مهمترین نکات قانون و سیستم جدید مهاجرتی کبک

متقاضیانی که موفق به سابمیت فایل درخواست مهاجرت قبل از دوم آگوست سال 2018 شده‌اند و هم‌اکنون  دارای ویزای موقت کار و دانشجویی در کبک  هستند می‌بایست حداکثر تا تاریخ 16 دسامبر 2019 نسبت به تشکیل پروفایل در سیستم آریما اقدام نمایند.

قانون اساسی کبک با هدف رشد بهینه رویکردهای اجتماعی/اقتصادی کبک و در پاسخ به نیاز بازار کار این استان و نیز به منظور استقرارپذیری هر چه سریع‌تر مهاجران تازه‌وارد به این استان، موفق به دریافت رای مثبت شد.

به دنبال تصویب قانون جدید دولت کبک، کلیه درخواست‌های اقامت دائم تحت برنامه نیروی متخصص کبک، لغو و هزینه‌های بررسی پرداخت شده توسط متقاضیان به آنان بازگردانده خواهد شد. جزییات نحوه باز پرداخت هزینه‌های پرداخت شده، به زودی اعلام خواهد شد.

در متن اطلاعیه اخیر اداره مهاجرت کبک، که پس از تصویب قانون جدید، نحوه ایجاد و تکمیل پروفایل در سیستم اریما برای تمامی متقاضیانی که فایل درخواست آنان شامل حذف می‌گردد، ایمیل توضیحی با ارائه لینک نحوه تکمیل فرم ابراز علاقه‌مندی در سیستم آریما، ارسال شده است.

قابل ذکر است در سیستم جدید متقاضیان قادر به ایجاد تغییر و به‌روزرسانی اطلاعات در پروفایل خود در دوره انتظار در حوزه رقابتی تا قبل از گزینش خواهند بود.

بنابراین با اتکا به قانون جدید، از این پس متقاضیان علاقه‌مند به درخواست مهاجرت به این استان تنها می‌توانند از طریق ابراز علاقه‌مندی با تکمیل پروفایل در سیستم رقابتی آریما وارد حوزه رقابتی این برنامه شوند تا مورد گزینش قرار گیرند. بدیهی است بسیاری از متقاضیانی که در گذشته واجد شرایط درخواست بودند هم اکنون در سیستم آریما شرایط مناسب برای ثبت‌نام در حوزه رقابتی نخواهند داشت. نحوه عملکرد سیستم گزینش آریما براساس اولویت‌بندی و نیاز بازار کار استان قرار داده شده است.

با وجود این‌که دقیقا معیارهای اولویت بندی به وضوح اعلام نشده اما به طور کلی افرادی که هم اکنون به عنوان دانشجوی خارجی در این استان مشغول به تحصیل باشند، دارای پیشنهاد کار تمام وقت از یکی از کارفرمایان کبک هستند و یا حرفه آنان در لیست  مشاغل مورد نیاز کبک دارای اولویت گزینش است سریع‌تر مورد گزینش قرار خواهند گرفت. 

بدین دلیل کلیه متقاضیانی که موفق به سابمیت فایل درخواست مهاجرت قبل از دوم آگوست سال 2018 شده‌اند و هم‌اکنون  دارای ویزای موقت کار و دانشجویی در کبک  هستند می‌بایست حداکثر تا تاریخ 16 دسامبر 2019 نسبت به تشکیل پروفایل در سیستم آریما اقدام نمایند.

اداره مهاجرت کبک نیز حداکثر تا 16 ژانویه 2020 بررسی فایل درخواست این متقاضیان را تکمیل و برای متقاضیان واجد شرایط دعوتنامه ارسال مدارک تکمیلی برای صدور سی اس کیو صادر خواهد نمود. از آن‌جایی که این متقاضیان هزینه بررسی درخواست خود را قبلا پرداخت نموده‌اند، نیازی به پرداخت مجدد نخواهند داشت.

نکته قابل توجه این‌که که اطلاعات وارد شده در سیستم آریما می‌بایست منطبق بر اطلاعات وارد شده در سیستم قدیمی mon projet باشد و شماره فایل قبلی خود را نیز در سیستم جدید وارد کنند. چنان‌چه  این دسته از  متقاضیان علاقه‌مند به تشکیل پروفایل در سیستم آریما تا تاریخ 16 دسامبر نباشند به طور اتوماتیک به لیست متقاضیانی اضافه خواهند شد که هزینه‌های دولتی پرداخت شده قبلی، مطابق قانون به آنان برگردانده شود.

بنابراین نامه توضیحی نحوه باز پرداخت وجوه پرداختی تنها پس از 16 دسامبر 2019 برای این متقاضیان ارسال خواهند شد.

دولت‌مردان کبک اعتقاد دارند، سیستم جدید مهاجرتی ارتباط مستقیم با نیاز بازار کار در کانادا دارد در واقع امتیاز زیادی برای متقاضیان برگزیده شده دارد. زیرا بلافاصله پس از ورود می‌توانند مورد استخدام قرار گیرند. در بسیاری از مشاغل که متخصصان نیاز به اخذ مجوز استانی برای فعالیت در حرفه خود هستند ترتیبی داده خواهد شد تا این متخصصان زیر نظر متخصصان با مجوز دوره کارآموزی خود را بگذرانند و سپس با شرکت در آزمون موفق به اخذ مجوز گردند.

این اقدام تحولی اساسی در سیستم گزینش متخصصان کبک و تامین نیروی کار مورد نیاز این استان در مدت زمانی کوتاه محسوب می‌گردد که تاکنون هیچ یک از دولت‌های قبلی کبک بدان به صورت جدی نپرداخته بودند. این امر باعث خواهد شد تا تنها کارفرمایان استان از آن بهره‌مند گردند بلکه مهاجران تازه‌وارد با سرعت زیادی وارد بازار کار این استان شوند.

در گذشته تعداد بالایی از متخصصان مورد نیاز کبک پس از ورود به علت عدم توانایی اخذ مجوز فعالیت و روبه‌رو بودن با موانع کاریابی در زمینه تخصصی خود به اجبار برای تامین مخارج زندگی خود وارد بازار مشاغل غیرتخصصی گردند.

بر این اساس چنان‌چه اطلاعات تخصصی و تحصیلی متقاضی در این سیستم با نیازهای نیروی انسانی استان مرتبط باشد، متقاضی دعوت‌نامه ارسال درخواست اقامت دائم را از سوی کبک دریافت خواهد کرد. و پس از اخذ اقامت در بدو ورود در صورت داشتن آگاهی به زبان، جذب بازار کار خواهد شد در غیر این‌صورت وارد دوره‌های فشرده زبان فرانسه خواهند شد تا پس از اتمام دوره بلافاصله جذب بازار کار گردند.

مطلب مرتبط
زوج های بین المللی با تاخیر در فرایند رسیدگی به امور مهاجرتی روبرو هستند

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram