ساختار برنامه‌های انتخابات فدرال منتشر شد

حزب لیبرال به تازگی ساختار برنامه‌های انتخابات فدرال را منتشر کرد. در این انتشاریه وعده‌های ایجاد تغییرات در صورت پیروزی در انتخابات روز 21 اکتبر در زمینه برنامه‌های مهاجرتی به شرح زیر اعلام شده‌اند:

  • ادامه فعالیت در راستای افزایش مسئولانه و معقول مهاجرت
  • راه اندازی برنامه مهاجرت شهری (مخصوص شهرداری‌ها)
  • دائمی کردن برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک
  • رایگان کردن درخواست شهروندی برای دارندگان اقامت دائم

400 هزار مهاجر در سال؟

تعجبی ندارد که حزب لیبرال، بار دیگر وعده افزایش مهاجرت را در دستورکار خود داشته باشد. از 2015 که حزب لیبرال قدرت را در دست گرفته است، میزان پذیرش مهاجرت به تدریج از 260هزار نفر در سال به بیش از 330هزار نفر در 2019رسیده است. هدف‌گذاری این حزب برای  سال2021  نیز جذب 350هزار مهاجر در سال است.

اما آنچه که جدید است، وعده حزب لیبرال به افزایش ورود مهاجران به کانادا، پس از سال 2021 است.  بدین معنی است تعداد مهاجرانی که در سال وارد کانادا می‌شوند ممکن است به 400 هزار نفر هم برسد.

عملکرد برنامه مهاجرت شهری چگونه خواهد بود؟

 در سال1999 کانادا برنامه‌های منتخبین استانی را معرفی نمود به طوریکه از آن زمان تا کنون نقش کلیدی در افزایش تعداد مهاجران در شهرهای مانیتوبا و ساسکچوان و حتی در استانهای مجاور اقیانوس آتلانتیک را ایفا می‌کند و حتی امروزه نیز کماکان جذب مهاجرین در این مناطق به میزان قابل توجهی رو به افزایش است.

به غیر از چند استان، در اکثر استان‌ها 80درصد مهاجران تنها در یک شهر ساکن می‌شوند. این موضوع مشکل کمبود نیروی کار در شهرهای دیگر را برطرف نمی‌کند. با وجود اینکه هنوز اطلاعات جامعی در مورد برنامه مهاجرت شهری از سوی مقامات اعلام نشده است، با بررسی برنامه‌های آزمایشی اخیر حزب لیبرال، مانند برنامه مهاجرتی شمالی و روستایی و یا برنامه مهاجرتی آزمایشی آتلانتیک، عملکرد این برنامه قابل پیش‌بینی خواهد بود.

در حالی‌که بیش از 80درصد مهاجران به شهروندی کانادا می‌رسند، اما بنا به اظهارات منتقدان، بالا بودن هزینه درخواست باعث می‌شود تا مهاجران کم‌درآمد نتوانند برای درخواست شهروندی اقدام کنند

مقامات حزب آزادی‌خواه  اعلام کرده‌اند که حد اقل 5000 فضای خالی را به مهاجرت شهری اختصاص خواهند داد. به نظر این برنامه نیز مانند باقی برنامه‌های کلاس اقتصادی که از سال 2013 راه اندازی شده‌اند، به صورت ازمایشی معرفی خواهد شد. به عبارت دیگر تا سقف 2750 متقاضی ممکن است از طریق برنامه مهاجرت شهری انتخاب شوند و تعداد باقی‌مانده به عنوان همسر و فرزندان وابسته به آنها بپیوندند.

توزیع سهمیه 2750 درخواست در سراسر یک کشور، آن هم کشور وسیع و منتوعی همچون کانادا، کار آسانی نخواهد بود. انتظار می‌رود دولت آزادی‌خواه از همان نگرش برنامه مهاجرتی شمالی و روستایی، برای جذب متقاضیان این برنامه استفاده کند.

طبیعتا داشتن پیشنهاد کاری و وابستگی، متقاضیان را در اولویت قرار خواهد داد.

چرا درخواست شهروندی رایگان می‌شود؟

دارنده اقامت دائم کانادا، که طی پنج سال قبل از ارائه درخواست خود، حداقل 1095 روز (سه سال) در کانادا حضور فیزیکی داشته است و واجد شرایط درخواست شهروندی است، می‌تواند جهت درخواست اقدام کند. او می‌بایست همراه با درخواست خود هزینه‌ای هم پرداخت کند که البته دولت فدرال از فوریه 2014 این هزینه دولتی را برای بزرگسالان از 100دلار به 300دلار افزایش داد. در 2015 نیز آن را به 530دلار افزایش داد. در کنار این هزینه، هزینه حق شهروندی 100دلار نیزوجود دارد.

متقاضی شهروندی کانادا باید همراه با درخواست خود هزینه‌ای هم پرداخت کند که البته دولت فدرال از فوریه 2014 این هزینه دولتی را برای بزرگسالان از 100دلار به 300دلار افزایش داد. در 2015 نیز آن را به 530دلار افزایش داد. در کناراین هزینه، هزینه حق شهروندی 100دلار نیز وجود دارد

در حالیکه بیش از 80درصد مهاجران به شهروندی کانادا می‌رسند، اما بنا به اظهارات منتقدان، بالا بودن هزینه درخواست باعث می‌شود تا مهاجران کم‌درآمد نتوانند برای درخواست شهروندی اقدام کنند. علاوه بر آن، سختگیری‌های اقامتی، دانش زبان و آزمون شهروندی از دیگر عواملی هستند که اخذ شهروندی را مشکل کرده‌اند.

وعده حذف کل هزینه دولتی درخواست شهروندی، در راستای اصلاح قانون مهاجرت انجام خواهد شد و فارغ از عوامل اجتماعی/ اقتصادی همچون سن و درآمد، دسترسی به شهروندی کانادا برای همه امکانپذیر خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود حذف هزینه‌های درخواست شهروندی، در سال مالی 2020-21 ، 75میلیون دلار هزینه دربرداشته باشد و این رقم برای سال مالی 2023-24 به 110 میلیون دلار افزایش خواهد یافت. حزب لیبرال انتظار دارد که در نتیجه انجام این اصلاحات، تعداد درخواست‌های شهروندی و نیزسطح پذیرش مهاجران افزایش بیابد.

مطلب مرتبط
اکسپرس انتری و PNP: هزینه رسیدگی به پرونده