کانادا شاهد رکورد کمترین میزان باروری در سالی است که رکورد شکن سطح مهاجرت بوده است

مهاجرت بیشتر رشد جمعیت در سال ۲۰۱۹بود

طبق اطلاعات جدید منتشر شده از سوی اداره آمار، کانادا در سال گذشته شاهد کمترین میزان باروری بود.

نرخ پایین باروری در کانادا یک دلیل مهم برای آن است که کانادا در روز جمعه برنامه تاریخی سطوح مهاجرتی خود برای سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ را اعلام کرد و مشخص کرد که قصد دارد در هر سال پذیرای بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر جدید باشد.

کل نرخ تولد در سال ۲۰۱۹ ۱۰ برابر با ۱.۴۷ تولد به ازای هر زن در طول دوران باروری او بود. جمعیت به نرخ تولدی حداقل ۲.۱ کودک به ازای هر زن نیاز دارد اما کانادا از سال ۱۹۷۱ تاکنون به این رقم دست نیافته است. این بدان معنا است که تعداد نوزادان متولد شده برای جایگزین شدن با جمعیت موجود کافی نیست.

در سال گذشته کانادا، بجز یوکون، شاهد ۳۸۲۰۳۸ نوزاد متولد شده بود. سهم نوزادان پسر کمی بیشتر از نوزادان دختر بود و این رقم برابر با ۵۱.۳ درصد بود که با سال قبل تطابق داشت.

در تابستان ۲۰۲۱ در ماه جولای و آگوست زمانی که نرخ تولد معمولاً در بالاترین میزان خود است, مشخص خواهد شد که آیا شیوع ویروس کرونا عامل افت تولد نوزادان بوده است یا خیر.

مطلب مرتبط
برنامه‌ریزی کانادا برای جمعیت 55 میلیونی / افزایش جمعیت و موضوع مهاجرت در استان‌های مختلف

طبق گزارش با آغاز شیوع ویروس کرونا وجود تغییر در میزان تولد ممکن بود. علاوه بر این اگر سطوح مهاجرتی افت پیدا کنند، میزان تولد و باروری برای حفظ رشد جمعیت مهم تر خواهد شد

 

مهاجرت پاسخگویی ۷۸ درصد تا ۷۹ درصد از رشد جمعیت در سال ۲۰۱۹

وقتی به دوره بین یکم جولای ۲۰۱۸ و سی‌ام ژوئن ۲۰۱۹ نگاه می کنیم افزایش طبیعی جمعیت ۸۲۲۴۶ بود. جمعیت با ۳۰۱۹۷۴ مهاجرت افزایش یافت در شرایطی که مهاجران جدید اضافه شدند، و مهاجران دیگری از کشور خارج شدند و از تعداد آن کم شد. کل رشد جمعیت با افزایش این مهاجران به۳۸۷۲۲۰ رسید

 

در این دوره زمانی مهاجرت مسئول ۷۸ درصد از رشد جمعیت بود. در دوره بین یکم جولای ۲۰۱۹ و سوم جوئن ۲۰۲۰ مهاجرت مسئول ۷۹ درصد از رشد جمعیت بود.

بدون مهاجرت کانادا نمی تواند جمعیت خود را افزایش دهد و نیروی کار با وجود نیروهای کار کمتر تضعیف خواهد شد. به نظر می آید که ۹ میلیون پرستار کودک در کانادا در ده سال آینده بازنشسته شوند. هیئت کنفرانس کانادا می گوید تا سال ۲۰۳۴مهاجران مسئول صد در صد رشد جمعیت کشور خواهند بود .‌ در ماههای اول سال ۲۰۲۰ مهاجرت مسئول ۸۲ درصد از رشد جمعیت کانادا بود.

مطلب مرتبط
کدام استان کانادا راحت ترین روش برای مهاجرت را دارد؟

این تحقیق در اطلاعیه برنامه سطوح مهاجرتی دولتی برای سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ ذکر شد.

 

سن زنانی که برای اولین بار مادر می‌شوند افزایش می یابد

سال گذشته متوسط سن زنانی که برای اولین بار مادر شدند ۲۹.۴ سال بود که ۶ سال از متوسط سن مادرانی که در سال ۱۹۵۹ مادر شدند ، ۲۳.۲ سال، بیشتر بود.

این روند در کشورهای دیگر، مانند ایالات متحده، نیز برقرار است. این روند با تعداد افزایش یافته زنان در نیروی کار که بین سنین ۲۵ تا ۵۴ سال هستند همزمان است. طبق گزارش بر اساس اطلاعات تحقیقاتی نیروی کار کند، درصد زنان در بازار کار از ۲۲ درصد در سال ۱۹۵۰ تا ۸۴ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش داشت. سهم زنان با مدارک دانشگاهی سه برابر ۱۴ درصد در سال ۱۹۹۰ است و در سال ۲۰۱۹ به رقم ۴۰ درصد رسیده است.

توزیع تولد طبق سن مادر نیز در طی ۶۰ سال گذشته تغییر داشته است. نرخ باروری در میان زنان کمتر از ۲۵ سال به طور چشمگیری کاهش داشته است.

در سال ۲۰۱۹ زنان در بازه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال نسبت به زنان گروه های سنی دیگر نوزادان بیشتری به دنیا آوردن و بالاترین درصد زنانی را به خود اختصاص دادند که برای اولین بار مادر شدند.

مطلب مرتبط
کانادا تا پایان سال ۲۰۲۱ پذیرای ۶۰۰۰ پرستار در منزل خواهد بود

 

احتمال داشتن دوقلوها یا سه قلوها برای مادران در سنین بالاتر بیشتر است

 

زنانی که برای اولین بار مادر می‌شوند و سن آنها بیشتر است، نسبت به زنان جوانتر با احتمال دو برابر بیشتر دوقلو یا سه قلو به دنیا می‌آورند. در سال ۲۰۱۹، ۴.۳ درصد از مادران برای اولین بار مادر نشوند ۴۰ سال یا بیشتر داشتند و این رقم در مقایسه با مادران زیر ۴۰ سال ۱.۶ بود.

به گزارش اداره آمار کانادا«یکی از تعاریف برای این تفاوت به این واقعیت مربوط است که زنان با سن بالاتر از سطح بالاتری برای آزاد شدن هورمون  محرک فولیکول برخوردار هستند که لقاح و افزایش احتمال چند تخمکی را به دنبال دارد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram