مارکو مندیچینو، نزد انجمن مهاجرتی کانادا حضور یافت

موضوعات با مهاجرت دسته خانواده، دارندگان تاییدیه ویزا اقامت دائم، و مجوز های کاری در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

وزیر مهاجرت کانادا با انجمن مسئول بررسی تاثیر ویروس کرونا بر سیستم مهاجرتی کانادا جلسه‌ ای داشت.

مارکو مندیچینو، در ۲۵ نوامبر با کاترینا تاپلی، معاون وزیر اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا جلسه‌ای را برگزار کرد. آنها با کمک مسئولان اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا به سوالات اعضای پارلمان در انجمن مربوطه در رابطه با مهاجرت و شهروندی پاسخ دادند.

مندیچینو یک سیاستمدار منتخب است که در حزب لیبرال کانادا خدمت می‌کند و مسئول اجرای دستورات دولت در دپارتمان اداره مهاجرت میباشد.

تاپلی اقدامات و فعالیتهای دپارتمان مهاجرتی کانادا را کنترل می‌کند او و  همکارانش از اداره مهاجرت کانادا که در جلسه نیز حضور داشتند، کارمند دولت هستند نه یک سیاستمدار.‌

این جلسه ششمین جلسه از ۸ جلسه ای بود که انجمن مهاجرتی در آنها گزارشات مربوط به تاثیر ویروس کرونا بر مهاجرت کانادایی را مورد بررسی قرار می‌دهد. وزیر نیز به نحوی برنامه ریزی کرد تا در روز چهارشنبه دوم دسامبر در ساعت ۳ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر در جلسه حضور داشته باشد.

 

برخی از موضوعات مورد بحث:

  • اقدامات و فعالیت ها در طول ویروس کرونا
  • اسپانسرشیپ خانواده
  • تاییدیه های ویزای اقامت دائم منقضی شده
  • مجوز کار پس از مقاطع تحصیلی
  • روش هایی برای تابعان موقت در جهت رسیدن به اقامت دائم
  • در مورد تحصیل

اقدامات در طول دوران ویروس کرونا

مندیچینو ضوابط و اقداماتی انجام شده در طول دوران شوروی ویروس کرونا برای کمک به مهاجرت کانادا را عنوان کرد. همچنین از فرآیند مجازی جدید برای سرعت بخشیدن به ورود تا به آن دائمی صحبت کرد که زمان ورود آنها به کشور را کاهش می دهد.

همچنین در مورد میزان تصمیم گیری های انجام شده در مورد درخواست های مهاجرتی در ۱۴ نوامبر سخن گفت. به طور کلی حدود ۸۰ درصد تصمیمات در مورد درخواست ها در مقایسه با سال ۲۰۱۹ انجام شدند. تنها چند برنامه مشخص بودند که سرعت رسیدگی به درخواست ها در آن برنامه ها بالا بود مانند برنامه کاندیدای استانی که شاهد افزایش ۲۳۲ درصدی بود، و همچنین این دسته از اشخاص تحت حمایت که شاهد افزایش ۵۵۷ درصدی بود.

وزیر همچنین وعده داد که متقاضیان شهروندی بین سنین 18 و ۵۴ می‌توانند به صورت الکترونیکی درخواست‌های خود را ثبت کنند. پلتفرم آنلاین جدید از یکم ژانویه ۲۰۲۱ آغاز به کار خواهد کرد و وزیر آن را یک اقدام رو به جلو دانست.‌

جنی کوان، از حزب دموکرات جدید از من چیزی درخواست کرد تا مهاجرانی که قصه درخواست از طریق برنامه پرستاری را دارند را مورد توجه ویژه قرار دهد. از آنجایی که متقاضیان نیاز به ۲۴ ماه تجربه کاری در این زمینه دارند تا بتوانند برای برنامه واجد شرایط شناخته شوند، کوآن تاکید داشت تا وزیر مدت زمانی که متقاضیان به خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا و از دست دادن شغل ها در این دوره از بین رفتند را حساب کند تا آنها بتوانند واجد شرایط شوند. همچنین درخواست کرد که که سن کودکان وابسته برای پذیرش را حفظ کنند به نحوی که آنها بتوانند همچنان به خاطر اختلال پیش آمده ناشی از ویروس کرونا واجد شرایط شناخته شود و از این رو بتوانند برای اقامت دائم با خانواده شان در خواسته دهند.

مطلب مرتبط
آغاز جبران وضعیت اقتصادی پس از دوران ویروس کرونا با ورود مهاجران و دانشجویان بین المللی

مندیچینو این گونه پاسخ داد که دولت همچنان سیاست های منعطفانه ایی را برای کاهش مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا پیش خواهد گرفت.‌ او از هیچ اقدامات بطور خاص برای برنامه خبر نداد.

پس از زمان وزیر به اتمام رسید، کریستین نورماندین، از بلوک کبکویز از مسئولان اداره مهاجرت کانادا در مورد بررسی وضعیت متقاضیان مجوز کاری در بخش همدردی سوال کرد.  ماریان کمپل جارویس، معاون وزیر در سیاست‌های برنامه گذاری اداره مهاجرت کانادا به گونه ای پاسخ داد که دپارتمان مهاجرتی در شیوع ویروس کرونا؛ متقاضیان، مجوز کاری را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهد. فرصت های شغلی در بخش خدمات سلامت و بهداشت و خدمات ضروری نسبت به روزهای کاری دیگر در اولویت قرار دارند.

سپس نرماندین کاهش روند رسیدگی به درخواست های اقامت دائم در ماه جولای را مطرح کرد،همچنان که در ماه های قبل پس از شروع اولیه در ماه آوریل در روند افزایشی داشتند. دنیل میلز، معاون وزیر مسئول انجام اقدامات مربوط به اداره مهاجرت کانادا این گونه پاسخ داد که بسیاری از پرونده ها پیش از آغاز تعطیلی ناشی از شروع ویروس کرونا در کانادا در آخرین مرحله های پذیرش خود بودند. آن دسته از پرونده‌هایی که در ابتدا مورد بررسی قرار گرفتند موجب افزایش اولیه شدند. و این کاهش به خاطر منابع محدود موجود در اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا بود و از این رو شاهد کاهش در سطح .مهاجرت بودیم.

نرماندین نیز این سوال را مطرح کرد که آیا این امکان برای اداره مهاجرت وجود دارد که انجام آزمایشات بیومتریک را هنگام رسیدن متقاضیان مهاجرتی به کانادا و در مرزها انجام دهند یا خیر. تاپلی، پاسخ داد که آزمایش بیومتریک باید پیش از ورود اتباع خارجی به کشور انجام شود به نحوی که اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا بتواند تقویت آنها را تایید کند،زیرا تشخیص هویت یکی از ضوابط امنیتی مهم می باشد. مندیچینو نیز قبلاً به تعداد مراکز درخواست ویزا که در سرتاسر دنیا در حال بازگشایی بودند توجه لازم را نشان داده بود، این مراکز شامل مراکز در ایالات متحده و هند بودند که متقاضیان مهاجرت بسیاری در آنجا سکونت دارند.

 

اسپانسرشیپ خانواده

مندیچینو نوید داد که تا انتهای سال جاری ۴۹ هزار درخواست همسری مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. وزیر عنوان کرد که یک گروه ویژه برای رسیدگی به این درخواست ها در اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا معمول شده است اما تعداد دقیق افرادی که برای پرونده ها تعیین شده اند را عنوان نکرد. او همچنین عنوان کرد که دپارتمان مهاجرتی تا سال ۲۰۲۳ پرونده‌های بیشتری را از دسته خانواده مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

وزیر سایه راکوئل دانکو، از حزب محافظه کار فهرستی شامل نام ۱۰۰ نفر که برای معافیت از محدودیت های سفر درخواست داده بودند را به وزیر ارائه داد و پاسخ از اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا دریافت نکرد. وزیر نسبت به بررسی شخصی فهرست تمایل نشان داد.

بعدها، تاپلی توضیح داد که استاندارد خدمات برای این درخواست ها حدود ۱۴ روز بوده است، پس از آن اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا از اعضای انجمن خواست تا در ۲۱ روز کاری به پرونده ها رسیدگی کنند. معاون وزیر اعلام کرد ۵۰ هزار ایمیل برای به هم پیوستن خانواده ها را دریافت کرده اند و تمام آنها یک پرونده خاص نیستند بلکه هر یک از آنها نیاز به بررسی دارند. بسیاری از آنها متقاضیان ایالات متحده هستند که در سیستم مدیریت پرونده های جهانی هیچگونه پرونده ای ندارند . اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا اکنون سد نیروی کار را برای رسیدگی به این پرونده ها تعیین کرده است و زمان زیادی برای اطمینان حاصل کردن از ضوابط و استاندارد های انجام شده صرف شده است.

مطلب مرتبط
کانادا لاتاری مهاجرت ۲۰۲۰ والدین، پدربزرگ و مادربزرگ ها را به تاخیر می‌اندازد

کوان موضوع متقاضیان دسته خانواده که نمی توانستند بخاطر سیاست ۱۷۹ ویزای ویزیتوری کانادا را بگیرند را مطرح کرد.. این بند عنوان می‌کند که متقاضیان ویزای ویزیتوری باید نشان دهند که پس از پایان دوره مجازی اقامت شان در کشور خواهند کرد و باید مسئول مهاجرتی تایید کند که آنها بنابر دلایل مشخص است که آنها را اثبات کرده‌اند به کشور خود باز خواهند گشت. دانه‌های اجازه داده می‌شود تا در صورت داشتن درخواست اقامت دائم که به خاطر نیت دوجانبه حالت تعلیق است بتوانند ویزای ویزیتوری کانادا دریافت کنند.

با این وجود، کوان عنوان کرد که نیت دو جانبه در حال حاضر مورد رسیدگی قرار نمی گیرد . به گفته او تصمیم گیری در این مورد برعهده مسئول مربوطه در پرونده متقاضی  است.

کوان در مورد به تعلیق درآوردن بند ۱۷۹ب برای متقاضیانی که از طریق نیت دوجانبه درخواست می‌دهند یا یک ویزای ویزیتوری خاص را صادر می‌کنند و درخواست خود را به مندیچینو ارائه داد.

وزیر مهاجرت عنوان کرد که در مورد پرونده هایی که نیاز به نصاب پذیری بیشتر دارند این کار را انجام خواهد داد و اضافه کرد که هر پرونده بسته به شرایط خاص خود مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کوان در مورد وضعیت افرادی که کارت اقامت دائم آنها منقضی شده است نیز صحبت کرد. به گفته او اگر این افراد در حال حاضر دارای بلیط‌‌ هواپیما باشند به عنوان پرونده اورژانسی در نظر گرفته می شوند و پرونده آنها به سرعت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

 

COPRs منقضی شده

دانکو از تاپلی خواست تا موقعیت دارندگان تاییدیه منقضی شده اقامت دائم(COPRs) را مورد بررسی قرار دهد، این افراد برای اقامت دائم تایید شده بودند اما بخاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا نتوانستند به کانادا ورود پیدا کنند.

وزیر مسئول عنوان کرد که دارندگان COPR منقضی شده که پیش از 18 مارس مورد تایید قرار گرفتند در کانادا نیستند زیرا خودشان تصمیم گرفتند بخاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا به کانادا نیایند. او عنوان کرد که این می تواند چندین دلیل داشته باشد”مانند شرایط کشور خودشان”. تاپلی گفت، آنها از سپتامبر از دسته خانواده بررسی ها را آغاز کرده اند و اکنون این بررسی ها به متقاضیان دسته اقتصادی رسیده است. اداره مهاجرت کانادا در حال بررسی نامه های مجوز است که دارندگان COPR برای سفر به کانادا به آنها نیاز دارند. آنها متقاضیان را براساس منطقه جغرافیایی و کشور به کشور مورد بررسی قرار نمی دهند. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا هرگز قبلا به این روش پرونده های افراد دارای COPR منقضی شده را مورد رسیدگی قرار نداده بود.

بخش های مختلف پاسخ تاپلی انتقادات دارندگان COPR های منقضی شده را برانگیخت. بخصوص زمانی که عنوان کرد دارندگان این تاییدیه ها تصمیم گرفتند در دوران کرونا به کشور نیایند و اینکه اسناد آنها معمولا تا 12 ماه معتبر است. . کشور هایی مانند هند و نیجریه، که بسیاری از دارندگان این تاییدیه ها در آنجا زندگی می کنند، مخالفت های بین المللی را از روزهای اول شیوع آغاز کردند. اعتراضات دارندگان COPR منقضی شده با درخواست اینکه اسناد آنها برای 12 ماه معتبر نبود به رسانه های اجتماعی رسید. برخی عنوان می کنند که COPRs آنهابرای کمتر از یک ماه معتبر بود.

مطلب مرتبط
کانادا به تعداد بیشتری از درخواست های مهاجرت همسری رسیدگی می کند

کوان از مسئولان اداره مهاجرت درخواست کرد بررسی کنند که آیا می توانند به طور خودکار نامه مجوز را صادر کنند  به نحوی که هرفردی که هنوز قصد ورود به کانادا را دارد خودش اقدام به این کار کند و پرونده اش به طور فردی مورد بررسی قرار نگیرد که این خود یک فریند سخت و زمان بر است.

به گفته تاپلی اگر نامه های مجوز به صورت فردی صادر شوند خدمات به مشتری و شرایط برای نهادهای خدمات مرزی کانادایی بهتر خواهد بود. به گفته میلز آنها بیش از 7000 نفر را در صف رسیدگی دارند و به دنبال یک استراتژی برای رسیدگی به پرونده های آنها هستند.

 

مجوز کار پس از تحصیل

کوان درخواست تمدید مجوز های کار پس از فارغ التحصیلی را تمدید آنها بخاطر شرایط ویروس کرونا را به وزیر ارائه داد.

به گفته مندیچینو،”هیچ دانشجوی بین المللی تنها بخاطر انقضای ویزا حذف نخواهد شد. به آنها زمانی داده می شود تا بتوانند وضعیت خود را تمدید کنند”.

در ادامه تاپلی تایید کرد که دارندگان PGWP از یک وضعیت ضمنی برخوردار خواهند بود تا اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا زمان کافی برای رسیدگی به پروند هایشان را داشته باشد و بتواند مجوز کاری آنها را تمدید کند.

 

روش های اقامت دائم برای تابعان موقت

جاسراج سینگ هالان، از حذب محافظه کار، از وزیر خواست تا راهی برای نیروهای کار با مهارت پایین که در طوب شیوع در حال خدمت رسانی بودند بیابد تا بتوانند به اقامت دائم دست یابند.

همانطور که مندیچینو در گزارشات قبل اعلم کرد، کانادا بدنبال ارائه روشی به نیروهای کاری است که به بخش اقتصادی کمک کرده اند تا بتواند به آنها در رسیدن به اقامت دائم کمک کند. به طور خاص او از شغل هایی نام برد که به شدت با کمبود نیرو مواجه هستند، مانند پزشکان، پرستاران، داروسازان و نیروهای کار حامی در این زمینه.

کانادا تاکنون یک گزینه مهاجرتی جدید برای پناهجویانی که در حوزه سلامت کار می کنند ارائه داده است و مندیچینو اینگوه عنوان کرد که دولت در قدم بعدی به وضعیت دانشجویان و نیروهای کار موقت رسیدگی خواهد کرد.

تحقیقی در مورد تاثیر ویروس کرونا بر مهاجرت به کانادا

این تحقیق به موضوعات مهاجرتی در طول دوران شیوع ویروس کرونا نگاه می کند، مانند وقفه در رسیدگی به پرونده ها، زمان های طولانی تر رسیدگی به پرونده ها، و موانعی که امکان گردهم آمدن خانواده ها را از بین برد مانند ماده هایی که به شریکان زندگی یا همسران اجازه نمی دهد در مدت زمان انتظار برای اقامت دائم در کانادا ملاقات داشته باشند. همچنین، این تحقیق تصمیم گیری دولت برای ارائه یک سیستم لاتاری برای برنامه والدین، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، تاخیر در ویزاهای ویزیتوری، و مجوز نامه سفر و موارد دیگر را نیز مورد بررسی قرار  می دهد.

پس از اتمام تحقیق، انجمن نتایج آن را به مجلس ارائه می دهد. سپس دولت 120 روز برای ارائه پاسخ زمان خواهد داشت که ممکن است منجر به تغییرات در سیاست گذاری ها شود .

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram