بررسی پرونده‌های مهاجرتی سریعتر می‌شود 2019

اداره شهروندی کانادا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد مدت بررسی پرونده‌های درخواست متقاضیان را کوتاه‌تر می‌کند. این خبر امیدوارکننده برای بسیاری از متقاضیان سرنوشت‌‌ساز است. برنامه زمان‌بندی جدید جایگزین روش قدیم بررسی خواهد شد.

براساس این اطلاعیه رسما از تاریخ 31 جولای زمان‌بندی بررسی جدید به اجرا درخواهد آمد.

پیرو این اطلاعیه در تاریخ 9 آگوست 2018 اداره مهاجرت کانادا اعلام نمود متقاضیان برنامه‌های زیر در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت:

 • برنامه تکفل والدین، پدربزرگان و مادربزرگان
 • ‌برنامه‌های استانی
 • برنامه متخصصان کبک
 • برنامه کارآفرینی استارت‌آپ
 • پذیرش از طریق سیستم بشردوستانه

زمانبندی‌های تعیین شده به متقاضیان علاقمند به درخواست فرصت می‌دهد تا دورنمایی از مدت زمان بررسی پرونده درخواست خود تحت هر برنامه مهاجرتی از روزی که اقدام به درخواست می‌کنند (تحت شرایط عادی) داشته باشند.

وزیر مهاجرت کانادا، احمد حسین، در خصوص مدت زمان‌های تعیین شده برای بررسی پرونده‌های مهاجرتی می‌گوید: «بروزرسانی دوره بررسی درخواست برنامه‌های مختلف مهاجرتی کانادا یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت  ایجاد اطمینان از دقیق بودن بررسی پرونده و همزمان سرعت بخشیدن در پاسخ به درخواست‌های دریافتی است. علاوه بر این امکان ‌برنامه‌ریزی برای ورود را به متقاضیان خواهد داد تا با سهولت بیشتری به کانادا مهاجرت کند.»

جدول ذیل خلاصه‌ای از مدت زمان بررسی درخواست‌های متقاضیان پس از تاریخ 10 ماه اوت 2018 در شرایط عادی  برای برنامه‌های مهاجرتی فوق‌الذکر است:

مطلب مرتبط
توافق جدید کانادا-اکراین برای افزایش مهاجرت

پیش از این  به روز رسانی، اداره مهاجرت مدت زمان بررسی پرونده‌های مربوط به اقامت دائم را براساس داده‌های گذشته تخمین می‌زد. در واقع مدت زمان بررسی  همیشه بر اساس میانگین 80 درصد مدت زمان بررسی پرونده‌ها در سال‌های گذشته در نظر گرفته می‌شد.

از این پس، مدت زمان بررسی درخواست هر متقاضی براساس تعداد درخواست‌های مشابه  که در نوبت بررسی  هستند و همچنین فاکتور سرعت اداره مهاجرت با میزان 80 درصد دوره بررسی پرونده‌های همان سال در نظر گرفته خواهد شد.

مدت زمان بررسی متقاضی به صورت کلی از روزی که اداره مهاجرت پرونده کامل را دریافت می‌کند، آغاز و در روزی که تصمیم نهایی در مورد پرونده توسط افسر مهاجرت صورت می‌گیرد، پایان می‌یابد.

اگر درخواست متقاضی از طریق پست ارسال گردد، زمان بررسی از روزی که اداره مهاجرت پرونده را دریافت می‌کند، آغاز می‌گردد. اگر پرونده به صورت آنلاین ارائه یا توسط خود شخص به یکی از دفاتر خدماتی ویزا برده شده باشد، زمان بررسی پرونده از زمانی که پرونده به افسر مهاجرت ارسال می‌گردد، آغاز می‌شود.

کاهش مدت زمان بررسی و حذف موانع

در روش جدید بررسی پرونده‌ها، تلاش بر این است تا خدمات بهتری به متقاضیان اقامت دائم و هم‌چنین متقاضیان درخواست ویزای توریستی، کار و تحصیل در کانادا ارائه شود.

مطلب مرتبط
وزیر مندیچینو از روندهای اقامت دائم جدید برای خانواده‌ های قربانیان فاجعه هوایی خبر داد

تعیین و تخمین دوره بررسی پرونده‌های درخواست عموما به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع درخواست
 • تکمیل بودن پرونده دریافت شده
 • سرعت مسئولان بررسی برای ثبت درخواست متقاضی در بانک اطلاعاتی اداره مهاجرت
 • سرعت افسران مهاجرت در بررسی و تایید اطلاعات ارائه شده متقاضی
 • سرعت پاسخ‌گویی متقاضی به سوالات احتمالی و یا مدارک تکمیلی که افسران مهاجرت مطرح و یا درخواست می‌کنند
 • سایر موارد که ممکن است موجب طولانی شدن دوره بررسی شود

بدین ترتیب فایل‌های کامل و بدون نقص متقاضی می‌تواند این اطمینان را به وی دهد که دوره بررسی درخواست  پرونده از جانب دولت فدرال نمی‌تواند از ماکزیمم مدت اعلام شده فراتر رود. دوره بررسی برنامه‌های دیگر مهاجرتی نیز متعاقبا اعلام خواهند شد.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram