تاثیر انتخابات ایالات متحده بر مهاجرت کانادایی

چرا این احتمال وجود ندارد که نتایج انتخابات جذابیت کانادا برای استعدادهای جهانی ایالات متحده برای مهاجرت به کانادا را تحت تاثیر قرار دهد.

همانطور که ایالات متحده آرای تعیین برنده میان رئیس جمهور دونالد ترامپ و جو بایدن را می شمارد، نظر به  تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم مهاجرتی کانادا و همچنین تمایل افرادی که قصد دارند از ایالات متحده به کانادا مهاجرت کنند با نتایج انتخابات مهم است.

ممکن است این باور مطرح باشد که پیروزی ترامپ به کانادا در مورد جنگ بر استعداد جهانی کمک کند در حالی که پیروزی بایدن به ایالات متحده کمک خواهد کرد و آن را به جذابترین مقصد در دنیا برای استعداد های جهانی تبدیل خواهد کرد.

علی رغم نتایج نهایی انتخابات، کانادا همچنان مزیت های چشمگیر و مهمی نسبت به ایالات متحده در اختیار دارد.

 

ایالات متحده یک مشکل ریاضیاتی دارد

نتایج انتخابات به خاطر مشکلات ریاضیاتی که ایالات متحده دارد تغییر نخواهد کرد.

ایالات متحده ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۱۶۰ میلیون نفر از آنها نیروی کار هستند. در دهه های گذشته هر سال حدود ۱.۱ میلیون مهاجر را در کشور پذیرفته است. حدود ۱۰ درصد از آنها از طریق نیروی کار متخصص وارد کشور شده اند و ۷۰ درصد آنها تحت دسته خانواده موفق به ورود به ایالات متحده شدند،در حالی که ۱۴ درصد را نیز پناهجویان تشکیل می دهند.

مطلب مرتبط
برنامه های استانی برای جذب مهاجر

این بدان معناست که ایالات متحده پذیرای حدود ۰.۳ درصد از جمعیت به عنوان مهاجر بوده است در حالی که سرانه پذیرش نیروی کار متخصص به عنوان بخشی از نیروی کاری آن حدود ۰.۰۷ درصد است (یعنی ۱۱۰۰۰۰ مهاجرت نیروی کار متخصص تقسیم بر ۱۶۰ میلیون نیروی کار)

کانادا جمعیتی برابر با ۳۸ میلیون نفر دارد. تحت برنامه‌های جدید مهاجرتی برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲، کانادا قصد دارد تا پذیرای بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر در هر سال باشد که از سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد. این امر باعث می شود تا نرخ مهاجرت به یک درصد برسد. کانادا حدود ۲۰ میلیون نیروی کار دارد و قصد دارد پذیرای ۶۰ درصد از مهاجران به عنوان نیروی کار متخصص، ۲۵ درصد تحت دسته خانواده و ۱۵ درصد به عنوان پناهجو باشد.

در سال ۲۰۲۱ پذیرش نیروی کار متخصص کانادا حدود ۱.۲ درصد از نیروی کار او بود(۲۴۰ هزار نیروی کار متخصص تقسیم بر ۲۰ میلیون نیروی کار)

این بدان معنا است که گرچه میزان نیروی کار کانادا ۸ برابر کمتر از نیروی کار در ایالات متحده است، پذیرای دو برابر نیروی کار متخصص می باشد.

به خاطر تعداد کم ظرفیت‌های گرین کارت موجود که ایالات متحده باید ارائه دهد افراد با استعداد هم چنان شمال را برای رسیدن به اقامت دائم مورد توجه قرار می دهند.

مطلب مرتبط
مذاکرات نفتا و تاثیر آن بر مجوزهای کار2019

در واقع در پنج سال گذشته شرایط اینگونه بوده است.

 

کانادا اطمینان می دهد

وقتی کانادا در سال ۲۰۱۵ سیستم اکسپرس انتری را راه‌اندازی کرد ۶۰۰ دعوت نامه برای درخواست اقامت دائم به نامزدهای ارائه داد که در ایالات متحده زندگی می کردند. در سالهای اخیر این میزان به بیش از ۱۰ هزار دعوت نامه از سوی اداره مهاجرت پناهندگی و تابعیت کانادا در هر سال افزایش یافته است، اطلاعات حاکی از آن است که ۸۵ درصد از افراد شهروندان غیر آمریکایی هستند.

همچنین بطور قطعی نشان می دهد که افزایش نیروی کار متخصص که به دنبال مهاجرت از ایالات متحده به کانادا هستند تابعی از استعداد در ایالات متحده است.

نامزدهای موفق می‌توانند در طی شش ماه یا کمتر از طریق سیستم اکسپرس انتری به وضعیت اقامت دائم کانادایی برسند. این موضوع برای افرادی که در ایالات متحده کار می کنند بسیار جذاب است، در شرایطی که با وجود چندین سال زندگی در آنجا مطمئن نیستند که می توانند در نهایت گرین کارت بگیرند یا خیر.

عدم اطمینان برای نیروهای کار متخصص در ایالات متحده علی رغم نتایج انتخابات به خاطر مشکلات ریاضیاتی کشور پابرجا خواهد بود. نسبت به ظرفیت موجود برای گرین‌کارت متقاضیان در میان نیروهای کار متخصص و استعداد در نقاط دیگر دنیا برای گرین کارت بیشتر است.

علاوه برسیاستگذاران ایالات متحده اصلاحات مهاجرتی را به خاطر شرایط ناشی از ویروس کرونا در اولویت کار خود قرار نمی دهند. در عوض جلسه بعد کنگره بر جریان وضعیت اقتصادی آمریکا پس از دوران ویروس کرونا متمرکز خواهد بود. علاوه بر این ممکن است با توجه به نرخ بالای بیکاری در ایالات متحده،  تصویب اصلاح سیاست های مهاجرتی که وجود گرین کارت و ویزاهای موقتی بیشتر برای نیروهای کار متخصص را تضمین می کند دشوار باشد.

مطلب مرتبط
بیش از 80٪ از جمعیت کانادا از مهاجرت رشد می کند

با در نظر گرفتن عدم قطعیت که همچنان برقرار است،  نیروهای کار متخصص در ایالات متحده و نقاط دیگر دنیا تمایل دارند به کانادا بازگردند. علاوه بر پذیرش بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر در سال در کانادا، کانادا روشهای متفاوت دیگری را برای دانشجویان بین المللی و نیروهای کار خارجی موقتی در نظر دارد. همچنین کانادا تغییر مجوز کاری و تحصیلی به وضعیت اقامت دائم کانادایی را برای افراد آسانتر می کند که ویژگی جذاب دیگری برای این استعدادها می باشد.

تمام این بدان معنا است که ما نباید بیش از حد به انتخابات ایالات متحده توجه کنیم از این جهت که از یکسو کانادا را تحت تاثیر قرار می دهد یا از سوی دیگر توجه افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند را به سوی کانادا جذب می‌کند. علی رغم  تغییرات ناگهانی ایالات متحده و افزایش چشمگیر در سطوح مهاجرتی نیروهای کار متخصص، کانادا درصد بالاتری از پذیرش مهاجر را دارد.