چطور از لبنان به کانادا مهاجرت کنیم

شهروندان لبنانی بیش از ۱۰۰ گزینه نیروی کار متخصص را در اختیار دارند تا در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا از آن گزینه ها استفاده کنند

مهاجرت لبنانی ها به کانادا از سال ۱۸۸۲ آغاز شد.

اکنون طبق گزارش دولت کانادا، ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار فرد با ملیت لبنانی وجود دارد که در کانادا زندگی می کنند.

در طی ۵ سال گذشته حدود ۱۸۰۰ شهروند لبنانی هر سال به کانادا مهاجرت کرده اند.

راه اصلی برای مهاجرت ملیتهای لبنانی به کانادا به عنوان نیروی کار متخصص است.

تحت برنامه جاری سطوح مختلف مهاجرتی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ کانادا، این کشور پذیرش حداقل ۳۴۰ هزار مهاجر جدید در هر سال را در برنامه کاری خود دارد. شیوع ویروس کرونا این موضوع که کانادا به این هدف در سال ۲۰۲۰ برسد را غیر محتمل می کند. با این وجود کانادا در طول دوره شیوع به کار خود برای انتخاب نیروهای کارمتخصص جدید ادامه داده است.

حدود ۶۰ درصد از مهاجران جدید به عنوان نیروی کار متخصص وارد کانادا می شوند.

کانادا نیروهای متخصص را بر اساس ضوابطی مانند سن‌، تحصیلات،  تسلط زبانی و تجربه کاری مورد ارزیابی قرار می دهد.

به خاطر سطح بالای سرمایه انسانی لبنان، شهروندان لبنانی در زمان ثبت درخواست های خود مربوط به بخش نیروی کار متخصص از مزیتی برخوردار هستند.

مطلب مرتبط
ملاحظات بشردوستانه برای تمدید اقامت دائم؛ این ملاحظات چیستند؟

یکی از دلایل این مزیت تسلط زبانی بالای شهروندان لبنانی به زبان انگلیسی و فرانسه است.

اکیپرس انتری

تحت سیستم اکسپرس انتری نامزدهای مهاجرتی می تواند تا ۲۹۰ امتیاز برای تسلط به زبان رسمی به دست آورند، این بیش از ۵۰% امتیازی است که یک نامزد برای به دست آوردن دعوت نامه اقامت دائم به واسطه‌ی اکسپرس انتری به آن نیاز دارد.

اکسپرس انتری مهمترین برنامه کانادا برای نیروی کار متخصص است. نامزد های علاقمند باید برای یکی از سه برنامه که تحت سیستم اکسپرس انتری کار می کند واجد شرایط شناخته شوند. اگر قبلاً در کانادا کار نکرده باشید یا تحصیل نکرده باشید، احتمالا باید برای برنامه نیروی کار متخصص فدرال(FSWP) صلاحیت سنجی شوید.

اگر برای FSWPواجد شرایط شناخته شوید می توانید پروفایل اکسپرس انتری خود را در وبسایت دولت کانادا ثبت کنید. ثبت یک پروفایل رایگان است اما نامزدها باید برای شرکت در آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی و همچنین ارزیابی مدارک تحصیلی خود هزینه هایی را پرداخت کنند.

هر دو هفته یکبار، دولت کانادا نامزدهای اکسپرس انتری با بالاترین امتیاز را دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. پس از این مرحله دولت کانادا درخواست های اقامت دائم که تکمیل شده اند را در طی ۶ ماه مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

مطلب مرتبط
دراو برنامه کاندیدای استانی بریتیش کلمبیا: 72 متقاضی مهاجرتی دعوت شدند

در طول شیوع ویروس کرونا کانادا دراو های دو هفته یک بار اکسپرس انتری خود را حفظ کرده است و از نامزد های مهاجرتی موفق که در حال حاضر خارج از مرزها زندگی می کنند دعوت به عمل آورده است، این به خاطر آن است که دولت کانادا می داند که مهاجرت برای حفظ وضعیت اقتصادی کانادا پس از شیوع بسیار مهم است.

 

PNP و کبک

دو گزینه مهم دیگر برای نیروی کار متخصص لبنانی وجود دارد

برنامه گزینش استانی (PNP)به استان های کانادا و مناطق مختلف آن اجازه می‌دهد و نیروهای کارمتخصص که نیازهای اقتصادی آنها را برآورده می‌کنند را برگزینند. اگر شما یک پروفایل شغلی و یاتسلط بالا بر زبان فرانسوی داشته باشید می توانید از یکی از ۹ استان و دو منطقه که برنامه گزینش استانی را اجرا می کنند گزینش اقامت دائم را دریافت کنید. می توانید به طور مستقیم نیز برای روند برنامه گزینش استانی نیز درخواست دهید. بهترین گزینه ثبت یک پروفایل اکسپرس انتری است زیرا این کار گزینه های بیشتری در اختیار شما می گذارد.در حالی که در پول اکسپرس انتری هستید هم می توانید بطور مستقیم یک دعوتنامه اقامت دائم از دولت کانادا دریافت کنیدو یا تحت برنامه گزینش استانی یک دعوت نامه از استان یا یکی از مناطق کانادا را دریافت کنید.

مطلب مرتبط
استراتژی کانادا برای جذب دانشجویان بین المللی

استان‌هایی مانند انتاریو، نیورانسویک و نوا اسکاتیا به دنبال انتخاب نیروهای متخصصی هستند که فرانسوی صحبت می کنند و متقاضیان موفق لبنانی در این استانها  جوامع قوی لبنانی را خواهند یافت.

سومین گزینه مهم برای ملیتهای لبنانی سیستم نیروی کار متخصص کبک است. علارغم گزینه های دیگر، نامزدهای لبنانی که برای مهاجرت به کبک درخواست می‌دهند باید بتوانند فرانسوی صحبت کنند.

وقتی تمام گزینه های نیروی کار متخصص کانادا را کنار هم قرار می دهید، شهروندان لبنانی بیش از ۱۰۰ برنامه مهاجرتی دارند که برای کمک به آنها برای رسیدن به اقامت دائم کانادا در دسترس هستند.

 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram