ماه اکتبر مهاجرت کانادایی در سالهای پیش رو را مشخص می کند

سیستم مهاجرت کانادا تا پایان ماه اکتبر مسیر خود را روشن خواهد کرد

دو رویداد مهم در ماه پیش رو موجب شکل دهی سیستم مهاجرت کانادا برای سالهای آینده خواهند بود.

در ابتدا، یک دستور جدید مطرح خواهد شد که توسط نخست وزیر جاستین ترودو به وزیر مهاجرت مارکو مندیچینو نوشته خواهد شد. این نامه شامل اولویت‌های مهاجرت جدید کانادا است و باید به سرعت منتشر شود، شاید در هفته آینده این نامه منتشر شود.

در مرحله دوم برنامه مهاجرت کانادا در سال‌های 2021-2023  است. این برنامه اهداف اقامت دائم جدید کانادا در سه سال آینده را مطرح خواهد کرد و باید تا سی ام اکتبر مطرح شود.

 

نامه دستورات مهاجرتی جدید

در کانادا نخست وزیر مسئولیت‌هایی را مطرح می‌کند که اعضای کابینه ی او آنها را دنبال می کنند در حالی که هیئت قانونگذار اداره کشور را در دست دارد.

در این شرایط، ترودو نامه‌ ماموریتی را در اختیار وزیر مندیچینو قرار می‌دهد که به تلاش ها و اقدامات مندیچینو جهت می‌دهد تا فعالیتها و اقدامات اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا(IRCC) را پیش ببرد.

در شرایط غیر معمول نخست وزیر نامه ماموریتی مهاجرتی دومش را در مدتی کمتر از یک سال ارائه خواهد داد.

نامه های ماموریت هر دو تا چهار سال برای هر وزیر صادر می‌شوند. این نامه ها معمولا زمانی مطرح می شوند که دولت جدید بر سر کار می آید و وقتی که یک وزیر مقام وزارتی جدیدی را به دست آورده است.

مطلب مرتبط
مهاجرت در دور دوران شیوع ویروس کرونا و پس از آن اقتصاد کبک و انتاریو حمایت می کند

با این وجود، در ماه آگوست ترودو در حالیکه آخرین جلسه پارلمان کانادا را پایان داد که قصد داشت اولویت های دولت بر اساس شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا را مورد بازبینی و اصلاح قرار دهد.

اولویت های جدید دولت کانادا در بیست و سوم سپتامبر در سخنرانی فرماندار کل مطرح شدند. سخنرانی به طور رسمی بر هدف کانادا نسبت به پذیرش مهاجران بیشتر برای حفظ وضعیت اقتصادی رقابتی، تاکید کرد.

بدین ترتیب، ترودو اولویت های مهاجرتی جدیدی را برای مندیچینو و اداره مهاجرت تعریف خواهد کرد تا این اولویت‌ها را پی بگیرند.

نامه ماموریتی جدید در اوایل ماه اکتبر در دسترس عموم خواهد بود. در سال گذشته سخنرانی پنجم دسامبر ۲۰۱۹ از فرماندار کل با نامه‌ های ماموریتی همراه بود که در سیزدهم دسامبر منتشر شدند.

ویروس کرونا بسیاری از اولویت های مطرح شده در نامه ماموریتی حال حاضر مندیچینو را تغییر داده است. او در زمانی که برنامه مهاجرت کانادا برای سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ را در اوایل ماه مارس اعلام کرد، به خوبی در حال اجرای دستور کار مهاجرت دولت بود.

اما شروع اهدافی مانند راه اندازی برنامه جدید، کاندیدای شهرداری و حذف دستمزدهای درخواست شهروند کانادایی را با تأخیر روبرو کرده است.

باید انتظار داشته باشیم که نامه ماموریتی آماده ارائه مندیچینو به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا است. یعنی دولت احتمالاً یک مرور اجمالی بر چگونگی تطبیق سیاست های مهاجرت کانادا و رسیدگی به درخواست ها در شرایط شیوع خواهد داشت.

مطلب مرتبط
مهمترین نکات قانون و سیستم جدید مهاجرتی کبک

 

برنامه مهاجرتی سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳

در شرایط غیر معمول دیگر، کانادا از برنامه روش های مهاجرتی خود برای دومین بار در سال جاری خبر خواهد داد.

برنامه های روش های مهاجرتی معمولاً هر پاییز در هفته آخر اکتبر اعلام می‌شوند. این مورد در مصوبه حمایت از مهاجران پناهجویی عنوان شده است.

مصوبه حمایت از مهاجرت و پناهجویی قانون اصلی ای است که سیستم مهاجرت کانادا را هدایت می کند.

با این وجود، این مصوبه نیز قید می‌کند که اعلام‌ برنامه روش های مهاجرتی می تواند در سال های انتخاباتی به تاخیر بیافتد همانطور که در سال ۲۰۱۹ که کانادایی ها برای رای دهی حضور پیدا کرده بودند به تاخیر افتاد.

از اینرو، مندیچینو برنامه روش های مهاجرتی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ را دنبال می کند که در ماه مارس سال جاری اعلام شد.

مصوبه حمایت از مهاجرت و پناهجوییعنوان می کند که وزیر مهاجرت باید تا یکم نوامبر هر سال وقتی که پارلمان تشکیل می‌شود برنامه را اعلام کند، با این وجود اگر این زمان با آخر هفته تداخل پیدا کند اعلام برنامه باید کمی زودتر اجرا شود.

مندیچینو همواره بر تعهد کانادا برای مهاجرت در دوران شیوع تاکید داشته است. این تعهد با دراوهای پیوسته اکسپرس انتری نشان داده می شود که در حال حاضر بالاترین میزان صدور دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم را برای افراد دارد.

مطلب مرتبط
اپلیکیشن ضروری برای سفر- ArriveCAN

ممکن است هر کسی در مورد برنامه پیش روی چی نوع این سوال را در ذهن داشته باشد که ویروس کرونا چطور روشهای مهاجرت به کانادا را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

در طولانی مدت و میان مدت انتظار می رود که کانادا به بالاترین حد در زمینه مهاجرت برسد. این به خاطر نیاز به مهاجرت کانادا برای حمایت از وضعیت اقتصادی اش است. آخرین سخنرانی فرماندار کل نیز به شدت حاکی از تمایل کانادا به بازگشت به وضعیتی است که پذیرای تعداد بالایی از مهاجران بود.

اما ابهامات در مورد تعداد مهاجرانی که کانادا می تواند در دوران شیوع ویروس کرونا پذیرای آنها باشد وجود دارد. در حالیکه دراو های اکسپرس انتری و برنامه کاندیدای استانی همچنان در حال رسیدگی هستند تعداد واقعی مهاجرانی که می‌خواهند در پی پذیرششان به عنوان مقیم دائمی وارد کانادا شوند به خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا به شدت محدود شده است.

ترکیب این نامه ماموریتی جدید و برنامه روش های مهاجرتی2021-2023 مشخص می کند که دولت کانادا حدس می زند چه زمانی رسیدگی به پرونده های مهاجرتی به حالت عادی خود باز میگردد.

 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram