آغاز بازپرداخت هزینه‌های بررسی پرونده‌های متخصصان کبک

هم اکنون دیگر این امکان برای متقاضیان مهاجرت به کبک وجود دارد تا بر اساس شرایط اعلام شده نسبت به درخواست استرداد مبلغ پرداختی برای بررسی پرونده‌هایی که قبل از دوم ماه اوت سابمیت شده‌اند، اقدام نمایند.

تمامی متقاضیان مهاجرت به کبک که تصویب قانون مورخ 16 ژوئن 2019 وضعیت درخواست برنامه متخصصین کبک آنان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد واجد شرایط مطالبه وجوه پرداختی به کبک هستند.

هم اکنون فرم آنلاین مطالبه بازپرداخت مبالغ پرداخت شده در دسترس است. برای تکمیل فرم  مهم است که به نکات زیر توجه نمود:

ابتدا صفحه‌ی به فرم آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت مراجعه نمایید. سپس با تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک مورد درخواست به‌صورت آنلاین، پروسه استراد وجه پرداختی آغاز خواهد شد. ازآنجایی‌که متقاضیانی که قادر به دریافت وجوه مسترد شده توسط کبک در حساب‌های خود در ایران نیستند، هنوز مشخص نیست که این مبالغ به چه صورتی به متقاضیان ایرانی بازپرداخت خواهد شد. اداره مهاجرت کبک تأکید زیادی بر واریز وجوه مستقیماً به‌حساب متقاضی دارد.

حال‌آنکه این امر حداقل برای متقاضیان ایرانی که هم‌اکنون در کانادا و یا کشورهای دیگر به سر نمی‌برند و در ایران سکونت دارند امکان‌پذیر نیست. بر اساس اعلام کبک بازپرداخت هزینه درخواست با توجه به اطلاعات بانکی که در فرم درخواست وارد می‌شود مشروط بر اینکه به نام متقاضی باشد صورت خواهد گرفت.

حتی درصورتی‌که کبک به نام متقاضی مبلغ مسترد شده را به‌صورت چک‌بانکی پرداخت کند، هنوز برای متقاضیان ایرانی نقد کردن چک ارزی دربانکهای ایران میسر نیست. بهترین راه حل دریافت وجه برای ایرانیانی که در ایران سکنی دارند، معرفی یک نماینده و یا وکیل برای دریافت است اما فعلاً این روش مورد تائید اداره مهاجرت کبک نیست.

احتمالاً در هفته‌های آینده پس از مذاکرات با اداره مهاجرت توسط وکلا و مشاورین رسمی مهاجرت به نیابت از طرف موکلین ایرانی که از هفته‌های گذشته آغازشده به نتیجه و راه‌حل مطلوبی در این زمینه دست خواهیم یافت.

وزارتخانه در اسرع وقت درخواست بازپرداخت هزینه را مورد پردازش قرار خواهد داد و هرگونه تأخیری در دریافت از طریق سیستم بانکی متوجه مؤسسات مالی است.

درصورتی‌که تمایل به تکمیل فرم به صورت آنلاین ندارید می‌توانید فرم تکمیل‌شده را به آدرس زیر ارسال کنید.

Direction de l’enregistrement et de l’évaluation comparative

Ministère de l’Immigration, de la Diversité et de l’Inclusion

285 rue Notre-Dame Ouest, 4e étage

Montréal (Québec)  H2Y 1T8 Canada

سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از این متقاضیان مطرح باشد این است که چه هزینه‌هایی قابل‌برگشت می‌باشند؟ وزارت مهاجرت کبک کل هزینه پرداخت‌شده برای بررسی پرونده را بر اساس چارت هزینه‌های این اداره استرداد خواهد نمود. هیچ بازپرداختی درزمینهٔ هزینه‌هایی که متقاضی برای آماده‌سازی درخواست همانند رده‌ها و یا امتحانات زبان، ترجمه و یا وکالت که متقاضی انجام داده است، استرداد نخواهد شد.

مدارک موردنیاز برای درخواست شامل کپی پاسپورت و کپی چک باطل‌شده بانکی اگر درخواست‌کننده در کانادا سکونت دارد و اگر در خارج از کانادا کلیه اطلاعت بانکی برای ارسال حواله‌های بین‌المللی بین‌بانکی موردنیاز است.

بنابراین متقاضیانی که در کانادا سکنی دارند و دارای حساب بانکی نیستید، حتماً می‌بایست نسبت به گشایش حساب بانکی در کانادا اقدام نمایند زیرا وجه مذکور به‌هیچ‌وجه به‌حساب شخص دیگری حتی افراد خانواده متقاضی اصلی واریز نخواهد شد.

درصورتی‌که علاقه‌مند به بازگشایی پروفایل در سیستم اریما هستید، فرم درخواست استراد را تکمیل نکنید زیرا این وجه می‌تواند برای هزینه بررسی فایل در صورت اخذ دعوتنامه از سیستم آریما مورداستفاده قرار گیرد.

مطلب مرتبط
شکایت علیه وزیر مهاجرت کبک