صنعت فیلمسازی کانادا پس از کرونا جانی تازه میگیرد

همچنان که ایالات متحده با چالش‌های آغاز مجدد فعالیتها، با وجود تعداد بالای مبتلایان به ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند پروتکل‌ها برای از سرگیری پروژه های تلویزیونی و فیلمسازی در کانادا در حال آغاز به کار هستند.

صنعت فیلمسازی و تلویزیون کانادا که مانند بسیاری از صنعت های تلویزیون در سرتاسر دنیا با چالش ها و تعویق های فیلمسازی، جشن ها و تولیدات به خاطر محدودیت های سفر و ضوابط فاصله گذاری اجتماعی روبرو بوده است، اکنون به آینده می ‌اندیشد.

شکی نیست که انعطاف پذیری این صنعت با ویروس کرونا، به خاطر تعطیلی ها و افول وضعیت اقتصادی، مورد آزمون و سنجش قرار گرفته است.

علاوه بر اینکه مسئله آسیب پذیری این حوزه کاری که جزو عناوین مهم خبرها بوده است، صنعت سرگرمی کانادا در حال حاضر نشان می‌دهد که انعطاف پذیری آن زیاد است و هنوز قدرتمند و پابرجا است.

در سرتاسر کانادا ضوابط و استانداردهایی برای حمایت از افراد حوزه فنی و هنرمندانی که در صنعت کمک می کنند در حال اتخاذ است تا بازگشت این صنعت  به عرصه کاری را تضمین کنند.

تلویزیون و فیلم سازی یکی از عوامل کمک کننده به اقتصاد کانادا هستند. بر اساس گزارش انجمن تصویر متحرک کانادا، بیش از ۱۸۰۹۰۰ فرد-از تکنسین های خاص تا ادیتور های صدا و هنرمندان گریم-در سال گذشته در این صنعت کار کردند.

مطلب مرتبط
CELPIP روز آزمون جدیدی باز می کند

همچنین در سال گذشته تولیدات فیلم و تلویزیونی ۱۲.۸ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک کرد.

در طی هفته گذشته چندین استان کانادای مانند بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، آنتاریو و کبک اعلام کردند که آنها در آخرین مراحل بازگشایی هستند و اینکه تا کنون اجازه داده اند فیلم سازی شود یا نسبت به انجام این کار شک دارند. همچنین آنها برای از سرگیری رویدادهای عمومی و تئاتر های پیشرو مجوز صادر می کنند.

برای حمایت از صنعت تلویزیون و فیلم، استان کبک چندین هفته پیش پس از اجرای برنامه انگیزشی اقتصادی چندین میلیون دلاری خبر داد.

اخیراً، نتفلیکس پیشنهاد فیلم و سریال هایی را برای کانادا مطرح کرده است که انتظار می رود در هفته های آینده مورد تایید قرار گیرد.

ضمناً تولیدکنندگان تلویزیونی و فیلم ایالت متحده امریکا نیز در حال حاضر، با وجود محدودیت در سفر که همچنان برقرار است کار در کانادا را از سر گرفتند.

تولیدات با پروتکل های جدید ویروس کرونا انجام می‌شوند،  این پروتکل ها شامل فاصله‌گذاری فیزیکی تجهیزات حمایت شخصی برای کارکنان و کارکنان ویژه که برای بررسی بهداشت استخدام شده اند می شود. پیش از رسیدن به محل تولید ، اعضا و بازیگران که از خارج از کانادا می آیند نیز باید برای دو هفته قرنطینه باشند.

مطلب مرتبط
مهاجرت در دور دوران شیوع ویروس کرونا و پس از آن اقتصاد کبک و انتاریو حمایت می کند

 

مجوزهای کاری برای فیلمسازی و پروژه های تلویزیونی در کانادا

افراد خارجی شاغل در حوزه فیلمسازی و تلویزیون که برای کار به کانادا می آیند،مانند کمپینهای تبلیغاتی یا فیلمبرداری های تلویزیونی یا فیلمسازی، ممکن است طبق گزینه های مجوز کاری زیر صلاحیت سنجی شوند:

اعضای کارکنان فیلمسازی و تلویزیون،بازیگران و افراد شاغل دیگر در این حوزه ممکن است بتوانند از «مجوز کاری منافع مهم» بهره مند شوند. این مجوز نیازی به ارزیابی تأثیر بازار کار ندارد زیرا افراد شاغل در حوزه فیلمسازی که در کانادا کار می کنند مزایای اقتصادی و فرهنگی بسیاری برای کشور دارند.

از سوی دیگر تولیدکنندگان ممکن است برای درخواست به عنوان سرمایه‌گذاران تجاری صلاحیت سنجی شوند. برای آنکه برای این دسته واجد شرایط باشند تولیدکنندگان باید رزومه خود را ثبت کنند و اثبات کند که به عنوان یک تولیدکننده فیلم واجد شرایط هستند.