کانادا روش های مهاجرتی مختلفی را به تابعان موقتی پیشنهاد می دهد

دانشجویان بین المللی نیروهای کار خارجی و پناهجویانی که در حال حاضر در کانادا هستند ممکن است به زودی گزینه‌های اقامت دائمی بیشتری دریافت کنند.

کانادا به دنبال ارائه روش های بیشتری برای اقامت دائم افراد خارجی ساکن در کشور است.

در پی اطلاعیه کانادا عنوان کرد قصد دارد برای سه سال آینده در هر سال ۴۰۰ هزار مهاجر را بپذیرد،وزیر مهاجرت مارکمن چین اعلام کرد که دولت فدرال به زودی اطلاعیه ای را در این مورد منتشر خواهد کرد.

 

چرا به این تغییرات نیاز است

وزیر مهاجرت عنوان کرد که این تغییرات برای درک چگونگی سرعت بخشیدن به روش های اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی، نیروهای کار موقت خارجی و پناهجویانی که در حال حاضر در کشور زندگی می کنند امر مهمی است. این موضوع برای کاهش چالش‌های اقتصادی که کانادا در حال حاضر به خاطر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با آن روبرو است یک امر ضروری محسوب می شود.

کاهش سطوح مهاجرتی کانادا رشد اقتصادی نیروی کار و جمعیت را در این کشور بسیار کند کرده است.

تعداد تابعان موقت دائمی در سال جاری افت چشمگیری داشته اند. پس از افزایش بیش از ۱۹۰ هزار تابع موقتی در سال ۲۰۱۹  و نیمه اول سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش این رقم تا ۱۸۲۲۱ نفر بود.طبق گزارش دولت که در ماه آگوست منتشر شد، تعداد تابعان دائمی هر سال ۶۰ درصد بیش از سال گذشته است.

مطلب مرتبط
9 دلیل دانشجویان برای انتخاب کانادا جهت تحصیل

 

کانادا از رسیدن اهداف مهاجرتی سال ۲۰۲۰ خود بازماند

طبق شرایط موجود، کانادا تصمیم گرفته است تنها حدود ۲۰۰ هزار تا به دائمی را در سال جاری بپذیرد که کمی کمتر از میزان ۳۴۱۰۰۰ نفر است که پیش از ویروس کرونا در مورد آن تصمیم گیری شده بود. این موضوع جمعیت کلی کانادا را در حال حاضر کند کرده است که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ تنها ۰.۱ درصد بود. جمعیت کانادا معمولاً هر سال یک درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

طبق گفته مندچینو به بلومبرگتبدیل کردن وضعیت تا به آن موقت به وضعیت دائمی نیاز های کوتاه مدت کانادا برای پاسخگویی به ویروس کرونا را مورد توجه قرار می دهد. او همچنین اضافه کرد که ه چالشهای آماری طولانی مدت کانادا را نیز مطرح خواهد کرد که شامل جمعیت سالخورده و نرخ پایین تولد است. این دو عامل به این معنا است که با بازنشسته شدن جمعیت سالخورده در بازار کار شکاف بزرگ ایجاد میشود. نرخ رشد طبیعی پایین کانادا برای حفظ جمعیت و تضمین اینکه موقعیت های خالی در بازار کار پر می شوند به مهاجران جدیدی نیاز خواهد داشت.

دولت استعداد های خارجی که در حال حاضر در کانادا هستند را مورد توجه قرار خواهد داد تا پناهجویان، دانشجویان و نیروهای کاری ای را بیابد که مهارت لازم همراستا و خدمات ضروری در اقتصاد را دارند.

مطلب مرتبط
مجوز کار کانادا گزینه ای بجای مجوز مالک/ گرداننده برای کارآفرینان مهاجر

همچنین او اضافه کرد که دانشجویان کشورهای دیگر به عنوان نیروهای بالقوه نسبت جمعیت سالخورده بسیار مورد توجه هستند. به این دلیل دولت ورود آنها به کانادا برای کار را آسان تر خواهد کرد.

برای مثال کانادا بین ماه می ۲۰۲۰ و ماه آوریل ۲۰۲۱ تاثیر آنلاین در موسسات آموزشی تعیین شده را مجاز اعلام می کند تا برای صلاحیت انجام کار پس از تحصیل قابل قبول باشد. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی از دانشجویان بین المللی درخواست می شود تا آنها اجازه دهد تجربه کار کانادایی بدست بیاورند و بتوانند برای چند برنامه با مهاجرت سطح اقتصادی واجد شرایط شناخته شوند. این برنامه ها شامل دسته تجربه کانادایی اکسپرس انتری، برنامه کاندیدای استانی و برنامه تجربه کبک است.

کانادا نیز اخیراً مرزهای خود را به روی دانشجویانی که در کلاسهای آموزش عالی با برنامه آمادگی ویروس کرونا ثبت نام کرده‌اند باز کرد.

 

مزایای تجربه کانادایی

دو مزیت مهم برای ارائه مسیرهای اقامت دائم برای دانشجویان، نیروهای کار خارجی و پناهجویان در کانادا وجود دارد. در کوتاه مدت این امر کاهش موقتی مهاجرت ناشی از شیوع ویروس کرونا را متعادل می کند که از رشد اقتصادی حمایت می کند. در طولانی مدت به نفع کانادا خواهد بود زیرا مهاجران با تجربه کانادایی می توانند نتایج بهتری را در بازار کار رقم بزنند.

ترکیب تحصیلات کانادایی، تجربه کاری و شبکه های حرفه ای و اجتماعی و همینطور تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی به یکپارچگی سریعتر در بازار کار و رسیدن به حقوق بیشتر در طولانی مدت کمک می کند.

مطلب مرتبط
هیئت بررسی مهاجرت تاثیرات مهم ویروس کرونا بر مهاجران کانادایی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تحقیقات بسیاری که از سوی اداره آمار کانادا، اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا و محققان دیگر انجام شده است گواه این موضوع می باشد. در نتیجه ضوابط انتخاب که اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا،استان‌ها و مناطق تحت برنامه کاندیدای استانی و کبک به آنها تکیه می‌کنند برای اولویت بندی دانشجویان با تجربه تحصیلی و کار کانادایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تغییرات چگونه هستند؟

وزیر جزئیات تغییرات را اعلام نکرد اما ممکن است گزینه های یکی از از موارد زیر یا چند مورد از آنها باشد:

  • راه اندازی برنامه های پایلوت جدید فدرال
  • برگزاری دراوهای اکسپرس اینتری برای برنامه های خاص
  • اصلاح سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس انتری برای ارائه امتیاز بیشتر به نامزدهای دارای تجربه کانادایی
  • اصلاح ضوابط صلاحیت سنجی برای برنامه های فدرال (برای مثال کاهش شرکت تجربه کاری برای دسته تجربه کانادایی)

افزایش مدت زمان مجوز کار موقت برای آنکه به نامزدها زمان بیشتری داده شود تا بتوانند تجربه کار و کانادایی لازم برای صلاحیت سنجی در برنامه های مهاجرتی مانند سطح تجربه کانادایی را به دست آورند.

وزیر و اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا جزئیات دیگری در مورد چگونگی اصلاحات ارائه ندادند. بنابراین باید منتظر بیانیه رسمی از سوی دولت فدرال بود.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram