ردکردن این
کانادا در حال راه ‌اندازی ۶ برنامه مهاجرتی جدید برای فارغ التحصیلان بین المللی، نیروهای کار ضروری و فرانسوی زبانان

تاریخ انتشار

اداره مهاجرت کانادا روش ‌هایی را برای ۹۰ هزار دانشجوی بین المللی و نیرو های کار ضروری در کانادا ارائه می دهد، تا بتوانند از آن طریق به اقامت دائم دست یابند. علاوه بر آن، به تعداد نامحدود پذیرای متقاضیان فرانسوی زبان است.

اداره مهاجرت کانادا امروز دراو اکسپرس انتری را برگزار کرد.

در ماه می ، نیرو های کار ضروری، فارغ‌ التحصیلان بین المللی و فرانسوی زبان ها در کانادا ۶ روش مهاجرتی جدید برای رسیدن به اقامت دائم پیش رو دارند.

وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، در ۱۴ آوریل، از برنامه های جدید خبر داد. سه برنامه جدید مسیر را برای 90000 مهاجر جدید برای رسیدن به اقامت دائم هموار خواهد کرد. سه روند دیگر برای پذیرش فرانسوی زبان سقفی در نظر گرفته نشده است.

برنامه های جدید برای نیروهای کار موقتی است که در بیمارستان ها، در خط مقدمِ بخش های مهم یا به عنوان پرستاران منزل کار کرده‌اند، همچنین فارغ التحصیلان بین المللی از یکی از موسسات آموزشی کانادایی را نیز شامل می ‌شود.

از ۶ ایمیل اداره مهاجرت کانادا تحت روند های زیر پذیرش درخواست ها را آغاز خواهد کرد:

  • ۲۰ هزار درخواست برای نیرو های کار موقت در حوزه سلامت و بهداشت.
  • ۳۰ هزار درخواست برای نیرو های کار موقت در مشاغل ضروری منتخب دیگر.
  • ۴۰ هزاردرخواست برای دانشجویان بین المللی که از یک موسسه آموزش کانادایی فارغ ‌التحصیل شده اند.

این روند ها تا ۵ نوامبر ۲۰۲۱ و یا تا زمانی که تکمیل ظرفیت شوند برای ثبت درخواست باز هستند این سیاست های عمومی جدید برای آن دسته از نیروها ی کاری به کار می رود که در ۴۰ شغل حوزه سلامت و بهداشت مشغول به کار هستند، و همچنین ۹۵ شغل ضروری دیگر در زمینه ‌های کاری دیگر مانند پرستاری، توزیع و تولید غذا را نیز شامل می ‌شود.

برای آنکه نیرو های کار بتوانند تحت این شرایط واجد شرایط شناخته شوند، باید دارای حداقل یک سال تجربه کار کانادایی در یکی از مشاغل حوزه سلامت و بهداشت یا مشاغل ضروری تایید شده دیگر باشند. دانشجویان بین المللی باید در طی ۴ سال پیش از ثبت درخواست یک برنامه تحصیلی آموزش عالی را در یکی از دانشگاه های کانادا تمام کرده باشند.

فارغ التحصیلان و نیرو های کار باید یر یکی از زبان های رسمی کانادا مسلط باشند، شروط پذیرش عمومی را برآورده کنند و در زمان ثبت درخواست مجاز به کار در کانادا باشند. همچنین در حال کار در کشور باشند. علاوه بر این باید در یک استان کانادایی غیر از کبک اقامت داشته باشند.

نمایش خبر  دراو برنامه کاندیدای استانی دیگری از آلبرتا با امتیاز ۳۰۱

به گفته مندیچینو در یک رسانه « این سیاست های جدید به افرادی که دارای وضعیت اقامتی موقت هستند کمک می کند تا برای آینده خود در کانادا برنامه‌ ریزی کنند. آنها نقش مهمی در جبران وضعیت اقتصادی کشور بازی می کنند و به ما کمک می کنند که شرایط را بهتر کنیم . پیغام ما به آنها ساده است : وضعیت اقامت شما ممکن است موقت باشد، اما ما می خواهیم شما در اینجا بمانید ».

 

زمان طولانی ای پیش رو است

وزیر مهاجرت از پاییز پس از اعلام اهداف مهاجرتی کانادا که بسیار بلند پروازانه بودند،بر ایده ی  آسان سازی مهاجرت برای مقیمان موقت کشور تاکید داشته است. مندیچینو اعلام کرد برای جبران کاهش مهاجرت در سال گذشته باید تغییراتی ایجاد شود. کانادا در سال ۲۰۲۰ نتوانست به اندازه کافی در کشور مهاجر بپذیرد و این امر منجر به کاهش رشد جمعیت شد.

در طی سه سال آینده، کانادا قصد دارد حدود ۱.۲ میلیون مهاجر جدید را در کشور بپذیرد. انتظار می ‌رود در سال ۲۰۲۱ به تنهایی، کشور پذیرایی ۴۰۱ هزار مقیم دائمی در کشور باشد. این در شرایطی است که هنوز محدودیت های سفر در ارتباط با ویروس کرونا برقرار هستند و مانع ورود بسیاری از مهاجران به کانادا می‌شوند.

سیستم مهاجرتی کانادا تا کنون قصد آسان کردن تغییر وضعیت آن دسته از مقیمان موقت به اقامت دائم را داشته است که در کشور حضور داشته اند. بسیاری از برنامه های مهاجرتی از دسته اقتصادی کانادا که پیش از ۱۰۰ مورد هستند، برای افرادی که دارای تجربه کانادایی هستند امتیازات اضافی در نظر دارند که این تغییر وضعیت را برای آنها آسان می کند. تحقیقات اداره آمار کانادا نشان می ‌دهد که تجربه های کانادایی پیش از ورود به کشور منجر می ‌شود تا مهاجران به خوبی در بازار کار کشور، جایگاه خود را پیدا کنند و با آن یکپارچه شوند.

علاوه بر این آسان کردن تغییر وضعیت اقامت امر مهمی برای ارتقاء توزیع گسترده تر مهاجران در سرتاسر کانادا بوده است. این رویکرد به شهرها و جوامع کوچکتر امکان حفظ آسان تر نیرو های کار خارجی موقت و دانشجویان بین المللی که در آنجا سکونت داشته اند را بوجود می آورد.

دراو های اکسپرس انتری متقاضیان داخلی را مورد هدف قرار می دهند.
یکی از روش‌ هایی که کانادا برای رسیدن به اهداف سال ۲۰۲۱ خود بر آن تمرکز داشته است، دعوت از تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرتی برای درخواست اقامت دائم است که در طول دوران شیوع ویروس کرونا در کشور حضور داشته اند.

نمایش خبر  کانادا 100 میلیون دلار برای حمایت از بهم پیوستن تازه واردان در دوران شیوع صرف می کند.

حدوداً هر دو هفته یک بار از آغاز سال کانادا دراوهای اکسپرس انتری را برگزار کرده است. که تنها متقاضیانی را مورد هدف قرار می ‌دهد که برای دسته تجربه کانادایی واجد شرایط هستند و یا افرادی که قبلاً از طریق یک برنامه کاندیدای استانی گزینش دریافت کرده‌اند.

اکسپرس انتری روش اصلی است که کانادا از طریق آن مهاجران دسته اقتصادی را در کشور می پذیرد و آن یک چهارم از پذیرش سالانه ی تازه واردان در کانادا را به خود اختصاص می‌دهد.

در ۱۳فوریه، کانادا از تمام متقاضیان واجد شرایط برای دسته تجربه کانادایی از پول اکسپرس انتری به تعداد ۲۷۳۳۲ متقاضی دعوت نامه صادر کرد.  از ژانویه سال ۲۰۱۵ تا کنون، این بزرگترین و تاریخی ترین دراو اکسپرس انتری است. پیش از این تاریخ بیشترین تعداد متقاضیان که توسط اداره مهاجرت کانادا در یک دراو دعوت شده بودند برابر با ۵ هزار نفر بود. دپارتمان مهاجرتی اعلام کرد که این دراو بخشی از تلاش دپارتمان مهاجرتی برای کمک به متقاضیان مهاجرتی است که در حال حاضر در کانادا اقامت دارند.  حدود ۹۰ درصد از متقاضیان دسته تجربه کانادایی در حال حاضر در کانادا هستند، به این معنا که محدودیت‌های سفر آنها را تحت تاثیر قرار نداده است و ممکن است مانند متقاضیان خارج از مرزها دچار مشکل نباشد.

 

روش های دیگری که کانادا قصد دارد از طریق آنها به هدف پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجر خود برسد

کانادا برای تغییر وضعیت مهاجران به اقامت دائم از روند های دیگر دسته اقتصادی نیز استفاده می کند تا بتواند به هدف مهاجرتی خود که همانا پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجر در کشور است برسد. علاوه بر سیستم اکسپرس انتری و برنامه کاندیدای استانی ذکر شده، برنامه هایی مانند پایلوت مهاجرتی آتلانتیک و روند های فدرال دیگر به افراد امکان رسیدن به اقامت دائم در سال جاری را می دهند.

اداره مهاجرت کانادا و استان کبک در حال حاضر نشان داده اند که مخالف این نیستند که از روش ‌های جدید برای کمک به تغییر وضعیت افراد حاضر در کشور به اقامت دائم استفاده شود. افراد به اصطلاح “فرشتگان نگهبان” در سال ‌های گذشته قلب و ذهن کانادایی ها را متعلق به خود کرده ‌اند. آنها متقاضیان پناهندگی هستند که در خط مقدم سیستم سلامت کانادا برای کمک جهت مبارزه با شیوع ویروس کرونا کار کرده اند. با آغاز این طرح از دسامبر ۲۰۲۰ اداره مهاجرت کانادا و کبک درخواست اقامت دائم از این افراد را می پذیرند.

نمایش خبر  چرا در کانادا تحصیل کنیم؟

مهاجرت دسته خانواده به هدف ۴۰۱ هزار مهاجرت کانادا نیز کمک می کند. مهاجران دسته خانواده از محدودیت‌ های سفر کانادا معاف هستند و می توانند برای تکمیل کردن فرایند اقامت دائم خود آخرین مرحله آن که ورود به کشور است را انجام دهند. آنها یک چهارم از پذیرش های تازه واردان هستند که کانادا تحت برنامه سطوح مهاجرتی خود مدنظر دارد.

 

چرا سطوح بالای مهاجرتی عامل اصلی جبران وضعیت اقتصادی کشور است

مدت ها قبل از شیوع ویروس کرونا کانادایی ها از مهاجرت برای کاهش چالش های آماری ناشی از جمعیت سالخورده و نرخ پایین باروری استفاده می کردند.

از سال ۱۹۷۱، نرخ باروری کانادا کمتر از سطح ۲.۱ کودک به ازای هر زن بود. این دوره از باروری پایین، پس از نسل متولد شده در دوران پس از جنگ جهانی دوم است زمانی که بین سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۵ نرخ تولد بیش از ۳ فرزند به ازای هر زن بود.

۹ میلیون کودک بدنیا آمده در آن زمان اکنون در این دهه به سن بازنشستگی می رسند. نداشتن تعداد کافی نیروی کار جدید برای پر کردن فرصت های شغلی خالی در بازار کار کانادا  باعث شده است که این کشور نتواند اقتصاد رقابتی خود را حفظ کند. علاوه بر این نسل جوان تر فشار کاری نسل پیر تر را نیز باید متحمل شوند و در عوض نسل پیر تر نمی توانند مراقبت های کافی را دریافت کنند.

به این ترتیب، کانادا به دنبال مهاجرت بیشتر برای حمایت از رشد نیروی کار و جمعیت موردنیاز خود برای حفظ استاندارد های زندگی است .

گرچه هنوز زود است، با وجود تلاش های گسترده برای آسان ‌سازی تغییر وضعیت به اقامت دائم برای افرادی که در حال حاضر در کشور حضور دارند، کانادا در حال حاضر به دنبال رسیدن به هدف ۴۰۱ هزار مهاجر در این سال است. اطلاعات اداره مهاجرت کانادا نشان می ‌دهد که کانادا از دو ماهه ی اول سال ۲۰۲۱ تقریباً ۵۰۰۰ تابع دائمی را کشور در پذیرفته است.