کلاهبرداری مهاجرتی در کانادا، نیروهای کار باید هوشیار باشند

مهاجرانی که از کارفرما های احتمالی در کانادا پیشنهاد کار دریافت می کنند تشویق می شوند تا برای جلوگیری از آن که قربانی اقدامات کلاهبرداران شوند،احتیاط لازم را به کار گیرند.

طبق گزارشات، برخی از کارفرمایان و مشاوران مهاجرتی تقلبی در طرحها و کلاهبرداری هایی مشارکت دارند که مهاجران را وسوسه می کنند برای آنها پول بفرستند.

این هفته در تحقیقی از سوی روزنامه مونترال از وجود شبکه شرکت های قلبی برای کلاهبرداری از مهاجران خبر داده شد.کلاهبرداران از امید زندگی و کار در مونترال یا در کانادا برای جذب نیروی کار متخصص از خاور میانه سوء استفاده می کنند. برای جلب اعتماد افراد متخصص و تحصیل کرده برای بدست آوردن سرمایه آنها برای فرایند های مهاجرتی روشهای ماهرانه‌ای برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

گفته می‌شود که این کلاهبرداری پیچیده است زیرا شامل شبکه ای از سازمانهای استخدام، نام و شرکت های مشاوره مهاجرتی با افرادی است که چندین نقش را از سوی کارفرمایان و نمایندگان مهاجرتی در قسمت های مختلف کشور بازی می کنند.

افرادی که قربانیان این کلاهبرداری ها بوده اند، نشان دادند که در ابتدا با کارفرمایانی تماس حاصل کردند که در جستجوی استخدام فردی برای کار در کانادا، در صنعت ساخت و ساز، بودند. روند استفاده شده مشابه ضوابط فرایند استخدام بود و شامل مصاحبه و تکمیل فرم‌های منابع انسانی بود.

زمانی که این اولین گام تکمیل شد نامزدها به یک مشاور مهاجرتی  رجوع می کنند و از آنها خواسته می‌شود تا اسناد اضافی دیگر را تکمیل کنند و سپس از آنها خواسته می شود تا پول را واریز کنند. بسیاری از مهاجران که مشتاق یافتن کار و مهاجرت به کانادا بودند در این طرح سازماندهی شده به دام افتادند.

مطلب مرتبط
مسافران به کانادا باید از اپلیکیشن AriiveCAN استفاده کنند

کلاهبرداران چطور می‌توانند تا این حد متقاعد کننده به نظر بیایند؟

عمدتا با ارائه اطلاعات دقیق و ایجاد وب سایت هایی که هدفشان جلب اعتماد نسبت به شرکت هایشان است، پیشنهادات کاری قابل اعتماد و نام افراد واقعی که در واقع دزدیده شده اند را نشان می دهند. مشاوران مهاجرتی آنها نیز همین شرایط را برای جلب اعتماد برقرار کرده اند: هویت و مدارک آنها قانونی به نظر می آید, اما در واقع از مدارک مشاوران مهاجرتی واقعی که پروفایل های آنها به صورت آنلاین در دسترس است کپی برداری شده اند.

علاوه بر این، آنها از شرکتهای نهادهای دولتی کانادایی قانونی استفاده می کنند و اغلب مدعی می شوند که در حال همکاری با آنها هستند. کلاهبرداران هر کاری میکنند تا مردم اطلاعات آنها را باور کنند و بتواند اعتماد قربانیان احتمالی را به دست آورند .

متاسفانه پدیده کلاهبرداری مهاجرت چیز جدیدی نیست و شبکه های کلاهبرداری و مشابه نیز در گذشته وجود داشته اند. دپارتمان مهاجرتی کانادا سال ها در مورد کلاهبرداری مهاجرتی هشدار داده است و همچنان میلیون ها دلار برای افزایش آگاهی عمومی صرف می‌کند و سیستم هایی را برای از بین بردن و شناسایی نمایندگان مهاجرت کلاهبرداران ه تنظیم کرده و به کار می گیرد.

مطلب مرتبط
سخنرانی فرماندار کل کانادا برای مهاجران به چه معناست

برای حمایت از خودتان در مقابل کلاهبرداری مهاجرت چه کاری می توانید انجام دهید؟

افرادی که می‌خواهند به طور موقت یا دائمی به کانادا بیایند تشویق می شوند تا نمایندگان مختلف سوابق آنها را مورد بررسی قرار دهند این نمایندگان افرادی هستند که با پرسیدن سوالات زیر خدماتی را در اختیار آنها قرار می دهند:

آیا این نماینده مجاز انجمن کار ها است یا خیر؟

با چند استثنا، تنها وکلا و مشاوران کانادایی با مدارک و مجوزهای معتبر مجاز به ارائه توصیه های مهاجرت به کانادا در ازای دریافت پول هستند. در هر استان کانادایی برای وکلای مجاز که می‌توانند برای ارائه مدارک کار کنند یک هسته مدیریتی وجود دارد. همچنین ثبت نام کشوری مشاوران مهاجرتی هدف مشابه ای را ارائه می دهند.

آیا من واقعا با نماینده مورد نظر خودم صحبت می‌کنم؟

اقدامات مربوطه را انجام دهید تا مطمئن شوید که پیش از دریافت خدمات و پرداخت هزینه، با نماینده واقعی صحبت می کنید، همان طور که بسیاری از افراد کلاهبردار می توانند به جای مشاوران و وکلای مجاز نقش بازی کنند. با برداشتن گام هایی مانند دیدن وب سایت رسمی آنها، تایید موقعیت دفتر آنها و دسترسی مستقیم از طریق کانال‌های ارتباطی رسمی آنها مطمئن شوید که آنها وکلای واقعی هستند. از ارائه اطلاعات شخصی به افراد ناشناس از طریق رسانه‌های اجتماعی خودداری کنید-اکثر وکلا و مشاوران ترجیح می دهند از طریق تماس تلفنی, ایمیل و ملاقاتهای حضوری در مورد اطلاعات حساس صحبت کند.

مطلب مرتبط
دارندگان اقامت دائم کانادا چه حقوق و مسئولیتهایی دارند

سابقه این نمایندگان چیست؟

پس از تعیین اینکه آیا نماینده، در صورت علاقمندی شما به استخدام یک نماینده، مجاز به ارائه توصیه های مهاجرتی به شما است، تشویق می شوید تاسوابق و تجربه‌های نماینده مربوطه در این زمینه کاری را بررسی کنید. به دست آوردن اطلاعات بیشتر نه تنها در مورد ویژگی آنها بلکه در مورد شرکتی که برای آن کار می کنند نیز مهم است. موضوعات پیچیده مهاجرتی به خوبی توسط نمایندگانی کنترل می‌شوند که تجربه لازم اطلاعات و توانایی کافی برای انجام کارهای مستندسازی سوابق مهاجرتی شما را دارند.

آیا پیشنهاد شغلی قانونی است؟

برخی از افراد عنوان می‌کنند که نمایندگان مهاجرت یا کارفرمایان ممکن است موارد را مطرح کنند که به نظر پیشنهادات استخدام در کانادا می آیند. افرادی که یک پیشنهاد شغلی دریافت می کنند ، و شک دارند که ممکن است آن یک کلاهبرداری باشد تشویق می شوند تا از مشاوره یک نفر سوم استفاده کنند و برای اثبات درستی آن وب‌سایت‌ها و اطلاعات شرکت را به خوبی بررسی کنند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram