برنامه جدید، خدمات مختلفی در حوزه سلامت روان به مهاجران ارائه می دهد

برنامه سلامت روان و جسم مهاجران با ملاحظات فرهنگی و مراقبت های پیشگیرانه روانی طراحی شده است.

یک سازمان واقع در انتاریو در میان روند مهاجرت ، خدمات همه جانبه ای در زمینه سلامت روان برای تازه واردان به کانادا در نظر می گیرد.

این برنامه به نام سلامت روان و جسم مهاجران و تحت حمایت مالی اداره مهاجرت، پناهجویی و تابعیت کانادا(IRCC) به میزان 2.2 میلیون دلار، با اقدامات مشخصی طراحی شده است تا به روشی جامع و شخصی سازی شده نیازهای تازه واردان به کانادا را برآورده کند.

انجمن سلامت روان کانادایی، یورک ریجن و سوت سیمکو( CMHA- YRSS)- یکی از شعبه های یک سازمان غیر دولتی ملی که در مناطق تورنتو به یورک ریجن خدمت رسانی می کند- دنباله روی این اقدامات جدید با تمرکز بر بهبود سلامت روان و جسم برای مهاجران و پناهجویان 12 سال و بیشتر است.

بیشتر تحقیقات جاری بر سلامت روان مهاجران نشان می دهد که آنها بطور خاصی نسبت به برنامه های سلامت روان آسیب پذیر هستند. طبق یک تحقیق تازه منتشر شده از سوی اداره آمار کانادا و IRCC، وقتی مهاجران به کانادا وارد می شوند،  نسبت به جمعیت بدنیا آمده در کانادا در وضعیت سلامتی بهتری قرار دارند- پدیده ایی که “تاثیر مهاجر سالم” نامیده می شود.

با این وجود، بخاطر تنش ها و  استرس های تفاوت های فرهنگی، موانع زبانی و فرایند ادغام شدن با جامعه جدید، اغلب اوقات این مزیت سلامتی اولیه ناپدید می شود.

مطلب مرتبط
هدیه سال نو: ثبت نام برای اسپانسر کردن پدر و مادرها شروع شد

طبق گفته مدیر خدمات سلامت روان و جسم، خوان مارانان به خبر CIC، ” برخی از نگرانی های سلامت روان بخاطر جمعیت مهاچران شامل PTSD از تجربه های آنها در کشور خودشان، استرس های تطبیق فرهنگی، اندوه و ضرر است”.

” همچنین، مطالعات نشان می دهند که در جمعیت مهاجر و پناهجو، افزایش چشمگیری در عوارض تنش های روانی، افسردگی، اضطراب و تاثیرات ضربه های روحی دیده می شود”.

نهادهای مسئول رسیدگی به امور مهاجران و افراد شاغل در حوزه ارائه مراقبت های سلامت روان خدمات حمایتی را پیشنهاد می دهند که برای مهاجرانی که با این مشکلات روبرو می شوند در دسترس است، اما اکثر منابع موجود با واقعیت های منحصر بفرد و خاص حمعیت مهاجر طراحی نمی شوند.

برخی از افراد تازه وارد به کانادا نیز ممکن است از بسیاری از خدماتی که در اختیارشان است بی خبر باشند، این درحالی است که ممکن است افراد دیگر با وجود اطلاع از این خدمات تمایلی به دریافت کمک نداشته باشند.

برنامه جدید  CMHA- YRSS قصد دارد تا تمام این شکاف ها را مطرح کند. این برنامه که در آگوست پیشین آغاز به کار کرد شامل فعالیت های مختلفی در حوزه سلامت روان است. در میان این فعالیت ها می توان به ارزیابی سلامت جسمی و روانی، مشاوره و روان درمانی، ارتقا سلامت و آموزش، مشاوره خانواده، و خدمات خاص ضربه های روحی اشاره کرد.

مطلب مرتبط
اسکوشیابانک چطور از شما به عنوان یک تازه وارد به کانادا حمایت می کند

یک بخش مهم این برنامه ایجاد فضاهای ایمن برای ارائه خدمات مراقبت سلامت روان است.

براساس توضیحات مارانان، “از تعاریف به زبان مطلوب مشتریان استفاده می شود تا تضمین شود که خدمات برای آنها ارائه می شوند، ابزارهای نمایشی که برای این کار استفاده می شوند یکی از ابزارهایی هستند که به طور خاص برای مهاجران و پناهجویان طراحی شده اند. خدمات در فضایی متفاوت که برای افراد آشنا است ارائه خواهند شد.”

” همچنین به روش های مختلف توضیح تجربه های سلامت روان و تضمین اینکه نیازهای مذهبی و روحی مشتریان براورده می شود نیز توجه ویژه ایی خواهد شد.”

برنامه جدید  CMHA – YRSS با علم به اینکه مهاجران یک گروه گسترده هستند که هر یک از آنها به روش های مختلفی می توانند با استرس مقابله کنند و سبک زندگی های متفاوتی دارند، توسعه یافت. این امر ارائه خدمات برای هر فرد با توجه به شرایط ویژه و منحصر بفرد او را به امر مهمی تبدیل می کند.

بنابر این دلیل، آگاهی از سلامت روان که از نظر فرهنگی نیز متناسب است، در مورد اینکه این نهادهای خدمت رسان و ارائه کنندگان خدمات مراقبتی به مهاجران، چطور تشویق می شوند تا در فرایند ارائه خدمات مشارکت داشته باشند، نقش مهمی بازی می کند.

مطلب مرتبط
چرا نمی‌توانیم وارد کانادا شویم؟ جرایم کیفری و ممنوعیت ورود به کانادا 2019

به گفته مارانان، ” این  به معنای اقدام در جهتی است که تضمین کند افراد در این جوامع می دانند وقتی با تازه واردان کار می کنند به دنبال چه باشند، و همچنین از روش هایی که آنها بدان طریق تنش های ذهنی خود را توضیح می دهند مطلع هستند. همچنین از این طریق تجربه های تازه واردان و تجربه های مختلفی که ممکن است منجر به تنش های روانی آنها شود را نیز در نظر می گیرند”.

CMHA- YRSS برای این پروژه با احتمال دو سال تمدید، سه سال سرمایه دریافت کرد. از اینرو، بخشی از برنامه بر ظرفیت جامعه برای پاسخدهی به نیازهای تازه واردان و تضمین این تمرکز دارد که آنها در طول دوران این برنامه تحت حمایت باقی می مانند.

با جمعیت حال حاضر کانادا که برابر با 7.5 میلیون است، انتظار می رود تا سال 2036 تعداد مهاجران دو برابر شود، درک و حمایت از سلامت روان و جسم تمام تازه واردان به کشور به امری بسیار مهم تبدیل خواهد شد.

آغاز به کار برنامه سلامت روان و جسم مهاجران نشان می دهد که سازمانهای جوامع داخلی و دولت ها متعهد هستند تا تضمین کنند که تمام مردم ساکن کانادا به خدمات سلامت روان با کیفیت بالا و برابر دسترسی دارند تا به آنها کمک کند که زندگی موفق، با معنا و کاملی داشته باشند.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram