کدام استان کانادا راحت ترین روش برای مهاجرت را دارد؟

تحلیل: استان های شرکت کننده در برنامه گزینش استانی روند منحصر به فرد خودشان را دارند که به طور ویژه ای برای برآورده کردن نیازهای بازار کار آن استان و مورد هدف قرار دادن دسته خاصی از مهاجران طراحی شده اند.

یک  برداشت رایج در مورد مهاجرت کانادایی این است که برخی از استان‌ها نسبت به استان های دیگر از روند مهاجرتی ساده‌تری برخوردار هستند.

هر استانی می تواند راحت ترین راه مهاجرتی باشند، تنها اگر شما تمام معیارهای برنامه گزینش استانی که برای آن وجود دارد را برآورده سازید. ممکن است  مشخص باشد که اگر در آن استان خاص دارای پیشنهاد شغلی می باشید، نسبت به افرادی که هنوز در خاک کانادا قدم نگذاشته اند از مزایای بیشتری برخوردار هستید.

یافتن یک برنامه گزینش استانی مناسبِ شما، مانند یافتن کلید درست برای یک قفل است. “مناسبترین گزینه” در اینجا به موقعیت شما بستگی دارد و همچنین وقتی صحبت از برآورده کردن نیازهای بازار کار داخلی می‌شود مهارت ها و تجربه شما مهم در نظر گرفته می‌شوند. اکثر مناطق کانادا به جز کبک و نوناوت، روند خاص برنامه گزینش استانی مخصوص به خود را دارند. این روش های مهاجرتی به نحوی تنظیم می شوند که نیازهای خاص هر استان را برآورده کنند و برای دسته خاصی از مهاجران مورد هدف قرار می گیرند، برخی از آنها دارای تخصص هستند برخی از آنها مهارتی ندارند، تعدادی کارآفرین یا دانشجویی بین المللی هستند.

علاوه بر روندهای فدرال و کبک، در حال حاضر تقریبا ۸۰ روند مهاجرتی منحصر به فرد در سرتاسر استان‌ها و مناطق شرکت کننده در برنامه گزینش استانی وجود دارد.

یک گزینش استانی از یک روند پیشرفته برنامه گزینش استانی، که به سیستم اکسپرس انتری کانادا مربوط است، ۶۰۰ امتیاز اضافی به امتیاز سیستم رتبه بندی جامع اضافه می کند. اگر این امتیازات را بدست بیاورید،تضمین می شود که یک دعوت نامه از دولت کانادا دریافت می کنید تا بتوانید برای اقامت دائم کانادایی درخواست دهید.

مطلب مرتبط
مهاجرت از نیجریه به کانادا با این برنامه های مهاجرتی

 

بر اساس شرایط شخصی شما گزینه های بسیاری برای شما مطرح می باشد

یک پیشنهاد شغلی ندارید

روند اولویت های سرمایه انسانی برنامه کاندیدای مهاجرتی انتاریو (OINP) یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای افراد بدون پیشنهاد شغلی است. این روند به ۳ دسته اکسپرس انتری ارتباط دارد و در سال ۲۰۲۰ همواره در حال صدور دعوت نامه برای نامزدهای مهاجرتی بوده است. در حالی که نیازی به وجود پیشنهاد شغلی نیست، پروفایل فعال در اکسپرس انتری موردی است که به آن احتیاج دارید و همچنین تجربه کاری  نیز یکی از مواردی است که در نظر گرفته می شود.

برنامه کاندیدای مهاجرتی ساسکاچوان (SINP) گزینه دیگری برای متقاضیان بدون پیشنهاد شغلی است. دسته نیروی متخصص بین المللی ساسکاچوان دو روند بسیار فعال دارد که در این روندها نیاز به پیشنهاد شغلی مطرح نیست. اولین مورد روند وابسته به اکسپرس انتری ساکسچوآن است که با این وجود برای درخواتس به داشتن یک پروفایل فعال در سیستم اکسپرس انتری فدرال نیاز است .

دومین مورد، روند شغل های مورد نیاز آن است که شرط پیشنهاد شغلی را ندارد. نیروهای متخصص کاری که می توانندبرآورده کننده نیازهای کاری در ساکسچوآن باشند را به این استان می آورد. برای صلاحیت سنجی، یک متقاضی باید حداقل یک سال تجربه کاری در یکی از شغل های مورد نیاز ساسکچوآن داشته باشد.

در آخر برنامه کاندیدای نوا اسکاتیا (NSNP), یکی از نوآورانه ترین برنامه های کاندیدای استانی است. NSNP از چهار روند برای انتخاب نامزدهای اکسپرس انتری دعوت به عمل می آورد.  NSNP پول اکسپرس انتری را مورد بررسی قرار می‌دهد و نامزدها با تجربه کاری در شغل‌های خاص را برمی‌گزیند. در حالی که اولویت های بازار کار برای روند پزشکان نیازمند پیشنهاد کاری است (به خصوص به عنوان یک پزشک از نهاد سلامت و بهداشت نوا اسکاتیا) نوا اسکاتیا تجربه کاری در نوا اسکاتیا را درخواست می کند؛ و اولویت‌های بازار کار نوا اسکاتیا (به غیر از پزشکان) از متقاضی پیشنهاد شغلی نمی‌خواهند.

مطلب مرتبط
مهاجرت درتقابل با اثرات پیش بینی شده ویروس کرونا بر کاهش نرخ تولد در کانادا

فرانسوی صحبت می کنید

خارج از استان فرانسوی زبان کبک برنامه های گزینش استانی دیگری نیز وجود دارند که به دنبال متقاضیان فرانسوی ‌زبان یا دو زبانه هستند. نیروی کار متخصص فرانسوی زبان وابسته به اکسپرس انتری برنامه گزینش استانی انتاریو به این استان اجازه می‌دهد تا از پول اکسپرس انتری بدنبال نامزدهایی باشد که نیروهای کار متخصص فرانسوی ‌زبان هستند و همچنین کسانی که علاوه بر معیارهای انتخاب دیگر، تسلط بالایی بر زبان انگلیسی دارند. این روند در طی شش ماه گذشته با صدور نزدیک به ۷۰۰ اطلاعیه علاقمندی فعال بوده است.

یک نیروی کار فنی هستید

دو مورد از روش های قابل توجه گزینش استانی برای نیروهای کار فنی مواردی هستند که توسط استان‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا اداره می‌شوند.

اونتاریو به طور دوره ای دراو های فنی مشخصی را از طریق روند اولویت سرمایه انسانی وابسته به اکسپرس انتری انجام می دهد. این دراوها افرادی را مورد هدف قرار می‌دهند که در یکی از ۶ شغل فنی تعیین شده دارای تجربه کاری هستند، مانند مهندسان کامپیوتر و طراحان وب، و در این مورد هیچ پیشنهاد شغلی لازم نیست.

پایلوت فنی بریتیش کلمبیا،به طور هفتگی نامزد های مهاجرتی را برای درخواست یک گزینش استانی دعوت میکند. یک پیشنهاد شغلی در یکی از بیست و نه شغل فنی تعیین شده یک شرط برای پذیرش در این پایلوت است.

مطلب مرتبط
Coronavirus: آلبرتا هنوز برنامه های مهاجرتی را پردازش می کند

در استان یا منطقه دارای تجربه هستید

بسیاری از برنامه های گزینش استانی روندهایی را دارند که برای افراد دارای تجربه در منطقه یا استان سودمند هستند. برنامه کاندیدای استانی مانیتوبا (MPNP) نیروی کار در مانیتوبا و روند نیروی کار متخصص خارجی، هردو افرادی را مورد اولویت قرار می‌دهند که تجربه کار یا تحصیل در مانیتوبا را دارند. در روند آموزش بین المللی، مانیتوبا سه دسته فرعی مجزا برای افرادی دارد که از کالج ها فارغ التحصیل شده اند.

 

برنامه گزینش استانی یکی از بهترین راه ها برای به دست آوردن اقامت دائم در کانادا هستند

اکسپرس انتری و برنامه کاندیدای استانی کانادا به نحوی تنظیم می شوند تا از الان تا سال ۲۰۲۲ نقش مهمی در برنامه سطوح مهاجرتی کانادا بازی کنند.

پذیرش برای برنامه های تحت اکسپرس انتری و برنامه گزینش استانی کانادا به نحوی برنامه ریزی می شوند که پاسخگوی نیمی از افراد تازه وارد به کانادا باشد.

علیرغم محدودیت های موقتی برای سفر به کانادا که به خاطر ویروس کرونا به وجود آمد، اکثر برنامه های گزینش استانی هنوز در حال صدور دعوت‌نامه های خود هستند.

افرادی که به طور جدی قصد مهاجرت به کانادا را دارند از بررسی تمام برنامه های احتمالی و گزینه های مختلف در این مسیر بهره مند خواهند شد. انتخاب ها بسیار هستند و بر اساس شرایط مختلف افراد و پیش زمینه های منحصر به فرد آنها در اختیار افرادی که قصد مهاجرت دارند قرار می گیرند.