برنامه تجربه کار در کبک: تغییرات آغاز می شوند

اصلاحات پیشین اعلام شده PEQ در 22 جولای وارد عمل شد، که در پی آن درخواستهای دانشجویان بین المللی و نیروی کار موقتی خارجی تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

ضوابط جدید  تعیین صلاحیت برای برنامه تجربه کبکی(PEQ) در تاریخ 19 جولای توسط دولت استانی مطرح و در تاریخ 22 جولای وارد عمل شد.

PEQ، یک برنامه مهاجرتی است که در سال 2010 آغاز به کار کرد، این برنامه یک روند مهاجرتی محبوب است که مسیر پرسرعتی را برای اقامت دائم نیروی کار موقتی و دانشجویان بین المللی ساکن کبک فراهم می آورد.

در تاریخ 9 جولای، وزیر مهاجرت کبک اعلام داشت که افزایش طول تجربه کاری برای درخواستهای آتی ، در هفته های آینده اجرا خواهد شد.

از 22 جولای به بعد، نیروی کار  موقتی خارجی ملزم خواهند بود تا برای 24 ماه پی در پی در طول 36 ماه پیش از ثبت درخواست خود برای بررسی شرایط PEQ بطور تمام وقت مشغول به کار بوده باشند .

مقررات جدید نیز شامل یک شرط تجربه کار در کبک برای دانشجویان بین المللی است. دانشجویانی که در کبک مدرک دانشگاهی دریافت کرده اند یا دارای دیپلم کالج در کبک هستند ملزم هستند تا به مدت12 ماه در شغلهایی که در دسته بندی شغلهای ملی(NOC)، کد 0،A و B قرار می گیرند، کار کرده باشند.

مطلب مرتبط
تغییر قانون مهاجرتی کبک در کانادا؛ هزاران متقاضی باید دوباره درخواست دهند

دانشجویانی که دیپلم مطالعات تخصصی کبک(DEP) را دارند ملزم خواهند بود تا به مدت 18 ماه در دسته های 0,A,B و C کار کرده باشند. دانشجویانی که در شغلهای رده C کار میکنند در صورتی تحت مقررات جدید PEQ واجد شرایط شناخته می شوند که تجربه کاری آنها به برنامه مطالعاتی آنها در کبک مرتبط باشد.

تجربه کاری بدست آمده در طول یک دوره کارآموزی اجباری در یک برنامه مطالعاتی نیز ، حداکثر تا 3 ماه، معتبر در نظر گرفته می شود.

 

ضوابط موقتی

درخواستهای PEQ نیروی کار موقتی خارجی تحت مقررات قبلی پیش خواهد رفت، که مشخص می کند نامزدها یک مجوز کاری معتبر دارند یا مجاز به کار هستند و  از تاریخ 21 جولای 2020 در کبک بودند.

علاوه براین، دانشجویان بین المللی که دیپلمی گرفته اند که پیش از 1 ژانویه 2021 صادر شده است، نیز درخواستهای خود را مطابق با شرایطی پیش خواهند برد که پیش از اصلاحیه امروز وارد عمل شده بود.

با این وجود، مشخص نیست که این ضوابط موقتی چطور می توانند دانشجویانی که مطالعات خود را در ترم پاییز تمام کرده اند و کسانی که دیپلم خود را پس از 1 ژانویه گرفته اند را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

شرایط زبانی

علاوه بر تغییرات ایجاد شده در صلاحیت سنجی برای PEQ، این اصلاحیه شامل چندین تغییر دیگر نیز می باشد.

مطلب مرتبط
این برنامه مهاجرتی RNIP الزامات مهاجرتی را آسان می کند

زوج هایی متقاضی اصلی باید سطح “مقدماتی پیشرفته” در زبان فرانسه داشته باشند. دانستن زبان فرانسه با اثبات اینکه با موفقیت توانسته اند سه سال را بطور موقت صرف تحصیل در دبیرستان یا کالج و دانشگاه کرده اند و یا ارائه نتیجه آزمون زبان فرانسه  تایید می شود.

با این وجود این معیار تنها در 22 جولای 2021 وارد عمل خواهد شد.

نسخه نهایی تایید کننده تکمیل موفقیت یک دوره فرانسه سطح متوسط پیشرفته در موسسات معتبر در کبک دیگر بعنوان گواهی برای اثبات سطح خوب زبان فرانسه قابل قبول نخواهد بود؛ تنها نتایج تایید شده ازمون و نسخه هایی از مدرک مطالعات تکمیل  شده به زبان فرانسه قابل قبول خواهند بود.

 

چرا کبک این تغییرات را اعمال کرده است؟

دولت کبک می گوید، معیارهای صلاحیت سنجی برای PEQ را محدود کرده است زیرا این برنامه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. طبق اظهارات وزیر مهاجرت کبک، از سال 2010 تا 2019، سهم مدارک انتخابی کبک که بواسطه PEQ صادر شد از 5 درصد تا 86 درصد افزایش داشت.

آن گروه ها برای تجدید نظر در جهت تمدید موارد زیر فراخوانده می شوند؛ سالهای مورد نیاز تجربه کاری،  محرومیت از شغلهای با مهارت پایین، محرومیت براساس تسلط زبان همسر و  زمانهای ارزیابی شش ماهه که به تازگی معرفی شده است.

مطلب مرتبط
دانشجویان دارای گواهینامه پذیرش زودهنگام کبک منقضی می شوند

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram