زوج های بین المللی با تاخیر در فرایند رسیدگی به امور مهاجرتی روبرو هستند

کانادایی ها می گویند ضوابط خاص IRCC برای گردهم آوردن خانواده ها در طول شیوع ویروس کرونا کافی نیست.

کانادایی ها که مدت زمان زیادی است شریک زندگی خود با ملیت خارجی جدا شده اند دولت فدرال را تحت فشار قرار می دهند تا در جهت رسیدگی به این وضعیت اقدام کند.

شیوع و مشکلات همراه با آن موضوعات مربوط به برنامه حمایت از زوج قانونی یا عرفی که پیش از شیوع برقرار بود را بارزتر می کند. ویزاهای اقامت موقت(TRV) اغلب برای کشورهای نیازمند ویزا برای متقاضیان حامی زوج رَد می شود زیرا آنها باید نشان دهند، درصورتی که درخواست اقامت دائمی نهایی نشود، قصد دارند پس از پایان اقامت مجازشان کانادا را ترک کنند.

گرچه زوج های کانادایی با ملیتهای خارجی از محدودیتهای سفر معاف هستند، ویروس کرونا گردهم آمدن زوج ها را برایشان دشوار کرده است. مراکز خدماتی مهم، مانند مراکز بیومتریک، در سرتاسر دنیا بسته هستند یا با ظرفیت کم کار می کنند که سرعت رسیدگی به پرونده ها را کاهش می دهد. زوج های نامزد که برای وضعیت قانون عرفی واجد شرایط نیستند،  فشار بیشتری احساس می کنند. نامزد خارجی از محدودیتهای سفر معاف نیست و اداره شهروندی، مهاجرت و پناهجویی کانادا (IRCC) ازدواج مجازی را برای اهداف مهاجرتی به رسمیت نمی شناسد.

مطلب مرتبط
نادین ژیرو به عنوان وزیر مهاجرت جدید کبک منصوب شد

گرچه کانادا هنوز درخواستها برای حمایت قانون عرفی و همسران را می پذیرد، منابع نشان می دهند که از فوریه متقاضیان هیچ تماسی در رابطه با این فایلها نگرفته اند.

معترضان در شهرای ادمونتن، اتوا، مونترال، تورنتو، وو ونکوور در هفته گذشته اعتراضات خود را اعلام کردند. یک دادخواتست توسط عضو پارلمان جنی کوان آغاز شد که 5700 نفر آنرا امضا کرده بودند که درمورد ارائه ویزا اقامت دائم ویژه به کودکان و همسران برای پیوستن به شریکان کانادایی اشان بود.

کوآن که طرف جدید دموکراتیک است، دپارتمان مهاجرت کانادا را مورد انتقاد قرار می دهد، از سال 2017 این درخواست را دنبال کرده است. درجولای گذشته او یک نامه به وزیر مهاجرتی،مارکو مندیچینو، ارسال کرد و مجددا درخواست کرد تا برای همسرانی که تایید شده اند یک TRV صادر شود.

وزیر مهاجرتی در این هفته به نامه کوان پاسخ داد. نامه او عنوان کرد که COVID-19 موجب اختلالات خدماتی در دولت شده است و اینکه هنوز  با ظرفیت کاهش یافته مشغول به کار هستند.او ضوابطی را عنوان کرد که به همسران خارجی اجازه می دهد تا فرجه زمانی برای تایید اسناد را تمدید دهند و به متقاضیان اقامت دائمی زمان بیشتری می دهد تا مدت اقامتشان در کانادا تمدید یابد.

مطلب مرتبط
اداره مهاجرت دیگر به صورت خودکار فرصت های مهاجرتی را تمدید نمی کند

او همچنین مفهوم هدف دوگانه را مطرح می کند، “در این شرایط که یک  متقاضی بدنبال اقامت دائم است از پیگیری اقامت موقت منع نمی شود”. به این معنا که آن فرد می تواند با یک مجو اقامت موقت در کانادا باشند در حالیکه در انتظار تایید درخواستشان برای اقامت موقت است. با این وجود، برای برآورده کردن الزامات وضعیت موقت، متقاضی هنوز باید اثبات کند که وقتی مدت مجاز ذکر شده در مجوز تمام شود آنها باید کانادا را ترک کنند.

همسران خارجی با درخواستهای TRV در جریان نیز می توانند برای هویت سنجی خودشان بعنوان افرادی که از محدودیتهای سفر معاف هستند با IRCC تماس برقرار کنند.

کوآن نامه وزیر را روی فیسبوک منتشر کرد و عنوان کرد که ” روشن است که فرایند جاری ناکافی است و همسران را از پیوستن بموقع به یکدیگر منع می کند. این موضوع از اعتراضات در ونکوور و سرتاسر کشور در هفته گذشته، حمایتهای جدی از دادخواست که من آنرا حمایت کردم و ایمیلهای بیشماری که از سوی مردم سرتاسر کشور  دریافت کرده ام مشخص است.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram