نتایج مهاجران STEM در کانادا و ایالات متحده

اداره آمار کانادا نتایج اقتصادی مهاجران تحصیل کرده STEM در کانادا و ایالات متحده را مقایسه می کند.

مهاجران  سهم زیادی از نیروی تحصیل کرده در  زمینه STEM در کانادا و ایالات متحده را تشکیل می‌دهند و مقالات اخیر به این موضوع توجه کرده اند که کدام کشور است نتایج بهتری برای مهاجران در این بخش‌ها به دنبال دارد.

اداره آمار کارآگاه طی مطالعات خود در نتایج اقتصادی مهاجران در سنین ۲۵ تا ۶۴ سال که دارای حداقل مدرک لیسانس در STEM هستند تمرکز کرد- علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. در کانادا تاریخ شروع می‌شود در حالی که تاریخ ایالات متحده از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ است.

به طور کلی مهاجران ایالات متحده نتایج بهتری را شاهد بودند.

در هر دو کشور مهاجران با حداقل مدرک لیسانس، دو برابر جمعیت بومی احتمال مطالعه در زمینه STEM را داشتند.  همچنین آنها سه برابر احتمال مطالعه مهندسی،علوم کامپیوتر و ریاضی را دارند.

از لحاظ نتایج شغلی، بیش از نیمی از نیروهای کار مهاجر تحصیل کرده در زمینه STEM در هر دو کشور شغل هایی در زمینه های غیر از STEM دارند. طبق این تحقیق تحقیق این موضوع مسئله بسیار مهم این بود زیرا مهارت‌های STEM در شغل های بسیار دیگری مورد ارزیابی قرار می گیرند. با این وجود زمانی به موضوع تبدیل می‌شود که مهاجران تحصیل کرده در این زمینه در کانادا به انجام شغل هایی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارند پایان می دهند. تنها ۲۰ درصد از مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM  که خارج از زمینه تحصیلی خود کار می کنند، واقعاً در شغل کار می کند که نیازمند یک مدرک دانشگاهی است و برای ایالات متحده این رقم برابر با ۴۸ درصد است.

در میان نیروهای کار تحصیل کرده در زمینه STEM ، مهاجران نسبت به همتایان کانادایی خود ۲۵ در صد درآمد کمتری داشتند. بین مهاجران و نیروی کار متولد ایالات متحده هیچ اختلافی در مورد درآمد نبود.

مطلب مرتبط
چطور از خاورمیانه به کانادا مهاجرت کنیم

حتی در مورد کانادایی هایی که در زمینه STEM تحصیل کرده بودن مهاجرانی که شغل پیدا کردند نسبت به افرادی که متولد کانادا بودند ۱۷ درصد درآمد کمتری داشتند. در ایالات متحده مهاجران حدود ۴ درصد بیشتر از همتایان بومی خود درآمد داشتند.

مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM که در این زمینه شغلی پیدا نکردن حدود ۳۴ درصد کمتر از کانادایی ها با تحصیلات مشابه درآمد داشتند.اختلاف میان حقوق در ایالت ها کمتر بود و در شرایطی که درآمد مهاجران حدود ۷ درصد کمتر.

 

چرا نتایج در ایالت متحده بهتر است؟

اداره آمار کانادا ۵ توضیح احتمالی را ارائه می دهد گرچه تحقیقات کمی در مورد این سوال انجام شده است.

ایالات متحده اولین انتخاب برای مهاجران بسیار متخصص است.

ممکن است اینگونه باشد که مهارت مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM که وارد ایالات متحده می شوند, نسبت به افرادی که وارد کانادا می شوند سالخورده تر هستند.

تحقیقات به مقاله ارجاع داده می شوند که اختلاف حقوق میان مهاجران به کانادا،استرالیا و ایالات متحده را بررسی می کند. به گفته نویسندگان مهاجران با تخصص بالا تمایل دارند تا ایالات متحده را در میان کشورهای دیگر انتخاب کنند و دلیل اصلی این درآمد بالا در ایالات متحده است.

 

 بیشتر مهاجران تحصیلکرده در زمینه STEM کانادا

درصد بیشتری از نیروهای کار تحصیل کرده در زمینه STEM در کانادا در مقایسه با ایالات متحده مهاجران هستند. تعداد مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM به کانادا ورود پیدا کردن در دهه ۱۹۹۰ افزایش چشمگیری داشت.

و از آن زمان به بعد در سطح بالایی باقی مانده است. کانادا با کمبود نیروی STEM روبرو نیست.

وقتی نیروی کار زیادی وجود دارد کارفرما ها تمایل دارند تا فارغ التحصیلان STEM از دانشگاه های انتخاب کنند که با آنها آشنایی دارند و همچنین کسانی را را برگزیند که سابقه کار در کشورهایی را دارند که اقتصادی مشابه اقتصاد کانادا دارد.

مطلب مرتبط
مراکز درخواست ویزا در هند با ارائه بیومتریک برای خانواده ها و دانشجویان بازگشایی می شوند

 

فرآیندهای مختلف انتخاب مهاجر

به منظور مهاجرت به ایالات متحده به عنوان یک نیروی کار متخصص مهاجران معمولاًوقتی که به کشور می رسند دارای پیشنهاد شغلی هستند یا دانشجویان بین المللی هستند که می‌تواند توسط کارفرمایان احتمالی در آن کشور مورد مصاحبه قرار گیرند. مهاجرانی که مشروط به پیشنهاد شغلی وارد ایالات متحده وارد می شوند، احتمال بیشتری برای یافتن شغل تخصصی دارند. افرادی که به عنوان دانشجو، تحت آموزش، یا ویزای کار موقت وارد کشور می‌شوند از لحاظ حقوق و امتیاز مزیت چشمگیری نسبت به جمعیت بومی دارند. بیشتر این مزایا به خاطر سطح بالای رقابتی بودن تحصیلات آنها است.

سیستم مهاجرتی امتیاز محور کانادا که از دهه ۱۹۶۰ استفاده شده‌است، مهاجران اقتصادی را بر اساس فاکتورهای انسانی آن ها انتخاب می کند. این روزها سیستم اکسپرس انتری نامزدها را بر اساس فاکتورهایی مانند تحصیلات، تجربه کاری، سن و تسلط بر زبان رتبه بندی می کند. نامزدها و بالاترین رتبه ها برای مهاجرت دائمی به کشور دعوت می شوند. گرچه نامزدها می توانند برای داشتن پیشنهاد شغلی امتیاز بیشتری دریافت کنند برای مهاجرت به کانادا یک امر ضروری محسوب نمی شود.

کارفرمایان کانادایی در مقایسه با برنامه نیروی کار متخصص فدرال، در انتخاب مهاجر در برنامه مهاجرت فدرال دسته تجربه کانادایی، و برنامه کاندیدای استانی نقش مهمی بازی می کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM, که از طریق دسته تجربه کانادایی مهاجرت می کنند در مقایسه با مهاجران دیگر، از وضعیت بهتری برخوردار هستند،و افرادی که از طریق برنامه کاندیدای استانی اقدام می کنند معمولاً ضعیف ترین نتایج را نشان می‌دهند. یک تفاوت مهم این است که برنامه تجربه کانادایی مهاجران را ملزم می کند تا حداقل یک سال تجربه کاری تخصصی در کانادا داشته باشند در حالی که برنامه کاندیدای استانی بسیار متنوع از و شامل روش هایی برای نیروهای کار کمتر متخصص و متخصص متوسط است تا بتوانند به اقامت دائم دست یابند.

مطلب مرتبط
گزینش متخصصین کبک از طریق سیستم «آریما» آغاز شد

 

تفاوت در کشور محل تحصیل

کشور محل تحصیل یکی از مهم‌ترین شاخص‌های درآمد مهاجران است و همراه با آن تسلط بر زبان، نژاد یا وضعیت اقلیت نامزدها نیز مهم است. کشور محل تحصیل ممکن است در میان مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM میان کانادا و ایالات متحده تفاوت چشمگیری داشته باشد. این مهاجران تحصیل کرده در کشورهای غیر غربی به اندازه کشورهای دیگر از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارند. مطالعات حاکی از آن است که دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد برای مثال برابری در تحصیل ممکن است کمتر باشد یا کمتر دیده شود. در صورت نبود کمبود در زمینه نیروی کار STEM کارفرمایان ممکن است ترجیح دهند که افرادی را استخدام کنند که در کشورهای غربی تحصیل کرده‌اند. همچنین برخی از مدارک از سوی انجمن‌های حرفه‌ای در کشور میزبان شناخته شده نیستند این امر می‌تواند دلایل معتبر یا غیر معتبری داشته باشد و ممکن است این امر مانع شکوفه های مهاجران در کشور مهاجر پذیر برای کار کردن در شغل‌های STEM باشد. موضوعات زبانی یا فرهنگی نیز ممکن است مانع مهاجران برای استفاده از تحصیلات خود در زمینه STEM شوند. از سوی دیگر تبعیض نیز به عنوان یک فاکتور در نظر گرفته میشود.

 

عوامل دیگر غیر مرتبط به سیاست های مهاجرتی

عواملی که به سیاست‌های مهاجرتی مربوط نیستند نیز ممکن است به نتایج بهتر مهاجران تحصیل کرده در زمینه STEM در ایالات متحده کمک کنند برای مثال, ساختار صنعتی ایالات متحده ممکن است به تقاضای بیشتر برای نیروی کار تحصیل کرده STEM در مقایسه با کشورهای دیگر منجر شود.