سیستم مهاجرتی جدید بریتانیا چطور با کانادا مقایسه می‌شود

برای مهاجرت به بریتانیا که از ژانویه ۲۰۲۱ شروع می‌شود، تنها داشتن یک قرارداد کاری با یک مجوز ضروری سات بلکه باید تحت سیستم امتیاز دهی جدید نیز واجد شرایط باشند.

بریتانیای کبیر درحال اجرای یک سیستم مهاجرتی امتیاز محور مانند کانادا است است اما تفاوت های قابل توجهی مطرح هستند.

قانون مهاجرتی جدید بریتانیا حاصل نظرات و ایده هایی است که در سال ۲۰۱۹ آغاز شد یعنی زمانی که نخست وزیر بریز جانسون برای ویزای کاری افرادی که حداقل تحصیلات دبیرستان،سطح خوب زبان انگلیسی و آینده کاری خوب و حقوق سالیانه حداقلی داشتند کمپینی به راه انداخت.

بریتانیا در تغییر سیستم مهاجرتی خود اولویت را به افراد با مهارت و تخصص بالا اختصاص می‌دهد مانند افرادی که در حوزه های فنی علمی و آموزشی ویژگی های تخصصی بالایی دارند.

 

بریتانیا قصد دارد بهترین نامزدها را برای مهاجرت جذب کند

آخرین دستورالعمل‌های سیستم مهاجرتی بریتانیا در روز دوشنبه به تاریخ سیزدهم جولای منتشر شدند و به نحوی سازماندهی می‌شوند که سیستم مهاجرت امتیاز محور موجود در کشور که از سال جدید آغاز شد را تغییر دهند.

تحت این سیستم جدید ملیت های خارجی که برای کار در بریتانیا درخواست می دهند باید چندین معیار را برآورده کنند.

افراد بر اساس مهارت های خاص خود، صلاحیت ها، حقوق ماهانه و حرفه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و ویزاها تنها برای افرادی صادر می‌شوند که ۷۰ امتیاز لازم برای درخواست یک ویزا را گرفته باشند.

مطلب مرتبط
ملاحظات بشردوستانه برای تمدید اقامت دائم؛ این ملاحظات چیستند؟

۵۰ امتیاز اول برای تسلط انگلیسی فرد و برای دریافت یک پیشنهاد شغلی در زمینهای که از یک اسپانسر تایید شده آموزش دریافت می کنند در نظر گرفته می شود.

برای به دست آوردن امتیاز باقیمانده ضوابط و معیارهای دیگری باید برآورده شود، مانند حداقل میزان حقوق، یک شغل در حرف هایی که کمبود نیروی کار وجود دارد یا یک فرد دارای مدرک دکترا در زمینه کاری مربوطه.

جزئیات سیستم مهاجرتی امتیاز محور جدید بریتانیا (۷۰ امتیاز):

 • پیشنهاد کاری ضروری(۲۰امتیاز)
 • سطح تخصص مرتبط به شغل ضروری (۲۰امتیاز)
 • دانش زبان انگلیسی ضروری (۱۰امتیاز)
 • شغل دارای حقوق ۲۳۰۴۰تا ۲۵۵۹۹ یورو باشد (۱۰امتیاز)
 • شغل دارای حقوق بیش از ۲۵۶۰۰یورو باشد (۲۰ امتیاز)
 • شغل در فهرست مشاغل دارای کمبود باشد (۲۰ امتیاز)
 • یک درخواست با مدرک دکترا (۱۰ امتیاز)
 • یک درخواست با مدرک دکترای علمی, فنی, ریاضی و مهندسی (۲۰ امتیاز)

 

سیستم جدید بریتانیا چطور با سیستم کانادایی مقایسه می شود

تشابهات و تفاوتهای قابل توجهی بین دو سیستم بریتانیا و کانادا وجود.

سیستم مهاجرتی کانادا نیز امتیازهایی را برای مهارت های ویژه، شغلهاب از پیش تعیین شده در نظر گرفته است اما بازه گسترده‌ای از عوامل مانند تجربه کاری سن یا تطبیق پذیری نیروهای متخصص که برای اقامت دائم در خواست می دهند را در نظر گرفته است.

مطلب مرتبط
امکان مهاجرت به بریتیش کلمبیا برای آن دسته از فارغ التحصیلان بین المللی که بصورت آنلاین تحصیل کردند

نیروی کار خارجی با تخصص بالا که هرگز در کانادا زندگی نکرده اند و به واسطه اکسپرس انتری-یک سیستم مدیریت درخواست های مهاجرتی-تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) یک پروفایل ثبت کرده اند، باید حداقل ۶۷ امتیاز برای عوامل زیر به دست آورند:

 • مهارت های زبانی (حداکثر ۲۸ امتیاز)
 • تجربه کاری (حداکثر ۱۵ امتیاز)
 • تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)
 • سن (حداکثر ۱۲ امتیاز)
 • پیشنهاد کاری در کانادا(حداکثر ۱۰ امتیاز)
 • وفق پذیری( حداکثر ۱۰ امتیاز)

به منظور صلاحیت سنجی برای مهاجرت کانادایی در دسته اقتصادی، داشتن یک پیشنهاد شغلی یا مقدار مشخص حقوق ضروری نیست.

همچنین، نامزد های مهاجرتی در کانادا با تجربه کاری در هر حرفه تخصصی ممکن است به واسطه سیستم اکسپرس انتری، برای اقامت دائم کانادایی دعوت شوند. کانادا دو روش مهاجرتی اقتصاد استانی و فدرال دارد و هر یک از آنها ضوابط تجربه کاری منحصر به فرد خود را دارا می باشند. برنامه های خاص کاندیدای استانی (PNP) برای نامزدهایی در زمینه های کاری خاص که از نیازهای کاری منطقه حمایت می‌کنند باز است.

سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس اینتری (CSR) که موقعیت فرد را در پول اکسپرس اینتری مشخص می کند تنها میزان تجربه کاری تمام وقت یا معادل با پاره وقت را در نظر می‌گیرد و همینطور در نظر دارد که آیا آن شغل همراه با تخصص است یا خیر.

حرفه های قابل قبول آنهایی هستند که با عناوین نوع 0( مدیریتی), مهارت سطح A(حرفه ایی)، مهارت سطح B(فنی) تحت دسته بندی شغلی داخلی  کانادا (NOC) واجد شرایط هستند.

مطلب مرتبط
یک سال بعد: شیوع چطور مهاجرت کانادا را تحت تاثیر قرار داد

شغل واقعی نامزد یا بخش شغلی از سوی CRS در نظر گرفته نمی شود و  بعنوان عاملی که باعث شود فرد بواسطه سیستم اکسپرس انتری برای درخواست PR دعوت شود مهم در نظر گرفته نمی شود.

برنامه های دیگر مانند پایلوت مهاجرت آتلانتیک به تجربه کاری انواع مهارتها در سطوح 0 و Aو Bو C(متوسط) نیاز دارد.

درحالیکه افرادی که دارای سطوح کاری C, D هستند(کارهای کارگری) ممکن است بتوانند با تمام سطوح مهارتی بعنوان نامزد استانی وارد کانادا شوند.

به این دلیل که کانادا جمعیت کمی دارد و نیروی کار سالخورده است، بدنبال آنست که دستیابی به کار و وضعیت PR را برای مهاجران آسان کند.

کانادا در دهه های اخیر تلاش بسیاری برای توسعه و ارائه روشهای مهاجرتی مختلف انجام داده است تا تضمین کند که می تواند نیازهای مهاجران احتمالی را برآورده کند. مهاجرانی که مهارتها و مزیتهای بسیاری رابا خود به کشور می آورند به بخشها و بازارهای بسیاری کمک خواهند کرد.

هر کشوری وظیفه دارد تا سیاستهای مهاجرتی که باور دارد به نفع کشور است را توسعه دهد. پیگیری اصلاحات مهاجرتی مهم بریتانیا و نتایجش و همینطور بررسی آن در سالها و ماه های آتی جالب خواهد بود.