کانادا با وجود شیوع ویروس کرونا قصد پذیرش مهاجران بیشتری را دارد

اگرچه سفر با محدودیت روبرو است، انتظار می رود که کانادا پس از سال جاری اهداف مهاجرتی خود را افزایش دهد.

علیرغم محدودیت های صفر و کاهش تعداد تابع آن جدید دائمی، انتظار می رود که کانادا پس از سال ۲۰۲۰ همچنان به افزایش پذیرش تعداد مهاجران ادامه دهد.

روزها قبل کانادا وارد تعطیلی‌ها شد و  اعلام کرد که کانادا تا سال ۲۰۲۲ یک میلیون مهاجر جدید خواهد پذیرفت. از آنجایی که مرز های کانادایی از هجدهم مارس برای سفرهای غیر ضروری بسته شدند، تعداد تا به آن دائمی جدید نسبت به سال ۲۰۱۹ در ماه آگوست گذشته تا ۶۴ درصد کاهش داشت.

به گفته ی خبر بلومبرگ، دفتر ملی چینو تجارت های مختلف، سازمان های کاری و مهاجرتی مختلفی برای تنظیم درخواست های موجود برای مهاجرت رایزنی کرده است.

از نظر تاریخی کانادا از مهاجرت برای از بین بردن فضاهای خالی در بازار کار و کمک به رشد جمعیت استفاده کرده است. همانطور که مندیچینو و قبلاً عنوان کرد مهاجرت یک ارزش پا بر جا و پس از دوران شیوع ویروس کرونا باقی خواهد ماند. جلسه وزرای مهاجرتی نکته‌ای دیگری برای افزایش اهداف مهاجرتی در سالهای پیش رو در نظر گرفته می‌شود.

 

اهداف بسیار، تازه واردان کم

علیرغم اهداف بالای مهاجرتی محدودیتهای سفر جریان ورود تازه واردان به کشور را متوقف می کند. گرچه کانادا به نحوی برنامه ریزی کرده بود که در سال جاری ۳۴۱ هزار مهاجر جدید را بپذیرد که تاکنون بین ماه‌های ژانویه و آگوست تنها ۱۲۸۱۸۶ تابع دائمی جدید به کشور ورود پیدا کردند.

مطلب مرتبط
جبران شرایط اقتصادی: در ماه سپتامبر مهاجران بیشتری استخدام شدند

طبق گزارش بلومبرگ « نرخ بالای بیکاری به نظر ادامه‌دار می‌آید و واقعیت این است که دولت اقلیت ترودو باید به حمایت از طرف های سیاسی مخالف تکیه کند تا چالش‌های قانونی را بگذراند»

به گفته امدرو آگو وزووبچ، یک اقتصاددان در بانک رویال کانادا، حتی اگر کانادا مانند سال ۲۰۱۹ تابان دائمی جدید را بپذیرد تعداد تابان دائمی جدید به ۲۴۰۰۰۰ یا حدود ۷۰ درصد از هدف می رسد. کاهش مهاجرت تاثیر چشمگیری بر بازار مسکن نیز دارد.

نرخ مسکن های خالی برای آپارتمان های اجاره ای در مناطق تورنتو بیش از ۲ درصد برای اولین بار در سال گذشته است.

تعداد خانه های اجاره ای مشترک در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است و متوسط میزان اجاره ماهانه بیش از ۹ درصد کاهش یافته است.

این دومین اطلاعیه سطوح مهاجرتی در سال جاری از انتخابات ۲۰۱۹ است که به دولت جدید اجازه می دهد تا فصل بهار اطلاعیه را به تاخیر بیاندازد.

وزیر باید برنامه های مهاجرتی چند ساله را پیش از اول نوامبر به پارلمان ارائه دهد.

مندیچینو نیز منتظر یک نامه دستوری از نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، است که اهداف مهاجرتی آینده دولت را روشن میکند.