی کانادا هستند.

متقاضیان شهروندی و حامیان آنها از دولت فدرال درخواست می‌کنند تا پرونده ها را مورد بررسی قرار دهند.

گروهی به نام طرفداران پیگیری و رسیدگی به آزمون های شهروندی کانادا در تاریخ ۷ نوامبر در مونترال و تورنتو تظاهراتی را برگزار کردند. این گروه در پاسخ به پرونده‌های رسیدگی نشده شهروندی شکل گرفت که منتظر آزمون شهروندی یا مراسم شهروندی بودند. تظاهرات بعدی آنها در تاریخ ۲۸ نوامبر و در اتاوا برگزار خواهد شد.

دپارتمان مهاجرتی کانادا، اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا تمام آزمون ها، مصاحبه ها و جشن های شهروندی را در چهاردهم مارس و در پی شروع ویروس کرونا به حالت تعلیق درآورد. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا در ماه آوریل برگزاری جشن های شهروندی آنلاین را ارائه داد به نحوی که در هر هفته ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ جشن را برگزار می‌کرد در شرایطی که در سال ۲۰۱۹ هر هفته ۴۷۰۰ جشن برگزار می شد.

متقاضیان شهروندی باید اطلاعات و دانش اولیه خود در مورد کانادا را اثبات کند. متقاضیان اکنون با انجام آزمون شهروندی می توانند این شرط را برآورده کنند که در حال حاضر به صورت آنلاین در دسترس نیست. گرچه برخی از آزمون های حضوری از سرگرفته شده است این بدان معنا نیست که تمام افراد می‌توانند آزمون شهروندی خود را انجام دهند. از ماه سپتامبر حدود ۸۵ هزار نفر در انتظار آزمون شهروندی بوده اند

مطلب مرتبط
2 تغییر مهم در قانون «غیرقابل پذیرش بودن به دلایل پزشکی»

در نتیجه این افراد نمی توانند رای دهند، در شغل‌های خاص دولتی کار کنند یا یک پاسپورت کانادایی بگیرند.

به گفته سخنگوی طرفداران آزمون شهروندی در یک رسانه، «وقتی پیغام های بسیاری از گروه‌های مردم دریافت می‌کنیم که توضیح می‌دهند این موضوع چطور سلامت روان، روابط، سفر به کشور خود و آینده شغلی آنها را به خطر انداخته است بسیار نگران می شویم»

نائل اسد یکی از موسسان گروه حامیان و همچنین یکی از هزاران نفر در انتظار دعوت نامه برای آزمون شهروندی است. او از سال ۲۰۰۸ اقامت دائم خود را دریافت کرده است و در آوریل سال ۲۰۱۹ برای شهروندی درخواست خود را ارائه داد. پیش از دوران شیوع ویروس کرونا متوسط زمان رسیدگی به درخواست های شهروندی از سوی اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا حدود یک سال بود، بنابراین اسد انتظار داشت که در ماه مارس سال جاری دعوت نامه خود را دریافت کند. به گفته اسد به خبر CIC در انتظار گذاشتن ۸۵ هزار نفر برای آزمون شهروندی بسیار نامحترمانه است، انتظار نداریم که مراکز باز شوند اما ۸ یا ۹ ماه است که آنها یک جمله تکراری را به ما میگویند « ما در حال بررسی موقعیت و چک کردن وب سایت خود برای به روزرسانی ها هستیم» بنابراین ما هر روز در حال چک کردن بروزرسانی روی وبسایت هستیم.

مطلب مرتبط
تعهدات جدید مالی دولت کبک برای کمک به کارفرمایان استان کبک در استخدام نیروی موقت کار خارجی

او همچنین توضیح داد که شهروند شدن تا چه میزان با خود امنیت به همراه دارد، به خصوص برای افرادی که از مناطق جنگی به کانادا فرار کرده‌اند.

به گفته او وقتی یک شهروند هستید، یک شهروند هستید، هیچ اتفاقی برای شما نمی افتد زیرا این کشور شماست اما از نظر قوانین تا زمانی که شهروند نباشید اینجا کشور شما نخواهد بود.

اعتراض آنلاین گروه طرفداران اکنون بیش از ۹ هزار امضا گردآوری کرده است، و طلب ارائه سه مورد را از اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا درخواست می کنند: روشن سازی اقداماتی که اداره مهاجرت از هجدهم مارس تا کنون در مورد پرونده ها انجام داده است. از سرگیری،یا کنار گذاشتن آزمون های شهروندی، باز پرداخت دستمزدهای درخواست شهروندی که حدود ۶۳۰ دلار برای بزرگسالان است.

خبر CIC   در مورد پرونده‌های رسیدگی شده شهروندی با اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا تماس حاصل کرد اما تا زمان انتشار این گزارش پاسخی دریافت نشده است.

وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، در تاریخ ۱۲ نوامبر به گزارشگران گفت که اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا در حال کار بر آزمون های شهروندی مجازی است اما در مورد زمان دقیق آن ها اطلاعی نداد.

به گفته مندیچینو، آزمون های مجازی شهروندی، چیزی است که دپارتمان من سخت در حال کار روی روند آنست تا بتواند هرچه زودتر آن را راه‌اندازی کند و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد به اجرا گذاشتن آن باشیم.

مطلب مرتبط
دانشجویان و خانواده ها مجاز به سفر به کانادا هستند

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram