چطور از کامرون به کانادا مهاجرت کنیم

بیش از صد راه مهاجرتی برای مهاجران دسته اقتصادی برای ورود به کانادا وجود دارد.

پیش از شروع شیوع ویروس کرونا تعداد مهاجران کانادایی که از کامرون وارد کانادا می شدند هر سال رو به افزایش بود.

بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ تعداد مهاجران کامرونی تا ۴۵ درصد رشد کرد و این رقم به ۲۹۵۰ مقیم دائمی جدید رسید. ویروس کرونا این تعداد را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار داده است و تا پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ تنها ۷۸۰ مهاجرت کامرون به کانادا مهاجرت کردند.

اداره آمار کانادا گزارش می دهد که در سال ۲۰۱۶ حداقل  ۱۲۶۵ فرد از کامرون در کانادا حضور داشتند. کامرون نیز یکی از کشورها با بالاترین تعداد مهاجران سیاه‌ پوست بود که از طریق مهاجرت دسته اقتصادی بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ به کانادا ورود پیدا کردند.

با بیش ۱۰۰ برنامه مهاجرت دسته اقتصادی که می توان از بین آنها راه مناسب را انتخاب کرد، نقطه شروع این مسیر دلهره آور است. مسیر هایی برای اقامت دائم کانادا وجود دارد که مردم اهل کامرون می‌توانند آنها را برگزینند.

 

اکسپرس انتری: رایج ترین روش

اکثر مهاجران دسته اقتصادی از طریق اکسپرس انتری اقامت دائم را به دست می‌آورند.

اکسپرس انتری سیستمی است که درخواست های سه برنامه مهاجرت فدرال را تحت کنترل دارد: برنامه نیروی کار متخصص فدرال, برنامه تجارت های تخصصی فدرال و دسته تجربه کانادایی.

مطلب مرتبط
برنامه های استانی برای جذب مهاجر

نامزدهای واجد شرایط بر اساس تجربه کاری، تحصیلات، سن و تسلط بر زبان های انگلیسی و فرانسوی یک امتیاز دریافت می کنند. این امتیاز ها معمولاً به عنوان امتیازات اکسپرس انتری شناخته می شوند اما به طور رسمی امتیاز سیستم جامع رتبه بندی نامیده می شوند. حداکثر تعداد امتیازات سیستم جامع رتبه بندی که یک فرد می تواند به دست یابد ۱۲۰۰ امتیاز است اما اکثر افراد بدون داشتن گزینش استانی زیر ۵۰۰ امتیاز هستند.

سپس کانادا دعوت نامه هایی به نام دعوت نامه درخواست را برای نامزدهای اکسپرس انتری که بالاترین امتیازات را دارند صادر می کند. زمانی که نامزد ها دعوت نامه درخواست خود را دریافت کنند می‌توانند برای اقامت دائم درخواست دهند.

 

برنامه های کاندیدای استانی: مختص مهاجرانی که می توانند نیازهای بازار کار منطقه را برآورده سازند

گرچه دولت فدرال درمورد اینکه چه کسی می تواند به کانادا مهاجرت کند سخن هایی را بیان کرده است، استان‌ها می‌توانند از طریق برنامه های کاندیدای استانی (PNP) خودشان برای تعداد خاصی از نامزدها گواهی صادر کنند.

به استثناء کبک و نوناووت، که برنامه های مهاجرتی خودشان را دارند، تمام استان های کانادایی دیگر یک برنامه کاندیدای استانی دارند. ممکن است آنها برنامه های ارتقاء یافته ای باشند که نامزد ها برای آنها نیاز به پروفایل اکسپرس انتری دارند تا واجد شرایط شناخته شوند یا ممکن است برنامه های پایه ای باشند و مستقیماً با دولت سطح استانی در تماس باشند.

مطلب مرتبط
تفاوت نظر بایدن و ترامپ در مورد مهاجرت

برنامه های کاندیدای استانی ارتقا یافته می توانند گزینه برای نامزدهای اکسپرس انتری با امتیازهای کمتر CRS باشند. کاندید های اکسپرس انتری یک گزینش استانی دریافت می کنند و به صورت خودکار ۶۰۰ امتیاز علاوه بر امتیاز CRS آنها اضافه می شود و  این امر دریافت ITA را برایشان تضمین می کند.

تسلط بر زبان فرانسوی در های جدیدی را برای ورود به کانادا به روی نامزدها باز می کند.

استان کبک اولین استان فرانسوی زبان است و برنامه های مهاجرتی خودش را ارائه می دهد که برای نامزدهای دو زبان و فرانسوی زبان با تسلط بالابر زبان فرانسه است.

برخی از برنامه‌های کاندیدای استانی نیز متقاضیان فرانسوی ‌زبان را مورد هدف قرار می‌دهند، برای مثال روند نیروی کار متخصص فرانسوی زبان اونتاریو. نوا اسکاتیا نیز به واسطه روند و اولویت‌های بازار کار خود از نامزدهای فرانسه زبان دعوت به عمل آورده است.

نامزد های اکسپرس انتری می‌توانند تا ۳۰۰ امتیاز اضافی برای زبان انگلیسی و فرانسه به دست آوردن حتی اگر زبان فرانسه زبان دوم آنها باشد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram