تعلیق موقت برنامه اخذ اقامت پس از تحصیل در استان کبک

بنا به اطلاعیه رسمی دولت کبک برنامه تجربه کبک (PEQ)، از تاریخ 10 جولای 2019 تا 1 نوامبر 2019، به طور موقت برای فارغ‌التحصیلان استان کبک بسته شد. علت اصلی تعلیق این برنامه را اولویت جذب متقاضیانی که در این مدت در استان کبک، مشغول به کار بوده‌اند، اعلام کردند.

کسری متخصصان ماهر و نیمه ماهر در استان کبک و درصد بالای نیاز این استان نسبت به استان‌های دیگر به تامین سریع نیروی کار باعث شده است تا اداره مهاجرت استان تصمیم بگیرد تمرکز خود را به روی متقاضیانی بگذارد که دارای تجربه کار در کبک هستند. بنابراین تمامی افرادی که دارای سابقه کار در کبک هستند و دارای پروفایل فعال در آریما هستند در اولویت گزینش قرار می‌گیرند.

این تعلیق موقت این امکان را به مسئولان اداره مهاجرت استان فراهم می‌کند، تا هر چه سریع‌تر افرادی که دارای تجربه کاری در کبک هستند را از طریق سیستم آریما شناسایی و نسبت به ارسال دعوتنامه و صدور سی. اس. کیو در مدت زمان کوتاهی اقدام نماید.

بدیهی است کلیه افرادی که دارای حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در کبک هستند و قادر به ارائه نتیجه آزمون و یا گواهی مورد تایید اداره مهاجرت برای آگاهی به زبان فرانسه در حد ب2 هستند و یا این‌که دارای پیشنهاد کار از یکی از کارفرمایان کبک هستند، دارای شانس گزینش بسیار بالاتری نسبت به مابقی متقاضیان هستند. لزوم تشکیل پروفایل در اسرع وقت برای این متقاضیان در سیستم آریما از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطلب مرتبط
برنامه کاندیدای استانی منیتوبا از ۲۱۸ نامزد مهاجرتی دعوت به عمل می آورد

البته هنوز فارغ‌التحصیلان کبک که علاقه‌مند به ماندن در این استان هستند، می‌توانند برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل از دولت فدرال اقدام کنند و در کبک مشغول به کار شوند. زیرا سابقه کار امکان گزینش سریع  آنان را تحت برنامه پی. ایی. کیو برای برنامه تجربه‌داران کبک مهیا می‌سازد.

در این اطلاعیه دو گروه شامل استثنا می‌شوند و شامل این دوره تعلیق 10 جولای تا اول نوامبر نخواهند بود:

  1. فارغ‌التحصیلان خارجی که هنگام اعلام این اطلاعیه (10 جولای) دارای اجازه کار معتبر هستند و مجوزشان تا قبل از تاریخ 16 نوامبر 2019 منقضی خواهد شد.
  2. متقاضیان درخواست اقامت دائم، برنامه متخصصان کبک که فایل درخواست آنان بنا به تغییرات اخیر بسته شد و در زمان اعمال تغییرات (16 جون 2019) در کبک با مجوز کار و یا تحصیل حضور داشتند.

استان کبک متاسفانه همواره طی سال‌های گذشته سرمایه و انرژی زیادی را برای پذیرش متخصصان و متقاضیان تحصیل و کار به این استان انجام داده ولی متاسفانه اکثر این مهاجران پس از اخذ اقامت به استان‌های دیگر مهاجرت کرده‌اند و یا این‌که دانشجویان خارجی پس از اتمام دوره تحصیل و اخذ مجوز کار، کبک را ترک نموده‌اند. این امر باعث شده است تا این استان برای مقابله با کسری قابل توجه نیروی متخصص، تغییرات بسیاری را در نحوه گزینش متقاضیان اقامت در این استان برای مقابله با مهاجرت آنان به استان‌های دیگر وضع کند.

مطلب مرتبط
دیپورت مقیم دائم کانادایی به خاطر جرایم جدی

در گذشته متقاضیان برنامه متخصصان کبک را به علت سهولت درخواست انتخاب می‌کردند و در واقع پس از اخذ اقامت به استان‌های دیگر مهاجرت می‌کردند با این تغییرات تنها متقاضیانی که واقعا قصد اقامت در این استان را دارند واجد شرایط درخواست خواهند بود.

مسئولان اداره مهاجرت بر این اصل اعتقاد دارند آگاهی به زبان فرانسه و داشتن سابقه کار و پیشنهاد کار در این استان از عواملی هستند که مهاجران را در کبک نگه خواهد داشت و موجب می‌شود تا درصد بالای آمار مهاجرت پس از اخذ اقامت به میزان قابل توجهی کاهش یابد.