ترامپ چگونه موجب افزایش مهاجرت از ایالات متحده به کانادا شد.

نگاهی بر اینکه چرا مهاجرت ایالات متحده به کانادا افزایش یافته است. تنها در مورد ترامپ نیست.

مهاجرت نیروی کار متخصص از ایالات متحده به کانادا در حال افزایش است.

هر ساله کانادا حدود ۶۰ درصد از تابعان دائمی خود را تحت برنامه ‌های مهاجرتی دسته اقتصادی می پذیرد. علاوه بر این، تحت دسته خانواده تنها پذیرای ۲۵ درصد است و ۱۵ درصد باقی مانده بر اساس دلایل انسان دوستانه و پناهجویی است.

وقتی به تنهایی در مورد مهاجرانی که از ایالات متحده در دسته اقتصادی وارد می‌شوند متمرکز می‌شویم می‌بینیم که  تعداد مهاجران وارد شده به کشور از سال ۲۰۱۵ افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

ممکن است اینگونه تصور شود که هدف از مورد توجه قرار دادن سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ ارزیابی تأثیر رئیس جمهور دونالد ترامپ و مهاجرت کانادا است.

با این وجود، استفاده از سال ۲۰۱۵ به عنوان یک دوره مرجع تنها به این دلیل  مفید است که نشانگر سالی است که اداره مهاجرت پناهجویی و تابعیت کانادا روش های بررسی درخواست های دسته اقتصادی را مورد بازبینی قرار داد. در آن سال اکسپرس انتری را به عنوان یک روش سریع پویا برای بررسی درخواستهای نیروی کار متخصص معرفی کرد.

تعداد مهاجرانی که  تحت اکسپرس انتری از ایالات متحده به کانادا می آیند افزایش یافته است. بعد از راه اندازی اکسپرس انتری در سال ۲۰۱۵ تنها ۶۰۰ نفر از تابعان ایالات متحده توانستند دعوت نامه درخواست اقامت دائم را به دست آورند. سال گذشته این میزان بیش از ۱۰ هزار نفر بود.

اما سوال مهم این است که چه مقدار از این تعداد به خاطر تاثیر دونالد ترامپ بوده است؟

 

مطلب مرتبط
مهاجرت : پورتال جدید کبک کلیدی برای اشتغال سریع مهاجران2019

مهاجرت از ایالات متحده به کانادا

ایجاد تمایز میان شهروندان ایالات متحده که به کانادا مهاجرت می کنند و تابعان ایالات متحده که به کانادا مهاجرت می کنند مهم است.

اکثر افرادی که به عنوان نیروی کار متخصص به شمال قاره آمریکا نقل مکان میکنند در واقع تابعان ایالات متحده هستند. آنها افرادی هستند که برای دلایل مختلف در ایالات متحده زندگی می‌کنند، به عنوان یک نیروی کار یا دانشجو، و سپس تصمیم گرفته اند که می‌خواهند در کانادا اقامت دائم داشته باشند.

تعداد شهروندان ایالات متحده که تحت مهاجران دسته اقتصادی وارد کانادا می شوند نیز از سال ۲۰۱۵ افزایش چشمگیری داشته است. در سال 2019 این تعداد برابر با 4800 نفر بود در حالی که در سال 2015 تعداد افراد 3300 بود.

ممکن است مردم این موضوع را به ترامپ نسبت دهند اما با این وجود نسبت دادن این کاهش به رئیس جمهور دونالد ترامپ اشتباه است.

به طور نسبی شهروندان ایالات متحده حدود ۲ درصد از مهاجران جدید دسته اقتصادی را تشکیل می‌دهند که از سال ۲۰۱۵ به کانادا وارد شده‌اند.

دلیل اینکه بیشتر شهروندان ایالات متحده که در این دوره به کانادا وارد شده اند بیشتر  است به خاطر این است که کانادا سطوح مهاجرتی کلی خود را از ۲۷۲۰۰۰ در سال ۲۰۱۵ تا ۳۴۱۰۰۰ در سال ۲۰۱۹ افزایش داده است.

بنابراین دونالد ترامپ نمی‌تواند در این مورد تاثیرگذار بوده باشد

 

در مورد تابعان ایالات متحده که به کانادا مهاجرت می کنند شرایط چگونه است؟

تاثیر ترامپ احتمالا یکی از فاکتورهای افزایش مهاجرت میان تابع آن ایالات متحده است.

اطلاعات اکسپرس انتری اداره مهاجرت کانادا نشان می‌دهد که بیش از ۱۰ هزار فرد که در ایالات متحده سکونت دارند در سال ۲۰۱۹ دعوت نامه اقامت دائم خود را به دست آورده اند. این نمودار در سال ۲۰۱۸ رقم ۱۰ هزار را نشان می‌داد اما در سال ۲۰۱۷ این تعداد برابر با ۶ هزار و در سال ۲۰۱۵ برابر با ۶۰۰ نفر بود.

مطلب مرتبط
OECD از سیاست گذاران می‌خواهد تا مانع بحرانی شدن ویروس کرونا شوند

اداره اطلاعات IRCC بر این تصور است که ۸۵ درصد از این افراد شهروندان ایالات متحده نبودند که در زمان صدور دعوت نامه در ایالات متحده سکونت داشتند. با کم کردن تعداد کل دعوت نامه ها از تعداد شهروندان ایالات متحده که دعوت نامه دریافت کردند به این نتیجه دست یافتیم ( تعداد کل ۱۰۲۰۰ دعوتنامه از ۱۶۴۰ شهروند ایالات متحده کم شد)

یک توضیح این است که کل مهاجرت کانادا افزایش یافت و اداره مهاجرت کانادا همواره در طی این دوره در حال رسیدگی به درخواست ها از طریق اکسپرس انتری بوده است. با این وجود این موضوع نمی تواند رشد ۲۰ برابری موفقیت تابعان ایالات متحده  را توضیح دهد.

عوامل دیگری وجود دارند که باید آنها را مورد توجه قرار داد و ترامپ یکی از آنهاست.

در صورت نبود شواهد و مستحکم نمی‌ توانیم فرض کنیم که رابطه‌ای میان ریاست جمهوری ترامپ و افزایش مهاجرت ایالات متحده وجود دارد. با این وجود ممکن است که ابهامات و وضعیت نامشخص مهاجرت در ایالات متحد به مهاجرت تابعان ایالات متحده به کانادا کمک کرده باشد.

مهم است به خاطر داشته باشیم، در حالیکه ترامپ به این موضوع کمک نکرده است،آینده نامشخص مهاجرت در ایالات متحده دهه ها است که وجود دارد . اگرچه ایالات متحده جمعیتی دارد که ۹ برابر جمعیت کانادا است و بازار کار آن اشک برابر بزرگتر از بازار کار کانادا است است هر ساله به همان تعداد که کانادا مهاجر می پذیرد، پذیرای مهاجران است.

مطلب مرتبط
اداره مهاجرت کانادا پورتال درخواست آنلاین را برای ۷ برنامه مهاجرتی راه ‌اندازی می‌کند

این بدان معنا است که فرصت های کافی برای افرادی که به دنبال اقامت دائم در ایالات متحده هستند وجود ندارد.

این موضوع مدت ها قبل از ترامپ برقرار بود و همچنان تا انتخابات بعدی ریاست جمهوری در تاریخ سوم نوامبر ادامه خواهد داشت. بدون نظر به اینکه چه کسی در انتخابات برنده می شود، بعید است که ایالات متحده سطح پذیرش مقیمان دائمی را به سطحی ارتقا دهد که تقاضای نیروی کار متخصص خواستار ورود به ایالات متحده و کارفرمایان امریکایی را برآورده سازد. با آغاز ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ رئیس جمهور و کنگره بر وضعیت اقتصادی آمریکا پس از دوران ویروس کرونا متمرکز خواهند بود.

در عمل، برای سیاستمداران بررسی پذیرش مهاجران بیشتر با توجه به رکود جاری در ایالات متحده که از شیوع ویروس کرونا ناشی می‌شود، دشوار است.

از این رو می توان انتظار داشت که مهاجرت در میان تابعان ایالات متحده در سالهای پیش رو بر قوت خود باقی خواهد ماند.

اطمینان دقیقا چیزی است که کانادا از زمان مهاجرت تابعان ایالات متحده از سال ۲۰۱۵ آنرا را برآورده کرده است. کانادا یک سیستم پایدار مهاجرتی با تعداد رو به افزایش فرصت ها برای مقیمان دائمی دارد به نحوی که نامزدهای موفق می‌توانند در طی شش ماه یا کمتر از وضعیت خود در کانادا مطمئن شوند. کانادا این سیستم را پیش از رسیدن ترامپ به ریاست جمهوری به راه انداخت و ورود افراد با استعداد از کشورهای جنوبی به آن کمک خواهد کرد.

 

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram