چهار روش برای اینکه تحت CUSMA به کانادا بیایید

شهروندان مکزیکی و ایالات متحده می توانند تحت CUSMA در کانادا کار کنند و تجارت خود را هدایت کنند.

شهروندان مکزیکی و ایالات متحده که واجد شرایط شناخته می‌شوند می‌توانند از خط قرمز ها عبور کنند و برای کار و تجارت به کانادا بیایند

توافق نامه کانادا-ایالات متحده-مکزیک (CUSMA) به نیروهای کار، تاجران و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون اقدام از طریق فرایند ارزیابی تاثیر گذار کار (LMIA) به کانادا بیایند. پیش از اول جولای ۲۰۲۰ CUSMA به عنوان یک توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی شناخته می شد.

متقاضیان مجوز کار CUSMA که مستقیماً از ایالات متحده به کانادا می آیند می توانند در ورودی درخواست خود را ارائه دهند مگر آنکه سرمایه گذار CUSMA باشند.

چهار نوع دسته CUSMA وجود دارد:

  • افراد باتجربه CUSMA
  • انتقالات داخل شرکتی CUSMA
  • تاجران CUSMA
  • سرمایه گذاران CUSMA

هر دسته شرایط صلاحیت سنجی منحصر به فرد خود را دارد.

 

افراد باتجربه CUSMA

افراد باتجربه CUSMA  باید یک پیشنهاد شغلی از پیش تعیین شده یا یک قرارداد در کانادا با یکی از افراد با تجربه مورد نظر داشته باشند. ۶۳ شغل واجد شرایط در زمینه‌های پزشکی، تحصیلات، حوزه های علمی و موارد دیگر وجود دارد.

بسته به حرفه متقاضیان باید مدارک تحصیلی مربوطه و اثبات تجربه کاری در زمینه مربوطه را نشان دهند. این گزینه فقط مختص افرادی که می‌خواهند کارفرما در کانادا داشته باشند نیست.

مطلب مرتبط
مهاجرت به کانادا ـ غیرقابل پذیرش بودن به دلایل کیفری، و راه چاره آن

کانادا نیز به افراد باتجربه  CUSMA اجازه می دهد تا به عنوان یک ویزیتور تجاری, تا مادامی که وارد بازار کار نشده‌اند، در کانادا حضور داشته باشند،مشروط بر آنکه در حوزه تجاری خود جلب مشتری کنند مشاوره دهند و مشتریان ملاقات کنند.

مجوز های کاری در حال حاضر تا مدت زمان سه ساله صادر می‌شوند و سپس می تواند تا سه سال برای مدت زمان نامحدود تمدید شوند در حالیکه افراد باید الزامات را برآورده کنند. با این وجود مسئولان مهاجرتی باید رضایت دهند که استخدام هنوز موقتی بوده و متقاضی از CUSMA برای سرپیچی کردن از مقررات عادی مهاجرت استفاده نمی کند.

 

انتقالات بین شرکتی CUSMA

نیروهای کار مکزیکی ایالات متحده که به یک شعبه کانادایی شرکت خود انتقال می یابند ممکن است برای انتقال بین شرکتی CUSMA واجد شرایط شناخته شوند.

این انتقال باید برای کار موقتی در کانادا باشد نامزدهای واجد شرایط باید از قبل برای کارفرمای مکزیکی یا امریکایی خود برای حداقل یکی از سه سال گذشته در منصب شغلی مشابهی که در کانادا برای آن ورود پیدا می کنند کار کرده باشند. باید در زمان درخواست در استخدام شرکت باشند.

منصب شغلی آنها باید مدیریتی، اجرایی یا مربوط به شغل هایی باشد که اطلاعات تخصصی دارند.

مطلب مرتبط
شش موردی که کانادایی ها دوست دارند برای کریسمس انجام دهند

 

تاجران CUSMA

تاجران CUSMA باید برای انجام تجارت کالا یا خدمات بین کانادا و ایالات متحده یا مکزیک به کانادا وارد شوند. کانادا آن را به عنوان یک تجارت اساسی در نظر می‌گیرد؛ در شرایطی که بیش از ۵۰ درصد از تجارت بین کانادا و یکی از کشورهای CUSMA انجام می شود. ۵۰ درصد می‌تواند از حجم یا ارزش بازار تشکیل شود

سرمایه‌گذاران CUSMA

سرمایه گذاران CUSMA باید یک سرمایه‌گذاری اساسی در یک تجارت کانادایی جدید یا موجود انجام دهند و برای توسعه و هدایت آن تجارت به کانادا وارد شوند. مجوزهای کاری دردسته سرمایه گذار CUSMA ممکن است به کارکنان مهم شرکت داده شود.

 

ورود به کانادا از طریق CUSMA با محدودیت های سفر موجود

پیشنهاد شغلی آنها باید در یک تجارت یا سازمانی باشد که هنوز در حال کار است، اداره خدمات مرزی کانادا به اخبار CIC این اطلاعات را منتقل نمود. افرادی که برای مجوز کاری CUSMA از هر کشور دیگری درخواست می دهند،باید برای یک مجوز و دریافت اجازه سفر درخواستی به اداره مهاجرت ناجا و تابعیت کانادا ارائه دهند. در غیر این صورت این افراد مجاز به سفر نیستند و نمی توانند برای مجوز کاری CUSMA درخواست  دهند.

علاوه بر این تمام افراد با ملیت های خارجی که میخواهند برای کار به کانادا بیایند باید برای یک دلیل ضروری سفر کنند. افراد باتجربه CUSMA و منتقل شوندگان بین شرکتی که در زیر ساختارهای اصلی کار می کنند مجاز به ورود خواهند بود و ممکن است در شرایطی که نشانه‌های از ویروس کرونا ندارند از قرنطینه اجباری معاف باشند.

مطلب مرتبط
پورتال آنلاین جدید به اقامت دائم سرعت می بخشد