برنامه‌ریزی کانادا برای جمعیت 55 میلیونی / افزایش جمعیت و موضوع مهاجرت در استان‌های مختلف

درحالیکه بیشتر کشورهای توسعه‌یافته در 50 سال آینده خود را با کاهش جمعیت روبه‌رو می بینند، کانادا از هم‌اکنون با آینده‌نگری هوشمندانه و سرمایه‌گذاری در زمینه مهاجرت، نه تنها با کاهش بلکه با افزایش جمعیت برای اقتصادی قوی‌تر برنامه‌ریزی می‌کند.

بنا به گزارشات اداره آمار کانادا، مهاجرت کلید اصلی رشد جمعیت در طی سال‌های آینده خواهد بود بطوری که جمعیت کانادا تا سال 2068، به 55 میلیون نفر خواهد رسید و از رقم جمعیت 37.1 میلیون نفری سال 2018، افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. در هر صورت با هر فرضیه‌ای که جمعیت کانادا رشد پیدا کند، سیاست‌گذاری افزایش جذب مهاجرین به این کشور که از دهه 1990 آغاز شده است، محرک اصلی رشد جمعیت این کشور تلقی می‌شود.

رشد جمعیت در استان‌های اونتاریو و آلبرتا، در 50 سال آینده بیش از سایر استان‌های کانادا پیش‌بینی می‌شود

اداره آمار کانادا پیش‌بینی می‌کند، در 25 سال آینده، جمعیت در برخی از استان‌ها و قلمروها، افزایش و در برخی دیگر کاهش بیابد.

همه فرضیه‌ها نشان‌دهنده این است که جمعیت استان اونتاریو در حال افزایش است، و برآورد می‌شود که تا سال 2043 جمعیت این استان به 20.4 میلیون نفر برسد، در حالی که در سال 2018 این رقم 14.3 بوده است.

میزان رشد جمعیت در استان آلبرتا، در 25 سال آینده، بیشترین میزان را در بین استان‌های دیگر کانادا خواهد داشت. جمعیت این استان در سال 2043 به 7.3 میلیون نفر خواهد رسید و نسبت به سال 2018 با افزایش 3 میلیون نفر مواجه خواهد شد و حتی از استان بریتیش کلمبیا پیشی خواهد گرفت.

مطلب مرتبط
کانادا به دنبال افزایش مهاجرت و گردشگری در تاندربی

استان‌های حاشیه اقیانوس اطلس، استان‌های مناطق دشتی کانادا شامل استان‌های آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا، کبک و قلمروها پیش‌بینی می‌شود جمعیت استان‌های مانیتوبا و ساسکچوان نیز در 25 سال آینده با رشد مواجه شود بطوری که مجموع جمعیت این دو استان تا سال 2043، بیشتر از جمعیت کبک خواهد بود. آمارهای بدست آمده حاکی از این است که میزان رشد جمعیت در کبک بسیار پایین‌تر از دیگر استان‌ها خواهد بود.

در سال 2018، سهم کبک از جمعیت کل کانادا، 22.6درصد بوده است، و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2043، این درصد به 20.1 و یا 20.6 برسد.

برخی فرضیه‌ها نشان‌دهنده رشد منفی جمعیت در استان‌های حاشیه اقیانوس اطلس می‌باشد و یا اینکه سهم این استان‌ها از جمعیت کل کانادا، نسبت به سال 2018 در طی 25 سال آینده ثابت و یا کاهش خواهد یافت. این در حالیست که حتی جمعیت سه قلمرو کانادا نیز طی 25 سال آینده سیر افزایش را طی خواند نمود.

بنابراین به نظر میرسد میزان جذب مهاجرین در استان کبک نسبت به استان‌های دیگر به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram