در ماه سپتامبر ۱۵۰۰۰ مهاجر تابعیت دائمی کانادا را به دست آوردند

سطوح مهاجرتی کانادا به خاطر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا همچنان پایین باقی می ماند.

به خاطر شیوع ویروس کرونا همچنان میزان پذیرش تابعان دائمی جدید در کشور پایین است.

اطلاعات تازه منتشر شده از سوی اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا نشان می دهد که کانادا در سپتامبر سال ۲۰۲۰ پذیرای ۱۵۰۲۵ مهاجر جدید بوده است.

این میزان در مقایسه با ۳۵ هزار مهاجر که در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ به کانادا وارد شدند کم است.

به طور کلی کانادا بین ماه ژانویه و سپتامبر حدود صد و چهل هزار و پانصد مهاجر را در کشور پذیرفته است که نشان می دهد تا پایان سال جاری از تعداد ۲۰۰ هزار مهاجر کمتر خواهد بود. در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ کانادا ۲۶۴ هزار مهاجر را در کشور پذیرفت و در سال گذشته این تعداد برابر با ۳۴۱ هزار نفر بود.

چندین روز پیش کانادا اعلام کرد که از ماه مارس سال جاری، مرزهای خود را به روی بسیاری از مسافران بین المللی می بندد، به گفته مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرتی کانادا، کشور قصد دارد ۳۴۱ هزار مهاجر جدید را در سال ۲۰۲۰ وارد کشور کند.

کانادا به خاطر ۳ دلیل مهم نمی‌تواند به این هدف برسد. اولا، شیوع ویروس کرونا سیستم مهاجرتی را دچار اختلال کرده است. فاصله گذاری اجتماعی و ضوابط مربوط به آن همه اقدامات مربوط به مهاجرت را تحت تأثیر قرار داده است، مانند انجام آزمون زبان رسمی مانند آیلتس یا سلپیپ، ثبت آزمایشات بیومتریک و گرفتن ویزا از مسئولان دولت کانادایی. دوما، هزاران نفر از دارندگان تاییدیه اقامت دائم که از محدودیتهای سفر ویروس کرونای کانادا معاف هستند نتوانستند به خاطر به انقضا رسیدن مدارک خود در طول دوران شیوع ویروس کرونا از مرزها عبور کنند. سوما، محدودیت های سفر ویروس کرونای کانادا به افرادی که پس از هجدهم مارس برای ورود به کشور تاییدیه ویزای خود را دریافت کردند، اجازه نمی دهد بدون داشتن معافیت وارد کشور شوند.

مطلب مرتبط
مهاجرت از طریق کارآفرینی و خود ـ اشتغالی به کبک

در همین حین شیوع ویروس کرونا موقتی است و کانادا دو هفته پیش تایید کرد که همچنان به اهداف برنامه ریزی شده خود مبنی بر پذیرش تعداد بالایی از مهاجران پایبند خواهد بود.

در اواخر ماه اکتبر، مندیچینو اعلام کرد کانادا اهداف مهاجرتی خود را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد تا افت مهاجرت در سال جاری را جبران کند.

تحت برنامه سطوح مهاجرتی جدید کانادا برای سال های 2021-2023 کانادا قصد دارد هر سال بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر را در کشور بپذیرد که بالاترین رقم در تاریخ مهاجرتی کانادا است.

برای اینکه کانادا بتواند به این اهداف برسد اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا هر دو هفته یکبار حتی در طول دوران شیوع ویروس کرونا دراوهای منظم اکسپرس انتری خود را برگزار کرده است. دو دراو اخیر اکسپرس انتری صدور ۴۵۰۰ دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم در هر دراو را در پی داشته است که از زمان راه‌اندازی سیستم اکسپرس انتری در ژانویه ۲۰۱۵ بالاترین میزان بوده است.

اکسپرس انتری مهمترین سیستم مدیریت درخواستهای نیروی کار متخصص کانادا است.

دومین راه مهمی که کانادا از طریق آن نیروهای کار و متخصص را به کشور جذب می‌کند برنامه کاندیدای استانی است.

دراوهای برنامه کاندیدای استانی در کل دوران شیوع ویروس کرونا به طور منظم انجام شده است و اوایل هفته گذشته بزرگترین استان کشور، آنتاریو، یک دراو برگزار کرد.

مطلب مرتبط
جزیره پرنس ادوارد در دراو جدید از ۱۵۶ متقاضی مهاجرتی دعوت می کند

به طور کلی، استان های کانادا در ماه اکتبر تقریباً ۳۰۰۰ گزینش استانی صادر کردند.

کانادا برای اولین بار از سال ۱۹۹۹ امسال کمتر از ۲۰۰ هزار تابع دائمی جدید در کشور می پذیرد.

با این وجود، سیستم مهاجرتی همچنان در حال انجام کار است و نامزد های جدید می توانند به پول اکسپرس انتری وارد شده و از طریق ابراز علاقمندی نسبت به برنامه کاندیدای استانی و برنامه های دیگر دسته اقتصادی، درخواست خود را ثبت کنند.

این بدان دلیل است که آزمون های زبان مانند آیلس و سلپیپ و همینطور سازمان های ارزیابی مدارک آموزشی، مانند خدمات آموزش جهانی، کار خود را شروع کرده‌اند. افرادی که تاییدیه اقامت دائم خود را دریافت می‌کنند می‌توانند انتظار داشته باشند که پس از رفع محدودیت های سفر وارد کشور شوند.