ازدواج های مجازی برای درخواست مهاجرت کانادایی معتبر نیست

بله، شما هردو در آنجا بصورت مجازی حضور دارید، اما کانادا می خواهد که شما در یک اتاق باشید و برای اثبات آن باهم ازدواج کنید.

دپارتمان مهاجرت کانادا ازدواج های مجازی را بعنوانی ضمانتی برای دسته خانواده به رسمیت نمی شناسد، با این وجود، زوج های خارجی ممکن است هنوز  با این شرایط بتوانند از مرزها عبور کنند.

این قانون به سال 2015 باز می گردد.  مهاجرت، شهروندی و پناهجویی کانادا(IRCC) تصمیم گیری کرد که اعضای نیروهای نظامی کانادایی می توانند ضامن همسران خود باشند که از فاصله دور با آنها ازدواج کرده اند و تنها در شرایطی این امکان وجود دارد که شرایط خاصی آنها را مجبور به ازدواج مجازی یا با “وکالت” کرده باشد.

این حکم، که این روزها باعث دردسر زوج های فرامرزی شده است، تلاشی برای جلوگیری از قربانی شدن ازدواج های اجباری برای برآورده کردن شرایط لازم مهاجرت بود. ازدواج با وکالت این نوع از سو استفاده را حل می کند، زیرا هیچ یک از دو فرد مجبور به حضور برای مراسم رسمی نیستد.

اما وقتی سخن از یک زوج قانونی می شود که  بخاطر ضوابط مربوط به ویروس کرونا نیاز به داشتن یک عروسی  از طریق ویدئو کنفرانس دارند، کارشناسان قانون مهاجرتی این سوال را مطرح می کنند که آیا این مراسم بعنوان یک عروسی با وکالت در نظر گرفته می شود یا خیر.

مطلب مرتبط
فرصت تمدید اقامت برای آن دسته از تابعان موقت که نمی توانند کشور را ترک کنند

تفاوت میان ازدواج مجازی و با وکالت اینست که، “ازدواج با وکالت” می تواند توسط یک نماینده انجام شود در حالیکه زوج ها بواسطه پیغام رسان ویدئویی، تلفن یا حتی فکس در جشنهای مجازی شرکت می کنند.

قانون تحت مقررات حمایت از پناهجوی مهاجر بطور خاص عنوان می کند که زوجها باید در جشن ازدواج خود بطور فیزیکی حضور داشته باشند تا بتوان آنرا بعنوان ضمانتی برای ازدواج درنظر گرفت.

نهاد خدمات مرزی کانادا(CBSA) و IRCC هردو در اخبار CIC ذکر کردند که،” برای در نظر گرفتن حضور فیزیکی در مراسم ازدواج، هردو طرف باید در جشن ازدواجشان حضور داشته باشند”.

به نظر می آید مشخصه “بطور حضوری”  بیشتر برای دوره شیوع ویروس کرونا ذکر شده باشد. درخواستهای ازدواج مجازی در ماه مارس شدت گرفت و از آن زمان وضعیت ثابتی دارد. کوین اسمیت، مدیر بازاریابی WebWed، بیان می کند که خدمات ازدواج آنلاین از زمان قرنطینه 400درصد  افزایش یافته است.

اسمیت به خبر CIC اینگونه عنوان کرد،” ما هر روز تقریبا 20 مراسم را برگزار می کنیم و در گذشته حدود 20 مراسم ازدواج در ماه داشتیم.”

دپارتمان مهاجرت چندین استاندارد برای کنار هم گردآوردن خانواده در طول دوره شیوع در نظر گرفته است. اخیرا،IRCC استثنائاتی برای خانواده درجه یک ، شامل همسران، قائل شده است تا در صورتی که قصد ماندن برای بیش از 15 روز را دارند به کانادا بیایند.  با این وجود، IRCC عنوان می کند که هیچ ضوابط خاصی برای آسان سازی ازدواج با وکالت وجود ندارد.

مطلب مرتبط
سطوح بالای مهاجرتی می‌تواند میلیون ها دلار برای GDP اتاوا- گتینو بهمراه داشته باشه

این بدان معنا نیست که زوج های ازدواج کرده که از طریق پیغام رسانهای ویدئویی عهد زناشویی بسته اند هیچ گزینه ایی پیش رو ندارند.  این زوجها هنوز می توانند در صورت برآورده کردن تمام الزامات و زندگی به مدت 12 ماه پی در پی با یکدیگر، بعنوان زوج قانون مورد ارزیابی قرار گیرند. آنها نیز باید بتوانند در جهت اهداف IRCC در کانادا ازدواج کنند و این در شرایطی ممکن خواهد بود که مجاز به عبور از مرز باشند.

آمدن به کانادا در پی ازدواج در زمان CODID-19

زوج های مزدوج و زوج ها عرفی باید وضعیت ازدواج خود را برای مسئولان مرزها اثبات کنند تا از محدودیتهای سفر معاف شوند. آنها نیز باید از مقررات اجباری دوران قرنطبنه تبعیت کنند. افسران مرزی هر پرونده را بصورت فردی مورد بررسی قرار می دهند و براساس قوانین جاری در رابطه با سفر ، و اسناد ارائه شده توسط مسافر قضاوت می کنند.

افسران کانادایی فهرست زیر شامل اسنادی که برای اثبات ازدواج مطرح هستند را پیشنهاد می دهند:

  • یک سند ازدواج؛
  • اثبات ثبت ازدواج توسط یک مسئول دولتی (محلی، استانی، ایالتی یا کشوری)؛
  • اگر زوج بچه مشترکی داشته باشند، سند تولد یا اسناد فرزندخواندگی که شامل نام هردو والد در آن است؛ و
  •  دعوت نامه ها و تصاویری از عروسی.
مطلب مرتبط
انتاریو سیستم توضیح علاقمندی را برای ۵ روند مهاجرتی معرفی می کند

زوج های عرفی نیز می توانند با ارائه موارد زیر رابطه خود را اثبات کنند:

  • مالکیت مشترک اموال مسکونی؛
  • اجاره مشترک یا توافق نامه های اجاره؛
  • صورتحساب برای حسابهای خدمات شهری مشترک، مانند:

– گاز، برق، تلفن، حسابهای خدمات مشترک؛

  • اسناد مهم برای هریک از زوج ها که نشان دهنده آدرس مشترک است، مانند:

-مجوز رانندگی

-بیمه

-اسناد شناسایی دیگر

خدمات مرزی مدارک ازدواجی که در کشورهای دیگر صادر شده است را خواهد پذیرفت، اما زوج ها هنوز باید اثبات کنند که این ازدواج در کانادا و مناطقی که قصد سکونت در آنجا دارند نیز از نظر قانونی معتبر است.

CBSA در یک ایمیل اینگونه اعلام کرد، ” یک ازدواج که خارج از مرزها اتفاق می افتد باید تحت قوانین دادرسی محلی که قصد سکونت در آنجا دارید و همچنین تحت قانون فدرال کانادایی معتبر باشد، تا برای اهداف مهاجرتی قانونی شناخته شود”. ” یک ازدواج قانونی مطابق با قانون آن منطقه ایی که در آنجا شکل گرفته است در کانادا نیز به رسمیت شناخته می شود اما مسئولیت اثبات آن برعهده متقاضی است”.

لینک کوتاه مطلب

به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی telegram