در ماه دسامبر چه در انتظار مهاجرت کانادایی است

۵ پیش فرض مهاجرتی برای کانادا وجود دارد تا از طریق آن بتوان برای سال ۲۰۲۰ به نتیجه گیری کامل رسید.

سیستم مهاجرتی کانادا به نحوی برنامه‌ریزی شده است که در سال ۲۰۲۰ به بالاترین میزان برنامه ریزی شده خود دست یابد.

انتظار می رود اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا در کل فصل تعطیلات دراوهای اکسپرس انتری را برگزار کند. در سال‌های گذشته حداقل دو دراو در ماه دسامبر انجام می‌شد. انتظار می رود فعالیت های برنامه کاندیدای استانی نیز همچنان ادامه داشته باشد. در سال‌های گذشته دراوهای برنامه کاندیدای استانی تا روز کریسمس ادامه داشتند، این روز یک روز تعطیل در سرتاسر دنیا است.

علاوه بر این، خبرهایی در مورد نامه های دستورات اجرایی برای وزرای کانادا برنامه والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ها و روش های مهاجرتی دیگر برای دانشجویان بین المللی و نیروهای کار خارجی موقتی که در کانادا سکونت دارند شنیده می شود.

۵ موضوع مهاجرتی مهم برای باقی سال جاری مطرح است.

 

اولین مورد مهم: نامه دستوری جدید برای وزیر مارکو مندیچینو

می توانیم انتظار داشته باشیم که نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، قبل از آغاز کریسمس نامه دستوری جدیدی را به وزرای خود ارائه دهد. نامه های دستوری از سوی نخست وزیر، اهداف سیاسی که هر وزیر وظیفه دارد بر روی آن کار کند را مطرح می کند. این نامه ها به صورت عمومی در اختیار کانادایی ها نیز قرار می گیرد به نحوی که آنها می‌توانند از وظایف دولت با خبر شوند و انتظار انجام اهداف تعیین شده را از روئسای دولتی داشته باشند.

نامه به وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، جزئیات بیشتری در مورد این که دستور کار دولت از نظر مهاجرت چگونه است را نشان خواهد داد.

نامه جدید به مندیچینو تلاش های او را با تلاش‌های اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا، استان‌ها و مناطق هم راستا خواهد کرد.

اولویت های مهاجرتی کانادا شامل اجرای برنامه سطوح مهاجرتی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ کانادا است و ممکن است شامل بحث و بررسی اقدامات جدید مانند برنامه کاندیدای شهری و حذف دستمزد های شهروندی کانادا باشد.

 

دومین موضوع مهم: اکسپرس انتری

پیش بینی می شود در ماه سپتامبر ۲ دراو اکسپرس انتری برگزار شود. با وجود آخرین دراو که تنها ۷ روز پس از اجراء قبلی انجام شد کانادا الگوی هر دو هفته یکبار خود برای انجام دراو ها را بر هم زده است. دراور ۲۵ نوامبر از ۵۰۰۰ نامزد مهاجرتی برای درخواست اقامت دائم دعوت کرد و شرط امتیاز آن ۴۶۹ بود.

مطلب مرتبط
بیزنس ها در استانهای آتلانتیک کانادا آماده فروش به مهاجران جدید!

پس از آن انتظار می رود در ۱۶ دسامبر دراو دیگری برگزار شود. در سال‌های گذشته بین آخرین دراو سال و اولین دراو سال جدید سه تا چهار هفته فاصله زمانی بوده است.

علی‌ رغم شیوع ویروس کرونا، امسال یک سال مهم برای اکسپرس انتری به شمار می رود در حالی که از ۹۲۳۵۰ از طریق آن دعوت به عمل آمد. کانادا می‌تواند با صدور ۱۰۰۰۰۰ دعوت نامه برای درخواست به بالاترین میزان خود از زمان راه‌اندازی این برنامه از سال ۲۰۱۵ برسد.

سومین موضوع مهم: برنامه کاندیدای استانی

انتظار می‌رود که استان‌های کانادایی درفصل تعطیلات دراو‌های برنامه کاندیدای استانی خود را انجام دهند. بعید نیست که تا روزهای قبل از کریسمس در ۲۵ سپتامبر شاهد فعالیت‌های برنامه کاندیدای استانی در سرتاسر کانادا باشیم.

جزیره پرنس ادوارد یک دراو برنامه‌ریزی شده برای ۱۷ دسامبر دارد که احتمالا از طریق روندهای تاثیر بازار کار اکسپرس انتری و تاثیر حوزه تجارت از نامزدها دعوت به عمل بیاورد.

بریتیش کلمبیا نیز دراوهای هفتگی خود را برگزار می کند و از طریق پایلوت فنی از نامزدها دعوت به عمل می آورد.

انتظار می‌رود که انتاریو در ماه بعد یک دراو برگزار کند. در حال حاضر مقصد محبوب برای مهاجران جدید ۳۸۶ گزینش از میزان تصمیم گیری شده سالانه خود را صادر نکرده است. پس از دریافت ۲۵۰ گزینه دیگر برای نیروهای کار خارجی موقتی در شغل های نیمه تخصصی این ۳۸۶ گزینش باقی می مانند

مانیتوبا، ساسکاچوان و نوا اسکاتیا ممکن است در ماه دسامبر دراوهای خود را برگزار کنند.

چهارمین موضوع مهم: دراو برنامه والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا در اکتبر برنامه والدین و پدربزرگ و مادربزرگ ها را برای ثبت فرم اسپانسرشیپی باز کرد و آن را در اوایل ماه نوامبر بست. احتمالاً برنامه والدین و مادربزرگها در ماه دسامبر برگزار می شود و پیش بینی می شود که اسپانسر های انتخاب شده در ماه ژانویه و فوریه ۲۰۲۱ از لاتاری برگزیده شوند.

برای سال ۲۰۲۰ اداره مهاجرت و پناهندگی و تابعیت کانادا از حداکثر ۱۰۰۰۰ اسپانسر برای درخواست حمایت از والدین و پدربزرگ و مادربزرگ هایشان برای مهاجرت کانادایی دعوت خواهد کرد. سال آینده اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا از ۳۰ هزار اسپانسر دعوت به عمل خواهد آورد.

 

موضوع مهم پنجم: کانادا روش های اقامت دائم بیشتری را برای اقامت دائم پیشنهاد می‌دهد

مندیچینو اخیراً به بلومبرگ اینگونه گفت که کانادا به دنبال راه های بیشتری است تا به تابعان موقت اجازه دهد به اقامت دائم تغییر وضعیت دهند. تصور می شود که این امر به جبران کاهش مهاجران جدید پذیرفته شده در کانادا در طول دوران شیوع کمک کند چنان که شیوع ویروس کرونا جمعیت کانادا و رشد اقتصادی این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داد. گرچه دقیقاً نمی دانیم که این اطلاعیه چه زمانی منتشر می شود، مهم است که مورد توجه قرارگیرد. در حالی که ممکن است به زودی و در ماه دسامبر عنوان شود گاهی اوقات اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا در مورد چنین اطلاعیه های مهمی تا تعطیلات بعد تاخیر دارد.

مطلب مرتبط
دو مرکز درخواست ویزای جدید در ایالات متحده انجام بیومتریک را ارائه می دهند

روش های بسیاری وجود دارد که دولت فدرال می تواند از طریق آنها مسیر های اقامت دائم برای نیروی کار موقت خارجی و دانشجویان بین المللی را فراهم کند. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا گزینه هایی را در اختیار دارد و می تواند از آنها استفاده کنند تا امکان تغییر وضعیت به اقامت دائم را به تابعان موقت بدهد. اگر دولت بخواهد مهاجرت را برای تابعان موقت راحت تر کند، ممکن است آنها تصمیم بگیرند تا میزان امتیازاتی که تجربه کار کانادایی دارد را افزایش دهد، و تحت سیستم جامع رتبه‌بندی تحصیلات یک گزینه دارای امتیاز محسوب می شود. هرچ یک نامزد اکسپرس انتری امتیازات بالاتری در سیستم جامع رتبه‌ بندی دریافت کند احتمال دعوت شدن آنها برای درخواست اقامت دائم بالاتر می رود.

همانند شرایط اکنون، هر نامزد اکسپرس انتری می تواند تا ۲۱۰ امتیاز از سیستم جامع رتبه ‌بندی برای تحصیلات و تجربه کار تخصصی کانادایی دریافت کند. نامزدها می‌توانند برای داشتن تجربه کار کانادایی و همزمان تحصیلات عالی در کانادا، تجربه کار خارجی، تجربه کار کانادایی تا ۱۰۰ امتیاز دریافت کنند و همچنین برای تنها تجربه کانادایی ۸۰ امتیاز می توانند دریافت کنند. نامزدها می‌توانند با داشتن مدارک تحصیلی کانادایی تا ۳۰ امتیاز اضافی مورد بررسی و صلاحیت سنجی قرار گیرند.

تا این لحظه از سال، کانادا برای افراد با توانایی در زبان فرانسوی امتیازات بیشتری در نظر گرفته است. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا برای نامزدهای اکسپرس انتری که به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند ۵۰ امتیاز در نظر گرفته است در حالی که این امتیاز قبلاً برابر با ۳۰ امتیاز بود.

 

گزینه دوم: برگزاری دراوهای بیشتر مختص دسته تجربه کانادایی

گزینه دیگر که دولت فدرال دارد برگزاری تعداد بیشتر دراو های اکسپرس اینتری است که تنها برای نامزدهای دسته تجربه کانادایی می باشد. اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا در اوایل سال جاری از این استراتژی استفاده کرده است. اکنون دراو های اکسپرس انتری تنها برای نامزدهای دسته تجربه کانادایی برقرار است، و برنامه کاندیدای استانی تلاش دارد نامزد های مهاجرتی که با وجوداختلالات پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور حضور داشتند را در اولویت رسیدگی به پرونده ها قرار دهد.

مطلب مرتبط
جزیره پرنس ادوارد در اولین دراو برنامه کاندیدای استانی خود در سال ۲۰۲۱ از ۲۱۱ متقاضی مهاجرتی دعوت می کند

 

گزینه سوم: اصلاح ضوابط صلاحیت سنجی برای دسته تجربه کانادایی

دولت فدرال با کاهش شرط تجربه کار تخصصی حداقل ۱۲ ماهه برای نامزدها شرایط صلاحیت زنجیر را برای دسته تجربه کانادایی آسان ‌تر می‌کند.

در حالی که تقریباً ۲ میلیون شغل در ماه آوریل گذشته از بین رفت شرایط کاری مهاجران بسیار تحت تاثیر قرار گرفت. به طور مشابه افرادی که در کانادا با مجوز کار زمان محدود حضور داشتند نیز ممکن است شغل خود را از دست داده باشند یا به خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا ساعات کمتری را کار کنند. ممکن است این موضوع شرط داشتن تجربه کاری حداقل یک سال برای واجد شرایط شدن در دسته تجربه کانادایی را از آنها بگیرد.

کاهش شرط تجربه کاری از ۱۲ ماه به ۹ ماه یا ۶ ماه ممکن است به برخی از افراد اجازه دهد که بتوانند در دسته تجربه کار کانادایی در پول نامزدها قرار گیرند.

 

گزینه چهارم: افزایش ظرفیت برنامه کاندیدای استانی برای استان‌ها

اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا ظرفیت بیشتری به استان‌ها و مناطق می‌دهد تا بتوانند در انتخاب نامزد مهاجرتی به طور آزادانه عمل کنند، و از این رو می توانند ظرفیت گزینش افراد مجاز از طریق برنامه کاندیدای استانی را افزایش دهند. برای مثال، اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا می تواند به استان‌ها بگوید که ظرفیت‌های افزایش یافته تنها برای انتخاب تابعان موقتی است که در حال حاضر در منطقه یا استان زندگی می کند.

 

گزینه پنجم: راه اندازی برنامه های پایلوت جدید فدرال

دولت فدرال نمی‌تواند برنامه‌های پایلوت جدیدی را برای حمایت از نیازهای بازار کار کانادا راه اندازی کند. پایلوت ها می توانند برای حداکثر ۵ سال برقرار باشند و سالانه به ۲۷۵۰ متقاضی اصلی اجازه پذیرش دهند.

با این وجود این گزینه برای افزایش ظرفیت های مهاجرتی برای صدها هزار تابع موقتی که در حال حاضر در کانادا زندگی می کنند کافی نیست.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram