ردکردن این
در سال 2020 مهاجران کانادا در کجا اقامت پیدا کردند?

تاریخ انتشار

در سال 2020 در سرتاسر کانادا شاهد افت مهاجرت بودیم. با نظر به آینده، کانادا در حال حاضر از برنامه ی برنامه ریزی شده اش، یعنی پذیرش 401000 مهاجر در سال جاری، فراتر رفته است.

درحالیکه افت مهاجرت در کانادا در سال 2020 در سرتاسر کانادا دیده می شد، نشانه های اولیه حاکی از این است که اکثر استان ها تا پایان سال جاری شاهد جبران میزان پذیرش ها خواهند بود.

شیوع ویروس کرونا، مهاجرت به کانادا را در سال گذشته از  سال 1998 تا کنون به پایین ترین سطح خود رسانده است. در نتیجه، کانادا پذیرای 184000 مهاجر جدید در کشور بود.

کانادا پیش از محدودیت های سفر و اختلالات دیگر ویروس کرونا که موجب شد تعداد تازه واردان در کشور در آغاز ماه مارس کاهش یابد، آغاز خوبی در سال 2020 داشت.

این کاهش استان ها و مناطق را تحت تاثیر قرار داد. با این وجود، الگو های اقامت مهاجران بیش از حد تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار نکرفت.

مهاجرت به بزرگترین استان کانادا، انتاریو، در سال 2020 به میزان نصف تا 83000 مهاجر افت پیدا کرد. سهم انتاریو از تمام مهاجران به کانادا در مقایسه با سال 2019 ، با پذیرش 45 درصد از تازه واردان به کشور بدون تغییر باقی ماند.

بریتیش کلمبیا دومین استان پیش رو برای تازه واردان بود، چنانکه کمتر از 30000 مهاجر، یا 15 درصد از تعداد کل، را در استان پذیرفت.

کبک به سومین جایگاه رسید و جلوتر از آلبرتا قرار گرفت، این استان در سال 2020 بیش از 25000 مهاجر را پذیرفت. سهم کبک تا 14 درصد افزایش یافت که در سال گذشته 12 درصد بود. یک دلیل برای این امر اینست که کبک نسبت به اکثر استان ها سهم بیشتری از خانواده و مهاجران دسته پناهجو را دارد و پذیرش تازه واردان تحت دسته های اصلی به طور چشمگیری کاهش نیافتند.

سهم ملیت آلبرتا برای تازه واردان در سال 2019 تا 13 درصد کاهش یافت در حالیکه در سال 2020 این میزان 12.4 درصد بود. منیتوبا و ساسکچوان نیز شاهد کاهش سهم های خود بودند. سهم منیتوبا از 5.5 درصد در سال 2019 به 4.7 درصد در سال 2020 رسید، در حالیکه افت ساسکچوان از 4.6 درصد به 4 درصد رسید.

نمایش خبر  توافق جدید کانادا-اکراین برای افزایش مهاجرت

چهار استان آتلانتیک (نوا اسکوشیا، نیو برانزویک، جزیره پرنس ادوارد، و نیوفاندلند و لابرادور) نیز در سال 2019 از 5.2 درصد به 4.7 ردصد در سال 2020 رسید.

نگاهی به آینده: کدام استان ها در سال 2021 میزان پذیرش مهاجر خود را جبران می کنند؟

در ماه اکتبر سال گذشته، کانادا اعلام کرد در سال 2021 بیش از 401000 مهاجر را می پذیرد. در حال حاضر، کانادا بدنبال تغییر وضعیت مقیمان موقت به اقامت دائم است. کانادا با برگزاری دراو تاریخی اکسپرس انتری در 13 فوریه گام مهمی در جهت هدف خود بر داشت. اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا از 27332 متقاضی برای درخواست اقامت دائم دعوت به عمل آورد. تمام این متقاضان تحت دسته تجربه کانادایی قرار گرفتند و اداره مهاجرت کانادا برآورد می کند 90 درصد از آنها در کشور اقامت دارند.

در یک مصاحبه جدید با بلومبرگ، وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو مشخص کرد که کانادا در ماه ژانویه 26000 متقاضی جدید را در کشور پذیرفت. او نیز اعلام کرد که سطوح مهاجرت تقریبا در مقایسه با همین زمان در سال 2020 تقریبا 10 درصد بیشتر بود و کانادا از برنامه ریزی خود 40 درصد جلوتر بود.

سوالی که مطرح است اینست که آیا جبران سطوح مهاجرت در سرتاسر کانادا اتفاق خواهد افتاد یا خیر. اکسپرس انتری روش اصلی ای است که کانادا از طریق آن نیرو های کار متخصص را در کشور می پذیرد. طبق گزارش سالانه اکسپرس انریت که اخیرا توسط اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا منتشر شده است 92 درصد از مهاجران اکسپرس انتری ساکن آلبرتا، بریتیش کلمبیا و انتاریو هستند.

در سال 2019، 62 درصد از مهاجران اکسپرس انتری  اعلام کردند قصد اقامت در انتاریو را دارند. عوامل مختلفی حاکی از اینست که انتاریو باید شاهد افزایش چشمگیر ورود مقیمان دائمی در سال جاری در کشور باشد. علاوه بر پول بزرگ مقیمان دائمی که از طریق اکسپرس انتری و برنامه کاندیدای مهاجرتی در سال 2021 به افامت دائم می رسند، انتاریو نیز می تواند برای حمایت از سطوح مهاجرتی مورد نظر خود بر مهاجران دسته خانواده تمرکز داشته باشد. انتاریو پذیرای اکثر مهاجران دسته خانواده در کشور است، و مهاجران دسته خانواده از محدودیت های سفر ویروس کرونا کانادا معاف هستند.

نمایش خبر  مهاجرت کانادایی: گامی برای کمک به مقیمان دائمی تایید شده

بریتیش کلمبیا نیز مانند انتاریو در سال جاری تصمیم به جبران جدی وضعیت اقتصادی می گیرد. شایان ذکر است که این استان هر هفته دراو های برنامه  کاندیدای استانی را برگزار می کند که از تعداد زیادی از افرادی در استان دعوت می کنند تا وضعیت اقامت خود را به اقامت دائم تغییر دهند.

درحالیکه آلبرتا می تواند انتظار افزایش مهاجر از طریق اکسپرس انتری را داشته باشد تصمیم گرفته است تا پذیرش از طریق برنامه کاندیدای مهاجرتی آلبرتا را در سال جاری کاهش دهد در حالیکه  اقتصادش در حال جبران وضعیت است.

مبهم است که آیا ساسکچوان، منیتوبا، و استان های آتلانتیک شاهد جبران سهم مهاجرت کانادایی خود در سال جاری هستند یا خیر. تمام شش استان بیش از استان های ذکر شده، برای جذب مهاجران بیشتر بر برنامه های کاندیدای استانی تمرکز دارند. و از اینرو، در حال حاضر نمی توانند بر پذیرش مهاجران از طریق برنامه کاندیدای استانی که از خارج از کانادا ورود پیدا می کنند حساب کنند. در حالیکه این چالش برای برنامه کاندیدای استانی برای انتاریو نیز مطرح است، بریتیش کلمبیا و آلبرتا، می توانند کمبود خود را از طریق اکسپرس انتری جبران کنند.

با این وجود، احتمال بالایی وجود دارد که ساسکچوان، منیتوبا و استان های آتلانتیک نیز از جبران کمبود های مهاجرتی در سال جاری بهره مند شوند.  آنها نیز از تغییر وضعیت مقیمان موقت به مقیمان دائمی از سوی اداره مهاجرت کانادا بهره مند می شوند، زیرا هر یک از آنها خود میزبان تعداد زیادی دانشجوی بین المللی هستند. اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است برای رسیدن به هدف مهاجرت ملی خود در سال جاری ضوابط بیشتری را برای اکسپرس انتری در نظر خواهد گرفت و این ضوابط پیش رو می توانند کمک کنند تا این استان های کوچکتر شاهد پیشرفت بیشتری باشند. علاوه بر این، این شش استان می توانند برای تغییر وضعیت مقیمان موقت خود که در حال حاضر در استان های خود زندگی می کنند با اداره مهاجرت کانادا همکاری کنند تا  از طریق پایلوت مهاجرتی آتلانتیک و روند های برنامه کاندیدای استانی مهاجرت کنند.

نمایش خبر  کانادا تا پایان سال ۲۰۲۱ پذیرای ۶۰۰۰ پرستار در منزل خواهد بود

در نهایت، کبک نیز رویکرد خود را به نحوی تغییر داد تا به هدف 44500  برای سال 2021 برسد. در حالیکه محدودیت های سفر در زمینه پذیرش مهاجران  از طریق برنامه نیروی کار متخصص در کبک موانعی را ایجاد خواهد کرد، این استان می تواند از طریق پذیرش بالا در دسته خانواده و همچنین آسان سازی تغییر وضعیت اقامت دائم برای نیروی های کار متخصص از طریق روش هایی مانند برنامه تجربه کانادایی به اهدافش برسد. مسیر در نظر گرفته شده برای  فرشتگان نگهبان نیز با در نظر گرفتن تعداد پناهجویان در استان که برای مبارزه با ویروس کرونا در خط مقدم مشغول به کمک هستند کمک کننده خواهد بود.

تاکید بر این نکته که اداره مهاجرت کانادا و استان ها بدنبال پذیرش در طول شیوع ویروس کرونا هستند تا بتوانند تعداد کاهش یافته را جبران کنند نیز مهم است. این یک تطبیق سیاست موقتی است و اداره مهاجرت کانادا اخیرا اعلام کرده است که بدنبال دعوت از مهاجران بیشتر پس از برداشته شدن محدودیت های سفر خواهد بود. ضمنا، افرادی که خارج از کشور هستند می توانند درخواست خود را ثبت کنند و افرادی که به کشور می رسند نیز می توانند انتظار داشته باشند که پس از بهبود شرایط ویروس کرونا شرایط مهاجرتی در کانادا نیز بهبود یابد.