ردکردن این
مهاجرت کانادایی در 2021: چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

تاریخ انتشار

در این مقاله مروری بر انتظارمان از سیستم مهاجرتی کانادا پس از یک سال پر تلاطم خواهیم داشت.

سال 20202 سالِ شیوع ویروس کرونا بود که تاثیر بسیاری بر سیستم مهاجرت کانادا داشته است.

پس از پذیرش 341000 مهاجر جدید در سال 2019، کانادا مهاجران بیشتری را در آغاز سال گذشته در کشور پذیرفت اما سیستم مهاجرتی کاملا با بحران جهانی ویروس کرونا در ماه مارس 2020 بسته شد.

محدودیت های سفر ویروس کرونا کانادا از 18 ماه مارس وارد عمل شدند و مانع ورود تعداد زیادی از اتباع خارجی به کشور شدند.  با این وجود سیستم اکسپرس انتریف برنامه کاندیدای استانی، و روند های دیگر رسیدگی به پرونده های مهاجرتی به کار خود ادامه دادند.

ماهیت در جریان بحران ویروس کرونا به این معنا است که هنوز مشخص نیست که چه انتظاری باید از سیستم مهاجرتی کانادا در سال 2021 داشته باشیم. اما، درمورد بهره مندی از مهاجرت برای مهاجران و کانادا در سال 2021 و پس از آن هنوز ابهاماتی وجود دارد.

سیستم مهاجرت کانادا تا پایان شیوع ویروس کرونا به حالت عادی خود باز نخواهد گشت. خوشبختانه، پایان شیوع ویروس کرونا بخاطر ظهور و تایید چند واکسن دیده می شود. کانادا بزرگترین کمپین واکسیناسیون تاریخ خود را در دسامبز آغاز کرد و قصد داشت تا تمام افرادی که می خواستند تا سپتامبر 2021 واکسینه شوند را در لیست قرار دهد. واکسینه کردن تابعان کانادایی یک گزینه برای بازگشتن کشور و سیستم مهاجرتی به روند عادی خود است. عامل دیگر تضمین جمعیت جهانی و سفر اتباع خارجی به کشور بدون ابتلا به ویروس کرونا است.

نمایش خبر  کانادا یک مجوز کاری جدید برای فارغ التحصیلان و نیروهای کار متخصص هنگ کنگ راه اندازی می کند

تاکید براین نکته که بحران تعهد کانادا برای پذیرش مهاجران، نیروهای کار موقت، و دانشجویان بین المللی را تحت تاثیر قرار نداده است مهم است.  در واقع، کانادا بخاطر بحران شیوع ویروس کرونا تعهدات خود را دوبرابر کرده است. تحت برنامه جدید سطوح مهاجرتی کانادا برای سال های 2021-2023، کانادا قصد دارد تا هر سال بیش از 400000 مهاجر جدید را در کشور بپذیرد که بیشترین میزان در تاریخ کانادا را نشان می دهد.

درحالیکه تصور رسیدن به این رقم برای کانادا دشوار است در حالیکه همچنان درسال 2021 درگیر شیوع ویروس کرونا هستیم، اهداف بزرگتر به دولت های استانی و فدرال کانادا این امکان را می دهد تا دراو های مهاجرتی را انجام داده وبه درخواست ها رسیدگی کنند. دلیل این امر اینست که حتی اگر کانادا نتواند بطو رفیزیکی پذیرای مهاجران در 2021 باشد، می تواند پذیرش های آنها را تایید کند و این امکان را به آنها بدهد تا پس از بهبود شرایط به کانادا وورد پیدا کنند.

ظهور واکسن ها به دولت کانادا اجازه می دهد تا تغییراتی در محدودیت های سفر ایجاد کنند. برای مثال، کانادا می تواند حذف محدودیت های سفر برای افراد دارای آزمایش منفی ویروس کرونا پیش از ورود به کشور را مد نظر قرار دهد.  برداشتن محدودیت ها به برگشت به روند قبل در پذیرش تازه واردان در کشور کمک می کند که اقتصاد کشور را بهبود می بخشد. منطق پشت برنامه سطوح مهاجرتی سال 2021-2023 اینست که افزایش چشمگیر در پذیرش تازه واردان در کشور برای حمایت از جبران وضعیت اقتصادی پس از دوران شیوع ویروس کرونا یک امر مهم است.

نمایش خبر  کانادا قوانین عدم پذیرش با دلایل پزشکی را آسان می کند

ما باید در ماه ژانویه تصویر روشن تری از جهت گیری سیستم مهاجرتی کانادا در بدست آوریم.  نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو وظیفه دارد تا نامه های دستوری را در اختیار اعضای کابینه خود قرار دهد.  شیوع ویروس کرونا این امر را به تاخیر انداخته است، اما ممکن است که نامه ها در نهایت در این ماه ارائه شوند. اگر چنین باشد، یک نامه دستوری جدید به وزیر مهاجرت، مارکو مندیچینو اولویت های دپارتمان مهاجرتی کانادا در سال پیش رو را مشخص خواهد کرد.

مورد مهم دیگر اینست که اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا تایید کرده است که برنامه والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای سال 2020 در اوایل سال 2021 انجام می شود. تا 10000 متقاضی از این طریق دعوت می شوند تا والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورند. کمی بعد، اداره مهاجرت کانادا درگاه پذیرش این برنامه برای سال 2021 را باز می کند و لاتاری دیگری برای دعوت از 30000 متقاضی برای حمایت از والدین، پدربزرگ و مادربزرگهایشان برگزار خواهد کرد.

عادلانه است که انتظار داشته باشیم اداره مهاجرت کانادا و استان ها و مناطق این کشور بدنبال عادی سازی سیستم مهاجرت در سال 2021 باشند. حداقل، می توانیم این انتظار را داشته باشیم و امیدوار باشیم که سال 2021 نسبت به سال 2020 سالی کم تلاطم تر باشد.