پنج اتفاق مهاجرت کانادایی سال ۲۰۲۰

شیوع ویروس کرونا سال ۲۰۲۰ و به طور چشمگیری مهاجرت به کانادا را تحت تاثیر خود قرار داده است اما جای امیدواری وجود دارد که شرایط بهتر شود.

سال ۲۰۲۰ سال طولانی ای بود.

شیوع ویروس کرونا در سرتاسر دنیا مشکلاتی به وجود آورده است اما دلایل بسیاری برای امیدواری وجود دارد.

واکسن های زیادی برای ویروس کرونا درست شده اند و در سرتاسر دنیا و در کانادا کمپین های بسیاری برای واکسینه کردن برپا شده است.

آغاز سال جاری برای سیستم مهاجرتی کانادا عادی بود. دولت کانادا پس از انتخابات فدرال در اواخر سال ۲۰۱۹ یک دستور و وزیر مهاجرتی جدید داشت. نامه دستوری مهاجرت دولتی و بیانیه های سیاست های رسمی حاکی از عدم ایجاد تغییر در سیستم مهاجرتی بود. کانادا همچنان تعداد بالایی از مهاجران دانشجویان بین المللی و نیروهای کار خارجی را برای حمایت از جامعه و اقتصاد کشور می پذیرفت.

ناگهان شروع ویروس کرونا شدت گرفت.

در ادامه مروری بر اخباری داریم که به عنوان پنج موضوع مهم مهاجرت سال ۲۰۲۰ مطرح می‌شود.

 

۵. کانادا ورود اعضای خانواده درجه دو را از محدودیت سفر معاف می کند.

در دوم اکتبر تنها یک هفته قبل از تعطیلات جشن شکرگزاری در کشور دولت کانادا از معافیت ها مربوط به محدودیت های سفر ناشی از ویروس کرونا اطلاع داد. در این اطلاعیه وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو تصدیق کرد که محدودیت های سفر دشواری های بسیاری را برای خانواده ها در کانادا به وجود آورده است، که به همین دلیل دولت تصمیم گرفته است تا این قوانین را آسان کند تا به اعضای خانواده درجه دو شهروندان و تابعان دائمی کانادا اجازه ورود به کشور را بدهد.

تا آن زمان تنها اعضای خانواده درجه یک (مانند همسر، شریک زندگی، فرزندان وابسته، نوه ها، والدین یا پدرخوانده و مادرخوانده، سرپرست یا معلم شهروند و تابع دائمی کانادا) از  قوانین سفر معاف بودند.

اطلاعیه دوم اکتبر تعریف جدیدی از خانواده را ارائه داد که اکنون شامل افرادی که در یک رابطه طولانی مدتی آب انحصاری بوده‌اند، فرزندان وابسته آن ها، فرزندان غیر وابسته، نوه ها، خواهر یا برادر، خواهر یا برادر ناتنی، خواهر خوانده یا برادر خوانده، و پدربزرگ و مادربزرگ ها می شود.

پرواضح است که معافیت برای اعضای خانواده درجه دو آرامش خاطر بسیاری برای آن دسته از کانادایی ها به همراه داشت که نمی توانستند از آغاز شیوع ویروس کرونا در کنار عزیزانشان باشند.

 

۴. با دانشجویان بین المللی مساعدت شد

اطلاعیه دوم اکتبر بسیاری از دانشجویان بین المللی را نیز از محدودیت‌های سفر معاف کرد با این وجود کانادا به تدریج در طول دوران شیوع ویروس کرونا کمک های بسیاری به دانشجویان بین المللی کرد.

تا زمان انتشار اطلاعیه تنها برخی از دانشجویان بین المللی شرایط لازم برای سفر به کانادا را داشتند یعنی آن دسته از افرادی که وقتی محدودیت های سفر اعمال شدند دارای مجوز تحصیل بودند. با این وجود، با برداشته شدن این مورد در ماه اکتبر به بسیاری از دارندگان مجوز تحصیلی این اجازه داده شد تا در دانشگاه ها و کالج های کانادایی که داره برنامه آمادگی ویروس کرونا بودند ثبت نام کنند.

مطلب مرتبط
توقف رشد جمعیت کانادا پس از کاهش مهاجرت در 2020

احتمالاً بزرگترین کمکی که وجود داشت از سوی اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا در چهاردهم ماه می اعلام شد، و به پرطرفدارترین خبر درباره مهاجرت در سال ۲۰۲۰ تبدیل شد. در این اطلاعیه اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا اعلام کرد که دانشجویان بین المللی می توانند تا سی و یکم دسامبر سال ۲۰۲۰،از خارج از مرزها در کالج ها و دانشگاه های کانادا تحصیل کنند و این تجربه تحصیل آنها را برای گرفتن مجوز کار پس از فارغ التحصیلی رد صلاحیت نمی کند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا پیشتر کاهش قوانین مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را اعلام کرده بود، اما فقط برای یک مدت محدود بود. با تمدید آن به پایان سال اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا به شدت دانشجویان بین المللی را برای تحصیل کانادایی در طول دوران شیوع ویروس کرونا تشویق کرد. پیش از ایجاد این تغییرات تحصیل آنلاین به عنوان یکی از شروط قابل قبول برای گرفتن مجوز کار و پس از فارغ التحصیلی به شمار نمی آمد.

این کمک برای مجوز کار پس از تحصیل از آن جهت اهمیت دارد که اکثر دانشجویان بین المللی می خواهند وضعیت تحصیلی خود را پس از تحصیل به اقامت دائم در کانادا تبدیل کنند. اغلب اوقات آنها نیاز دارند پس از تحصیل تجربه کار کانادایی بدست آورند تا بتوانند برای مهاجرت کانادایی واجد شرایط شود. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یکی از موارد مهم برای رسیدن به اقامت کانادایی است و اکنون یکی از محبوب ترین گزینه ها برای گرفتن مجوز کار است. مجوز کار پس از فارغ التحصیلی به دانشجویان بین الملل این امکان را می دهد تا بتوانند تجربه کاری به دست آورند و از آن جهت برای اقامت دائم واجد شرایط شوند و در نهایت بتواند وضعیت خود را به شهروند کانادایی در آینده تبدیل کنند.

بدون کمک های اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیل خود را به تعویق می انداختند که مشکلات بیشتری برای اقتصاد و کانادا به وجود می آورد. در عوض تغییرات اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا چراغ سبزی به دانشجویان نشان داد تا بتوانند تحصیل خود را به صورت آنلاین آغاز کنند و از مزیت های گرفتن مجوز کار پس از فارغ التحصیلی بهره‌مند شوند.

اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا این دوره صلاحیت سنجی برای گرفتن مجوز کار پس از تحصیل را تا سی ام آوریل سال ۲۰۲۱ تمدید کرده است.

 

۳. رکورد های اکسپرس انتری در هم شکست

اکثر مهاجران کانادایی به عنوان یک نیروی کار متخصص دسته اقتصادی به کشور وارد می‌شوند و اکسپرس انتری یکی از مهمترین روش هایی است که کانادا از طریق آن می تواند درخواست های نیروهای کارمتخصص را مدیریت کند.

پیش از دوران شیوع ویروس کرونا دراو های اکسپرس انتری تقریباً هر دو هفته یکبار و در روز های چهارشنبه، انجام می شدنداز طریق این قرعه کشی ها ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نامزد موفق می توانستند در هر دراو دعوت نامه های مهاجرتی خود را دریافت کنند.

مطلب مرتبط
کانادا قوانین عدم پذیرش با دلایل پزشکی را آسان می کند

اطلاعیه کانادا در مورد محدودیت های سفر در شانزدهم مارس ۲۰۲۰ ابهاماتی را در مورد اکسپرس انتری به وجود آورد. مشخص نبود که آیا این قرعه کشی ها ادامه خواهند داشت و یا اینکه آیا متقاضیان برون مرزی نیز در نظر گرفته می شوند یا خیر.

در هجدهم مارس روز چهارشنبه دراو های اکسپرس انتری طبق برنامه‌ریزی انجام شد،با این وجود که تنها متقاضیان برنامه کاندیدای استانی در نظر گرفته شده بودند. در اتفاقی نادر دیگری اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا چند روز پس از از بیست و سوم مارس در روز دوشنبه دراو  دیگری انجام داد که تنها متقاضیان دسته تجربه کانادایی را در نظر گرفته بود.

متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص فدرال سهم زیادی از مهاجران اکسپرس انتری موفق را جبران کرد اما وضعیت برای آنها نگران کننده بود زیرا اداره مهاجرت تنها از متقاضیان دسته تجربه کانادایی و برنامه کاندیدای استانی دعوت به عمل می آورد.

در نهایت، در هشتم جولای متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص فدرال یک بار دیگر در یک قرعه کشی اکسپرس انتری شرکت داده شدند و اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا از دوم سپتامبر تاکنون به طور منظم قرعه‌کشی های تمام برنامه ها را انجام داده است.

بزرگترین اکسپرس انتری سال جاری، از نظر بزرگی دراو مطرح شد. برای جبران تعداد پایین مهاجرت ها به کانادا در سال جاری، اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا بزرگترین قرعه کشی اکسپرس انتری خود را از زمان راه اندازی آن در سال ۲۰۱۵ برگزار می کند، و در هر قرعه‌کشی ۵۰۰۰ دعوتنامه صادر می شود، بدین ترتیب، اکسپرس انتری برای اولین بار در تاریخ خود از صدور ۱۰۰۰۰۰ دعوتنامه در یک سال فراتر می رود.

 

۲. برنامه مهاجرتی سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳

برنامه سطوح مهاجرتی اعلام شده مهم ترین سال ها برای اداره مهاجرت کانادا خواهد بود همچنانکه تعداد پذیرش مهاجر در کشور را تعیین کرده است و عنوان کرده است که  دسته‌های پناهجویی، خانواده و دسته اقتصادی را مورد هدف قرار می‌دهد. در سالهای اخیر این اطلاعیه نزولی بوده است همچنان که دولت فدرال برنامه‌ریزی کرد تا بتواند هر سال پذیرایی ۳۰۰ هزار مهاجر جدید باشد.

با در نظر گرفتن اینکه سیستم مهاجرت و سیستم اکسپرس انتری از آغاز شیوع ویروس کرونا همچنان مشغول به کار بوده اند انتظار می رفت که برنامه سطوح مهاجرتی برای سال های 2021 تا 2023 اثبات کننده این روند نزولی باشد.

وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو در تاریخ ۳۰ اکتبر اعلام کرد که کانادا بلند پروازانه ترین برنامه مهاجرتی در تاریخ خود را ارائه دهد.

با آغاز سال ۲۰۲۱ کانادا پذیرای ۴۰۰ هزار تابع دائمی جدید در هر سال خواهد بود. کانادا تنها یکبار در سال ۱۹۱۳ به این هدف دست یافته است.

مطلب مرتبط
'آزمون ارزش‌ها' برای متقاضیان مهاجرت به استان کبک کانادا

با این برنامه ریزی قصد دولت کانادا حمایت از رکود اقتصادی ناشی از ویروس کرونا است.

اما این اطلاعیه در میان دسته های تاریخی کانادایی و سیاست های پس از دوران شیوع ویروس کرونا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. این برنامه نشانگر دور های جدید در مهاجرت کانادایی است و مفاهیم اجتماعی و اقتصادی مهمی برای کشور و مردمش در پی خواهد داشت.

با هدف گذاری پذیرش بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر در کشور کانادا تا سال ۲۱۰۰ به یک کشور صد میلیون نفری تبدیل خواهد شد، که که آن را به یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان و قطعاً تاثیرگذارترین آنها تبدیل خواهد کرد. کانادا در حال حاضر ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد، بدین معنا که از نظر جمعیت سی و نهمین کشور جهان است. کانال های ۱۰۰ میلیون نفری در سال ۲۱۰۰ در میان ۲۰ کشور اول دنیا از نظر جمعیت خواهد بود.

 

۱. کانادا مرزها را می بندد

در صبح روز دوشنبه، به تاریخ شانزدهم مارس، نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، جلوی منزل خود روی سکو می رود و اعلام می کند که کانادا از هجدهم مارس مرزهای خود را می بندد.

این یک لحظه عجیب بود.

ترودو، مندیچینو و دولت کانادا با افتخار بر باز بودن درهای کانادا به روی استعداد های جهانی تاکید کردند. از نوامبر ۲۰۱۵ ترودو و همکارانش اقدامات مهمی برای پذیرش پناهجویان از سوریه و بخش های دیگر دنیا آغاز کردند در حالی که به دنبال گرد هم آوردن خانواده ها و پذیرش استعدادهای بیشتر به‌عنوان مهاجران، نیروی کار و دانشجویان نیز بوده اند.

در در واقع تنها چهار روز پیش از سخنرانی ترودو، مندیچینو از برنامه سطوح مهاجرتی سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ رونمایی کرده بود.

سخنرانی جاستین ترودو ضربه بدی به افرادی زد که قصد سفر به کانادا را داشتند و همچنین نشان داد که شیوع ویروس کرونا چقدر هم گیر شده است، تا آنجا که کارشناسان سلامت عمومی بر اهمیت بسته شدن مرز ها تاکید کردند تا بتوانند شیوع ویروس کرونا را در کشور کنترل کنند که قطعاً تاثیر زیادی بر برنامه سطوح مهاجرتی سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ داشت.

ارائه محدودیت های سفر سیستم مهاجرت کانادا ای را برای سالهای پیش رو تحت تأثیر قرار خواهد داد همچنان که اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا به زمان احتیاج دارد تا بتواند حجم زیاد درخواست های انباشته شده ناشی از دوران شیوع ویروس کرونا را مورد رسیدگی و بررسی قرار دهد و قصد دارد تا سیستم هایی را به کار گیرد که بتوانند به صورت مدرن درخواست ها را مورد رسیدگی قرار دهند و زمان رسیدگی را کوتاه کنند.

در حالی که شیوع ویروس کرونا تاثیر زیادی بر سیستم مهاجرتی خواهد داشت، منطق سیاست ‌گذاری ‌های مهاجرت کانادایی را تغییر نمی‌دهد. طبق موردهای ۲ تا ۵ کانادا همچنان متعهد است که استعداد های جهانی را در کشور می پذیرد تا بتوانند از اقتصاد و جامعه قوی کانادایی حمایت کنند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram