قوانین جدید انگشت‌نگاری کانادا اجرایی شد

از تاریخ 31 جولای، ارائه انگشت‌نگاری به همراه عکس برای بسیاری از متقاضیان اروپا، خاورمیانه، و افریقا جهت درخواست ویزای توریستی، مجوزهای کار و تحصیل، اقامت دائم، و پناهندگی نیز الزامی شد.

انگشت‌نگاری به همراه عکس به منظور شناسایی متقاضیان اخذ انواع مجوز ورود صورت می‌گیرد. اجرای این قانون در مورد درخواست‌های متقاضیان از آسیا، آسیای اقیانوسیه، و ایالات متحده تا تاریخ 31 دسامبر به تعویق خواهد افتاد.

مسافرانی که شهروند یکی از کشورهایی هستند که برای سفر به کانادا نیازی به اخذ مجوز ورود ندارند، می‌توانند بدون نیاز به انگشت‌نگاری درخواست ورود به کانادا را به صورت آنلاین (eTA) ارسال نمایند.

مسافرانی که از انجام انگشت‌نگاری برای ورود به کانادا معاف هستند به شرح زیر است:

 • شهروندان کانادایی، متقاضیان دریافت شهروندی یا دریافت پاسپورت کانادایی، و یا افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند.
 • افراد کمتر از 14 سال
 • افراد بیشتر از 79 سال (برای پناهجویان معافیت برای سنین بالا وجود ندارد.)
 • شهروندان کشورهای معاف از ویزا که به کانادا سفر می‌کنند و مجوز سفر الکترونیکی معتبر (Valid eTA) دارند؛
 • سران دولتی
 • وزرای کابینه و دیپلمات‌های معتبر کشورهای دیگر و یا سازمان ملل متحد، که با هدف ماموریت و یا دیدارهای مذاکراتی با مسئولین دولتی کانادا به این کشور سفر می‌کنند.
 • افراد دارای ویزای آمریکا که در کانادا توقف ترانزیت دارند.
 • متقاضیان پناهندگی که قبلا بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند و در پروسه اخذ مجوز تحصیل یا کار هستند.
 • متقاضیان اقامت موقت که قبلا بیومتریک را جزو مدارک درخواستی برای اخذ اقامت دائم خود که هنوز در حال انجام است، ارائه داده‌اند.
مطلب مرتبط
خدمات ارائه پاسپورت کار خود را از سر می گیرد

دولت کانادا اعلام نمود ارائه بیومتریک نه تنها به سهولت در روند بررسی درخواست متقاضیان کمک خواهد نمود بلکه موجب خواهد شد تا این اطمینان برای مسئولان مهیا گردد که مسافرانی که وارد این کشور می‌شوند از هر‌گونه سوابق کیفری مبرا هستند.

به طور کلی تمامی متقاضیان سفر به کانادا که در محدوده سنی 14 تا 79 سال  هستند، ملزم به ارائه بیومتریک خواهند بود. تنها پناهندگان از این قائده مستثنی هستند و از سن 14 سال به بالا می‌بایست انگشت‌نگاری گردند.

روند انجام انگشت‌نگاری فقط چند دقیقه طول می‌کشد و هزینه آن 85 دلار برای یک فرد و 170 دلار برای یک خانواده که با هم درخواست ویزا می‌کنند، است.

گزارشات انگشت‌نگاری برای بررسی درخواست توسط افسران مهاجرت و هنگام ورود به کانادا مورد استفاده مسئولان مرزی قرار می‌گیرند. گزارشات انگشت‌نگاری به افسران مهاجرت اجازه می‌دهد تا سوء پیشینه کیفری متقاضیان را در طول بررسی درخواست، مورد مطالعه قرار دهند و هنگام ورود نیز افسران مرزی قادر خواهند بود تا از هویت کامل مسافر مطلع گردند.

هشت فرودگاه بزرگ کانادا دارای کیوسک‌های بازرسی الکترونیکی اولیه هستند که عکس و انگشت‌نگاری مسافران برای تشخیص هویت واقعی آنان با کمک گرفتن از سیستم الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مسئولیت تأیید اثر انگشت در سایر فرودگاه‌های کانادا و بنادر ورودی و یا مرزهای زمینی، به عهده افسران خدمات مرزی کانادا (CBSA) است که به صورت حضوری انجام و مسافران را تک‌به تک مورد بازرسی قرار می‌دهند.

متقاضیان علاقه‌مند به اخذ مجوز ورود به کانادا که در خارج از کانادا اقامت دارند، می‌توانند با مراجعه به یکی از 137 مراکز ویزا،(VAC (Visa Application center مستقر در 95 کشور جهان بیومتریک خود را ارائه دهند.

مطلب مرتبط
بر اساس تحقیقات، مهاجران می توانند برای تجارت های کانادایی سودمند باشند

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا طی اعلامیه رسمی اطلاع داد که نسبت به بازگشایی مراکز ویزا در کشورهای مختلف با ذکر تاریخ بازگشایی هر یک به شرح زیر، اقدام خواهد نمود.

 • نیمه سپتامبر 2018: شهر استکهلم سوئد، کیگالی روآندا، تلاویو در اسرائیل
 • اوایل نوامبر 2018: شهر آتن یونان، برلین آلمان، لیون فرانسه و شهر وین در اتریش
 • اوایل دسامبر 2018: شهر آنتاناناریوو در ماداگاسکار و کِیپ در آفریقای جنوبی.

بازگشایی مراکز بیشتر در شهرها و کشورهای مختلف در سال 2019 ادامه خواهد یافت که متعاقبا اعلام خواهند شد.

ارائه خدمات انگشت‌نگاری همچنین در برخی از سفارتخانه‌های کانادا واقع در اروپا نیز برای دوره محدودی تا بازگشایی مراکز جدید به شرح زیر صورت می‌گیرند:

 • از تاریخ31 جولای تا اواسط سپتامبر: سفارتخانه کانادا در شهر استکهلم سوئد برای درخواست‌های مربوط به متقاضیان سوئدی و کشورهای اطراف در نظر گرفته شده است.
 • از 31 جولای تا اوایل نوامبر: سفارتخانه‌های کانادا در شهر آتن یونان، برلین آلمان، و وین اتریش برای متقاضیان این کشورها و کشورهای همسایه در نظر گرفته شده است.
 • از 31 جولای تا اوایل نوامبر: یک مرکز در یک محل تجاری در لیون فرانسه اجاره شده و برای متقاضیان فرانسوی، و کشورهای همسایه آن در نظر گرفته شده است.

در امریکا نیز ، 135 مرکز درخواست ویزا وجود دارند که متقاضیان قادر خواهند بود به نزدیک‌ترین مرکز برای ارائه انگشت‌نگاری مراجعه نمایند.

مطلب مرتبط
اخبار امروز کانادا (جمعه 7 دسامبر 2018)

متقاضیانی که در کانادا حضور دارند قادر خواهند بود از آغاز سال 2019 به یکی از مراکز ویزا در داخل کانادا مراجعه و انگشت‌نگاری شوند.

حریم خصوصی

اداره مهاجرت اظهار داشت که دولت کانادا این اطمینان خاطر را به متقاضیان درخواست اقامت که ملزم به ارائه انگشت‌نگاری هستند، می‌دهد که اطلاعات انگشت‌نگاری افراد با بالاترین سطح امنیتی در بانک اطلاعاتی این کشور حفظ خواهد شد. به منظور ایجاد امنیت بیشتر تمامی اطلاعات جمع آوری شده در مراکز ویزا در این زمینه بلافاصله از طریق سیستم الکترونیکی به سیستم هوشیار تشخیص هویت اداره مهاجرت کانادا انتقال می یابد و در آنجا پلیس سلطنتی کانادا بانک انگشت‌نگاری ملی کشور را جمع‌آوری و کنترل می‌کند و به طور اتوماتیک از بانک اطلاعاتی مراکز ویزا کاملا پاک خواهد شد.

پلیس سلطنتی کانادا از اطلاعات انگشت‌نگاری متقاضیان درخواست ورود به کانادا  برای بررسی موارد زیر استفاده می‌نماید:

 • پناهندگان غیرقانونی
 • اخراج شدگان از کانادا
 • متقاضیان اقامت موقت

اطلاعات انگشت‌نگاری در بانک‌های اطلاعاتی کانادا با کشورهای آمریکا، استرالیا، نیوزلند، و انگلستان به اشتراک گذاشته می‌شود. اداره مهاجرت کانادا در این زمینه توضیح داد که این اشتراک‌گذاری با رعایت قوانین حریم خصوصی افراد، رعایت قوانین حقوق بشر و همچنین منشور حقوق چهارگانه کانادا صورت می‌گیرد.

دولت کانادا اطلاعات انگشت‌نگاری را به مدت 15 سال از زمان ارسال نتیجه انگشت‌نگاری در بانک اطلاعاتی خود نگهداری می‌کند و پس از آن و یا زمانی که فرد موفق به اخذ شهروندی کانادا می‌گردد، از سیستم حذف می‌گردد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram