ردکردن این
مهاجرت: شهروندان کانادایی آینده را فراموش نکنیم

تاریخ انتشار

کانادا چطور می‌تواند پذیرای مهاجران جدید باشد به نحوی که به سلامت و ایمنی کانادایی ها توجه شود؟

کانادا نوآورانه ترین و سازگار ترین سیستم مهاجرتی را در سرتاسر دنیا دارد.

کانادا همیشه روش های منحصر به فردی برای رسیدن به اهداف مهاجرتی و حل مشکلات داشته است.برای مثال بر اساس کنفدراسیون در سال ۱۸۶۷ در کانادا به دنبال پذیرش سطوح بالای مهاجرت برای ساخت کشور بود . از آنجایی که ; کانادا در آن زمان مقصد جذابی برای مهاجران نبود، چندین دهه نتوانست به این هدف دست یابد. با این وجود تاکتیک های استخدام و اشتغال را افزایش داد و جذابیت آن را ارتقا داد که منجر به ورود مهاجران پس از اولین جنگ جهانی شد.

وقتی کانادا دریافت که رویکرد انتخاب مهاجرش دیگر مناسب نیست سیستم امتیاز دهی را برای اولین بار در دنیا در سال ۱۹۶۷ راه اندازی کرد. به منظور کمک به افراد خارج از کشور کانادا اولین کشوری بود که برنامه حمایت خصوصی از پناهجویان را مطرح کرد، و از طریق این برنامه مردم امکان حمایت و اسپانسر شدن برای پناهجویان را داشتند.

امروزه شاهد نوآوری های مهاجرت کانادایی هستیم. کبک برنامه های مهاجرتی خودش را دارد و تقریباً تمام استان‌ ها و مناطق برنامه های کاندیدای استانی را اجرا می ‌کنند. اینها و برنامه‌ های دیگر برای گسترش مزایای مهاجرت در سرتاسر کشور هستند.

مانند کل دنیا کانادا در حال حاضر با بحران های جدی روبرو است و به دنبال تطبیق شرایطش با اهداف مهاجرتی خود است. قصد دارد به تازه واردان بسیاری کمک کند تا بتواند در کشور جایگاه خود را پیدا کنند.

برای مثال در ۱۳ فوریه کانادا بزرگترین دراو اکسپرس انتری را در تاریخ خود برگزار کرد و از طریق آن از ۲۷۳۳۲ متقاضی دسته تجربه کانادایی برای درخواست اقامت دائم دعوت کرد. منطق این دراو به گفته اداره مهاجرت کانادا، این است که ۹۰ درصد از متقاضیان دسته تجربه کانادایی در حال حاضر در کانادا اقامت دارند. از این رو به خاطر محدودیت های اعمال شده در ماه مارس ۲۰۲۰، برای کمک به جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تحت تاثیر محدودیت های سفر نیستند. با برگزاری این دراو ها و دراو های دیگر اکسپرس انتری اداره مهاجرت کانادا به دنبال تغییر وضعیت افراد به اقامت دائم است تا بتواند اهداف مهاجرتی خود در سال ۲۰۲۱ دست یابد.

نمایش خبر  دانشجویان بین المللی که نمی توانند شرط تجربه کار کانادایی را داشته باشند فرصت دیگری بدست می آورند.

گروه های دیگر نیز کمتر تحت تاثیر محدودیت سفر هستند مانند نیروهای کار خارجی موقت، دانشجویان بین المللی و اعضای خانواده شهروندان کانادایی را مقیمان دائمی هستند. با این وجود یک گروه مهم دیگر باقی می ماند

 

شرایط بد دارندگان COPR

افرادی که در حال حاضر اقامت آنها تایید شده است اما از محدودیت‌ های سفر معاف نیست هنوز امکان سفر به کانادا را ندارند. چنین افراد تایید شده ای دارای تاییدیه اقامت دائم یا COPR هستند. به طور کلی این مهاجران دسته اقتصادی هستند، که تحت سیستم اکسپرس انتری، برنامه کاندیدای استانی و دیگر برنامه ها موفق شدند و تمام شروط عنوان شده توسط دولت کانادا را اجرا کردند. گام باقیمانده آخر حضور فیزیکی یعنی سفر به این کشور است که به طور رسمی آنها را به مقیم دائمی تبدیل می‌ کند. پس از گذراندن سه سال در کانادا برای شهروندی کانادا اقدام می کنند.

ممکن است این سوال مطرح شود که چرا کانادا با وجود شرایط شیوع ویروس کرونا به دارندگان تاییدیه اقامت دائم اجازه ورود به کشور را می دهد؟

این سوال می تواند مطابق زیر پاسخ داده شود: صدور مجوز برای ورود این افراد به کشور تنها در صورتی می‌تواند عادلانه باشد که با سیاست ‌های مهاجرتی موجود در کانادا هم راستا باشد. در حال حاضر دولت فدرال بر پذیرش اتباع خارجی با دلایل ورود ضروری تمرکز دارد. نمونه هایی از این دست شامل نیروهای کار خارجی است که دارای پیشنهاد شغل در کانادا هستند و همچنین دانشجویان بین المللی که در یک کالج یا دانشگاه کانادایی ثبت نام کرده‌اند.  یک هدف مهم سیاسی برای پذیرش نیروهای کار و دانشجویان در کشور برای بهبود شرایط اقتصاد کانادا است. در واقع این دلیل پذیرش نیروهای کار خارجی موقت می باشد. یک دلیل مهم وجود دارد مبنی بر اینکه چرا کشور پذیرای دانشجویان است. دولت فدرال معمولا اشاره می کند که دانشجویان بین المللی هر سال حدود ۲۱ میلیون دلار به اقتصاد کانادا کمک کرده اند. به طور مشابه می توان این مسالع را مطرح کرد که مهاجرت به کانادا یک دلیل ضروری برای سفر محسوب می‌شود و پذیرش مهاجران از خارج از کشور برای اقتصاد کانادا به شدت نیاز است.

نمایش خبر  اقامت در کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا

مانند نیروهای کار خارجی و دانشجویان بین المللی، مهاجران برای دنبال کردن مسیر شغلی و اهداف شخصی دیگر خود وارد کشور می‌شوند و با کار، مالیات و مصرف به اقتصاد کشور کمک می‌کند. که تمام آنها کانادا را به کشور بهتری تبدیل می کند. احتمالا مهاجران جدید حتی بیش از نیرو های کار خارجی و دانشجویان بین المللی در طولانی مدت اقتصاد کمک می کنند. زیرا برای ده ها  سال کار می کنند، مالیات می پردازند و مصرف دارند، در حالی که بسیاری از نیرو های کار و دانشجویان پس از چند سال کار یا تحصیل در کانادا به کشور خود باز می گردند.

علیرغم نیرو های کار خارجی و دانشجویان بین المللی هزاران دارنده تاییدیه اقامت دائم کانادایی از ماه مارس سال گذشته در این شرایط گیر کرده اند برخی از کار خود استعفا داده‌اند و دارایی ‌های خود را فروخته اند و خودشان را برای آمدن به کانادا آماده کرده اند. با این وجود از شرایط خود مطمئن نیستند.

 

چطور با اطمینان از ایمنی به سلامت می توان پذیرای دارندگان تاییدیه اقامت دائم در کانادا بود

سال گذشته به خاطر در دسترس نبودن ابزارهای لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا محدودیت های سفر به کانادا اعمال شدند. خوشبختانه اکنون واکسن داریم و فرآیندهای در حال اجرا هستند که می ‌توانند به کانادا این امکان را بدهند تا پذیرای ایمن دارندگان تاییدیه اقامت دائم در کشور باشند. خوشبختانه در حال حاضر واکسن و فرآیند هایی در اختیار داریم که این امکان را می دهند تا پذیرای دارندگان تاییدیه اقامت دائم، دانشجویان نیروهای کار خارجی و اتباع خارجی برای دلایل ضروری در کشور باشیم.

در اینجا یک رویکرد گام به گام را مشاهده می کنید که از رویه‌های موجود کانادا گرفته شده است که می‌تواند به شرایط هزاران دارنده تاییدیه اقامت دائم که در پی ورود به کشور هستند اعمال شود.

نمایش خبر  فارغ التحصیلان بین المللی کانادا: امید خود را از دست ندهید

گام ۱: اطمینان حاصل کنید که دارندگان تاییدیه اقامت دائم آزمایش های پزشکی که هنوز معتبر هستند را تکمیل کرده اند. اگر آزمایش پزشکی یک فرد مغزی شده باشد به آنها خواسته می‌شود تا یک آزمون پزشکی دیگر انجام دهم و به اداره مهاجرت کانادا اطلاع رسانی کنند.

گام ۲: اداره مهاجرت کانادا نامه مجوز سفر را برای دارندگان تاییدیه اقامت دائم می فرستد.

گام ۳: پیش از سفر به کانادا دارندگان تاییدیه اقامت دائم باید واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده باشند و ترجیحا از نوع واکسن آنها باید یکی از انواع مورد تایید اداره سلامت کانادا باشد.

گام ۴: پیش از سفر به کانادا، دارندگان تاییدیه اقامت دائم باید آزمایش منفی ویروس کرونای خود که در ۷۲ ساعت پیش از سفر به کانادا به دست آورده اند را نیز ارائه دهند.

گام ۵: به منظور رسیدن به کانادا دارندگان تاییدیه اقامت دائم باید شواهدی ارائه دهند مبنی بر اینکه واکسینه شده اند و همچنین آزمایش منفی خود را نیز ارائه دهند. سپس برگه ورود خود را تحویل خواهند گرفت.

گام ۶: دارندگان تاییدیه اقامت دائم باید ۱۴ روز را در قرنطینه اجباری را بگذرانند. علاوه بر این، باید شروط ارائه شده از سوی دولت فدرال را نیز مورد توجه قرار دهند. مانند قوانین اخیر صادر شده برای رسیدن به کشور، اقامت در هتل برای سه روز اول قرنطینه و ارائه یک آزمایش منفی دیگر در پایان دوره قرنطینه.

گام ۷: پس از دوره قرنطینه دارندگان تاییدیه اقامت دائم می تواند زندگی خود را در کانادا آغاز کنند.

گام های بالا برای هر دو طرف، یعنی دارندگان تاییدیه اقامت دائم و دولت فدرال، سخت و طاقت فرسا است. با این وجود، نسبت به سیاست ‌های موجود کانادا شرایط بهتری دارند. این رویکرد سیاست های مهاجرتی کانادا را عادلانه تر می کند و افرادی که برای اقامت دائم به کشور وارد می شوند را به عنوان مسافران با دلایل ضروری می شناسد. در نهایت این رویکرد به دنیا یاد آوری می ‌کند که سیستم مهاجرت کانادا تا چه حد نوآورانه و تطبیق پذیر است.