هزاران نفر که به زودی تابع دائمی کانادا می‌شوند خارج از مرزها هستند

اداره مهاجرت, پناهجویی و تابعیت کانادا (IRCC) با ۲۷۰۰ دارنده ویزاهای منقضی شده که درخواست ورود به کانادا داشتن تماس حاصل کرده است. ۱۲۰ نفر از آنها مجاز به سفر هستند.

وقتی پراشانت گوپا تاییدیه اقامت دائم خود را دریافت کرد از شغل خود استعفا داد و پرواز خود به کانادا را در تاریخ ۱۸ مارس سال ۲۰۲۰ رزرو کرد. دو روز قبل از سفرش مرزها بسته شد و کانادا وارد دوران تعطیلی‌ها شد.

اکنون ۷ ماه بعد گوپا یکی از هزاران نفری است که می‌تواند پیش از انقضای اسناد مهاجرتی خود به کانادا سفر کند و هنوز یک گام از رسیدن در اقامت دائم دور است.

وقتی نامزد های مهاجرتی نامه تایید اقامت دائم خود، یا COPR, و یک ویزای اقامت دائم(PRV) را دریافت می کنند،بدین معنا است که تقریباً تمام گامهای فرآیند مهاجرت کانادا ای را پشت سر گذاشته اند. و تمام آن چیزی که باید انجام دهند، ورود به خاک کانادا و درخواست ‌کارت اقامت دائم خودشان است

COPR می‌توانند برای یک سال معتبر باشند. مردم از این زمان برای استعفا از شغل خود و فروش اموال و بیرون آوردن بچه هایشان از مدرسه و خداحافظی از خانواده هایشان استفاده می کنند و انجام تمام اقداماتی که باید پیش از اقامت دائم در کانادا انجام دهند را تنظیم می کنند.

با این وجود افراد و ملیت های خارجی به ویزاهای موقت منقضی شده نمی‌توانند وارد هواپیما شوند حتی اگر از محدودیت های سفر معاف شده باشند. این قانون پیش از دوران شیوع ویروس کرونا مطرح بوده است. به منظور سفر به کانادا به نامه مجوز از اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا نیاز دارند. IRCC یک وب سایت راه اندازی کرد تا افزایش ناگهانی تعداد مردم در این موقعیت را مورد رسیدگی قرار دهد. فرایند آنلاین جدید در جولای ۲۰۲۰ راه اندازی شد.

اکنون دارندگان COPR منقضی شده در شرایط بدی هستند. از روز دهم اکتبر اداره مهاجرت کانادا به ۲۷۰۰ متقاضی اصلی که فرم وب سایت را تکمیل کردند پاسخ داده است. از این تعداد ۱۲۰ نفر نامه مجوز خود را دریافت کردند.

به گفته فور الکبد، یک دارنده ویزای منقضی شده از نیجریه، «بسیاری از ما فرم موجود در وبسایت را تکمیل کرده‌ایم, فردی به شما اطلاع خواهد داد که`اسناد را به فرد مسئول ارسال کرده‌ایم`به چه کسی؟این فرد مسئول چه کسی است؟و چرا فرد مسئول اقدامی برای فایلهای ما نمی کند؟

مطلب مرتبط
تغییرات در درخواست های برنامه کاندیدای استانی آلبرتاPNP  شامل پورتال آنلاین و دستمزد ها است.

 

اولین راه ارتباطی آنها از طریق یک نماینده از اداره مهاجرت کانادا است که تنها مسئول پاسخگویی به درخواست های وب سایت است. این نماینده یک پاسخ مشخصه آنها می فرستد مبنی بر اینکه یک مسئول اداره مهاجرت کانادا زمانی که در مورد فایل متقاضی تصمیم‌گیری شد با آنها تماس خواهد گرفت،اما در مورد زمان بعدی که با آنها تماس گرفته می شود یا اینکه چه زمانی می توانند سفر کنند اطلاعاتی نمی دهند.

به گفته گوپتا آنها پاسخ های گیج کننده ای می دهند، وقتی من پرواز خودم را در ماه جولای برای ماه آگوست رزرو کردم آنها عنوان کردند که اولویت با افرادی که پروازهای خود را رزرو کرده اند هست.

دستورالعمل‌های تحویل برنامه اداره مهاجرت و ناجی و تابعیت کانادا به مسئولان مهاجرتی عنوان می‌کند «اولویت با مراجعه کنندگان با برنامه سفر دقیق پیشنهادی یا تایید شده،یا افرادی است که تمایل دارند برنامه های سفر خود را فوراً پس از تایید رزرو و تایید کنند است»

گوپتا به زودی به یکی از افراد تبدیل  شد که یک پرواز یک طرفه به کانادا رزرو کرده اند و سپس مجبور شد به خاطر اینکه نامه مجوز خود را به موقع دریافت نکرد آن‌ها را کنسل کند.

ایکنا مادوک،یک نیروی کار سواحل نفتی برآورد می‌کند که ۱۶۰۰ دلار برای رزرو و کنسل کردن پرواز برای سفر خودش و خانواده اش از نیجریه به کانادا دست داده است. در حالی که او هشت ماه بیکار بود.

به گفته او روز بعد ما در حال گریه بودیم و در حال حاضر در لیمبو هستیم. فکر می‌کنیم که چرا تصمیم گرفتیم به کانادا برویم در حال حاضر از همه‌چیز پشیمانیم.

هنوز برخی سوال می کنند که آیا موضوع ظرفیت مطرح است. اداره مهاجرت و ناجی و تابعیت کانادا بودجه ای بالغ بر ۲ میلیون دلار برای سال ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ در نظر گرفته است و بیش از هفت هزار کارمند برای این کار اختصاص داده است.

به گفته گوپا در یک ویدیو کنفرانس با خبر « نمی دانم که چه چیزی آنها را مجبور به بازگشت می‌کند و چرا تمدید نمی کنند»

 

درخواست کمک با سکوت

دیوید اوجو یک بانکدار است که ویزای موقت او پس از انجام پرواز بین المللی اش در ۲۴ مارس منقضی شد. او از دستورالعمل های اداره مهاجرت روی کرد و برنامه‌های سکونت خود، برنامه های قرنطینه و شواهد نشان دهنده عدم وابستگی به کشور خودش را ارسال کرد و همینطور نشان داد که در ماه فوریه از شغل خود استعفا داده است.

مطلب مرتبط
مهاجرت از طریق کارآفرینی و خود ـ اشتغالی به کبک

اما از آن پس تمام چیزی که دریافت کرده است پاسخ های از پیش تعیین شده از سوی ایمیل اداره مهاجرت است. ایمیل ها می گویند که فرد مسئول در صورت تایید اطلاعات و انجام تصمیم گیری در مورد پرونده با آنها تماس خواهد گرفت. ایمیل شامل یک لینک به منابع دولتی آنلاین دیگر است اما هیچ مدت زمان مشخصی برای گرفتن پاسخ یا سفر به کانادا را ارائه نمی دهد.

اوجو در زمان انتظار برای تصمیم گیری از سوی اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا در منزل دوستش با چمدانهایش زندگی کرده است و در انتظار گرفتن نامه مجوز است.

به گفته اوجو به تیم خبر«با توجه به اینکه این مدت زمان زیادی است که در کشور خودمان گیر کرده‌ایم باید رسیدگی به این پرونده ها را سرعت بخشند, ۹ ماه زمان زیادی بدون انجام کاری است».

اما او بیکار نبوده است. او با دولت کانادا رایزنی کرده است و ایمیل های به نخست وزیر، وزیر مهاجرت، نایب رییس، و کمیته تصمیم گیری مهاجرت فرستاده است. همچنین یک اعتراض نامه آنلاین را برگزار کرده است که ۲۹۰۰ امضا جمع آوری کرده و در هفت گروه آنلاین دارندگان ویزاهای منقضی شده فعال است و به گفته او تلاش های او نتیجه محسوسی نداشته است.

به گفته اوجو این یک سکوت بلند بوده است، وی اضافه می‌کند که تمام چیزی که از مسئول نخست وزیر دریافت کرده است یک پاسخ مبنی بر این بوده است که پیغام آنها به وزیر مهاجرت ارسال شده است. اتفاقی نیفتاد.

 

تابعان دائمی جدید کم می‌شوند

کانادا در ماه آگوست شاهد افت ۶۴ درصدی ورود تابعان دائمی جدید بود.

تنها چند روز قبل از اینکه کانادا مرزها را در ماه مارس ببندد، مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت اعلام کرد که کانادا در سال جاری قصد پذیرش ۳۴۱ هزار مهاجر جدید را دارد.

اطلاعاتی که از سوی دپارتمان وزیر مهاجرت به تیم خبر داده است به شدت حاکی از این است که کانادا به خاطر شیوع ویروس کرونا از هدف خود عقب تر است.

پیش دوران شیوع ویروس کرونا کانادا به طور منظم هر ماه پذیرای ۲۰ هزار تابع جدید بود اما از ماه فوریه تاکنون توانسته است به این هدف خود برسد. این موضوع از یک طرف به خاطر آن است که دارندگان تاییدیه اقامت معاف از محدودیت های سفر نمی‌توانند مطمئن باشند که نامه مجوز اداره مهاجرت برای تکمیل فرایند ورود به کانادا انجام خواهد شد و از طرف دیگر به خاطر اعمال محدودیت های سفر برای افرادی است که پس از هجدهم مارس تاییدیه خود را دریافت کردند.

مطلب مرتبط
چطور میتوانیم از همسر خود در هنگ کنگ برای مهاجرت کانادایی حمایت کنید

دارندگان تاییدیه ی ویزای دائم کانادا پذیرفته شده پس از ۱۸ ماه،در صورتی می توانند به کانادا سفر کنند که از ایالات متحده برای زندگی در کانادا می آیند اما اگر از هر جایی غیر از ایالات متحده سفر می‌کنند تنها در صورتی می‌تواند به کانادا بیایند که تحت دسته دیگری معاف از محدودیت های  سفر هستند مانند اعضای خانواده درجه یک.

این موضوع در ماههای اول اعمال محدودیت های سفر توسط کانادا تاثیر چشمگیری داشت و باعث کاهش شدید سطوح مهاجرتی از جنگ جهانی دوم شد. ضمن آن تعداد تاییدیه های اقامت دائم که در حال منقضی شدن هستند به خاطر تابعان دائمی احتمالی که خارج از مرزها هستند رو به افزایش است. از آن زمان تعداد تاییدیه هایی که هر ماه حقوق از این می‌شود در حال کاهش بوده است که می‌تواند بخاطر سرعت پایین رسیدگی به پرونده‌های اقامت دائم باشد.

 

در آینده شرایط چگونه است؟

هفته آینده وزیر مندیچینو برنامه‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ مهاجرتی کانادا را اعلام می کند. تعدادی از امضا های دولت او به شدت حاکی از این است که کانادا اهداف مهاجرتی خود را حفظ خواهد کرد که برابر با پذیرش ۳۰۰۰۰ مهاجرت در سال ۲۰۲۱ و پس از آن است.

یک نکته مهم دراوهای رکورد شکن اکسپرس انتری است که نشان می‌دهد اداره مهاجرت کانادا در طول دوران شیوع ویروس کرونا برقرار بوده است. افرادی که از طریق اکسپرس انتری دعوتنامه اقامت دائم دریافت می‌کنند می‌توانند اقدامات خود را پیگیری کرده و درخواست اقامت دائم خود را نزد اداره مهاجرت ثبت کنند. سپس ویزای اقامت دائم و تاییدیه آن را دریافت کرده تا بتوانند از محدودیت های سفر به کانادا معاف شوند.

موضوع زمانی که آنها و هزاران نفر از آنها مانند گوپتا، الگبد، مادوک و اوجو بتوانند به طور رسمی اقامت دائم خود را دریافت کنند همچنان مبهم است.