ردکردن این
مهاجرت به کانادا به عنوان یک فرانسوی زبان

تاریخ انتشار

کانادا گزینه‌ های مهاجرتی مختلفی برای حمایت از فرانسوی ‌زبانان خارج از کبک دارد.

چندین سال است که دولت کانادا در جهت ایجاد جوامع فرانسوی‌ زبان خارج از کبک تلاش‌ های بسیاری کرده است. این تلاش ها به خاطر کاهش جمعیت فرانسوی زبان ها در سرتاسر کشور و اهمیت تضمین وجود آنها در کشور انجام شده است. که کمبود آنها منجر به از بین رفتن زبان دوم رسمی کانادا خواهد بود.

به طور عادی اتباع خارجی فرانسوی زبان، کبک را به عنوان مقصد مهاجرتی خود در کانادا در نظر می‌ گیرند. کبک تنها استان در کانادا است که فرانسوی تنها زبان رسمی آنها است و تقریبا ۸۰ درصد از مردم این شهر به عنوان اولین زبان خود به زبان فرانسوی صحبت می کنند.

جوامع فرانسوی زبان کانادا فراتر از کبک می روند، و چندین جامعه مختلف را در کبک در کشور در بر می ‌گیرند. برای تضمین اعتبار و پایداری این جوامع فرانسوی، انجمن های فرانسوی زبان تلاش ‌های بسیاری برای جذب استخدام، پذیرش و یکپارچه سازی تازه واردان فرانسوی‌ زبان در کشور کرده اند.

در سال ۲۰۱۸، دولت کانادا هدف اقامت ۴.۴ درصد از مهاجران فرانسوی زبان خارج از کبک را تا سال ۲۰۲۲ در نظر دارد. در سال های اخیر، دپارتمان مهاجرت سرمایه های دیگری را نیز برای مهاجران فرانسوی زبان سرمایه گذاری کرده است. اخیراً اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا امتیازات بیشتری برای متقاضیان دو زبان و فرانسوی زبان در سیستم اکسپرس انتری در نظر گرفته است.

 

مهاجرت فرانسوی زبان خارج از کبک در سال ۲۰۲۰

نمایش خبر  مواردی که باید در مورد برنامه های مهاجرتی جدید کانادا بدانید

تلاش های اخیر به افزایش تعداد تازه واردان فرانسوی زبان در سرتاسر کانادا منجر شده است. قطعاً با سال گذشته که تقریباً تمام استان ها شاهد کاهش تعداد فرانسوی ‌زبان ها در سال ۲۰۲۰ بودند این رقم مطرح‌ بود.‌

برای مثال آلبرتا در سال ۲۰۲۰ تعداد تابع دائمی فرانسوی ‌زبان جدید ثبت کرد  در کشور 465 نفر بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به تعداد ۶۰۰ نفر نشان دهنده ی اینست که کاهش ۲۳ درصدی رخ داده است. نیوبرانزویک شاهد کاهش بیش از ۲۵ درصد بود، انتاریو که بزرگترین جمعیت فرانسوی زبان خارج از کشور را داشت ۳۵ درصد افت در تعداد تابان دائمی جدید را در سال گذشته نشان داد که تنها ۱۸۴۳۷۰ مهاجر جدید در سال ۲۰۲۰ وارد کانادا شدند، که کمتر از هدف اداره مهاجرت کانادا یعنی پذیرش ۳۴۱ هزار مهاجر بود‌ . این برای مهاجرت کانادا در سال ۱۹۹۸ ضعیف ترین سال از نظر تعداد تابعان دائمی بود. شروع طوفانی در سال جدید حاکی از این است که کانادا به اهداف بلند پروازانه ی خود متعهد است و قصد دارد تا پایان سال جاری ۴۰۱ هزار مهاجر را در کشور بپذیرد.

 

آیا صحبت کردن به زبان فرانسوی در هنگام مهاجرت به استان های کانادایی غیر از کبک یک مزیت محسوب می‌شود؟

پاسخِ این سوال «بله» است.

این موضوع نه تنها برای گرفتن یک مجوز کار، بلکه برای افرادی که به دنبال مهاجرت دائمی به کانادا هستند نیز صادق است.  در سال ۲۰۱۶ کانادا گزینه مجوز کاری به نام افزایش فرانسوی زبان ها را راه اندازی کرد. این گزینه در جداسازی استخدام نیروهای کار دو زبانه یا فرانسوی زبان برای کارفرمایان در مناطق خاص خارج از استان کبک بود.

نمایش خبر  اکسپرس انتری: کانادا در دراو تاریخی روز یکشنبه خود از ۲۷۳۳۲ متقاضی مهاجرتی دعوت می‌کند

این روند فرایند رسیدگی به درخواست های نیروهای کار خارجی دو زبانه یا فرانسوی زبان که در بخش‌ های مدیریت تخصصی، فرصت ‌های شغلی، تجارت ‌های تخصصی و فنی در مناطق فرانسوی زبان خارج از کبک استخدام می ‌شوند را سرعت می بخشد. این روند به کارفرمایان کانادایی اجازه می دهد تا فرایند ارزیابی تأثیر بازار کار را انجام ندهند که اغلب برای استخدام نیروهای کار خارجی یک شرط لازم است.

وقتی صحبت از اقامت دائم می‌شود فرانسوی زبان ها تحت سیستم انتخاب مهاجرت نیروی کار متخصص کانادا، که اکسپرس انتری نامیده می شود، امتیازات اضافی ای دریافت می کنند. این سیستم برای انتخاب متقاضیانی طراحی شده است، که ضوابط برنامه نیروی کار متخصص فدرال دسته تجربه کانادایی و برنامه تجارت ‌های تخصصی فدرال را برآورده می کنند.  این سیستم مهارت  های زبان فرانسوی را شناسایی کرده و نسبت به سطح تسلط آنها به این زبان به آنها امتیازاتی را ارائه می کند. بدین معنا که بین دو متقاضی با تجربه ی کار و پیش زمینه تحصیلی مشابه آن متقاضی ای امتیاز و شانس بالاتری دارد که تسلط بر زبان فرانسوی دارد .

علاوه بر سیستم اکسپرس انتری، کانادا یک برنامه کاندیدای استانی موفق دارد. دولت های استانی برنامه های مهاجرتی منحصر به فرد خود را برگزار می‌کنند و برخی از آنها روندهای مختص استخدام فرانسوی زبان ها دارند که به آنها کمک می‌کند تا در جوامع فرانسوی‌ زبان جایگاه خود را پیدا کنند.  این روند ها شامل روند نیروی کار متخصص فرانسوی زبان از برنامه کاندیدای مهاجرتی اونتاریو است که به متقاضیان اکسپرس انتری با سطح متوسط و پیشرفته فرانسوی اجازه می دهد تا به یک گزینش استانی برنامه کاندیدای مهاجرتی انتاریو ارتقا یافته دست یابند.

نمایش خبر  بهبود میزان حفظ مهاجر در آتلانتیک توسط پایلوت مهاجرتی این منطقه

نوا اسکوشیا نیز از طریق روند اولویت ‌های بازار کار متقاضیان فرانسوی زبان را در کشور جذب می کند. علاوه بر آن برنامه های کاندیدای استانی به متقاضیان اجازه می دهند تا نتایج آزمون را ثبت کند که نشان می دهد توانایی زبان فرانسوی برای روند های برنامه کاندیدای استانی که در آن‌ها زبان‌ فرانسوی یک فاکتور محسوب می‌شود را دارند.

 

بهترین راه مهاجرت به کانادا به عنوان یک فرانسوی زبان چیست؟

جواب این سوال به اهداف شما بستگی دارد. اگر می خواهید در کانادا تحصیل کنید چندین موسسه دانشگاهی معتبر در سرتاسر کانادا وجود دارد که هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی را در برنامه های تحصیلی خود ارائه می دهند. مسیر مجوز کار نیز به شما اجازه می دهد تا شغلی به دست آورید، و از این رو وقتی به کانادا می آیید، برای شما امنیت اقتصادی و مالی به همراه دارد.  اگر در دوران اقامتتان در کانادا از این تجربه ها بهره مند شوید، می توانید به دنبال گزینه های مهاجرت دائمی باشید و از سوی دیگر اگر فقط قصد مهاجرت داشته باشید و  نخواهید محدود به شرایط مجوز کار باشید می توانید در اولین قدم برای اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهید.