توقف اعطای شهروندی به نوزادان خارجی؟ 2019

دبیرکل حزب لیبرال Joe Peschisolido، تلاش بر این دارد تا بتواند وزرای کابینه را متقاعد سازد تا از اعطای شهروندی کانادا به نوزادانی که به واسطه ورود والدین آنها قبل از تولد فرزند از طریق ویزای توریستی در کانادا متولد می‌شوند جلوگیری شود.

طی سال‌های اخیر تعداد نوزادانی که از این طریق شهروندِ کانادا می‌شوند افزایش قابل توجهی داشته است. بالاترین درصد افزایش، درشهر ریچموند  استان بریتیش کلمبیا مشاهده می‌گردد.  دبیرکل حزب لیبرال معتقد است زایمان توریست‌ها باید تحت کنترل دولت درآید تا این خارجیان نتوانند از قوانین شهروندی کانادا سوء استفاده نمایند.

تعداد نوزادان به دنیا آمده از ملیت‌های متفاوت تنها در بیمارستان ریچموند در استان بریتیش کلمبیا به 384 نوزاد در سال گذشته رسید و همچنان در سال 2018 نیز با افزایش قابل توجهی روبه‌روست. این در حالی‌ست که در سال‌های قبل آمار تولد این نوزادان در همین بیمارستان حتی به 20 مورد در سال هم نمی‌رسیده است.

بر اساس آمار سازمان بهداشت استان بریتیش کلمبیا، 384 نوزاد متولد شده از خارجیانی که دارای موقعیت اقامت موقت به عنوان توریست در کانادا هستند، 20 درصد کل آمار متولدین سال در این بیمارستان را تشکیل می‌دهد.

بر اساس قوانین شهروندی کانادا، نوزادانی که در خاک کانادا متولد میشوند، بدون در نظر گرفتن وضعیت اقامتی والدین شان،  شهروند کانادایی محسوب می‌گردند. آقای Joe Peschisolido ، دبیرکل حزب لیبرال که خود نماینده استیوستون-ریچموند شرقی است، می‌گوید: «تمامی صنایع وابسته به صنعت گردشگری و صاحبان کسب و کار در این زمینه با آگاهی از این قانون و تبلیغات گسترده برای جذب متقاضیان ویزای توریستی درروند این افزایش تاثیر گذار بوده اند.»

مطلب مرتبط
عشق مرزی نمی شناسد: نحوه اسپانسر کردن همسر – قسمت دوم

متقاضیانی که شانس درخواست اقامت دائم کانادا را ندارند و واجد شرایط هیچ یک از برنامه‌های مهاجرتی نمی‌باشند، با انتخاب کانادا برای محل تولد نوزادشان تضمین اخذ شهروندی این کشور را برای فرزندشان مهیا می‌سازند.

در سال 2017 مسئولین اداره بهداشت استان بریتیش کلمبیا شکایت خود را به دادگاه استان برای مبلغ 312595 دلار صورت‌حساب‌های پرداخت نشده مرتبط با تولد نوزادان خارجی ارائه نمودند. برخی از این والدین توریست پس از مدت کوتاهی ازتولد فرزندشان بدون پرداخت صورت حساب بیمارستان به اقامت موقت خود پایان داده و از کانادا خارج شده اند. در این راستا Peschisolido نیز یک درخواست الکترونیکی پارلمانی را، به منظور پایان دادن به این «سوءاستفاده‌ها» و «اقدامات بیهوده» برای ممنوع کردن زایمان توریست‌ها برای احمد حسین، وزیر مهاجرت، و رلف گودیل، وزیر امنیت عمومی ارسال نمود.

کشور‌های استرالیا و نیوزیلند نیز سال‌ها با همین امر مواجه بودند و نهایتاً جهت جلوگیری از افزایش زایمان‌های توریست‌ها، قوانین شهروندی خود را مرتبط با تولد نوزادان خارجی بود،  تغییر دادند. در حال حاضر تنها در صورتی که حداقل یکی از والدین شهروند یا اقامت قانونی موقت و یا دائم  داشته باشد،  فرزند متولد شده در خاک  استرالیا و یا نیوزیلند می‌تواند شهروندی این کشورها را بدست بیاورد.

آقای Peschisolido گفت: این درست است زنان بارداری که با هدف وضع حمل فرزندشان به کانادا سفر می‌کنند، از قانون سرپیچی نکرده‌اند، اما آنها افسران مهاجرت را با پنهان کردن هدف سفرشان به کانادا فریب می‌دهند.

مطلب مرتبط
آغاز جبران وضعیت اقتصادی پس از دوران ویروس کرونا با ورود مهاجران و دانشجویان بین المللی

بر اساس قوانین اداره شهروندی، پناهندگی، و مهاجرت، چنانچه متقاضی ورود به کانادا اطلاعات غلط یا مدارک نادرست ارائه دهد، اداره مهاجرت و یا افسران مرزی میتوانند از ورود متقاضی و یا پذیرش درخواست وی جلوگیری کنند و بدین دلیل  متقاضی میتواند با 5 سال ممنوعیت درخواست مواجه گردد. منتقدین بر این باورند که عدم اعلام نیت زایمان در این کشور هنگام ورود این مادران نیز خود ارائه اطلاعات غلط و یا پنهان واقعیت‌ها محسوب میگردد و این عدم رعایت قوانین محسوب می‌گردد.

بر این اساس وی معتقد است: «زایمان توریستی اشتباه است و نه تنها سیستم مهاجرتی و سیستم مراقبت بهداشتی ما را تضعیف می‌کند بلکه رعایت حقوق شهروندان کانادا را نیز که هر ساله مالیات بر درآمد خود را پرداخت می‌کنند تا از سرویس‌های خدماتی مناسبی بهره گیرند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مالیات‌های پرداخت شده توسط شهروندان و مقیمان کانادا باید صرف ارائه سرویس به آنان گردد نه خارجیانی که به قصد سوء استفاده از سیستم مهاجرتی و شهروندی کانادا به عنوان توریست به کانادا وارد می‌شوند و پس از تولد فرزندشان موفق به اخذ شهروندی برای وی می‌گردند.»

وزیر بهداشت استان بریتیش کلمبیا  Laura Heinze، نیز  در پاسخ به منتقدان گفت «وی تحت هیچ شرایطی از زایمان‌های توریستی حمایت نمی کند. و آنچه به مهاجرت و شهروندی ارتباط دارد، مسئولیت آن با دولت فدرال است. وی افزود ، افرادی که دارای اقامت توریستی هستند ملزم به پرداخت هزینه‌های پزشکی  به صورت آزاد  و بدون استفاده از کمک‌های دولتی هستند. پرداخت هزینه‌های سنگین بیمارستان و خدمات پزشکی قبل و یا بعد از تولد برای بسیاری از این والدین  مسئله مهمی نیست و توانایی پرداخت آن را دارند و اکثر این افراد از تمکن مالی بسیار قوی در کشورشان برخورهستند.»

مطلب مرتبط
اونتاریو در دراو مشاغل تخصصی از ۹۸۶ متقاضی برنامه کاندیدای استانی دعوت میکند

بر اساس اظهارات وی تولدهای مربوط به افراد غیرمقیم 2% از کل 44000 نوزاد به دنیا آمده در مدت یک سال در استان بریتیش کلمبیا را تشکیل می‌دهد.

به منظور جلوگیری از تولد فرزندان خارجیان در کانادا یک نظر خواهی عمومی تهیه شده است که همگان تا تاریخ 17 جولای فرصت خواهند داشت تا نظر مثبت و یا منفی خود را در این زمینه اعلام نمایند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram