ردکردن این
چرا هدف پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجر در سال ۲۰۲۱ برای کانادا دست یافتنی است

تاریخ انتشار

رسیدن به این هدف چالش برانگیز خواهد بود اما پس از دراو مهم ۱۳ فوریه، اکسپرس انتری نمی ‌توانیم این احتمال را نادیده بگیریم.

پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجر در سال جاری مانند کوهی است که دولت کانادا باید از آن بالا برود و این امر شدنی است.

دراور اکسپرس انتری ۱۳ فوریه روز یکشنبه که از ۲۷۳۳۲ متقاضی مهاجرتی برای درخواست اقامت دائم کانادا دعوت کرد، نشان می‌ دهد که دولت فدرال در حال آماده شدن برای بالا رفتن از این کوه است.

در ماه های آغاز شیوع ویروس کرونا کانادا در هر دراو اکسپرس انتری حدود ۳۵۰۰ متقاضی با حداقل امتیاز ۴۷۰ در سیستم جامع رتبه بندی را دعوت می ‌کرد. تا پایان سال ۲۰۲۰ کانادا رکورد دراو اکسپرس انتری را با دعوت کردن از ۵ هزار متقاضی مهاجرتی شکست این قدمی بود که تا کریسمس چهار بار اتفاق افتاد.

سپس با صدور ۲۷۳۳۲دعوت نامه برای متقاضیان جهت درخواست اقامت دائم در روز یکشنبه به رکورد ۶ برابری دست یافت. علاوه بر اندازه دراو که غیر عادی بود این امر که حداقل امتیاز را در بین دراو ها داشت ( ۷۵ امتیاز) بسیار تعجب برانگیز بود. این دراو در روز یکشنبه انجام شد. معمولاً دراوها در روزهای کاری وقتی که نمایندگان مهاجرتی و مسئولان دولتی مانند وکلا در حال کار هستند و می‌توانند به مراجعه کنندگان خود خدمات دهند برگزار می‌شوند. مراجعه کنندگان در حال حاضر ۹۰ روز کاری برای ثبت درخواست اقامت دائم خود زمان دارند به نحوی که هر روزی که می گذرد برای آنها مهم است.

چرا اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا این دراو غیرعادی اکسپرس انتری را برگزار کرد.

با در نظر گرفتن دامنه دراو، اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا احساس کرد که نیاز است منطق اینکار را توضیح دهد.

اداره مهاجرت کانادا اینگونه توضیح داد که ۹۰ درصد از متقاضیان دسته تجربه کانادایی که دعوت شدند در طول شیوع ویروس کرونا ساکن کشور بودند و از این رو احتمال کمتری برای آنها وجود دارد تا به خاطر اختلالات پیش آمده در مهاجرت ناشی از ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گیرند.

زمانی که یک متقاضی دعوت نامه درخواست برای اقامت دائم را دریافت می کند، باید چند گام برای تکمیل فرایند مهاجرتی خود بردارد، که شامل تکمیل و ثبت اسناد، به دست آوردن سوابق کیفری و سلامت، همچنین ثبت بیومتریک و سفر به کانادا می باشد. پیش از دوران شیوع ویروس کرونا حتی افرادی که در کانادا بودند نیز برای تکمیل فرایند خود به فلگپول احتیاج داشتند ( اقدام به عبور فیزیکی از مرز ایالات متحده و سپس بازگشت و ورود مجدد به کانادا برای فعال کردن وضعیت اقامت).

تمام این اقدامات با وجود رعایت فاصله اجتماعی تعطیلی ها و محدودیت های سفر بسیار دشوار خواهد بود.

 

وزیر مندیچینو: متقاضیان دسته تجربه کانادایی آماده اند تا آینده خود را در کانادا بسازند

یک دلیل مهم که این دراو را قابل درک می کند تحقیقات بیشمار اداره مهاجرت کانادا و اداره آمار کانادا است که نشان می‌دهد افراد دارای تجربه کانادایی به سرعت در بازار کار این کشور جای خود را پیدا می کنند، چیزی که در طول شرایط بد اقتصادی که اکنون دچار آن هستیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

نمایش خبر  برنامه کاندیدای استانی جزیره پرنس ادوارد در دراو جدید خود از ۱۵۰ متقاضی دعوت به عمل می آورد

همانطور که وزیر مهاجرت کانادا مارکو مندچینو به خبر اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد « این کانادایی های علاقمند در حال حاضر در این جا سکونت دارند و دارای مهارت ‌های ارزشمندی هستند و مهارت های خود را در جوامع خود به کار می گیرند. در برخی از بخش‌‌ های ضروری اقتصاد ما به سختی کار می کنند و آماده ایم تا به آنها کمک کنید تا آینده خود را در کانادا بسازند»

دلیل اصلی که اداره مهاجرت کانادا این دراو بزرگ را برگزار کرد باور آنها بر این موضوع است که آنها می‌توانند به هدف سطوح مهاجرتی خود یعنی پذیرش ۴۰۱ مهاجر جدید در سال ۲۰۲۱ دست یابند، و از این رو قصد دارند تمرکز خود را بر مهاجرانی بگذارند که در حال حاضر در کانادا سکونت دارند. با دعوت از ۲۷۳۳۲ متقاضی در ماه فوریه اداره مهاجرت کانادا می تواند درخواست های اقامت دائم آنها را تا پایان سال مورد رسیدگی قرار دهد، تا تضمین کند که این متقاضیان با موفقیت به محل مورد نظر خود رسیده ‌اند و اداره مهاجرت می تواند پذیرش آنها را در هدف مهاجرتی خود ثبت کند.

 

چرا هدف پذیرش ۴۰۱ هزار مهاجرت دست یافتنی است

برنامه سطوح مهاجرتی پاسخگویی ۶۰% مهاجرت هایی است که تحت دسته اقتصادی پذیرفته می شوند، حدود ۲۵ درصد از طریق دسته خانواده و حدود ۱۵ درصد تحت دسته حقوق بشردوستانه و پناهجویی وارد کشور می‌شوند.

در اینجا خلاصه ای از نحوه انجام این روند را مشاهده می کنید.

هدف دسته اقتصادی با وضعیت اقامت دائم در کانادا برآورده می‌شود و می‌توان با پذیرش نیرو های کار متخصص که در حال حاضر از محدودیت‌ های سفر معاف هستند آن را تکمیل کرد. مهاجران دسته خانواده از محدودیت‌ های سفر معاف هستند و برخی در حال حاضر در کانادا حضور دارند که در انتظار رسیدگی به پرونده های خود از سوی اداره مهاجرت کانادا می‌ باشند . کمتر از نیمی از پذیرش پناهجویان در کانادا توسط متقاضیان پناهجویی تکمیل می شود که در حال حاضر در کشور حضور دارند. این امر حدود ۴۰ هزار پناهنده اسکان داده شده را کنار می‌گذارد که ممکن است کانادا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا درگیر پذیرش آنها در کشور باشد. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا می تواند به جای آن از کاهش پناهندگان اسکان داده شده در جهت افزایش پذیرش تازه واردان از دسته خانواده و اقتصادی استفاده کند.

 

چگونگی دستیابی به اهداف دسته اقتصادی کانادا در سال ۲۰۲۱

طرح برنامه سطوح مهاجرتی کانادا قصد دارد از طریق اکسپرس انتری در سال جدید پذیرای ۱۰۸۵۰۰ مهاجر در کشور باشد. در حال حاضر در سال ۲۰۲۱ اداره مهاجرت کانادا ۳۷۹۸۶ دعوت نامه درخواست صادر کرده است (سال ۲۰۲۰ در همین زمان این میزان برابر با ۱۰۳۰۰ دعوت نامه درخواست صادر شده بود). این بدان معناست که اگر اداره مهاجرت کانادا بتوانند تا دو ماه دیگر ۳۰ هزار دعوت نامه درخواست دیگر صادر کند باید شانس زیادی برای رسیدن به اهداف اکسپرس انتری خود تا پایان سال جاری داشته باشند. با صادر کردن حداقل ۵ هزار دعوت نامه درخواست هر دو هفته یک بار ببین ماه جاری و ماه آوریل این هدف دست یافتنی خواهد بود. مجدداً متقاضیان اکسپرس انتری ۹۰ روز برای ثبت درخواست اقامت دائم خود زمان دارند و اداره مهاجرت کانادا قصد دارد در طی ۶ ماه به درخواست ها رسیدگی کند.

نمایش خبر  دانشجویان بین المللی که نمی توانند شرط تجربه کار کانادایی را داشته باشند فرصت دیگری بدست می آورند.

در جهت رسیدن به اهداف اکسپرس انتری اداره مهاجرت کانادا باید ضوابط و استاندارد های استثنائی خود را دنبال کند تا بتواند به هدف ۴۰۱ هزار تازه‌ وارد در کشور برسد. برنامه سطوح مهاجرتی تعیین می کند که ۸۰۸۰۰ مهاجرت از طریق برنامه کاندیدای استانی و ۱۵۵۰۰ از طریق برنامه‌ های دیگر فدرال مانند پایلوت مهاجرتی آتلانتیک وارد کشور شوند. کبک نیز به دنبال پذیرش ۳۰ هزار مهاجر دسته اقتصادی در سال جاری می باشد.

اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا می تواند چراغ سبزی به استان‌ها نشان دهد تا بتوانند ظرفیت پذیرش خود از طریق برنامه‌های کاندیدای استانی را افزایش دهند و تا جای ممکن از افرادی که در حال حاضر در کانادا حضور دارند را از طریق روند های برنامه کاندیدای استانی که با اکسپرس انتری هم راستا هستند دعوت کنند. در روزهای اخیر انتاریو و بریتیش کلمبیا دراو های بزرگ تری را نسبت به دفعات قبل خود برگزار کرده‌ اند. روند ها برنامه کاندیدای استانی هم راستا با اکسپرس انتری نیز زمان رسیدگی ۶ ماهه به پرونده‌های اقامت دائم را در نظر دارد بدین معنا که افراد دریافت کننده دعوت نامه اکنون در موقعیت خوبی هستند تا بتوانند تا انتهای سال جاری به کانادا ورود پیدا کنند.

با کنار گذاشتن برنامه مهاجرتی آتلانتیک، رسیدگی برای دیگر برنامه های دسته اقتصادی شش ماه زمان می برد و در مورد پرونده ها در برنامه های کاندیدای استانی و کبک حدود دو سال زمان می برد. با در نظر گرفتن محدودیت های سفر، اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا باید به پرونده های متقاضیانی که در حال حاضر در کانادا حضور دارند با سرعت بالاتری رسیدگی کند.

اگر پیش بینی های آنها حاکی از اینست که پول متقاضیان واجد شرایط که در حال حاضر در کانادا هستند برای رسیدن به اهداف مهاجرتی آنها بسیار کوچمک است، اداره مهاجرت کانادا و استان های این کشور موافقند که باید ضوابط صلاحیت سنجی را در طول شیوع ویروس کرونا  کاهش دهند.  برای مثال، بجای داشتن شرط 12 ماه تجربه کار کانادایی، اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا می تواند این شش ماه را کاهش دهد به نحوی که افراد بیشتری فرصت درخواست برای اقامت دائم و دریافت آن در سال 2021 را داشته باشند.

نمایش خبر  شورای تجاری برای بودجه بندی مهاجران متخصص دیدار می کنند

 

دست یابی به اهداف دسته پناهجویی و خانواده

کانادا هدف گذاری کرده است تا از طریق دسته خانواده 103500 مهاجر را می پذیرد و علاوه بر آن 66000 مهاجر را از دسته پناهجویی و اهداف بشر دوستانه می پذیرد.

با معاف کردن اعضای خانواده درجه یک از محدودیت های سفر، دست یابی به اهداف دسته خانواده ساده تر می شود. بطور همزمان، اداره مهاجرت کانادا باید فرایند رسیدگی به درخواست های همسری را سریعتر مورد رسیدگی قرار دهد، که کاهش تعداد مهاجران در دسته خانواده را جبران می کند، همانطور که در سال 2020 وقتی هر ماه 6000 پرونده همسری مورد رسیدگی قرار می گرفت نیز شرایط این چنین بود.

دستیابی به اهداف بشر دوستانه و پناهجویی با وجود محدودیت های سفر  دشوار خواهد بود زیرا اکثرا تحت این دسته از خارج از مرزها در کشور ساکن می شوند.

یکی از ضوابط و استانداردهای استثنائی که کانادا می تواند بکار ببرد اینست که یک راه جددی برای دسته اقتصادی برای آن دسته از کانادایی ها ایجاد کند که دارای تجربه کار کانادایی هستند. این روشها  ضوابط انتخاب منحصر بفردی دارند که در تکمیل برنامه های استانی و فدرال موجود هستند و به افراد در کانادا اچازه می دهند تا بتوانند به اقامت دائم دست یابند.  کانادا در حال حاضر از این رویکرد در طول دوران شیوع ویروس کرونا استفاده کرده است، اخیرا برنامه های دسته اقتصادی را برای فرشتگان نگهبان راه اندازی کرده است- متقاضیان پناهجویی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا کار می کردند.

 

کانادا هنوز بدنبال متقاضیان برون مرزی است

اگر یک نیروی کار متخصص هستید که در حال حاضر خارج از کانادا زندگی می کنید، نباید فراموش کنید که اداره مهاجرت و استان ها در حال حاضر درخواست های برون مرزی در این زمینه را مورد رسیدگی قرار می دهند و همچنان از متقاضیانی که خارج از کانادا هستند نیز دعوت به عمل می آورند.  این بدان دلیل است که این متقاضیان مهارت و ویژگی های دیگری که کانادا در حمایت از اهداف اقتصادی و اجتماعی دارد را دارا می باشند.

اگر در خارج از کشور هستید باید اقدام کرده و درخواست مهاجرتی خود را ثبت کنید، به نحوی که بتوانید در اولین فرصت وارد کانادا شوید. اداره مهاجرت کانادا احتمالا رسیدگی به دعوت نامه های متقاضیان برون مرزی را از سر می گیرد، بنابراین تاخیری در پرونده شما ایجاد نمی شود.

در این حین، هدف 401000 مهاجر ترسناک به نظر می آید اما اداره مهاجرت؛ پناهجویی و تابعیت کانادا در سوابق خود توانسته است از عهده هر کار ترسناکی بر بیاید.  به یاد داشته باشید که تنها چند سال پیش، اداره مهاجرت کانادا تنها در صد روز پذیرای 25000 پناهجوی سوری در کشور بود. بطور مشابه، اداره مهاجرت کانادا می تواند به هدف 401000 مهاجر نیز دست یابد.