بیانیه اقتصادی: مهاجرت عامل اصلی جبران وضعیت اقتصادی کانادا

وزیر امور مالی، کریستیا فریلند برنامه های مهاجرتی کانادا برای حمایت از رشد اقتصادی و ایجاد شغل در دوران شیوع ویروس کرونا را مطرح کرده است.

در تاریخ سی ام نوامبر وزیر امور مالی کانادا کریستیا فریلند برنامه های جدید دولت کانادا در مورد نحوه حمایت از وضعیت اقتصادی کشور در دوران شروع ویروس کرونا را منتشر کرد.

هر پاییز وزیر امور مالی کانادا وضعیت مالی و اقتصادی کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد. نسخه به روزرسانی شده سال ۲۰۲۰ این بازبینی با وجود شرایط ناشی از ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار بود.

پس از رکورد اقتصادی و کاهش شغل ها و فعالیت های اقتصادی با شروع شیوع ویروس کرونا در کشور، کانادا در ماههای تابستان شاهد بهبود در وضعیت اقتصادی بود. با این وجود میزان مبتلایان به ویروس کرونا در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است که منجر به تعطیلی مجدد بخش های خاصی از کشور مانند تورنتو شده است.

در اوایل سال جاری دپارتمان امور مالی کانادا عنوان کرد که کشور در طول دوران شیوع ویروس کرونا با ۴۳۰ میلیارد دلار کسری برای جبران وضعیت اقتصادی روبرو است. در به‌روزرسانی جدید این دپارتمان این میزان را با تغییر به ۳۸۱ میلیارد دلار مطرح کرد.

کانادا ضوابط و معیارهای مختلفی را در سال ۲۰۲۰ برای حمایت از وضعیت اقتصادی کشور و شغل هایی که به خاطر شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند پیش گرفت. چنین اقداماتی شامل دریافتی فوری کانادا است که کمک هزینه برای نیرو های کاری است که شغلشان تحت تاثیر شروع ویروس کرونا آسیب دید اقدامات دیگر مانند کمک هزینه برای اجاره و دستمزد به کارفرمایان بود.

مطلب مرتبط
گزینش متخصصین کبک از طریق سیستم «آریما» آغاز شد

بیانیه اقتصادی پاییز که به تازگی منتشر شده اشاره می کند که ویروس کرونا به طور چشمگیری تعداد تابعانی که بصورت دائمی و موقت به کشور وارد می‌شوند را کاهش داده است. این بیانیه نشان داده است که رشد جمعیت کانادا در سال جاری به یک درصد خواهد رسید در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ حدود ۱.۴ درصد بود. سطح پایین مهاجرت میزان رشد اقتصادی و نیروی کار کانادا را کاهش داده است .

برای تاکید بر اهمیت مهاجرت برای اقتصاد کانادا این بیانیه مشخص می کند که نیمی از رشد GDP واقعی کشور بین سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ به خاطر مهاجرت بوده است.

کانادا در حال حاضر برای برنامه های مهاجرتی خود پس از دوران ویروس کرونا آماده می شود به نحوی که می تواند از مهارت ها و استعدادهای تازه وارد آن پس از دوران شیوع استفاده کند تا بتواند رشد اقتصادی و شغل هایی که در این دوران از بین رفتند را جبران کند.

در اواخر ماه اکتبر وزیر مهاجرت کانادا، مارکو مندیچینو، بلند پروازانه ترین برنامه مهاجرتی در تاریخ کانادا را مطرح کرد. تحت برنامه مهاجرتی برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ به کانادا قصد دارد تا در هرسال بیش از ۴۰۰ هزار تابع دائمی جدید را در کشور بپذیرد.

مطلب مرتبط
هدیه سال نو: ثبت نام برای اسپانسر کردن پدر و مادرها شروع شد

بیانیه جدید عنوان می کند که دولت فدرال ۷۲ میلیارد دلار در اختیار اداره مهاجرت عناصری و تابعیت کانادا قرار خواهد داد تا بتواند سیستم مدیریت جهانی خود را مدرن کند و آن را به یک پلتفرم دیجیتال تبدیل کند و از سیستم های کاغذی موجود فاصله بگیرد.

هدف از این سرمایه گذاری کمک به سیستم مهاجرت دسته جهانی کانادا در جهت رسیدن به یکپارچگی در برنامه‌ها و خدمات ارتقا یافته به مراجعه کنندگان و تضمین ظرفیت داخلی و خدماتی بالا است که استعداد و مهارت های جدید می توانند برای جوامع کانادایی به ارمغان بیاورند.

براساس این بیانیه دولت کانادا متعهد می‌شود بین سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ حدود ۷۵۰ میلیارد دلار برای حمایت از سطوح بالاتر مهاجرتی در نظر بگیرد.

بخش بزرگ دیگری از برنامه سطوح مهاجرتی کانادا ورود تعداد بالایی از نیروهای کار متخصص به کشور از طریق سیستم اکسپرس انتری است. در هفته‌های گذشته اداره مهاجرت و پناهندگی و تابعیت کانادا بزرگترین دراو اکسپرس انتری خود را برگزار کرده است و از طریق آن ۵ هزار دعوت نامه اقامت دائم را صادر کرد. اداره مهاجرت و پناهندگی و تابعیت کانادا در روزهای آتی برای سومین هفته پیاپی یک دراو اکسپرس انتری برگزار خواهد کرد.

اکسپرس انتری یکی از پنج روش مهم مهاجرت کانادایی است که در انتظار نتیجه آن تا انتهای سال ۲۰۲۰ هستیم.

مطلب مرتبط
دیپورت مقیم دائم کانادایی به خاطر جرایم جدی