کبک تغییرات مهمی را در سیستم آریما ایجاد کرد

در تاریخ 26 ماه جون استان کبک تغییرات مهمی را در سیستم جدید گزینش متخصصان استان (آریما) اعلام کرد. اداره مهاجرت خود را برای نخستین گروه گزینش از طریق سیستم آریما آماده می‌سازد؛ براساس اطلاعات دریافت شده اولین گزینش در ماه فوریه انجام خواهد شد. بدین دلیل تلاش بر این دارد تا تسهیلاتی برای متقاضیانی که دارای پروفایل در سیستم اکسپرس انتری هستند، ایجاد نماید.

  1. به تمامی پروفایل‌های تشکیل شده در سیستم آریما 6 ماه اعتبار بیشتر داده خواهد شد. نتیجتا تمامی افرادی که در سپتامبر 2018 نسبت به تشکیل پروفایل در این سیستم اقدام کرده بودند و اعتبار پروفایل تشکیل شده آنان تا سپتامبر 2019 بیشتر نبود، هم اکنون با این 6 ماه اعتبار اضافی نیاز به تشکیل پروفایل جدید تا فوریه که تاریخ اولین گزینش کبک است نخواهند داشت.
  2. به منظور تسریع صدور سی.اس.کیو برای متخصصان برگزیده شده، مدت 90 روز مهلت ارائه مدارک پس از دریافت دعوتنامه به 60 روز تقلیل خواهد یافت.
  3. متقاضیانی که موفق به اخذ دعوتنامه می‌شوند، در صورتی که دعوتنامه دریافتی را تایید نکنند، پروفایل آنان هم‌چنان تا پایان دوره اعتبار در حوزه رقابتی باقی خواهد ماند و باطل نخواهد شد.

 

مراحل سیستم گزینش آریما بر اساس اولویت به شرح زیر است:
  1. تشکیل پروفایل
  2. متقاضی وارد سیستم رقابتی می‌شود
  3. پروفایل‌های تشکیل شده به دو دسته در سیستم رقابتی تقسیم خواهند شد. دسته اول متقاضیانی که در کبک دارای ویزای موقت تحصیلی و یا کاری هستند و در کبک زندگی می‌کنند و دسته دوم متقاضیانی که از خارج از کبک درخواست می‌کنند. بدین‌ترتیب می‌توان گفت نه تنها اولویت گزینش با افرادی است که در کبک مشغول تحصیل و کار هستند، بلکه تعداد بسیاری از افرادی که در گزینش فوریه 2020 برگزیده خواهند شد باید در میان این گروه باشند. زیرا تعداد پروفایل‌های تشکیل شده این افراد بسیار زیاد است.
  4. ابتدا متقاضیانی که دارای امتیازات شاخص هستند، برگزیده خواهند شد. در میان افراد گروه اول نیز تعداد امتیازات کسب شده از اهمیت زیادی برخوردار است و صرفا سکونت موقت در کبک شرط کافی در حوزه رقابتی نیست.
  5. گزینش در دوره‌های مختلف در طول سال انجام خواهد گرفت. کبک نیز همانند فدرال چندین مرحله قرعه‌کشی و گزینش در طول سال خواهد داشت اما هنوز فاصله دوره‌های گزینش و یا تعداد افراد برگزیده شده، مشخص نیست. به نظر می‌رسد سیاست حداقل امتیاز برای منتخبان در دوره‌های مختلف همانند اکسپرس انتری در نظر گرفته نشود، زیرا بالغ بر 100 هزار نفر در سیستم آریما تاکنون پروفایل تشکیل داده‌اند و قطعا دست مسئولان گزینش، برای انتخاب بهترین‌ها در سیستم رقابتی که بتوانند نیاز بازار کار استان را با امتیازات شاخص و داشتن آگاهی به زبان فرانسه مهیا سازند، نباید در میان این 100 هزار پروفایل تشکیل شده لیست کوتاهی داشته باشد. 
  6. متقاضیانی که دعوتنامه ارسال مدارک تکمیلی دریافت کرده‌اند، مدت 60 روز فرصت ارسال مدارک برای اخذ سی. اس. کیو را خواهند داشت.
  7. پس از دریافت سی. اس. کیو مرحله درخواست اقامت دائم از دولت فدرال آغاز خواهد شد.
مطلب مرتبط
برنامه های استانی برای جذب مهاجر

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram